respublika.lt

Žinomi vyrai - apie laimę būti tėčiais

(0)
Publikuota: 2017 birželio 04 08:39:44, Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Šarūnas Mazalas su dukrele. Stasio Žumbio nuotr.

Šį sekmadienį Lietuvoje minima Tėvo diena. „Laisvalaikis“ domėjosi neseniai tėčiais tapusių žinomų vyrų, kaip pasikeitė jų kasdienybė, pokalbių temos ir gyvenimo būdas, kai į jų gyvenimą pasibeldė nauja gyvybė.

 

M.Mikutavičiaus metai būnant tėčiu

Dainininkas ir TV šou vedėjas Marijus Mikutavičius (46) birželio 10-ąją švęs pirmąjį savo sūnaus gimtadienį. Žinomas vyras džiaugiasi kiekviena akimirka ir kasdienėmis naujomis pareigomis.

- Tėčio pareiga, kuri jus labiausiai džiugina?

- Man patinka su juo žaisti, spardytis. Apskritai visos pareigos džiugina, vaikščioti su juo patinka, stebėti, kaip jis stojasi ant kojų, skraidyti su juo smagu.

- Apie ką kalbasi du tėčiai?

- Be abejo, pokalbių temos pakito. Dabar galiu įsiterpti į kitų tėčių pokalbius, kai jie kalbasi apie vaikus. Diskutuojame apie tai, ką veikiame, kokius žaislus perkame, koks taviškio charakteris, koks maniškio, kaip taviškis valgo, kaip miega. Kalbame taip kaip ir mamos.

- Ką tėčiai daro tokio, ko nedaro mamos?

- Tėčiai mažiau stresuoja, mažiau panikuoja, bent jau aš.

- Už ką esate dėkingas savo tėčiui?

- Už tai, kad jis su manimi vaikystėje žaisdavo, praleisdavo labai daug laiko. Surasdavo mane, kai pasimesdavau, nuveždavo, kur reikia, išmokė daugybės dalykų. Pavyzdžiui, kaip įlipti į lazdyną, kaip nulenkti jo šaką, kad galima būtų susirinkti riešutus. Kaip irkluoti valtį ir spardyti kamuolį, kaip nesinervinti, kai kas nors nepavyksta.


Š.Mazalas: Tapęs tėčiu, tampi ir pavyzdžiu


Sporto žurnalistas Šarūnas Mazalas (28) gyvena džiugiomis laukimo akimirkomis. Beveik dvejų metų dukrelę su žmona Laura Mazaliene auginanti šeima liepą sulauks dar vienos atžalos. Š.Mazalas visiems esamiems ir būsimiems tėčiams pataria kuo daugiau praleisti laiko su savo vaikais.

- Kuo tėčiai pranašesni už ne tėčius?

- Tuo, kad tėčiai, kaip ir mamos, sugeba atlikti daugybę darbų vienu metu. Be to, tapęs tėčiu, tampi pavyzdžiu savo vaikams. Dar vienas - besąlygiška meilė. Kai gimsta vaikas, atsiranda žmogus, kuris tave mylės, kad ir koks tu būsi. Tai yra didžiausias pranašumas.

- Kokia tėčio pareiga jus labiausiai džiugina?

- Vaiko migdymas. Labai smagu, kai dukrelė atsigula į lovytę, paima tau už rankos ir užmiega. Visos kitos irgi yra malonios, kai leidi produktyvų laiką su vaiku. Kiekvienam esamam ar būsimam tėčiui palikėčiau rasti kuo daugiau laiko ir praleisti jį su savo vaikais, ypač kai jie dar maži, nes tai pats smagiausias laikotarpis.

- Apie ką kalbasi du tėčiai?

- Įvairiai. Žinoma, atsirado daugiau diskusijų apie vaikus, nei buvo iki tol. Visada paklausi, kaip elgiasi vienu ar kitu atveju, bet negaliu pasakyti, kad pokalbiai būna tik apie tai. Mamos gali visą susitikimą prakalbėti apie vaikus, o mes su bičiuliais kalbame apie viską.

- Ką daro tėčiai, ko nedaro mamos?

- Savo šeimoje turime tam tikrų ritualų. Vienas tokių - mankšta, joga. Kai mankštinuosi,  pasikviečiu dukrelę kartu. Dar vienas dalykas - sulčių gėrimas. Atsisėdame kartu ant grindų, atsiremiame į sieną ir geriame sultis. Tai yra maži dalykai, bet jie sukuria svarbų ryšį su vaiku.

- Už ką esate dėkingas savo tėčiui?

- Už visa tai, ką dabar turiu, koks esu. Natūralu, kad berniukams didžiausias pavyzdys yra tėtis, o mergaitėms - mama. Man svarbiausias dalykas yra šeima ir, matyt, dėl to, kad taip buvo ir mano tėčiui.


D.Norvilas: Vaikai gyvenimui suteikia pilnatvės


Dainininkas Deivis Norvilas (36) turėjo iš naujo prisiminti, ką reiškia auginti kūdikį. Praėjusių metų rugsėjį su žmona Renata jiedu susilaukė antro sūnaus (pirmajam - 7 metai). Prabėgus beveik metams, dainininkas papasakojo, ką reiškia antrąkart tapti tėčiu.

- Kuo tėčiai pranašesni už ne tėčius?

- Jie neturi tokios pilnatvės. Tabaluoja sau po saule, ir tiek. Kai gyveni tik dėl savęs, iš pirmo žvilgsnio gal ir smagu - ir pinigų daugiau, ir sau leisti gali daugiau, bet iš tiesų emocijos, kurias suteikia vaikai, yra fantastiškos, supranti, kad gyveni ne tik savo gyvenimą, bet ir jų, todėl reikia kaskart pagalvoti, kaip elgiesi.

- Kokia tėčio pareiga jus labiausiai džiugina?

- Kad nė viena nei liūdina, nei džiugina. Neturime griežtai pasiskirstę. Būna, kad vieną dalyką kartą darau aš, kitą kartą - Renata.

- Apie ką kalbasi du tėčiai?

- Dabar tos temos labai juokingos. Dalinamės žiniomis, rodome, kokias sauskelnes perkame, kokį pienelį vaikas mieliau geria. Klausau ir net pats stebiuosi.

- Už ką esate dėkingas savo tėčiui?

- Už tai, koks esu - geras ar blogas. Gal nesu labai blogas.


A.Gadžijevas ir jo meilės prizmė


Prieš porą metų tėvu tapęs šokolado meistras ir „Ali šokoladinės“ savininkas Ali Gadžijevas (33) atvirauja - jų šeimoje viskas daroma su meile ir iš meilės. Kitiems tėčiams jis pataria nepražiopsoti svarbių akimirkų su savo vaikais ir mėgautis jomis čia ir dabar.

- Kuo tėčiai pranašesni už ne tėčius?

- Tuo, kad turime vaikų. Atsiranda daugiau atsakomybės, patirties, meilės. Daug teigiamų dalykų gimsta kartu su vaiku.

- Kokia tėčio pareiga jus labiausiai džiugina?

- Žodis „pareiga“ man asocijuojasi su prievole. O tėvystė yra natūralus dalykas, visi procesai atliekami su meile ir džiaugsmu, viskas eina per meilės prizmę. Kiekvieną vakarą migdau savo sūnų ir kartais, būdamas su juo, užsimerkiu. Po to pagalvoju, o kodėl aš užsimerkiu, juk vaikas taip greitai užauga, todėl kiekviena akimirka yra labai brangi. Reikia stengtis ją pagauti.

- Ką darote jūs, ko nedaro mama?

- Mama dažniausiai atsakinga už valgį, o aš - už prausimą ir migdymą. Patricija (Patricija Žuromskytė-Gadžijeva - red. past.) pagamina valgyti ir maitina. Vaikui pamaitinti reikia daug kantrybės. Ji tai moka atlikti ramiau. O praustis einame per juoką, žaidimus.

- Apie ką kalbasi du tėčiai?

- Apie vaikus. Bet priklauso nuo to, kokios profesijos yra tėčiai. Jei tokios pačios, diskusija  nebūtinai sukasi vien apie vaikus. Jei kam nors neseniai gimė vaikas, pasidomiu, kokios emocijos, ar pats dalyvavo gimdyme. Būna, kad kas paklausia, ar planuojame antrą vaiką. Juokauju, kad dar tik neseniai pradėjau miegoti, tai gal dar palaukime.

- Už ką esate dėkingas savo tėčiui?

- Už tai, kad gimiau.


E.Lubys vaikus auklėja pagal rytietišką filosofiją

Dainininkas Edgaras Lubys (33) šiandien jau gali palyginti, ką reiškia auginti mergaitę ir berniuką. 2013 m. vasarą jiedu kartu su žurnaliste Živile Vaškyte-Lubiene susilaukė dukrelės, o praėjusių metų vasarą - sūnaus. 

- Kuo tėčiai pranašesni už ne tėčius?

- Gyvenimiška patirtimi.

- Kokia tėčio pareiga jus labiausiai džiugina?

- Visos džiugina. Tos pareigos labai skiriasi nuo mamos pareigų. Tėtis niekada negalės savo vaikams duoti to, ką duoda mama, ir atvirkščiai. Klaidinga galvoti, kad užtenka vien mamos ar tėčio. Mano manymu, pagrindinė vyro pareiga - prisiimti atsakomybę. O auklėjimas yra toks sąlygiškas dalykas. Dabar apie tai yra išleista daugybė knygų, aš laikausi nuomonės, kad berniukų ir mergaičių auklėjimas turi būti skirtingas. Man patinka Rytų filosofijos gairės, kur vaikas iki penkerių metų yra karalius - tu jam visiškai tarnauji. Nuo 5 iki 15 metų jis yra tavo mokinys, kai turi pats išmokti tarnauti kitiems, o nuo 15-os yra tavo draugas ir jau šaukštai po pietų, kad jį mokytum. Matau, kad toks auklėjimo principas veikia. Nes mokyti vaiką iki penkerių metų, sprausti jį į kokius nors rėmus yra visiška nesąmonė. Jam dar reikia tik meilės ir paramos, todėl turi jam tarnauti. Šiuo laikotarpiu jis tave moko palankumo ir tarnystės.

- Apie ką kalbasi du tėčiai?

- Dalinamės patirtimi ir stengiamės tobulėti. Šeima yra ta vieta, kur tam yra visos galimybės.

- Ką darote jūs, ko nedaro mama?

- Tradiciškai - visi vaikai žino, kad su tėčiais smagu išdykauti. Tėčių ribos yra platesnės, jei kalbame apie žaidimus. Mano mažajam dar tik bus metai, bet jau matosi, kad reikės judresnių žaidimų. Jaučiu, kad netrukus eisime kartu žaisti futbolą.

- Už ką esate dėkingas savo tėčiui?

- Mano tėtis yra pats kantriausias žmogus pasaulyje. Jei jis man ką nors ir perdavė, tai kantrybę ir vyrišką savitvardą, olimpinę ramybę. Jis tai tikrai turi ir, tikiuosi, bent dalelę aš iš jo perėmiau. Tai yra labai vyriškos savybės - nepriekaištauti, nesiskųsti, prisiimti atsakomybę.


Ką turėtume žinoti apie Lietuvoje minimą Tėvo dieną?


Etnologas Libertas Klimka:

Tėvo diena Lietuvoje atsirado tarpukariu. Tai buvo tam tikra atsvara Motinos dienai. Abi šios šventės nėra tradicinės. Jos įvestos tam tikrų institucijų tuomet, kai tradicinė mūsų šeima pradėjo irti, vaikai ėmė išsikelti į miestus, nebegrįžti į tėvų sodybas. Tai buvo XX a. pirmoji pusė. Data pasirinkta atsitiktinai. Buvo sutarta, kad pirmas gegužės sekmadienis skirtas mamai, o birželio - tėčiui. Anksčiau minėti tokias šventes nebuvo jokio poreikio, nes vaikai kasdien matydavosi su savo tėvais. Šeimos gyvendavo kartu: viename trobos gale - senukai, o kitame - anūkai. Kasdien matydavosi, kasdien sėsdavo prie bendro stalo. Pagarba tėvui ir mamai buvo besąlygiška. Švelniausiais žodžiais minėdavo. Todėl nereikėjo jokio dirbtinio priminimo. Vėliau Tėvo ir Motinos diena norėta priminti, kad bent kapus reikia aplankyti, geru žodžiu paminėti.


Faktai


Tėvo diena Lietuvoje minima nuo 2009 metų, kai Seimo nariai ją įteisino kaip šventinę dieną.

Tėvo dieną oficialiai pirmiausia pradėjo švęsti Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Šį judėjimą tėčiams pagerbti sukūrė1910 m. Luisa Dod (Louisa Dodd). Jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką ir tuomet jos tėvas vienas užaugino visus vaikus.


Tėvo diena pasaulyje

Austrija

Austrijoje priimta Tėvo dieną švęsti birželio antrą sekmadienį. Per ją, panašiai kaip ir per Motinos dieną, perkamos gėlės ir smulkios dovanėlės. Šią šventę pradėta švęsti nuo 1956 m.

Italija

Čia Tėvo diena švenčiama kovo 19 d. (Šv.Juozapas). Kaip katalikiška valstybė Italija mini Juozapo dieną, nes Juozapas Jėzui atstojo tėvą. Vaikai dovanoja tėčiams savo darbo smulkių dovanėlių, skaito eilėraščius, atlieka mokykloje ar vaikų darželyje išmoktus vaidinimus.

JAV

Prezidentas Ričardas Niksonas (Richard Nixon) 1974 m. nurodė Tėvo dieną švęsti birželio trečią sekmadienį. JAV per Tėvo dieną vaikai sveikina tėčius, dalyvauja bendrose išvykose su tėvais.

Kinija

Kinijoje Tėvo diena švenčiama rugpjūčio 8 d. Kinų kalba 8 yra tariama „ba“. Taigi 08 08 yra „baba“, o tai kiniškai reiškia „tėvas“.

Liuksemburgas

Liuksemburge Tėvo diena švenčiama spalio pirmą sekmadienį. Čia vaikai įteikia tėvams gėlių ir mažų dovanėlių.

Švedija

Švedijoje Tėvo diena švenčiama antrą lapkričio sekmadienį.

Vokietija

Nuo 1936 m. Vokietijoje Tėvo diena švenčiama Kristaus dangun žengimo dieną. Tai yra 10 dienų prieš Sekminių šventę. Dangun žengimo diena minima kaip Jėzaus grįžimo pas savo Tėvą diena.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s

     
X