respublika.lt
LRDT LYRAS

R.Brensonas: milijardierius avantiūristasnuotraukos

2018 lapkričio mėn. 03 d. 12:37:03
Milda KUNSKAITĖ

Seras Ričardas Čarlzas Nikolasas Brensonas (Richard Charles Nicholas Branson) - anglų verslininkas ir investuotojas, transnacionalinės korporacijos „Virgin Group“ , vienijančios 400 kompanijų įvairiose pasaulio šalyse, steigėjas. Kai kada gimsta žmonės, kurių žodyne nėra žodžio „neįmanoma“. Jie uždirba milijonus, beprotiškai elgiasi, siekia rekordų... Štai toli gražu ne išsamus daug sakančių Ričardo Brensono pravardžių sąrašas: „riteris, kuopiantis verslo purvą“, „milijardierius hipis“, „vinis didžiojo verslo bate“, „piratas“, „ekscentriškų pasirodymų meistras“, „savas vaikinas su aksomine pirštine ant geležinės rankos“ ir net „vaikščiojantis logotipas“. Ričardas Brensonas - neabejotinai viena įdomiausių ir ryškiausių šių laikų asmenybių.

 

Originalūs auklėjimo metodai

Ričardas Brensonas gimė 1950 m. Londone advokato ir buvusios skrydžių palydovės šeimoje. Ir nors jo šeima priklausė aristokratijai (jo senelis buvo Aukščiausiojo Teismo teisėjas), berniukas buvo auklėjamas, švelniai tariant, netradiciškai. Ričardo mama Iveta buvo ryški moteris ir dievino nuotykius. Savo knygose R.Brensonas dažnai užsimena, kad už tai, kuo tapo, didele dalimi turi būti dėkingas mamai. Kai Ričardui buvo vos ketveri, ji išlaipino jį iš mašinos už kelių mylių nuo namų ir ramiai nuvažiavo, pasakiusi: „Bėk namo, mažuti! Ieškok tėtės!“ Mažylis jį rado vakarop. Ponia Brenson neabejojo, kad jos sūnus gyvenime iškils ir pratino jį įveikti sunkumus.

Viskas buvo gerai, kol Ričardas pradėjo lankyti mokyklą. Brensonai priklausė kilmingųjų luomui, o jų aplinkoje buvo priimta vaikus leisti į uždaras mokyklas - jos buvo beprotiškai brangios, bet suteikdavo puikų išsilavinimą ir užgrūdindavo charakterį. Daug sporto, graikų ir lotynų kalbos ir senomis tradicijomis įteisintos rykštės - tam, kas atlaikydavo privilegijuotos Anglijos mokyklos išmėginimą, jau niekas nebuvo baisu. Ričardui, kamuojamam disleksijos, mokslai tapo kankyne.

Prastus pažymius R.Brensonas su kaupu kompensuodavo verslo idėjų ir išradimų gausa, o už laimėjimus futbole ir regbyje jam būdavo daug kas atleidžiama. Kai Ričardas 1967 m. baigė mokyklą, išleistuvių vakarą direktorius jam pasakė, kad šis arba taps milijonieriumi, arba sės į kalėjimą. Kaip matome, pedagogas buvo teisus.

Kelyje į pirmąjį milijoną

Savo pirmuoju sėkmingu projektu R.Brensonas laiko nemokamą žurnalą jaunimui „Student“. Tada būsimam milijardieriui buvo vos 18 metų. Per kelis mėnesius jis sugebėjo pasiekti, kad žurnalas atsipirktų (reklamos sąskaita) ir susitarti dėl publikacijų su tokiomis žvaigždėmis kaip Mikas Džageris (Mick Jagger) ir Džonas Lenonas (John Lennon). Deja, žurnalas išsilaikė vos ilgiau kaip metus ir buvo uždarytas dėl platinimo sunkumų. Užtat R.Brensonas gavo neįkainojamos patirties. Tuo metu jaunimas vis labiau domėjosi muzika. Todėl R.Brensonas ir nusprendė imtis jos. Pavadinęs savo firmą „Virgin“ (jau tada jis norėjo vieno pavadinimo, kuriuo vadinsis visi jo būsimi projektai), jis pradėjo pardavinėti populiarius įrašus paštu. „Virgin Mail Order Records“ greitai išpopuliarėjo, nes plokštelių, siunčiamų paštu, kainos buvo mažesnės negu parduotuvėse.

Po metų Ričardas su mokyklos draugu atidarė plokštelių parduotuvę Oksfordo gatvėje. Už pinigus, gautus iš muzikos įrašų pardavimo, R.Brensonas nusipirko sodybą, vėliau ten įrengė garso įrašų studiją „Virgin Records“ ir nuomojo ją pradedantiesiems muzikantams. Pirmąjį milijoną „Virgin Records“ padėjo uždirbti jaunas britų kompozitorius, instrumentalistas Maikas Oldfildas (Mike Oldfield). Jo debiutinis albumas „Tubular Bells“, išleistas 1973 m., sulaukė beprotiškos sėkmės („Grammy“ premija, milijoniniai tiražai ir pirmosios britų hitparadų eilutės) išgarsino „Virgin Records“ ir pelnė jai daug daug pinigų, kurie maitino kompaniją dar trejus metus. Ši sėkmė pakišo Ričardui mintį, kad jis turi galimybę pats įžiebti naujas superžvaigždes. Kitas Ričardo atradimas buvo skandalingai pagarsėjusi pankroko grupė „Sex Pistols“, o 1978 m. jis pasauliui atrado jauną atlikėją, greitai išgarsėjusį slapyvardžiu „Stingas“. Nuo 9-ojo deš. pradžios „mergiškų“ kompanijų tinklas pradėjo žingsnis po žingsnio apraizgyti pasaulį. 1983 m. pasirodė naujos kompanijos, tokios kaip „Virgin Vision“ (kino produkcija), „Virgin Developments“ (mažmeninė prekyba ir nekilnojamasis turtas), „Virgin Games“ (kompiuteriniai žaidimai). Visos tos kompanijos buvo tik nedidelė konsorciumo „Virgin“, kurio širdis buvo muzika, dalis. Bet R.Brensonas - ne iš tų žmonių, kurie apsiriboja tuo, ką pasiekė - jis nutarė steigti oro skrydžių bendrovę.

Napoleono verti planai

D.Britanijoje pagrindinė visų skrydžių bendrovių konkurentė yra legendinė „British Airways“ (BA), monstras, kuris konkurentus stengiasi pribaigti vos jiems atsiradus. Būtent taip jie ir pabandė pasielgti su „Virgin“. Metodai, kuriuos taikė BA, buvo, švelniai tariant, ne itin gražūs - šmeižtas, įžūlus melas, įžeidinėjimai, nesąžininga konkurencija, kai BA atstovai, prisistatę „Virgin Atlantic“ vadybininkais, skambindavo „Virgin“ klientams ir pranešdavo, kad jų reisas atšauktas, ir siūlydavo skristi su nuolaida BA lėktuvu. Visos šios ir daug kitų gerbiamos bendrovės niekšybių baigėsi tuo, kad R.Brensonas ją padavė į teismą. „Virgin“ bylą laimėjo.

Bet norint išlikti, „Virgin Airlines“ reikėjo pranašumų prieš lyderę. Buvo imtasi įvairių priemonių: verslo klasės keleiviai limuzinais buvo vežami tiesiai į oro uostą, skrydžio metu „Virgin Airlines“ keleiviams būdavo atliekamas masažas. Po trupuutį kompanija plėtė savo skrydžių maršrutus. Dabar „Virgin Atlantic Airlines“ gabena keleivius, krovinius ir paštą. 1997 m. Ričardas nusprendė stumtelėti į šoną ir stambius geležinkelių verslo lošėjus. „Virgin Group“ imperijoje atsirado dar viena kompanija - „Virgin Trains“. 1999 m. R.Brensonas įgyvendino visiškai naują projektą. „Virgin Mobile“ - mobiliojo ryšio operatorius kelių šalių teritorijoje.

Dabar seras Ričardas valdo įvairiausių sričių bendroves: knygų leidybos, finansų, medicinos, internetinių žaidimų, sporto centrų tinklą, radijo stotį ir dar keletą. Šiuo metu R.Brensonas kartu su Polu Alenu (Paul Allen), „Microsoft“ įkūrėju, kuria projektą „Virgin Galactic“ (kosminio turizmo), kurio tikslas - kad jau artimiausioje ateityje visi pageidaujantys gautų galimybę skristi į kosmosą vos už 200 000 dolerių.

Žmogus - šou


R.Brensonas pasaulyje garsėja ne tik kaip talentingas verslininkas, bet ir kaip šoumenas, žmogus-logotipas, neeilinė asmenybė.

Nuo 1985 m. avantiūristas verslininkas bando gerinti pasaulio rekordus. Pavyzdžiui, 1986 m. greitaeigiu laivu „Virgin Atlantic Challenger II“ greičiausiai per visą laivybos istoriją perplaukė Atlanto vandenyną. 1991 m. karšto oro balionu perskrido Ramųjį vandenyną: 10 800 km atstumą nuo Japonijos iki Kanados jis įveikė 392 km/val. greičiu. 2004 m. pavasarį R.Brensonas ėmėsi Lamanšo: automobiliu amfibija iš Duvro į Kalė jis nulėkė per 1 val. 40 min. Ankstesnis rekordas buvo 6 val.

Į klausimą, kam jam visa tai, Ričardas prisipažįsta: „Man patinka sužinoti ką nors nauja, esu labai smalsus. Man patinka ką nors nusistovėjusio apversti aukštyn kojomis. Gyvenimą vertinu kaip vieną nesibaigiantį pažinimo procesą“.

Jis gali sau leisti ateiti į vakarėlį, apsirengęs moteriška suknele, pasisvaidyti pyragaičiais, kviestinę žvaigždę įstumti į baseiną arba netikėtai ant galvos pastatyti pasaulinio šou verslo žvaigždę, į oficialų priėmimą pas karalienę atvykti su džinsais ir marškinėliais.

Ričardas Brensonas yra vadinamas ekscentriškiausiu milijardieriumi. Pristatydamas jaunavedžių saloną „Virgin Bride“ jis pasirodė su vestuvine suknele ir makiažu - pikantiškos nuotraukos ilgai puošė žurnalų viršelius. Reklamuodamas savo gėrimą „Virgin Cola“, R.Brensonas Taimso aikšte važiavo tanku, „šaudydamas“ pagrindinio konkurento „Coca Cola“ reklamos stendus. Norėdamas atkreipti dėmesį į mobiliojo ryšio operatorių „Virgin Mobile“, milijardierius užsikabarojo ant statybinio krano ir, visiškai nuogas, pusvalandį mojavo naujais mobiliaisiais telefonais. Jis yra persirengęs stiuardese, klounu, piratu, iš didelio aukščio šokęs su Ikaro sparnais, Šveicarijos kalnuose leidęsis slidėmis visiškai nuogas, į priėmimą pas karalienę atvykęs su skirtingais batais.

Nepaisant viso savo ekscentriškumo, R.Brensonas yra vedęs „vos“ du kartus. Žmona Džoana pagimdė jam du vaikus, Semą ir Holi.

R.Brensonas dažnai vaidino save serialuose, keletą kartų buvo kviestas į BBC šeštadienio vakaro humoristinį šou, jis yra dažnai parodijuojamas ir tampa herojų prototipu. Na ir, aišku, jis negalėjo neišmėginti jėgų kaip rašytojas. Jo knyga „Velniop viską! Imk ir daryk!“ jau daug metų yra populiariausios motyvacinės literatūros kūrinių dešimtuke. Be jos jis dar parašė porą autobiografijų ir knygų apie verslą.

2017 m. R.Brensono turtas buvo įvertintas 5,1 milijardo dolerių. Jo nuotykių ir beprotiškų poelgių užtektų šimtų žmonių biografijoms. Jis gyvena pagal savo taisykles ir atmeta bet kokią įsigalėjusią tvarką ir stereotipus. Jis - vienas iš tų žmonių, kuriais sunku nesižavėti, juk „nenuobodžių“ milijardierių pasaulyje ne tiek daug. R.Brensono nuomone, gyvenimas nėra toks ilgas, kad jį leistum nuobodžiam, džiaugsmo ir pasitenkinimo neteikiančiam darbui. Darbas jam - ne prievolė, o patraukli veikla, pramoga, dar ir duodanti didžiules pajamas. „Gyvenk džiaugdamasis, dirbk iš širdies, o pinigai ateis patys“ - tvirtina Ričardas Brensonas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PERGALĖ: „Multigyn“ Lietuvos moterų krepšinio čempionate šeštadienį Klaipėdos „Fortūnos“ komanda išvykoje po dramatiškos kovos 84:83 (23:22, 18:16, 25:18, 18:27) nugalėjo Vilniaus „Kibirkšties“ ekipą.
  • VIZITAS: Turkijos prezidentas balandžio 8 d. vyks į Rusiją, o tai bus jau trečias toks Redžepo Tajipo Erdogano vizitas šiemet.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
PABUDIMAS

Kaip vertinate įstatymą, leidžiantį kirsti verslo plėtrai trukdančius miškus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +7    +10 C

+5    +8 C

 

 +5    +7 C

-2   -3 C

+1 C

 

   -1 C

2-4 m/s

4-5 m/s

 

3 m/s

 

reklama
Sveikata ir grožis