respublika.lt

Vlado Lašo svajonė: Marse plevėsuojanti Trispalvė

(0)
Publikuota: 2013 lapkričio 03 11:30:52, Monika BURVYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Kadaise atrodė nepasiekiamas kitas jūros krantas, o dabar pasaulis planuoja kelionę į Marsą. Liko dešimtmetis ir istorijoje įsipaišys diena, kai pirmą kartą žmogus įkėlė koją į Raudonąją planetą. Negana to, vienas iš projekto „Marsas vienas” patarėjų - lietuvis verslininkas, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas, kuris nė kruopelytės neabejoja, jog Marse bus iškelta ir Lietuvos vėliava.

Liko 10 metų

Olandų ne pelno siekiančios organizacijos užmojai - 2023-aisiais erdvėlaiviu išsiųsti žmonių grupę, apgyvendinti Raudonojoje planetoje, o jų gyvenimą žemiečiai stebėtų nuolatinėje tiesioginėje transliacijoje. Tarp šimtų tūkstančių norinčiųjų ir vienas lietuvis.

Atrankos finišo tiesiojoje bus atrinkta 24-40 išmokytų dalyvių, o kurie keliaus į Marsą, priklausys nuo realybės šou žiūrovų balsų.

Dabartiniu NASOS skaičiavimu, vien tik kelionei ir bazei įkurti bei vienam kolonistui išlaikyti reikėtų apie 121 mlrd. JAV dolerių. Erdvėlaivio sukūrimas gali kainuoti bent pusę tiek, be to, tiek pat reikėtų įvairiems tyrimams ir įrenginiams.

Sužavėjo matytas filmas

Prieš pusantrų metų verslininkas, mokslo ir technologijų entuziastas V.Lašas susipažinęs su projekto „Marsas vienas” vadovu Basu Lansdorpu, net neįtarė, kad bus pakviestas į šio ambicingo projekto patarėjų tarybą. Tiesa, lietuvis vien patarimais žada neapsiriboti. V.Lašas trokšta, kad į projektą ir idėjų lietų įsitrauktų moksleiviai.

„Tai projektas, kuris gali turėti labai didelę įtaką žmonijos ateičiai. Jame daug kas bus pasiekta ir sukurta pirmą kartą. Norėtųsi, kad čia su savo žiniomis, technologijomis ir kūryba dalyvautų ir lietuviai. Kažkada, žmonijai atrandant naujas žemes ir kontinentus, mūsų protėviai nebuvo labai aktyvūs. Nepraleiskime šiandien galimybės dalyvauti patiems atradimuose kosmose”, - pokalbį pradėjo verslininkas.

Anot jo, itin svarbi privati visuomeninė iniciatyva, nes tai, kas buvo išrasta, atrasta visais laikais buvo daroma tik nedidelių žmonių grupelių. „Taip plečiasi ir pažinimo ribos. Žemėje jau visi kraštai ištyrinėti, natūralu, kad žmonės žiūri, kas toliau, o Marsas jau nuo senų laikų žadino vaizduotę apie gyvybę kitose planetose”, - entuziazmo neslėpė V.Lašas.

Dar prieš šį projektą verslininkas turėjo galimybę sudalyvauti ir išleidžiant raketą, kuri nugabeno „Curiosity” zondą Marsui tyrinėti.

Nuo vaikystės besidomintis kosmoso tematika, mokslininkas prisiminė, jog jo kartos žmones visame pasaulyje studijuoti tiksliuosius mokslus, technologijas paskatino amerikiečių Apollo projektas - pirmieji žmogaus žingsniai Mėnulyje. Neseniai sukurtas filmas "Apollo našlaičiai", pasakojantis apie vaikystėje Apollo projektu susižavėjusių technologijų verslo žmones.

„Tai buvo filmas apie vieną kosminį projektą, kuris apjungė amerikiečių verslo žmones ir tai, ką buvo pasiekusi Sovietų sąjungos programa. Nebūtinai jie pasiekė kažką tiesiogiai kosmoso srityje, bet sukūrė daug technologijų, būtent komunikacijų interneto srity. Ir kai jie buvo nemažai pažengę savo versluose, atsigręžė į kosmoso sritį. Tačiau teko nusivilti. Net supervalstybės nebuvo pasistūmėjusios šioje srityje”, - pasakojo verslininkas.

Su ta pačia karta užaugo ir V.Lašas, kuriam vaikystėje matyta tiesioginė transliacija iš Mėnulio buvo paskatinimas studijuoti su technologijomis susijusį mokslą.

„Dabar projekte daug diskutuojame ir planuojame, žiūrime, kokie strateginiai partneriai įsijungia į šią programą, kokius žmones, bendruomenes, šalis įjungti į šį projektą. Tai puiki platforma įtraukti jaunimo, akademijų ir verslo bendruomenę, kurie pradeda tokį ambicingą projektą, siekiant įkurti žmonijos koloniją kitoje planetoje”, - apie darbus kalbėjo V.Lašas.

Be bilieto - ne problema

Verslininko negąsdino žodžiai apie kelionę be bilieto atgal. Anot jo, ir seniau būdavę tokių kelionių.

„Prisimenu močiutės pasakojimus, kai jai buvo 20 metų, jos pusseserės ėmė ir išvažiavo į Pietų Ameriką su bilietu į vieną pusę. Jos jau tada žinojo, kad būdamos artimos draugės ir pusseserės išsiskiria visiems laikams. Juk tada nebuvo nei elektroninio pašto, nei skaipo. Realiai taip ir įvyko, jos niekada nebesusitiko. Tai tokių dalykų, kad bilietas į vieną pusę nėra kažkas baisaus, jau būta”, - ramino V.Lašas.

Vystantis technologijoms, verslininko manymu, tikrai atsiras būdų ir grįžti. Pasak jo, tereikia daugiau dėmesio, įdirbio.

Žinau ne vieną žmogų, kuris pasitikti savo gyvenimo saulėlydžio keliautų į Marsą”, - sakė V.Lašas.

Anot jo, šiuo metu pagal dabartines technologijas ir galimybes Marse mes neturime kosmodromo, sukurtų visų technologijų, kad galėtume pasistatyti raketų, užpildyti kuru ir pargabenti žmones iš Raudonosios planetos į Žemę: „Reikia dar daug ir ilgai padirbėti. Tai nėra nepasiekiama, bet reikia turėti ilgalaikę perspektyvą.”

V.Lašas neabejoja, kad kelionė į Marsą, kaip kad dabar į JAV arba Australiją, tebus tolima kelionė, bet ne sensacija.

„Dalykai, kurie buvo neįmanomi ar neįsivaizduojami prieš kelis šimtus metų, dabar vyksta jau visiškai prieinamai. Tokių žmonių kaip Steponas Darius ir Stasys Girėnas dėka mes galime kiekvieną dieną nuskristi į Ameriką ir grįžti”, - didžiavosi V.Lašas.

Galimybė lietuviams

Verslininkas teigė, kad šio projekto siekiai yra žymiai platesni, negu vien tik žmogaus skrydis į Marsą. Kaip ir Apollo projektas, tapęs labai reikšmingu ir įkvepiančiu mums visiems Žemėje, jis gali tapti puikiu katalizatoriumi susivienyti mūsų žemiškoms problemoms spręsti.

„Pirmiausia mums reikia nusiųsti ir sukurti automatinę statybinę įrangą, 3D spausdintuvus, kurie pradėtų kurti sąlygas gyventi Marse atvyksiantiems žmonėms. Reikia jaunų žmonių, dabartinių studentų, kurie dalyvautų konkursuose, kurtų technologiją, galinčią išgauti vandenį Marse. Kad pirmųjų astronautų Marse jau lauktų pirma stiklinė vandens. Mums, Lietuvai, turint labai gerą patyrimą žemės ūkio srityje, maisto produktų gamyboje yra puiki galimybė galvoti kaip sukurti tokias galimybes, kaip pastatyti tai aplinkai šiltnamius ir auginti ten maistą dar žmonėms neatvykus”, - svarstė V.Lašas.

Verslininkas tiki, jog jei lietuviai ir nebus tarp pirmųjų keliautojų į Marsą, būtinai dalyvaus su savo idėjomis, kūryba ir eksperimentais, o tai kartu iškels ir lietuvišką vėliavą.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s