respublika.lt

Liūdni Žaklinos Kenedi atviravimai

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 16 20:03:35, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Viena garsiausių pirmųjų ponių pasaulyje Žaklina Kenedi (Jacqueline Kennedy). EPA-Eltos nuotr.

Viena garsiausių pirmųjų ponių pasaulyje Žaklina Kenedi (Jacqueline Kennedy), jau sirgdama sunkia liga, rašė prisiminimus, kurie buvo publikuoti ir išversti į daugelį pasaulio kalbų. Iš jų galima sužinoti daug įdomaus apie Kenedžių šeimą, Žaklinos požiūrį į kitas pirmąsias ponias ir kodėl dvi jos santuokos buvo nelaimingos.

 


Apie Kenedžių prakeiksmą

Buvusi pirmoji JAV ponia prisiminimuose rašė - o tai, tiesą sakant, yra plačiai žinomas faktas, - kad jos šešuras Džozefas Kenedis (Joseph Kennedy) vyresnysis tikėjosi, jog trys jo sūnūs bus prezidentai - vienas po kito. Tai praktiškai buvo neįgyvendinama, nes Kenedžių šeima buvo katalikai, o tikyba JAV tradiciškai lemdavo daug. Be to, Kenedžiai buvo airiai, kuriuos daugelis niekino. Vis dėlto Dž.Kenedis visus sūnus nuo vaikystės pratino galvoti apie politiką, ja domėtis, kad politikos pasaulyje jaustųsi kaip žuvys vandenyje.

Bet išėjo ne taip, kaip svajojo Džozefas. Jis palaidojo keturis savo vaikus. Jo vyriausiasis sūnus, kuris turėjo balotiruotis į prezidentus pirmasis, žuvo kare sprogus lėktuvui. Džonas Kenedis buvo nužudytas, kai tapo prezidentu, Robertas - per rinkimų kampaniją. Dukra Ketlina žuvo per lėktuvo katastrofą drauge su sužadėtiniu. Dėl viso to pasklido kalbos, kad Kenedžių giminė yra prakeikta. Žinoma, Žaklina ne kartą buvo klausiama, ką ji mano apie tai, ir savo knygoje ji pateikia atsakymą į šį klausimą.

„Ar Kenedžių šeima yra prakeikta? Jau pati ši šeima yra prakeiksmas jos nariams, nes jie nustoja gyventi savo gyvenimą, tapdami klusniais šeimos valios vykdytojais. Ne tik Džozefo ir Rozos sūnūs, dukros ar anūkai, bet ir patekusios į šeimą moterys - Kenedžių marčios. Aš, ko gera, esu vienintelė, kuriai pavyko ištrūkti. Ir labai tikiuosi, kad šeimos prakeiksmas nepalies mano vaikų".

Kenedžių šeimoje nebuvo skaitomasi su vaikų interesais ir problemomis. Džonas ketino tapti rašytoju, o Robertas - teisininkų bendrovės savininku, bet nei vienam, nei kitam nebuvo leista siekti savo svajonės. Dukrai Rozmari, dėl neurologinių sutrikimų labai tolimai nuo tobulumo, buvo padaryta lobotomija ir ji, virtusi „daržove", buvo uždaryta viena toliau nuo namų.

Moterys Kenedžių šeimoje apskritai buvo vertinamos kaip daiktai, pirmiausia naudingi. Bet tik tiek. Kartą Žaklina girdėjo, kaip ją aptarinėja Džozefo Kenedžio sūnūs: jie ją įvertino kaip „naudingą pirkinį". Vyras ne kartą jai girdint pašaliniams žmonėms sakė, kad niekada nemylėjo nė vienos moters (įskaitant ją) ir kad Vašingtone nėra gražių moterų (įskaitant ją). Kai jie kur nors išsiruošdavo ir ten Džonas imdavo kalbėtis su reporteriais, Žaklina tiesiog tyliai pasišalindavo, kad atsitiktinai neišgirstų tokių pasisakymų. Ji valandų valandas laukdavo vyro automobilyje. Sėsdamas į automobilį Džonas net nustebdavo ją ten radęs: jis pamiršdavo, kad su juo apskritai buvo kokia nors moteris.

Apie Džono Kenedžio paslaptis

Daugelis žurnalistų, aprašinėdami Džono Kenedžio ryšius su moterimis, vartoja žodžius „slapti", „paslaptys". Iš tiesų, kaip prisipažįsta Žaklina, jo nuolatiniai meilės nuotykiai niekam nebuvo paslaptis. Visi Kenedžių šeimos nariai atvirai, visiškai nesidrovėdami, būdavo neištikimi savo moterims. Žaklina tiesiog niekur negalėdavo pasijusti kaip namuose, nes bet kurią akimirką galėjo susidurti su viena iš vyro meilužių - šis nematė reikalo bent dėl akių nesivedžioti moterų tada, kai žmona yra netoliese. Taigi Žaklina Kenedi naudojosi savo anytos Rozos Kenedi receptu: kuo dažniau bėgti iš namų. Ji nuolatos kur nors išvykdavo - pavyzdžiui, aplankyti sesers Europoje, ir tai suteikdavo jai galimybę bent šiek tiek išlaikyti orumą. Kenedžių šeimoje buvo prieita iki to, kad net meilužės parodydavo daugiau žmogiškumo ir užuojautos: kai Roza Kenedi gimdė vieną iš dukterų, jos vyrui neatrodė būtina atsitraukti nuo tuometinės meilužės - aktorės. Ir net gėlių į gimdymo namus Rozai atsiuntė tik ta aktorė...

Džono Kenedžio neišrankumas moterims baigėsi tuo, kad jis Žakliną dar pirmojo nėštumo metu užkrėtė venerine liga, dėl kurios prasidėjo priešlaikinis gimdymas ir vaisius neišgyveno. O kai visa tai vyko, Džonas net nesiteikė atvykti į ligoninę. Atsimerkusi po operacijos, Žaklina prie lovos pamatė sėdintį jo švelnesnio charakterio brolį Robertą (kurio žmona buvo ką tik pagimdžiusi, taigi lankydamas ją jis užsuko ir pas Žakliną). Džonas tuo metu jachtoje pramogavo su kitomis moterimis. Kenedžių šeima dėl neišnešioto kūdikio apkaltino pačią Žakliną: neva tai įvyko dėl jos rūkymo.

Tikroji Džono Kenedžio paslaptis buvo jo sunki liga. Kaip prisimena Žaklina, su reporteriais jis bendraudavo tik išgėręs nuskausminamųjų, išeidamas iš namų slėpdavo ramentus, naudodavosi supamuoju krėslu, kad nors kiek sumažintų nesveikam stuburui tenkantį krūvį. Kenedžių šeima nuo vaikystės slėpė jo ligą, mat manė, kad Kenedžiai neturi teisės atrodyti silpni.

Liga paūmėjo, kai tarnaudamas laivyne Džonas patyrė laivo katastrofą. Jis penkis kilometrus plaukė šaltame vandenyje iki kranto, tempdamas kitą, apdegusį jūreivį, ir išsigelbėjo pats bei išgelbėjo gyvybę draugui. Bet Džono tėvas atvirai nusivylė, kad išsigelbėjo nesveikas sūnus, o ne sveikasis - Džozefas.

Apie kitas pirmąsias ponias

Ž.Kenedi knygoje prisimena keturias pirmąsias ponias, su kuriomis jai teko bendrauti - tris amerikietes ir vieną iš SSRS.

Kaip tvirtina Žaklina, pirmosios dvi - Eleanora Ruzvelt (Eleanor Roosevelt) ir Meimi Eizenhauer (Mamie Eisenhower) - kalbėdamos apie jos vyrą vartojo atvirai šovinistinę retoriką. Pavyzdžiui, per Dž.Kenedžio rinkimų kampaniją E.Ruzvelt užkliuvo tai, kad jis yra katalikas. Jos teigimu, užteks Romos popiežiui įsakyti prezidentui katalikui kaip nors pakenkti Amerikai, ir jis išduos savo šalį. M.Eizenhauer, po arbatėlės rodydama į Džoną, pareiškė, kad su cilindru jis yra panašus į „airiūkštį", nors nežinoti, kad Dž.Kenedis yra airių kilmės, ji negalėjo, nes tai buvo nuolatos aptarinėjama. Ji labai norėjo įgelti Žaklinai, kaip mano pati Žaklina, dėl to, kad Baltuosiuose rūmuose nepamačiusi knygų spintų ji nesusilaikė nepaklaususi, ar prezidentai skaito knygas.

Susitikimui su Nina Chruščiova ji ruošėsi labai kruopščiai. Drauge su vyru ji peržiūrėjo kronikos kadrus, kuriuose Chruščiovai JAV susitinka su Eizenhaueriais. Buvo matyti, kad ponia Chruščiova atidžiai renkasi aprangą pagal situaciją, pavyzdžiui, ruošdamasi apžiūrėti ūkį ji niekada nesirinkdavo brangių papuošalų, ir tuo išsiskirdavo iš kitų vietos politikų žmonų, užtat vakare pasipuošdavo tikrais briliantais. Ž.Kenedi labai jaudinosi, kad neapsijuoktų. Pirmajam susitikimui ji pasirinko kuklų oficialų kostiumėlį, nes šalia N.Chruščiovos, kuri vilkėjo brangaus šilko kostiumėlį, kirpimu ir raštu panašų į naminį nejaunos tetulės chalatą, puošnesnė suknelė būtų atrodžiusi kaip apdaras vaikų Kalėdų vakarėliui.

Diplomatinės pergalės

Buvo mažiausia du atvejai, kai už šiltą priėmimą užsienyje Dž.Kenedis turėjo būti dėkingas žmonai, nors to visiškai nesugebėjo įvertinti. Žaklina Kenedi, mergautine pavarde Buvjė, buvo kilusi iš Amerikoje įsikūrusios prancūzų aristokratų šeimos. Ji puikiai kalbėjo prancūziškai, dažnai pirkdavo prancūzų dizainerių drabužius (nors JAV to neafišuodavo), suprato prancūzų mentalitetą ir mokėjo jiems įtikti. Šios savybės labai pravertė jai su Džonu lankantis Kanadoje ir Prancūzijoje.

Pirmą kartą pasirodydama kanadiečiams, Žaklina apsivilko kostiumą, panašų į kanadiečių gvardijos uniformą, ir iškart pelnė jų palankumą. Visas jų dėmesys krypo į Žakliną, taigi Džonas šiek tiek net pasimetė. Tiesa, galų gale jis susigaudė, kas čia vyksta, ir Prancūzijoje jau prisistatydavo kaip ponios Kenedi palydovas. Pokštas prancūzams labai patiko, nes jie, kaip ir kanadiečiai, beveik visą dėmesį skyrė Žaklinai.

Galų gale, tapęs žmonos „priedėliu", Džonas Kenedis sulaukė simpatijos ir galimybės derėtis malonioje atmosferoje. Beje, jo meilė žmonai dėl to nesustiprėjo. Jis tiesiog suprato, kad Žaklina yra dar naudingesnė negu įsivaizdavo.

Aristotelis Onasis

Kai našle tapusi Žaklina nutarė ištekėti už Aristotelio Onasio (Aristotle Onassis), buvusio sesers meilužio, visa Amerika suliepsnojo jai neapykanta. Palaikė tik sesuo ir... buvusi anyta Roza Kenedi. Roza, praradusi tiek vaikų, liepė Žaklinai būtinai išvežti vaikus iš Amerikos: „Amerika Kenedžių nekenčia".

A.Onasis moterų atžvilgiu pasirodė esąs antrasis Dž.Kenedis, ir net blogiau. Labai greitai Žaklina sužinojo, kad jis mušdavo savo meilužes. Nors jos jis taip ir nepalietė, ji nuolatos bijojo, kad A.Onasis ir prieš ją pakels ranką. Ji taip pat manė, kad A.Onasis žiauriai pasielgė su Marija Kalas (Maria Callas), jos manymu, „nuostabiausia moterimi Žemėje". Jis vedė Žakliną nenutraukęs romano su Marija, kurią nuviliojo nuo švelnaus ir mylinčio vyro. A.Onasis puldavo Mariją kumščiais, bet ji niekada nenusileisdavo ir duodavo grąžos. Šioje santuokoje Žaklina, kuri neturėjo jokių savų pajamų, kaip pamišusi pirko drabužius ir avalynę, o Aristotelis paskui nuolatos jai keldavo scenas, klausdamas, kur dingsta visi tie kalnai drabužių, nupirktų už jo pinigus. Iš tiesų Žaklina, vieną du kartus apsirengusi, viską parduodavo, kad susitaupytų pinigų sau ir vaikams, jeigu A.Onasis ją mes arba jai teks gelbėtis. Tai buvo ne itin sąžininga, bet kitokių būdų prasimanyti pinigų ji nematė, juk ji labai seniai nebedirbo ir prarado žurnalistės kvalifikaciją (jaunystėje dirbo žurnalo redakcjoje).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s