respublika.lt

Žoržo Simenono moterys

(0)
Publikuota: 2018 kovo 03 17:43:22, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Žoržas Žozefas Kristianas Simenonas. Vikipedijos nuotr.

Prancūzų rašytojas, detektyvo meistras Žoržas Žozefas Kristianas Simenonas (Georges Joseph Christian Simenon) gimė 1903 m. vasario 13-ąją Belgijoje, Lježo mieste. Jo plunksnai priklauso 425 kūriniai, bet didžiausią šlovę rašytojui pelnė serija detektyvinių romanų apie komisarą Megrė. Ir dar jo paties meilės nuotykiai.



Turint omeny Žoržo Simenono išleistų kūrinių skaičių, sunku įsivaizduoti, kad jis galėjo turėti laiko dar kam nors, išskyrus rašymą. Ir vis dėlto, Ž.Simenoną išgarsino ne tik jo sukurtas personažas komisaras Megrė, bet ir jo pergalės meilės fronte. Ž.Simenonas tvirtino turėjęs 10 000 moterų, kurių didžioji dalis - prostitutės. Džozefina Beiker (Josephine Baker), iš Amerikos kilusi prancūzų šokėja ir aktorė, buvo, ko gera, viena garsiausių jo meilužių. Kartą rašytojas sakė: „Aš tiesiog kankinausi žinodamas, kad pasaulyje yra milijonai moterų, kurių niekada nepažinsiu“.

Prieš pasakojant apie Ž.Simenoną, reikėtų prisiminti svarbiausią jo sukurtą personažą. Garsusis literatūros herojus komisaras Megrė - pavyzdingas šeimos žmogus, rūpestingas vyras ir tėvas. O jo kūrėjas Ž.Simenonas - visiška personažo priešingybė.

Yra paplitęs stereotipas, kad rašytojas herojui suteikia savo paties bruožus, „dovanoja“ dalį savo biografijos. Ž.Simenono ir jo sukurtojo Megrė atveju ši taisyklė negalioja. Pagrindinis jo personažas, Žiulis Megrė, vadovaujantis kriminalistų brigadai, tiriančiai itin sunkius nusikaltimus, yra vedęs, bet jo vienintelė dukra mirė kūdikystėje, o vėliau jis su žmona priglaudžia našlaitę ir ją augina kaip tikrą dukrą. Nepaprastai populiaraus literatūros herojaus gyvenimas yra visiškai kasdieniškas, be jokių sukrečiančių įvykių, o romanų autoriaus asmeninis gyvenimas, priešingai, buvo kupinas nežabotų aistrų, skandalų, dramų ir pikantiškų demaskavimų.

Pirmąja jauno žurnalisto ir pradedančiojo rašytojo žmona tapo dailininkė Regina Ranšon (Regine Renchon). Tiesa, jos vardas Žoržui nepatiko ir jis ją „perkrikštijo“ Tiži. Vėliau jis apie ją rašė: „Ar tai buvo meilė? Taip, be jokios abejonės. Bet meilė labiau intelektuali, ir nors kūniškasis aspektas vis dėlto turėjo tam tikros reikšmės, siautulio ir ekstazės nebuvo“. Ir vis dėlto sutuoktiniai puikiai leido laiką kartu, turėjo daug bendrų draugų ir interesų. Paaiškėjo, kad jų seksualiniai pomėgiai taip pat sutapo - jie net kviesdavosi į savo lovą draugų ir visi drauge linksmai leisdavo laiką. Tiesa, Žoržas linksminosi ne tik kartu su žmona. Jo įkarščio neatšaldė ir santuokoje su Tiži gimęs sūnus Markas.

1945 m. Niujorke, ieškodamas sekretorės, Ž.Simenonas susipažino su 17 metų jaunesne Deniza Oimė (Denyse Oimet), ir jai iškart pajuto nenumaldomą trauką ir meilę. Tiži žinojo apie jų audringą romaną, bet nieko nesiėmė, žinodama, kad vyro nesustabdys. 1949-aisiais Ž.Simenonas išsiskyrė su Tiži ir vedė Denizą, kuri jam pagimdė dukrą Mari Žo ir sūnus Džonį ir Pjerą. Tačiau šeimos gyvenimas su kadaise aistringai mylėta moterimi baigėsi ne šiaip skandalinga griūtimi, o tikra tragedija.

Deniza, kitaip nei Tiži, negalėjo susitaikyti su nesibaigiančia Ž.Simenono neištikimybe. O juk būtent su ja jis apgaudinėjo ankstesnę žmoną. Ji pradėjo gerti, sutriko jos psichika. Daugiausia Denizą skaudino tai, kad Žoržas neatsisakė savo įpročių ir miega su tarnaite - Tereza. Istorija kartojosi: rašytojas, regis, įsivaizdavo, kad samdomos namų darbuotojos gali teikti ir kitokias paslaugas.

Paskutiniuosius gyvenimo metus Deniza Simenon leido daugiausia nervų ligų klinikose. Norėdama atkeršyti vyrui už neištikimybę ir išdavystes, ji žurnalistui padiktavo knygą „Paukštelis katinui“ apie kasdieninį gyvenimą su garsiuoju rašytoju - jo gėrimą, moteris, apie tai, kaip garsusis rašytojas mušdavo ir įžeidinėdavo žmoną. Kai Deniza įteikė knygą judviejų dukteriai Mari Žo, šią ištiko šokas, ji maldavo motiną paskelbti paneigimą ir, išpirkus tiražą, jį sunaikinti.

Bet motina buvo nepalenkiama. Ji paaiškino Mari Žo, kad tik prieš dukterį rašytojas vaidino gerutį. O iš tiesų... ir jai juto visai ne tėviškus jausmus. Pavyzdžiui, Ž.Simenonas dukrai, kai ši buvo dar paauglė, padovanojo vestuvinį žiedą. Praėjus porai mėnesių po skandalingos knygos pasirodymo ir dėlto kilusio triukšmo Mari Žo paskambino tėvui ir paprašė jį pasakyti, kad jis ją myli. „Aš tave myliu“, - atsakė rašytojas. Dukra padėjo telefono ragelį. Ž.Simenonas jai dar kartą paskambino, bet niekas nebeatsakė.

Kitą dieną merginos telefonas, kaip ir anksčiau, tylėjo. Ž.Simenonas su vyresniuoju sūnumi Marku atvažiavo į Mari Žo butą Eliziejaus laukuose. Duris teko laužti. Žoržo Simenono dukra gulėjo ant lovos paplūdusi kraujais ir su pistoletu rankoje. Šalia gulėjo raštelis, kuriame nelaimingoji pareiškė savo paskutinę valią: kremavimas kartu su tėvo dovanotu vestuviniu žiedu. Taip pat Mari Žo Simenon prašė išbarstyti jos pelenus sodelyje prie jo namų, kad „amžinai būtų su tėveliu“. Jai buvo 25-eri.

Po dvejų metų sielvarto prislėgtas Ž.Simenonas pradėjo rašyti paskutiniąją, skandalingiausią savo knygą „Intymūs memuarai“ - apie save, dukrą, sūnus, žmonas, meilužes. Kiekviename skyriuje jis kreipiasi į Mari Žo: „Iki rytojaus, mano mergyte“.

„Kartą sakiau tau, kad žmogus galutinai nemiršta tol, kol gyvena kito žmogaus širdyje. Tu gyva manyje, tokia gyva, kad tau rašau ir kalbuosi su tavimi, tarsi galėtum tai perskaityti arba išgirsti, man atsakyti, žvelgdama į mane pasitikėjimo ir meilės kupinomis akimis“, - pavėlavęs aiškino jis dukteriai.

Tereza, kambarinė, pakeitusi meilužės vaidmeniu savo pirmtakes, tapo trečiąja Ž.Simenono žmona. Jis su ja gyveno iki mirties, nors savo santykių oficialiai neįformino. Deniza taip ir nesutiko skirtis su rašytoju, kurio gašlumas, kaip ji manė, buvo visų jų tragedijų priežastis.

Žoržas Simenonas mirė 1989 metų rugsėjo 4-ąją Lozanoje.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s