respublika.lt

Kur grybauja žvaigždės?

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 24 14:33:20, Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Dainininkė Anžela Adamovič-Gecčenė grybauti išsiruošė su mama ir sese. Anželos Adamovič-Gečienės asmeninio albumo nuotr.

Šiųmetis ruduo itin dosnus grybų. Panašu, kad šioms sezoninėms gėrybėms neatsispiria ir žinomi žmonės. Kur jie grybauja, kokius grybus renka ir ką iš jų gamina?

 

Dainininkė Anžela Adamovič-Gečienė (30): pagrindinis tikslas buvo nepasiklysti

- Kaip dažnai grybaujate?

- Stengiuosi kasmet bent kartą nuvažiuoti į mišką pagrybauti. Šiemet pavyko porą kartų. Pirmasis buvo neplanuotas - plaukėme baidarėmis ir, kai išlipome, beeidama mišku, pastebėjau vieną voveraitę, pasivaikščiojau ir surinkau jų visą maišelį. Antrą kartą susiruošėme su sese ir mama, bet tikiuosi, kad tai buvo ne paskutinis kartas.

- Koks didžiausias šiųmetis laimikis?

- Kai važiavome, galvojome, kad iš viso nieko nerasime, nes su sese ir mama nesame pačios geriausios grybautojos. Pagrindinis tikslas buvo rasti kelią atgal iki automobilio. Nepasiklysti. Bet džiaugiamės, kad pririnkome tris didelius kibirus grybų, juos ir džiovinome, ir marinavome, ir šaldėme, ir kepėme, ir virėme - viską spėjome padaryti.

- Kokius grybus renkate?

- Jei sąžiningai, pažįstu tik tris grybus, todėl pasiimu grybą, einu pas mamą ir klausiu, ar jis geras, ar ne. Skaniausios man yra voveraitės.

- Einate grybauti į konkrečias vietas ar tiesiog „aklai“?

- Kasmet važiuojame į tą pačią vietą, bet jei važiuodama kur nors į kitą miestą pamatysiu gražų mišką, sustosiu ir apsidairysiu, ar nėra grybų.

- Erkės negąsdina?

- Labai gąsdina. Tikėjausi, kad jos jau užmigo, bet, pasirodo, ne. Grįžusi namo, po kelių valandų ant savęs radau erkę. Mečiau ją ant žemės ir traiškiau viskuo, kas po ranka pakliuvo.


Aktorė Justė Zinkevičiūtė (28): grybauti – tik su seneliu


- Kaip dažnai grybaujate?


- Nesu didelė grybautoja, todėl grybauju kartą per metus ir visada išsiruošiu su savo seneliu. Jis geriausiai žino, kur auga daugiausiai grybų. Jis man tik sako: „ Juste, štai čia - būk atidi, turėtų būti grybų“. Ir - yra! Aš tik nuskinu ir sau į krepšį. Kitaip grybauti nemoku.

- Koks didžiausias šiųmetis laimikis?

- Pririnkome tiek, kad užteko ne tik sočiai vakarienei, bet ir liko ką sudžiovinti, sudėti į stiklainius - žiemos vakarienei.

- Kokius grybus renkate?

- Baravykus, šilbaravykius ir lepšius. Jie man skaniausi.

- Einate grybauti į konkrečias vietas ar tiesiog „aklai“?

- Pas mus, Nidoje, pririnkti grybų galima net einant miško takeliu iki jūros, o su seneliu važiuojame už Nidos link Pervalkos.

- Kaip saugotės nuo erkių?


- Tiesiog negalvoju, kad jos mane pastebės.

- Ką gaminate iš grybų?

- Mama visada džiovina grybus, man skaniausi grybai su bulvėmis - klasika!


„Mis Lietuva 2013“ Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė (26): grybauju vadovaudamasi taisyklėmis


- Kaip dažnai grybaujate?

- Grybaujame kasmet, kai prasideda sezonas.

- Koks didžiausias šiųmetis laimikis?

- Per dvi dienas drauge su visa šeimyna prigrybavome beveik 10 kibirų.

- Kokius grybus renkate?

- Žinoma, labiausiai apsidžiaugiu radusi baravykų, bet taip pat krepšį mielai papildau ir voveraitėmis, šilbaravykiais, kazlėkais, lepšiais, raudonviršiais.

- Einate grybauti į konkrečias vietas ar tiesiog „aklai“?

- Nesu labai patyrusi grybų rinkėja, bet keletą taisyklių žinau. Norint džiaugtis geresniu laimikiu, svarbu atsižvelgti ne tik kokiu paros metu grybauji, bet ir kokia buvo vasara. Esu girdėjusi, kad geriausias laikas grybauti yra ankstyvas rytas, kai miške dar drėgna ir vėsu, nes ūkanotas ir drėgnas oras - geriausios sąlygos augti grybams. Jeigu vasara buvo lietinga, grybų reikia ieškoti sausose, kalvotose vietose, miško proskynose, atokiau nuo medžių kamienų. Visiškai atvirkščiai elgtis, jei vasara buvo sausringa, nes grybų reikia ieškoti ten, kur išsilaiko drėgmė. Mėgstu vaikščioti po mišką neskubėdama, lėtai, atidžiai apžiūrėdama vietovę. Žinau, kad jei suradau vieną grybą, būtinai reikia apsidairyti aplinkui, nes tikrai netoliese aptiksiu ir visą likusią šeimyną, nes visi grybai auga kolonijomis. Taigi šiomis taisyklėmis dažniausiai ir vadovaujuosi ir šiais metais jos puikiai pasiteisino.

- Ką gaminate iš grybų?

- Surinktus grybus dažniausiai užšaldome žiemai ar marinuojame. Taip pat labai mėgstu šviežius grybus pakepti su grietine ir svogūnais kartu su bulvėmis.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s