respublika.lt

Vokietijos kanclerė - „moteris kaip visos“

(0)
Publikuota: 2018 gegužės 27 10:29:22, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Vokietijos kanclerė A.Merkel. EPA-Eltos nuotr.

Angela Merkel - viena įtakingiausių pasaulio politikių, Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų sąjungos lyderė. Žurnalistai A.Merkel neretai vadina „naująja Europos geležine ledi“. 2018 metų kovo 14-ąją Angela Merkel vėl tapo Vokietijos kanclere. Jai tai bus ketvirtoji kadencija, kuriai pasibaigus ponios Merkel stažas kanclerės kėdėje sudarys 16 metų. Ilgiau - 19 metų - šias pareigas ėjo tik „geležinis“ O.Bismarkas.

 

Kartą per kūno kultūros pamoką mokytojas pasiūlė vaikams šokti nuo tiltelio į baseiną. Angela ilgai negalėjo pasiryžti, prieidavo prie krašto ir vėl pasitraukdavo. Pagaliau, kai nuskambėjo skambutis, ji giliai įkvėpė ir šoko. Suaugusi Angela liko ištikima sau: prieš ką nors darydama, ji iš pradžių įvertina galimybes. Vidutinis ūgis, vidutinė figūra, vidutinė išvaizda - Vokietijos kanclerė niekada nesiskyrė nuo paprastų piliečių. Pažiūrėjusi į ją, bet kuri vokietė gali pasakyti: „Ji nė kiek ne geresnė už mane. Bet kiek daug jai pavyko pasiekti!“ Manoma, kad būtent tai ir yra jos populiarumo priežastis. Per daugybę metų A.Merkel nė kiek nepasikeitė: švarkas su trimis sagomis, kelnės, kukli šukuosena.

Šeima

Angela Dorotėja Merkel (Angela Dorothea Merkel) gimė 1954 m. liepos 17-ąją Hamburge. Jos tėvas, pastorius Horstas Kasneris, turėjo lenkiško kraujo, Vokietijoje įgijo teologinį išsilavinimą, o mama buvo gryna lenkė, Lenkijoje gyvenusi iki 1936 metų, o paskui persikėlusi į Rytų Vokietiją. Angela buvo jų pirmasis vaikas, o vėliau šeimoje gimė dar du vaikai - brolis Markusas ir sesuo Irena. Gimus Angelai, šeima iš Hamburgo persikėlė į Vokietijos Demokratinę Respubliką (VDR), mat tėvas dvasininkas buvo paskirtas dirbti Perlebergo liuteronų bažnyčios parapijoje. O dar po trejų metų šeima persikėlė į nedidelį Tremplino miestelį, kur Horstas Kasneris tapo vienu iš labai gerbiamų ir žinomų bažnyčios veikėjų. Angelos mama mokykloje dėstė anglų ir lotynų kalbas.

Nors Angela buvo pastoriaus dukra, ji įstojo į pionierių organizaciją, o paskui ir į vokiečių „komjaunimą“ - Laisvojo Vokietijos jaunimo sąjungą (FDJ). Mokėsi Angela labai gerai. Ypač jai sekėsi fizika ir rusų kalba. Ji triskart laimėjo VDR rusų kalbos olimpiadą ir kaip laimėtoja vykdavo į Maskvą. Mokyklą Angela baigė su pagyrimu ir nesunkiai įstojo į Leipcigo universiteto fizikos fakultetą, pasirinkusi vieną sunkiausių specializacijų - kvantinę chemiją. Studijuodama Leipcigo universitete, ji ne kartą viešėjo SSRS pagal studentų mainų programą. Per vieną kelionę ji susipažino su studentu fiziku Ulrichu Merkeliu. Jaunuoliai pradėjo susitikinėti, o 1977 m. rugsėjį susituokė. Jo pavarde ji vadinasi iki šiol. Apie šią santuoką kanclerė vėliau pasakys: „Aš nepakankamai rimtai vertinau santuoką. Aš suklydau“. Tiesa, kad tai suprastų, jai prireikė 4 metų. Baigusi universitetą, A.Merkel, tada dar su vyru, persikraustė į Berlyną, kur gavo darbą vienoje solidžiausių Vokietijos mokslo įstaigų - VDR Mokslų akademijos fizikinės chemijos institute. Ten ji apsigynė sudėtingiausią disertaciją, įgijo mokslų daktarės laipsnį ir sutiko savo antrąjį vyrą Joachimą Zauerį (Joachim Sauer). Šįkart moteris nutarė neskubėti tekėti, pora oficialiai įregistravo santuoką tik 1998 m. Pavardės Angela nebenorėjo keisti, nes būtų kilę daug keblumų dėl dokumentų. Be to, kai susipažino, J.Zaueris buvo dar neišsiskyręs.

Paprastumas ir protas

Į politiką A.Merkel atėjo baigiantis 9-ajam dešimtmečiui. Permainų vėjas, papūtęs iš Rytų, sugriovė Berlyno sieną ir suvienijo Vokietiją. 1989-aisiais pradėjusi veiklą VDR partijoje „Demokratinis proveržis“ (Demokratischer Aufbruch“), jau po metų Angela susipažino su VFR kancleriu Helmutu Koliu (Helmut Kohl). Būtent jis atvėrė jai duris į didžiąją politiką. O H.Kolio partijai „Krikščionių demokratų sąjunga“ (KDS) reikėjo naujų veidų - Rytų žemių atstovų. Angela tiko idealiai: protinga, darbšti, paprasta. A.Merkel važinėjo į atokiausius kampelius ir susitikinėjo su rinkėjais. Su Baltijos žvejais ji bendraudavo aludėse. Su Ruro darbininkais galėdavo kalbėtis prie gamyklos vartų, su namų šeimininkėmis - moterų klubuose. Paprastumas ir protas žmones papirkdavo, ir jie noriai balsavo už ją. Taigi A.Merkel tapo Bundestago deputate, o paskui H.Kolis patikėjo jai moterų ir jaunimo reikalų ministrės ir KDS sekretorės pareigas. Ji tapo jo numylėtine. Žurnalistai A.Merkel pakrikštijo „Kolio mergaite“. Bet jau netrukus Angela susidūrė su sunkiu pasirinkimu - garbingumas ar ištikimybė. 1998 m. kanclerio postą užėmė Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schroeder), o H.Kolis liko „be nieko“. Spaudoje pasirodė straipsnių apie tai, kad Vokietijos verslininkai finansiškai remia KDS, ir partijos reputacija pašlijo. H.Kolis atsisakė įvardyti rėmėjus ir atsistatydino. O A.Merkel, jau tapusi antruoju žmogumi partijoje, parašė H.Kolį kritikuojantį straipsnį, kuriame ragino atsiriboti nuo „senosios gvardijos“. Būtent tada konkurentai suprato, kad neįvertino tos „mergaitės“. Be jokių įsimintinų pasirodymų ir viešųjų ryšių akcijų Angela atkakliai kopė į viršūnes. Kitaip nei buvo daugeliui kitų politikų, paskui ją nesivilko nei ryšių su slaptąja tarnyba „Stasi“, nei kyšių iš oligarchų šleifas. Dar daugiau, suprasdama, kad 2002 m. partija rinkimų nelaimės, ji užleido kandidato į kanclerius vietą partijos draugui Edmundui Štoiberiui (Edmund Stoiber). Rinkimus jis pralaimėjo, o vėliau partijos pirmininko pareigas perdavė A.Merkel. Jos žvaigždžių valanda išmušė 2005 m. lapkričio 22-ąją, kai KDS laimėjo rinkimus ir savo pirmininkę išrinko Vokietijos vadove. Angela Merkel tapo jauniausia kanclere (51 metų) ir pirmąja moterimi šiame poste. Vokietės jos pergalę priėmė kaip savo asmeninę, nes ji įrodė: nei grožio trūkumas, nei amžius - ne kliūtis, kad taptum svarbiausiu žmogumi šalyje.

Prioritetai

Užėmusi aukščiausias pareigas, A.Merkel tapo visuotinio dėmesio objektu. Dabar žmonėms tapo įdomu, kaip jų kanclerė gyvena privačiai. Juk jos vyras Joachimas net nedalyvavo inauguracijoje, aiškindamas tai nenoru „nukreipti dėmesį savo asmeniui“. Net tapusi kanclere, Angela su vyru liko gyventi nuomojamame bute priešais Berlyno Pergamo muziejų, tik tiek, kad prie laiptinės atsirado policijos postas. Būtent į šį butą A.Merkel grįžta kiekvieną vakarą ir gamina Joachimui ką nors skanaus. Kanclerės firminiai patiekalai - bulvių sriuba ir bifšteksas su alyvuogėmis. „Geriau atšauksiu tris susitikimus, negu rizikuosiu mūsų santykiais, - kartą prisipažino kanclerė. - Jie man suteikia pasitikėjimo savimi. Su juo man nereikia ką nors kalbėti. Mes galime tiesiog drauge tylėti“. Per retas poilsio dienas šeima važiuoja į užmiesčio rezidenciją, kur Angela augina braškes ir bulves. Artimųjų būryje Angela gali truputį atsipalaiduoti. Vienas iš jos talentų - parodijuoti politikus: Dž.Bušą (G.Bush), N.Sarkozi (N.Sarkozy), V.Putiną. Pastarąjį ji mėgdžioja rusiškai. Kalbama, kad jai tai neblogai pavyksta. O šiaip jos aistra - opera. Kasmet ji su Joachimu vyksta į Vagnerio festivalį Bairoite. Kanclerės tarnybinis automobilis - demokratiškas „Audi A8“, o asmeniškai ji važinėja „liaudišku“ „Volkswagen“. Kitokių turtų
A.Merkel neturi. Jos atlyginimas - 20 tūkst. eurų per mėnesį, iš kurių ji susimoka mokesčius ir draudimo įmokas. O vertingų dovanų ir rėmėjų pinigų ji negauna.

Vokiečiai įvairiai vertina kanclerę, bet jos išrinkimas ketvirtajai kadencijai rodo, kad šalininkų ji vis dėlto turi daugiau. Politikoje ji ne naujokė ir seniai nebejaučia baimingos pagarbos užsienio šalių lyderiams. Beje, yra viena išimtis: ant kanclerės darbo stalo stovi Anhalto-Cerbsto princesės Sofijos Augustos Friderikos portretas. Į istoriją ji įėjo kaip Rusijos imperatorė Jekaterina Didžioji.

2017 m. vasario 8 d. pasirodė naujas prancūzų satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ numeris vokiečių kalba su dar viena skandalinga karikatūra. Ant numerio viršelio pavaizduota A.Merkel, laikanti nukirstą varžovo rinkimuose į Bundestagą, buvusio Europos Parlamento vadovo Martino Šulco (Martin Schulz) galvą ir kruviną peilį. A.Merkel karikatūros fone autoriai publikavo žurnalo „Der Spiegel“ viršelį, kuriame JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) rankoje laiko Laisvės statulos galvą.

2017 m. gegužės 1-ąją A.Merkel apsilankė Saudo Arabijoje. Politikė atkreipė dėmesį nepridengta galva, nes kategoriškai atsisakė per susitikimą su karaliumi Salmanu dėvėti hidžabą. A.Merkel nusprendė iš principo pažeisti griežtas aprangos taisykles, galiojančias šioje šalyje, ir pasekė ministrės pirmininkės T.Mei (Th.May), buvusios JAV valstybės sekretorės H.Klinton (H.Clinton) ir buvusios JAV pirmosios ponios M.Obamos (M.Obama) pavyzdžiu - šios taip pat į oficialius susitikimus atėjo neprisidengusios galvos.

Tapytojas iš Alžyro A.Abdesemedas (A.Abdessemed) sukūrė marmurinę apsinuoginusios A.Merkel skulptūrą. Skulptūra „L‘Antidote“ eksponuojama parodoje, kuri Prancūzijoje, „Lyon MAC“ muziejuje, veiks iki liepos mėnesio. A.Merkel ir jos dviejų draugių klasikinio „Trijų gracijų“ stiliaus skulptūra buvo sukurta pagal archyvinę A.Merkel nuotrauką.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s