Loreta - gero ūpo dalytoja

2008 rugsėjo mėn. 27 d. 18:28:00 Perskaitė 2955

Jau aštuonerius metus Lietuvos nacionalinės televizijos laida "Gero ūpo!" nepraranda publikos susidomėjimo ir žavesio, kaip ir viena iš jos vedėjų Loreta Sungailienė. Jos skambus balsas, spinduliuojanti energija ir žavi šypsena sukuria linksmą, tiesiog užkrečiamą atmosferą ir tiesioginiame eteryje, ir šiapus ekrano. Tačiau ši laida ir folkloro ansamblis "Virvytė", kuriam Loreta vadovauja, yra tik nedidelė dalis jai pačiai labai patinkančios veiklos. Per pastaruosius trejus metus moteris sugebėjo ir sūnelį Vilių paauginti, ir humanitarinių mokslų daktarės disertaciją iš menotyros srities apsiginti. Ją labiausiai džiugina tai, kad liaudies muzika, kuriai ji ištikima nuo mažens, sėkmingai konkuruoja su "popsu", kad į "Gero ūpo!" laidas ateina jaunimo.

Gimtadienio dovana

Rugsėjo pradžioje atšventusi 31-ąjį gimtadienį moteris prisipažino, kad ne visas jai skirtas dovanas "išpakavo". Mat "Virvytės", kuriai vadovauja jau trylika metų, nariai padovanojo egzotišką procedūrą sostinės ajurvedos centre. Netrukus Loreta ketina pasinaudoti šiuo kvietimu, nes paprastai panašiems dalykams neturi laiko. "Vyrui ir taip esu graži", - juokiasi pašnekovė.

Ar Loretos antroji pusė, gamtosaugos srityje dirbantis Dalius Sungaila, nepavyduliauja, kad ji nuolat sukasi muzikantų aplinkoje, įvairiose vakaronėse? "Jeigu išleidžia, vadinasi, pasitiki", - vėl šypsosi Loreta ir jos skruostuose atsiranda žaismingos duobutės. Anksčiau, kai laida dar vadinosi "Duokim garo" (beje, šį pavadinimą norima susigrąžinti - aut. past.), filmavimas prasidėdavo anksčiau, o paskui dar būdavo smagūs pasibuvimai su šokiais ir dainomis, žaviąją vedėją atlydėdavo ir vyras. Dabar jis su sūneliu "Gero ūpo!" laidą mieliau žiūri per televizorių.

Žemaitiškas charakteris padeda

Loreta tikra žemaitė, gimusi Skuode, vėliau su tėvais persikėlusi gyventi į Palangą, ten baigė vidurinę mokyklą, susidomėjo liaudies muzika, lankė folkloro ansamblį "Mėguva". Čia neapsieita be jos dainingos mamos ir Žemaičių kultūros draugijos ir žemaitiškos spaudos entuziastės Danutės Mukienės įtakos, kuri šiuo metu taip pat gyvena Vilniuje ir dirba Lietuvos dailės muziejuje. Jeigu kas yra atidžiai sekęs populiaraus konkurso "Dainų dainelė" istoriją, tai pamena palangiškės vienuoliktokės Loretos Mukaitės atliktą Mažosios Lietuvos krašto liaudies dainą, su kuria ji pelnė laureatės vardą. Tas įvertinimas ir paskatino merginą pasirinkti etnomuzikologijos studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Nors merginai mokykloje sekėsi ir kiti dalykai, tarp jų ir tikslieji mokslai.

Loretos paklausiau, ar jai padeda žemaitiškas charakteris. "Žinoma, kad padeda. Paprastai ką esu suplanavusi, stengiuosi padaryti. Tas bruožas mane ir skatina stengtis visur suspėti, nevėluoti". "Gero ūpo!" vedėja tikina ir savo pavyzdžiu įrodo, kad žemaičiai visai neuždari, o kaip tik linksmi ir žodžio kišenėje neieškantys žmonės. Tačiau organizacinio talento ir laisvumo prieš televizijos kameras L.Sungailienei galėtų pavydėti daugelis televizijos žvaigždučių.

Vestuvėms - balta suknelė

Aukštai, lieknai šviesių ilgų plaukų Loretai labai tinka tautiniai drabužiai, su kuriais ji pasirodo laidoje, koncertuose, vesdama renginius. Tikra lietuvaitė, pasakytų daug kas. "Tautiniai drabužiai man nepaprastai mieli ir gražūs. Juk tai - liaudies menas, viskas austa, siūta ir siuvinėta rankomis", - sako Loreta. Tačiau savo vestuvėms, kurios įvyko prieš penkerius metus su Daliumi Sungaila, mergina pasirinko baltą suknelę. "Sutuoktuvės - vienintelė proga, kai gali ją apsirengti. Ir kaipgi jos neišnaudoti", - kalba pašnekovė.

Loretos vyras taip pat žemaitis. Susipažino jiedu prieš aštuonerius metus per Užgavėnes vykusiame renginyje, nors tuo metu abu jau studijavo ir gyveno sostinėje. Draugystė truko trejus metus. Vestuvės prie Platelių ežero, kuris abiems buvo savas, buvo labai smagios, nes jose buvo daug tradicinėms žemaitiškoms vestuvėms būdingų elementų. "Dalius nelabai mokėjo šokti polką ir kitus tautinius šokius, todėl man teko jį kantriai mokyti", - prisipažino moteris. Pasak jos, sūnelis Vilius, kuriam dar tik treji, kiek gabesnis. Mama kartais jį nusiveda į ansamblio repeticijas, nes ten jo amžiaus vaikams yra kas veikti.

Žemaitiška lopšinė

Kokia muzika skamba L.Sungailienės namuose? Loreta mėgsta ne tik liaudies muziką. Kartais pasiklauso ir kai kurių mėgstamų autorių dainų, dainuojamosios poezijos, tačiau labiau jai patinka džiazas. O namuose šiuo metu muzikos madas diktuoja mažylis Vilius, tad ir skamba daugiausia vaikiška muzika: iš "Teatriuko" repertuaro bei liaudiškos dainos, kurias atlieka vaikai. Taip pat skamba ir Loretos vadovaujamo ansamblio atliekamos liaudies dainos, improvizacijos su roko ir kitokios muzikos elementais, įrašytos į kompaktinę plokštelę.

Šiaip jau moteris, kurią galima būtų pavadinti devyndarbe, nelabai turi laiko namuose ramiai ilsėtis ir klausytis muzikos. Smalsuolis Vilius užduoda šimtus klausimų. Tik spėk atsakinėti. "Gerai, kad abu vyrai gerai sutaria ir daug ką, kai manęs nebūna namie, tarpusavyje išsiaiškina", - juokiasi Loreta. Ji džiaugiasi, kad sūnus mėgsta bendrauti su bendraamžiais, jau bandė lankyti vaikų darželį ir jam ten patiko, tik va, kaip ir dauguma naujokėlių, nėra atsparus ligoms. Bet dar yra ir močiutė, ir teta, Daliaus sesuo, ir netoliese gyvenanti auklė, kurią Viliukas, tarsi savo tikrą močiutę, vadina baba Nijole. Jos, kai reikia, mielai prižiūri mažylį.

Rudens darbelių maratonas

Namuose šeima ūkio darbus pasiskirsto demokratiškai. Kuris gali, tas dulkes išsiurbia ar indus suplauna. Virtuvė, žinoma, daugiau Loretos valdos. Moteris sako, kad nėra ypatinga kulinarė, nes paprastai gamina tokį valgį, kuris nereikalauja labai daug laiko. Kartais pabando eksperimentuoti, pasigaminti ką nors egzotiško, bet, pasak jos, jų žemaitiški skrandžiai labiau pripratę prie bulvinių, įvairių mėsos troškinių, sočių lietuviškų sriubų bei kitų lengvai paruošiamų patiekalų. Tik štai didžkukulių moteris neverda. O apie savo būstą Loreta nelinkusi plačiau pasakoti, bet užsimena apie svajonių namą kur nors gamtos kampelyje. Tačiau jis tolesnėje jaunos šeimos perspektyvoje.

"Gero ūpo!" vedėja per dieną pavargsta, tačiau grįžusi namo dažnai dar kiek pavakaroja prie kompiuterio - naršo po internetą, ieškodama idėjų, atsakinėja į laiškus, kurių gauna nemažai. Vakarus, kai nekoncertuoja ar neveda laidos, jiedu su vyru praleidžia prie televizoriaus, nes abiem smalsu pažiūrėti naujas ir pasikeitusias Lietuvos nacionalinės televizijos laidas. Abu domisi politikų debatais. "Prasidėjo rinkimų kampanija. Juk turime žinoti, kokias vertybes deklaruoja politikai, kokių tikslų jie siekia ir kaip yra pasirengę savo pažadus įgyvendinti. Taip lengviau apsispręsti už ką balsuoti. Juk negalime likti abejingi stebėtojai, - sako pašnekovė. - Žodžiu, mūsų šeima niekuo nesiskiria nuo kitų. Gal tik tiek esame kitokie, kad namuose pažemaičiuojam, o ir Viliuką mokome žemaitiškai. Viskas gerai, tik labai stinga laiko. Norisi ir visus darbelius
nudirbti, ir kūrybines idėjas įgyvendinti, ir šeima pasirūpinti bei pasidžiaugti, ir nūdienos gyvenimo naujovėmis pasidomėti", - sako etnomuzikologė. - O dienos rudenį juk sparčiai trumpėja".

Kasdien eidama į darbą Lietuvos liaudies kultūros centre, kuris įsikūręs sostinės Sereikiškių parke, L.Sungailienė turi progos pasigėrėti rudenėjančia gamta. "Nemėgstu tik darganos ir vėjo, nes tai gali pakenkti balsui", - prisipažįsta moteris. O jai prie širdies yra "Geras ūpas" ir geras oras.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Brigita".

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net