respublika.lt

Futbolo burtininkai laukia starto

(0)
Publikuota: 2018 birželio 09 17:31:12, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Prieš ketverius metus auksinį įvartį finale įmušęs vokietis Marijus Giocė šiemet apskritai nebuvo pakviestas į rinktinę. EPA-Eltos nuotr.

Jau ateinantį ketvirtadienį Rusijoje prasidės 21-asis pasaulio futbolo čempionatas. 32 dienos, 32 rinktinės, 64 rungtynės, 736 žaidėjai - tokie yra svarbiausi turnyro skaičiai, o svarbiausia data yra liepos 15-oji, finalo diena. Į Rusiją renkasi skirtingos komandos, nuo debiutančių Islandijos ir Panamos iki penkis kartus čempionatą laimėjusios Brazilijos. Sužinokite, kas čempionate bus jauniausias, o kas - vyriausias, kas liko iš 2014 m. triumfavusios Vokietijos rinktinės ir kuris klubas į pirmenybes delegavo daugiausiai futbolininkų.

 

ŽEMYNAI. Kaip jau tapo įprasta, daugiausiai kelialapių į pasaulio čempionatą išsidalino Europos komandos, įskaičiuojant šeimininkę Rusiją, jų bus 14. Po 5 rinktines atvyks iš Pietų Amerikos, Azijos ir Afrikos, 3 ekipos - iš Šiaurės ir Centrinės Amerikos atrankos zonų. Čempionate nebus Okeanijos zonos atstovų, taip yra todėl, kad Australija varžėsi Azijos zonoje.

Europa pirmauja ir pagal iškovotų titulų skaičių, Senojo žemyno komandos triumfavo 11 kartų. Po keturis kartus tai padarė vokiečiai ir italai, po kartą - anglai, prancūzai ir ispanai. Pietų Amerikos rinktinės laimėjo devynis čempionatus. Penkis kartus titulą iškovojo brazilai, po du kartus - urugvajiečiai ir argentiniečiai. Paskutinius tris čempionatus laimėjo europiečiai.

ČEMPIONAI. Titulą gins Vokietijos rinktinė, ji prieš ketverius metus Brazilijoje finale po pratęsimo 1:0 palaužė Argentinos komandą. Visgi daugiau nei pusei dabartinės vokiečių sudėties tai bus pirmasis išbandymas pasaulio čempionate. Iš 23 futbolininkų, triumfavusių Brazilijoje, sudėtyje liko tik 9. Veteranai Filipas Lamas (Philipp Lahm), Bastianas Švainštaigeris (Bastian Schweinsteiger), Lukas Podolskis ir Miroslavas Klozė (Miroslav Klose) pasitraukė iš rinktinės. Auksinį įvartį Brazilijoje įmušusio Marijaus Giocės (Mario Gotze) ir rezultatyvų perdavimą jam atlikusio Andrė Šiurlės (Andre Schurrle) treneris Joakimas Liovas (Joachim Low) neįtraukė net į išplėstinį 27 kandidatų sąrašą.

Šeši pasaulio čempionai yra Ispanijos rinktinės sudėtyje. Jie auksu pasipuošė 2010 m. Taigi iš viso Rusijoje žais 15 pasaulio čempionų.

NAUJOKAI. Islandijos ir Panamos rinktinės pasaulio čempionate žais pirmą kartą. Islandija taps mažiausia pirmenybėse dalyvavusia valstybe, joje yra maždaug 350 tūkst. gyventojų. Iki šiol rekordas priklausė Trinidadui ir Tobagui. 2006 m., kai šios valstybės futbolininkai žaidė pasaulio čempionate, joje buvo maždaug 1,3 mln. gyventojų. Islandų sėkmė nestebina, nes užpernai Europos čempionate jie pasiekė ketvirtfinalį, o štai Panamos rinktinės žygį galima vadinti sensacija. Kai buvo iškovotas kelialapis, Panamos prezidentas šalyje netgi paskelbė nedarbo dieną.

SENBUVIAI.
Brazilijos rinktinė čempionate dalyvaus jau 21-ą kartą, ji nepraleido nė vieno turnyro. 19-ą kartą dėl trofėjaus varžysis vokiečiai, 17-ą - argentiniečiai. Trejetuke yra 18 kartų čempionate dalyvavusi Italija, bet 19-o karto jai teks palaukti. Šįkart italai neperžengė atrankos varžybų slenksčio.

AMŽIUS. Jauniausiu čempionato futbolininku bus Australijos rinktinės saugas Danielis Arzanis. Kai turnyras prasidės, jam bus 19 metų, 5 mėnesiai ir 10 dienų. Egipto rinktinės vartininkas Esamas El Hadaris (Essam El-Hadary) tiktų D.Arzaniui į tėvus, nes jam jau 45-eri. Dar įdomiau tai, kad vyriausias čempionato futbolininkas bus ir debiutantas. 157 rungtynes nacionalinėje komandoje sužaidęs ir keturis kartus Afrikos čempionu tapęs vartininkas dar nėra žaidęs pasaulio čempionate. Nėra žaidęs todėl, kad Egipto rinktinė į jį nebuvo patekusi nuo 1990 m. Jei E.El Hadaris pasirodys aikštėje, jis taps ir vyriausiu visų laikų čempionato dalyviu. Šiuo metu rekordas priklauso kitam vartininkui, kolumbiečiui Farydui Mondragonui. Jis prieš ketverius metus pasirodė aikštėje būdamas 43-ejų.

KAPITONAS. Į penktą dešimtį įkopęs vartininkas nėra didelė retenybė. Kitų pozicijų futbolininkams tai pasiekti yra daug sunkiau. Vyriausias aikštės žaidėjas Rusijoje bus meksikietis Rafaelis Markesas, kuriam vasarį sukako 39-eri. Šis gynėjas yra rekordininkas, nes keturis kartus iš eilės (nuo 2002 iki 2014 m.) dalyvavo pasaulio čempionate ryšėdamas kapitono raištį. Rusijoje R.Markesas jau nebus rinktinės kapitonas, bet jis gali pakartoti kitą rekordą. Jei meksikietis pasirodys aikštėje, jis prisijungs prie savo tėvynainio Antonijaus Karbachalio (Antonio Carbajal) bei vokiečio Lotaro Mateuso (Lothar Matthaus), pasaulio čempionate dalyvavusių po penkis kartus. Šiam nedideliam klubui su išlyga galima priskirti ir italą Džanluidžį Bufoną (Gianluigi Buffon). Legendinis vartininkas irgi penkis kartus vyko į planetos pirmenybes, bet per vieną iš kelionių (1998 m.) liko turistu, aikštėje nepasirodė.

SNAIPERIS. Daugiausiai įvarčių pasaulio čempionate įmušusiu futbolininku Rusijoje bus vokietis Tomas Miuleris (Thom Muller). Miuncheno „Bayern“ puolėjas planetos pirmenybėse yra pasižymėjęs 10 kartų. Jis turbūt nepagerins tėvynainio M.Klozės rekordo (16 įvarčių). Kita vertus, vargu ar kuris nors čempionato dalyvis pasivys T.Miulerį. Tarp čempionate žaisiančių futbolininkų antras pagal įvarčių skaičių yra kolumbietis Chamesas Rodrigesas (James Rodriguez). Jis yra įmušęs 6 įvarčius.

ANGLIJA. Nors klubų varžybose beveik visus trofėjus susirenka Ispanijos komandos, stipriausia dažnai vadinama Anglijos „Premier“ lyga. Šią nuomonę patvirtina žvilgsnis į pasaulio čempionato dalyvius. Į Rusiją atvyks net 130 Anglijos klubų atstovų. Žinoma, ne visi jie žaidžia „Premier“ lygoje, netrūksta ir futbolininkų iš žemesnių divizionų. Vien Belgijos rinktinėje yra 11 legionierių iš Anglijos. 81 futbolininkas į Rusiją atvyks iš Ispanijos, 67 - iš Vokietijos klubų. Atskirų klubų įskaitoje lyderis yra „Manchester United“. Jis į pasaulio čempionatą delegavo 16 žaidėjų, Madrido „Real“ - 15, „Barcelona“ - 14. Nenuostabu, kad Anglijos rinktinėje nėra nė vieno legionieriaus. Yra komandų, kuriose padėtis - visiškai priešinga. Visi Senegalo ir Švedijos rinktinių nariai žaidžia kitų valstybių klubuose.

STRATEGAI. Ne visoms komandoms vadovaus tų šalių futbolo specialistai, bus ir samdinių iš kitų valstybių. Čempionate dirbs net keturi treneriai iš Argentinos. Šios šalies rinktinei vadovaus Chorchė Sampaolis (Jorge Sampaoli), Kolumbijos rinktinę treniruos Chosė Pekermanas (Jose Pekerman), Egipto - Ektoras Kuperas (Hector Cuper), Peru - Rikardas Gareka (Ricardo Gareca). Nuo argentiniečių nedaug atsilieka Ispanijos futbolo specialistai. Chuljenas Lopetegis (Julen Lopetegui) treniruos ispanus, Robertas Martinesas (Roberto Martinez) - belgus, o Chuanas Antonijus Picis (Juan Antonio Pizzi) - Saudo Arabijos komandą.

ARENOS. Rungtynės vyks 11-oje miestų ir 12-oje stadionų. Dauguma iš jų yra visiškai nauji. Futbolo gerbėjai dažniausiai rinksis į Maskvos „Lužniki“ ir Sankt Peterburgo „Krestovsky“ stadionus, juose vyks po septynis mačus. „Lužniki“ arenai atiteko vienas pusfinalis ir finalas, „Krestovsky“ - kitas pusfinalis ir rungtynės dėl bronzos. Pasaulio čempionatas dar niekada nebuvo taip arti Lietuvos, nes ketverios rungtynės vyks Kaliningrade. Birželio 16 d. ten susitiks Kroatija ir Nigerija, birželio 22 d. - Šveicarija ir Serbija, birželio 25 d. - Ispanija ir Marokas, o birželio 28 d. - Anglija ir Belgija. Garbė surengti atkrintamųjų varžybų rungtynes Kaliningradui nebuvo suteikta.

TEISĖJAI. Čempionate dirbs 25 aikštės arbitrai ir 63 jų padėjėjai. Arbitrų turėjo būti 36, tačiau Saudo Arabijos teisėjas Fahadas Al Mirdaris gegužės 30 d. buvo visam gyvenimui diskvalifikuotas dėl dalyvavimo lažybose. Į Rusiją atvyks ir 13 papildomų už vaizdo įrašų peržiūrą atsakingų asistentų. Pirmą kartą pasaulio čempionate bus naudojama įrašų peržiūros sistema (VAR).

PINIGAI. Rinktinės kovos ne tik dėl medalių, nes čempionato dalyviams skirtas maždaug 340 mln. eurų prizų fondas. Čempionai gaus maždaug 32,4, vicečempionai - 23,9, bronzos laimėtojai - 20,4, o ketvirtąją vietą užimsianti komanda - 18,7 mln. eurų. Ketvirtfinalį pasieksiančios rinktinės išsidalins po 13,6, aštuntfinalį - po 10,2 mln. Jei komanda iškris po pirmojo etapo, jai atiteks 6,8 mln.

RUNGTYNIŲ TVARKARAŠTIS



Čempionatų nugalėtojai

1930 m. - Urugvajus

1934 m. - Italija

1938 m. - Italija

1950 m. - Urugvajus

1954 m. - Vokietija

1958 m. - Brazilija

1962 m. - Brazilija

1966 m. - Anglija

1970 m. - Brazilija

1974 m. - Vokietija

1978 m. - Argentina

1982 m. - Italija

1986 m. - Argentina

1990 m. - Vokietija

1994 m. - Brazilija

1998 m. - Prancūzija

2002 m. - Brazilija

2006 m. - Italija

2010 m. - Ispanija

2014 m. - Vokietija

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s