respublika.lt

Kuo dar garsus Šerloko Holmso autorius

(0)
Publikuota: 2014 kovo 15 16:33:38, Milda KUNSKAITĖ
×

Anaiptol ne visi žino, kad Šerloko Holmso „gimdytojas“, rašytojas Artūras Konanas Doilis (Arthur Conan Doyle) daug metų dirbo gydytoju.

A.K.Doilis gimė 1859 m. gegužės 22 d. Edinburge, dailininko Čarlzo Doilio šeimoje. Šeima skurdo - iš jos galvos niekas neužsakinėjo paveikslų ir paradinių portretų, o ir jis pats nesiekė išgarsėti. Pagrindinė Č.Doilio aistra buvo išgertuvės - jomis prasidėdavo ir baigdavosi kiekviena diena. Sūnaus auklėjimu ponas Č.Doilis taip pat ne itin domėjosi, todėl visi rūpesčiai dėl pirmagimio gulė ant būsimo rašytojo motinos Merės pečių. Vėliau A.K.Doilis prisimindavo, kad jo mama buvo puiki pasakotoja, kiekvieną laisvą minutę stengėsi vaikus sudominti pasakojimais apie riterius, tolimas šalis ir kvapą gniaužiančius nuotykius. Kai Artūras paaugo, jam nusišypsojo sėkmė. Turtingi Merės giminaičiai, matydami, kaip ji plėšosi, kad išmaitintų vaikus, sutiko sumokėti už Artūro mokslą jėzuitų koledže, ir šeima lengviau atsiduso. Baigęs koledžą, Artūras įstojo į Škotijos medicinos universitetą ir jau trečiame kurse pabandė užsidirbti rašydamas - siuntinėjo savo apsakymus į įvairius Londono ir Edinburgo žurnalus. Tačiau rašytojo darbas nebuvo pelningas - pajamų vos pakako prasimaitinti pačiam, o Artūrui reikėjo nors kiek padėti šeimai. Tuo metu tėvas jau beveik išprotėjo, o motina kukliai vertėsi nuomodama kambarius.

Nuotykiai jūroje


Nutaręs, kad vien iš rašymo sotus nebūsi, trečiojo kurso studentas A.K.Doilis parsisamdė gydytoju į banginių medžioklės laivą „Viltis“. Laivo, medžiojusio šaltuose Arkties vandenyse, kapitonas apsidžiaugė gavęs tokį gydytoją. Tuo laiku jaunasis Artūras jau buvo dvimetrinis žaliūkas su didžiuliais raumenimis. Sportavimas universitete taip pat nepraėjo veltui, jaunojo gydytojo fizinė jėga kėlė net visko mačiusių jūreivių pagarbą. Septynių mėnesių plaukiojimo rezultatai buvo įspūdingi: daktaras dukart vos nežuvo. Pirmąjį kartą A.K.Doilis nukrito ant lyties ir nenuskendo lediniame vandenyje tik todėl, kad spėjo sugriebti už tinklu pagauto negyvo ruonio peleko, o antrą kartą laivo gydytojo vos neužmušė sužeistas banginis. Priedas prie nuotykių ir gydytojo patirties A.K.Doiliui buvo 50 svarų, kuriuos jis nusiuntė motinai. Praėjus dvejiems metams nuo grįžimo iš jūros, A.K.Doilis išvyko į kitą ekspediciją, šįkart į Pietų Afriką, kur jam teko medžioti krokodilus ir dramblius, pamatyti džiungles ir savaną, susipažinti su čiabuviais ir atšiauriais kolonizatoriais būrais.

Solidi profesija

Aistra keliauti, kuria užsidegė Artūras, nesutrukdė jam baigti universitetą ir imtis gydytojo praktikos. Bet, priešingai lūkesčiams, solidi profesija iš pradžių visai nebuvo pelninga. Pradedančiojo gydytojo kabineto interjerą sudarė viso labo dvi kėdės, ant vienos sėdėjo gydytojas, ant kitos - pacientas. Miegojo ponas A.K.Doilis ant šiaudų prikimšto čiužinio, gyveno išleisdamas šilingą per dieną, metė rūkyti, kad neišlaidautų tabakui, ir nepraleisdavo nė vienų labdaringų pietų benamiams. Tačiau laikui bėgant reikalai pasitaisė: ligoniai įvertino naujojo gydytojo talentą, praktika prasiplėtė. Kabinete atsirado ąžuolinis stalas ir minkšti krėslai, o namuose - šeimininkė Luiza Hokins (Louise Hawkins), - A.K.Doilis vedė vieno iš pacientų seserį. „Toks buivolas veda mažą pelytę! Nepraeis nė metų, jis ją mirtinai nukamuos“, - sakė senyva Luizos giminaitė, pakviesta į jungtuvių ceremoniją. Nuotakos galva nesiekė nė jaunikio peties, o jos neryškūs smulkūs veido bruožai ir pilkšvi plaukai išties nenoromis kėlė minčių apie peles. Beje, jų sąjunga buvo sėkminga. Luiza pagimdė Artūrui du vaikus, jie drauge nugyveno 20 metų iki Luizos mirties nuo tuberkuliozės 1906 m.

Solidi gydytojo profesija ir šeimos galvos vaidmuo A.K.Doiliui visai netrukdė rašyti. Tikrą šlovę jam atnešė jo pagrindinis personažas - genialus seklys Šerlokas Holmsas. Holmso prototipas buvo vienas iš Edinburgo universiteto, kuriame būsimasis rašytojas studijavo mediciną, profesorių Džozefas Belas (Joseph Bell). Ponas Dž.Belas sugebėdavo nustatyti diagnozę neišklausęs nė vieno ligonio skundo, tik iš jo išvaizdos. Pastebėjęs jaunąjį A.K.Doilį vienoje iš paskaitų, Dž.Belas pasikvietė jį į asistentus ir ėmė mokyti dedukcijos metodo pagrindų. Mat ligoniai visada pamiršta papasakoti gydytojui apie detales, kurios yra svarbios nustatant ligą, ir gydytojas, užuot nuobodžiai kamantinėjęs, turi iš pirmo žvilgsnio suprasti, kaip gyvena ligonis, ar jis mėgsta keliauti ir kokie negalavimai jį gali kamuoti. Profesorius net liepė studentams tyrinėti tatuiruotes, kurias darosi įvairių laivų jūrininkai, kad būtų lengviau suprasti, iš kur jūreivis galėjo atsivežti nepažįstamą karštinę, taip pat mokytis skirti įvairių Anglijos ir Škotijos rajonų gyventojų tartį. Dž.Belas buvo įsitikinęs, kad ir buitiniai įpročiai, būdingi vienai ar kitai vietovei, taip pat klimatas gali būti įvairių ligų priežastis. Visas šis mokslas netikėtai pravertė A.K.Doiliui aprašinėjant genialiojo seklio nuotykius.

Aplink pasaulį

Atsiradus Šerlokui Holmsui, rašytojo profesija pamažu išstūmė gydytojo darbą iš A.K.Doilio gyvenimo. O štai kelionių pomėgį jis išlaikė visą gyvenimą. Per vieną kelionę po Europą rašytojas susipažino su 24 metų Žana Leki (Jean Leckie) ir iškart įsimylėjo. Tuo metu A.K.Doilis jau žinojo, kad jo žmona serga tuberkulioze, tačiau įgimtas padorumas neleido jam užmegzti intrigėlės už šeimos ribų. Jo santykiai su mis Leki liko grynai platoniški. „Kol gyva mano žmona, negaliu tau priklausyti jokia prasme“, - sakė A.K.Doilis jaunajai Žanai. Dėl jo mergina paaukojo ne vieną jaunikį - ji buvo pasirengusi laukti, kiek reikės, kad tik būtų su Artūru. Jie susituokė praėjus metams nuo rašytojo žmonos mirties. Žana vestuvių laukė beveik 10 metų. A.K.Doilis su Ž.Leki susilaukė trijų vaikų.

Rašytojas mirė 1930 m., būdamas 71 metų, nuo stenokardijos priepuolio. Paskutiniuosius gyvenimo metus jis praleido keliaudamas su mylima žmona ir vaikais. Tuo metu jau gavęs riterio titulą, seras A.K.Doilis spėjo apsilankyti visuose planetos žemynuose.

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s