respublika.lt

XX amžiaus diktatorių vaikai

(0)
Publikuota: 2017 spalio 18 16:30:17, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Pol Poto dukra Sita

Visiems žinomi diktatoriai naudojosi neribota valdžia. Nuo tironų valios priklausė ne tik jų valdomų valstybių, bet ir kiekvieno tos šalies žmogaus likimai. Ką reiškia būti tirono, istorijoje palikusio kruvinus pėdsakus, vaiku?

 

Eda Musolini (Edda Mussolini)

Nelengvai klostėsi ir vyresniosios B.Musolinio (B.Mussolini) dukters likimas. 3-ojo deš. viduryje despotas tėvas uždraudė jai tekėti už žydų kilmės pramonininko. Praėjus kiek laiko prabangios vestuvės įvyko, tik jaunikis buvo kitas - grafas Galeacas Čianas (Galeazzo Ciano), vienas iš Musolinio šalininkų. Sutuoktiniams Čianams gimė trys vaikai.

1943 m. G.Čianas prisijungė prie grupuotės, pasisakiusios už diktatoriaus nuvertimą, todėl jis buvo apkaltintas išdavyste ir nuteistas sušaudyti. Eda maldavo tėvo atšaukti nuosprendį, bet jis buvo nepalenkiamas, nepagailėjo net tikros dukters.

1944 m. dalyvaujant A.Hitleriui ir B.Musoliniui nuosprendis buvo įvykdytas. Po to Eda atsižadėjo tėvo ir pabėgo į Šveicariją. Bet po kurio laiko, pasiilgusi tėvynės, ji grįžo atgal į Italiją. Čia ji iškart buvo areštuota ir, pateikus kaltinimą bendrininkavimu su fašistais, nors ji tai kategoriškai neigė, dvejiems metams ištremta. Po to Eda nugyveno ilgą, bet nelengvą gyvenimą, stengdamasi neprisiminti savo despoto tėvo.

Eda Musolini (Edda Mussolini)

Atėjus į valdžią Fransiskui Frankui (Francisco Franco), Ispanijoje buvo įvesta karinė diktatūra ir prasidėjo represijos. Jis valdė šalį iki mirties 1975 m. Nepaisant to, kad Fransiskas Frankas neapsakomai džiaugėsi dukters gimimu, mergaitės vaikystė nebuvo lengva, juk tėvas buvo diktatorius ir šeimoje. Nuo mažų dienų Karmen buvo auklėjama griežtai, ji auginta kaip tikra dama. Tačiau pakankamai dėmesio dukters auklėjimui F.Frankas neskyrė, jam visad svarbiausia buvo karinė karjera.

Daugybė vaikinų svajojo susipažinti su F.Franko dukra, bet Karmen išsirinko kardiochirurgą Kristobalį Martinesą Bordju (Cristobal Martinez Bordiu), kuris, beje, pirmasis šalyje atliko širdies persodinimo operaciją. Nors Frankas svajojo apie tinkamesnę partiją savo dukrai, jos pasirinkimui neprieštaravo. 1950 m. balandį buvo atšvęstos prašmatnios vestuvės. Netrukus žentas metė nediciną, pradėjo užsiimti prekyba ir verslu, greitai šioje srityje pasiekė gerų rezultatų, o tai kaip tik ir nepatiko F.Frankui, kuris buvo abejingas turtams ir prabangai. Savo žento jis taip ir nepamėgo. Santuokoje Karmen gimė 7 vaikai.

Po daugelio metų interviu Karmen pasakys, kad ji labai mylėjo tėvą, bet jai visiškai nepatiko tai, kad jis buvo diktatorius.

Karmen nuolat bijojo, kad kas nors iš daugybės tėvo priešininkų gali pasiekti ir ją, ir tie būgštavimai nebuvo nepagrįsti. F.Frankas ir pats ilgai slėpė dukterį bijodamas, kad ją gali pagrobti A.Hitleris.

Pol Poto dukra Sita

Kambodžos diktatorius Pol Potas per mažiau kaip ketverius valdymo metus (1975-1979) įsigudrino išžudyti trečdalį šalies gyventojų, taip pelnydamas „Azijos Hitlerio“ pravardę. Nuvertus kruviną režimą ir Pol Potą nuteisus mirti, jis 20 metų slapstėsi džiunglėse ir kariavo partizaninį karą prieš naująją vyriausybę. 1985 m. jam gimė dukra Sita, o 1998 m. jis mirė.

Po tirono mirties jo žmonai Mea Son ir 14-metei dukrai Sitai atėjo sunkūs laikai. Valdžia joms leido laisvai judėti po šalį, bet Sita, gimusi ir užaugusi džiunglėse, visko bijojo, slėpdavosi po lova net nuo miesto triukšmo. Be to, dėl nuolat sulaukiamų grasinimų joms teko ilgai klajoti, keičiant gyvenamąją vietą ir vardus. Galų gale, iš kaimo gyventojų gavusi dar vieną raštelį „Kodėl tau neišsikrausčius dar kur nors?“, Mea Son kreipėsi į vyriausybę su pagalbos prašymu. Joms buvo suteiktas butas sostinėje, bet pensijos ji negavo, tad gyventi teko pusbadžiu. Įsidarbinti Sitai taip pat buvo sunku, niekas nenorėjo turėti reikalų su kruvino tirono dukterimi. Kurį laiką ji dirbo valytoja, bet netrukus buvo atleista ir iš šio darbo.

Bet po truputį gyvenimas susitvarkė. Malaizijoje įgijusi anglų literatūros magistro laipsnį, Sita (dabar Sar Patchata) grįžo namo, o 2014 m. ištekėjo. Dabar ji gyvena Kambodžoje, priklauso bohemai ir, kitaip nei tėvas, yra labai geros širdies.

Jakovas Džiugašvilis


Jakovas - Josifo Stalino sūnus, gimęs iš pirmosios jo santuokos su Jekaterina Svanidze, mirusia per šiltinės epidemiją, praėjus pusmečiui po sūnaus gimimo. J.Stalinas, labai mylėjęs žmoną, tada sakė: „Ta būtybė suminkštino mano akmeninę širdį: ji mirė, ir kartu su ja dingo paskutinieji šilti jausmai žmonėms“. Jakovas praktiškai liko našlaitis, nes jo tėvo revoliucionieriaus, vykdydavusio partijos užduotis, nuolatos nebūdavo namuose, jis tik padėdavo materialiai. Berniuką augino motinos giminės, jis augo geras ir mėgo bendrauti.

1921 m. J.Stalinas nutarė pasiimti sūnų pas save. Užaugęs kalnų kaime ir beveik nemokantis rusiškai, Jakovas Maskvoje pasijuto nejaukiai. Tėvas su juo elgėsi šaltai, tėvo meilės vaikinukas taip ir nepajuto: diktatoriaus šeimoje vyravo griežtos taisyklės ir papročiai. Tėvas nė karto nepavadino jo sūnumi, už menkiausią nusižengimą griežtai bausdavo, net mušimu. Galbūt J.Stalinas taip bandė išugdyti jo tvirtą, „plieninį“ charakterį. Įtempti santykiai su tėvu, nuolatinė jo kontrolė ir kritika Jakovą pastūmėjo bandyti nusižudyti. Laimė, jam nepavyko, jis liko gyvas, bet atsidūrė ligoninėje. J.Stalinas tik pasijuokė iš jo. Jis nė karto neaplankė sūnaus ligoninėje, o žmonai rašė: „Perduok Jašai nuo manęs, kad jis pasielgė kaip chuliganas ir šantažistas, su kuriuo neturiu ir negaliu turėti nieko bendra“. Bet vėliau jų santykiai po truputį atšilo. Karo pradžioje Jakovas, ką tik baigęs Artilerijos akademiją, buvo pašauktas į frontą. Prieš išvykdamas paskambino tėvui, iš jo išgirdo tik trumpą: „Eik ir kariauk!“ O jau po trijų savaičių Jakovas prie Vitebsko pateko į nelaisvę. Jis laikėsi didvyriškai, bet stipriai pergyveno, jausdamas savo padėties beviltiškumą. Jo vardą vokiečiai iškart ėmė naudoti propagandiniais tikslais, be to, belaisviams demoralizuoti per radiją kasdien perduodavo J.Stalino žodžius: „Nėra mūsų belaisvių - yra tėvynės išdavikai“.

1943 m. Zaksenhauzeno koncentracijos stovykloje Jakovas Džiugašvilis žuvo, bandydamas perlipti per spygliuotos vielos tvorą, kuria tekėjo elektros srovė. Kitais duomenimis jį nušovė sargybinis.

Žanas Mari Lorė (Jean Marie Loret), Hitlerio sūnus?

Nors Adolfas Hitleris su žmona Eva Braun vaikų neturėjo, atsirado informacijos, kad būdamas paprastas kareivis, Pirmojo pasaulinio karo metais A.Hitleris buvo užmezgęs trumpą romaną su prancūzaite, po kurio pasaulį išvydo Žanas Mari. Karo metais jis dalyvavo pasipriešinimo judėjime ir net neįtarė, kad kovoja ne šiaip su kruvinu diktatoriumi, o su savo tikru tėvu.

Kas buvo jo tėvas, motina jam papasakojo tik prieš mirtį. Tą akimirką Žano Mari pasaulis apvirto aukštyn kojomis. Jis visa galva pasinėrė į darbą, kad tik nereikėtų galvoti, kas yra jo tėvas, dėl to jį paliko žmona. Žanas Mari mirė 1985 m., kai jam buvo 67-eri.

Bet istorikai iki šiol neturi vieningos nuomonės: vieni tiki, kad jis išties buvo A.Hitlerio sūnus, kiti su tuo kategoriškai nesutinka.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s