respublika.lt
LRDT LYRAS

Kristina Tarasevičiūtė: Šokėja - tai ne profesija, o gyvenimo būdas

2018 kovo mėn. 07 d. 17:17:44
Eimantė JURŠĖNAITĖ

Balerina ir ansamblio „Lietuva“ šokėja Kristina Tarasevičiūtė (30) puikiai atrodo ir su puantais bei tiulio sjonėliu, ir su tautiniu kostiumu, kurį dėvi ne tik per valstybines šventes. Kristina papasakojo, ne tik apie savo profesijos užkulisius, bet ir pasidalino savo mintimis apie tai, kuo galime didžiuotis ir kodėl Lietuvoje gyventi gera.- Šiemet Lietuva švenčia 100-ąjį valstybės atkūrimo jubiliejų. Ar jums asmeniškai tai didelė šventė?

- Taip, būti laisvos šalies piliete man yra šventė. Šventė, už kurią galima dėkoti kasdien. Gimiau Sovietų Sąjungoje, tad kad ir vaiko akimis, stebėjau kovas dėl fizinės, žodžio laisvės, dėl galimybės gyventi ne stereotipinį gyvenimą. Kol išsivalysime ir susikursime lietuvišką gyvenimą, manau, dar užtruksime ne vieną penkmetį.

- Daugelis scenos žmonių valstybines šventes mini dirbdami. Ar Vasario -16- ąją jau turite numatytų pasirodymų?

- Aš - ne išimtis, šiemet vasario 16-ąją koncertuosiu Kėdainių arenoje, būtent šiai šventei skirtame renginyje.

- Neretai galima išgirsti įvairių skundų, neva Lietuvoje gyventi sudėtinga, o žmonės - paniurę ir pikti. Kodėl, jūsų manymu, gyventi Lietuvoje - gera? Kuo galime didžiuotis?

- Lietuvoje gyventi gera, nes mes turime savo jūros gabaliuką, turime tikrai nemažai ežerų, miškų, nemokamų parkų, mūsų miestai ir miesteliai labai gražiai tvarkosi, mūsų degalinėse galima nuspirkti visko, ko gali prireikti kelyje, mes turime daug nemokamų mokymo įstaigų, mūsų meno žmonės yra vieni stipriausių pasaulyje….

- Daugelis žodį „Tėvynė“ interpretuoja savaip. Kas jums telpa šiame žodyje?

- Tėvynė, vienaip ar kitaip, asocijuojasi su šeima, bendrais papročiais ir, žinoma, kalba.

- Veikiausiai gastrolių metu pamatote daugybę skirtingų Lietuvos kampelių. Ar daug pas mus neatrastų, bet labai ypatingų vietų? Galbūt visiems vertėtų daugiau keliauti po savo šalį?

- Kadangi užaugau tarp Vilniaus ir Palangos, anksčiau niekada nesu buvusi kaime ar kitame mieste. Grįžusi iš darbo užsienyje tikrai norėjau pamatyti, kaip gi atrodo mūsų šalis. Pradėjusi dirbti Valstybiniame dainų ir šokių ansamblyje „Lietuva”, pažintinių kelionių gavau su kaupu. (Šypsosi.) Tikrai noriu pasidžiaugti mažesniais miestais, kurie dabar yra tokie tvarkingi, kad Vilniui ir Kaunui jau reikėtų pasitempti. Aišku, gaila, kad įspūdingi vaizdai išsimėtę gan dideliu atstumu, bet manau kiekvienas lietuvis turėtų su draugų kompanija apkeliauti savo gimtąjį kraštą, nepamirštant tokių miestelių ir jų apylinkių, kaip Šilutė, Pagėgiai, Telšiai, Zarasai, Naujoji Akmenė ir t.t.

- Esate iš Palangos, Žemaitijos. Jūsų krašto žmonės garsėja kietu būdu ir užsispyrimu, padedančiu kone kalnus nuversti. Sutinkate? Ar pati esate kieto būdo, užsispyrusi?

- Esu užsispyrusi, tačiau to gimtam kraštui nepriskirčiau. Kadangi tėtis vilnietis, nemažai laiko praleisdavau Vilniuje, o nuo dešimties metų, gyvendama sostinėje, jaučiausi visiška vilniete. Mano nuomone, užsispyrimas gimsta iš norų ir galimybių konflikto, kuris mane, deja, lydėjo labai ilgai. Nuolatinė kova norint gyventi geriau užgrūdino.

- Visuomenėje susiformavusi nuomonė, kad baletas – sunki specialybė, reikalaujanti nežmoniškų pastangų. Ar tikrai taip yra?

- Baletas yra nuostabus šokio stilius. Taip, jis sunkus, jis turi labai aiškias taisykles, reikalauja sąmoningumo ir atsidavimo, bet tikrieji sunkumai slypi baleto teatro užkulsiuose. Būtent šioje vietoje baigiasi šokis ir prasideda visas stresas, kurį tenka patirti. Spektaklis yra pastovus adrenalinas. Tai dvi - trys valandos tiesiog nebuvimo realybėje. O kur dar visokios situacijos…Pavyzdžiui, ateini į teatrą ir sužinai, jog susirgo tavo kolegė, o tu tapai „laimingąja”, kuri per kelias valandas turi išmokti jos partiją. Arba tiesiog paskelbus naują spektaklio sudėtį, pamatai, kad gavai naują vaidmenį. Aišku, smagu kai tai nutinka likus savaitei iki spektaklio, bet kai tai nutinka išvakarėse ar net tą pačią dieną, tai yra sudėtinga. O kur dar nuotykiai su butaforijomis, suknelėmis ir visa kita? Mūsų gyvenimas tikrai dinamiškas, monotonija negaliu skųstis. (Juokiasi.)

- Ar tai, kad esate žinoma jums teikia kokią nors profesinę naudą? Galbūt kūrėjai, choreografai ar režisieriai jus atpažįsta ir be didelių atrankų skiria vaidmenis? Ar atėjusi šokti į naują projektą turite kaskart iš naujo įrodyti, ką mokate ir sugebate?

- Kiekvienas naujas spektaklis, kiekvienas naujas vaidmuo yra kelionė, kartais lengva (nes jau turi žinių paketą), kartais labai sudėtinga (personažas yra visai kitoks nei tu, todėl turi kovoti su savo morale, bandyti prisijaukinti labai svetimą žmogaus būdą) arba vos kelionei prasidėjus, ją nutraukti, nes ir tu, ir choreografas mato, kad tai tiesiog ne tau. Jei pasiseka pasileisti į tokią kelionę, kiekvienos repeticijos metu stengiesi įrodyti, kad tu tikrai gali, tikrai esi tinkamas šiam vaidmeniui. O kalbant apie žinomumą, jo naudą labiausiai jaučiu privačiuose renginiuose, televizijoje. Teatro pasaulyje dažnai esu kviečiama asmeniškai, tačiau tikrai nepasididžiuoju pasirodyti ir atrankose, jei spektaklis ar projektas mane domina.

- Kokių turite profesinių ligų? Galbūt nemokate kaip paprastas žiūrovas stebėti spektaklio, tyrinėjate įvairias smulkmenas, techninius dalykus?

- O taip! Šokio spektaklius narstau po aspektą kas taktą. Visada mėgau analizuoti, tad tai ir darau kaskart stebėdama savo ar kitų darbą. Burbu. (Juokiasi.) Vienintelis teatras, kuriame aš nebūnu tokia priekabi, tai dramos teatras. Iš tiesų dievinu šį žanrą ir kiek galiu, stengiuosi aplankyti kuo daugiau spektaklių. Ten aš atsipalaiduoju ir pasineriu į kitų žmonių išgyvenimus. Kalbant apie profesines ligas, nemoku priversti savęs gražiai sėdėti, nes sėdžiu taip, kaip man patogu (ypač po repeticijų), negaliu sėdėti ilgiau nei 30 minučių, nes ima stingti sąnariai, skauda, tad kelionės autobusu man yra pragariškos. Kiekvieną rytą būtinai turiu „prasitraškinti” visą kūną, ir įtariu, kad jų turiu daug daug daug … tik aš jau neskiriu, kuri yra tik profesinė.

- Šokate ansamblyje „Lietuva“. Turite mėgstamiausią lietuvių liaudies šokį?

- Be abejonės - tai choreografės Editos Stundytės „Gegutė”. Duetas, kurį nuo jo pastatymo kartu šokau su Nagliu Bierancu. Jam išėjus iš ansamblio šis šokis nebešokamas. Tai itin jautrus, žemiškas, žmogiškas ir nuoširdus duetas apie pirmą jaunuolių meilę, tad “Gegutę” gali šokti tik labai susišokusi pora, kokie mes su Nagliu ir buvome - kartu šokome nuo baleto mokyklos laikų.

- Ansamblis „Lietuva“ puoselėja mūsų folklorą. Ar manote, kad šiandien tam skiriame pakankamai dėmesio? Galbūt mūsų tradiciniai šokiai yra nepelnytai pamirštami?

- Atgavus nepriklausomybę vietoj to, kad gilintumėmės į tai, ką iš mūsų atėmė Sovietų Sąjungos okupacija, mes neadekvačiai pradėjome blaškytis - tai žvelgdami į vakarus, tai į rytus, graibstydami svetimas kultūras. Būtent šitas blaškymasis labai sustapdė visą mūsų kultūros atgaivinimą. Lietuviai ilgą laiką, baisėjosi tautiniu kostiumu, džiūgavo pagal rusiškus „bytus” bei liūdėjo kolūkių, ir tik dabar, po truputuką, vis daugiau jaunimo atsisuka į lietuviškumą, tokį, kokiu džiaugėsi žmonės prieš 100 metų.

- Jūsų veiklų spektras labai platus - spektakliai teatre, ansamblis „Lietuva“, magija, šokiai renginiuose, reklaminiai projektai, pedagoginė veikla... Kaip visas jas sutalpinate savo darbotvarkėje?

- Mano, kaip ir visų kitų artistų, repertuaras planuojamas pusmečiui ar net metams į priekį. Tad viskas būna apgalvojama iš anksto, pasveriama, ar tikrai spėsiu visur, ar užteks laiko pasiruošti. Nemenką chaosą į suplanuotą repertuarą įneša renginiai. Dažnai užklausimų gaunu vos ne paskutinę akimirką, tačiau šiais laikais jų būna tokių įdomių, kad net sunku atsisakyti, tad esu repetavusi ir 7 val. ryto, ir repeticiją pradėjusi tik 22 val. Apie tai, manau, galima būtų parašyti atskirą leidinį.

- Vedate Ballet body workout treniruotes. Kas tai? Lietuvoje šios mankštos – naujiena?

- Ballet body workout - tai pasiruošimo baletui programa. Kadangi baletas yra labai išgrynintas šokio stilius, turintis labai aiškius reikalavimus kiekvienam judesiui, jo mokymą pradedu nuo bendro kūno paruošimo: lankstumo didinimas, bendras kūno balansas, ašies stiprinimas, pėdų darbas, jų valdymas, koordinacija. Trumpai tariant - kūno dalių išnarstymas ir jų stiprinimas. (Šypsosi.) Ši sistema dažnai naudojama džiazo šokėjų pasaulyje. Kadangi mano mokinėms sekasi puikiai, rezultatai tapo akivaizdūs, po truputį pradėsime baleto pamokas visu pajėgumu.

- Neseniai lankėtės Londone. Ką ten veikėte? Užsiėmėte pedagogine veikla, žiūrėjote spektaklius?

- Tai buvo viena turiningiausių mano kelionių gyvenime. Spėjau viską, ir dar daugiau. Dar vasarą gavau kvietimą Susan Robinson baleto mokykloje vesti baleto ir charakterinio šokio meistriškumo pamokas, tačiau dėl didelio užimtumo tai pavyko įgyvendinti tik šią žiemą. Laikas pasitaikė išties tinkamas, tad spėjau ne tik sėkmingai įgyvendinti kelionės tikslą, bet ir pati dalyvauti britiško stiliaus baleto pamokose (britų baleto stilistika tikrai skiriasi nuo Lietuvoje mokomos A.Vaganovos metodika paremtos, kitaip tariant, rusiškos baleto stilistikos). Turėjau nuostabią galimybę pamatyti Jurgitos Droninos atliekamą Silfidę Koliziejaus teatre kartu su Anglų nacionaliniu baletu.

- Stebint kiek savęs atiduodate įvairioms veikloms, kyla klausimas: jūsų profesija yra darbas ar gyvenimo būdas?

- Šokėjas, tai ne profesija, tai gyvenimo būdas.

- Kas, apskritai, jus labiausiai skatina pasitempti ir tobulėti?

- Pasitempti skatina tai, kad scena turi labai aiškius reikalavimus, kurių tu paisai ir esi joje, arba ne. Tai galioja visiems lipantiems ant scenos. Ji neleidžia užmigti ant laurų, atispūsti. Artistai visada turi būti „formoje” ir nuolat tobulėti. Tai mane ir žavi, ir baugina. Kalbant apie tobulėjimą, mus, artistus, labiausiai augina sudėtingi vaidmenys, kurie tampa ne tik fiziniais iššūkiais, bet ir emociniais. Kelionės į tokius vaidmenis būna pačios įdomiausios, turiningiausios. Sulyginčiau tai su sudėtingomis situacijomis gyvenime, kai išsikapstęs iš duobės turi kuo pasidžiaugti - buvai suspurtytas, nuspirtas, pats atsistojai ir radai kelią į gerovę.

- Kas jūsų gyvenimui suteikia daugiausia vidinės pilnatvės?

- Harmonija. Kūrybingo darbo, kokybiško poilsio, laiko praleisto su brangiausiais žmonėmis santykis.

- Kaip leidžiate laisvalaikį, įkraunate baterijas ir pasisemiate įkvėpimo?

- Aš neįdomyla: televizija, muzika, knyga ir sofa. (Juokiasi.) Laisvą laiką maksimaliai išnaudoju ilsėdamasi.

- Esate pasakojusi apie savo pomėgį siūti. Ką esate pasisiuvusi?

- Šiuo metu neturiu kuo pasigirti. Dėl laiko trūkumo pastaruoju metu visa siuvyba koncentruota tik į pasirodymams reikalingus rūbus, tačiau labai tikiu, jog pavasaris bus kiek laisvesnis ir galėsiu kuo greičiau pasidžiaugti languotomis plačiomis kelnėmis.


DOSJE:

Gimimo data ir vieta: 1987 m.liepos 24 d. (Palanga).

Išsilavinimas: baleto artistė, šokio pedagogė.

Veikla: vaidina spektakliuose Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, Panevėžio muzikiniame teatre, Anželikos Cholinos šokio teatre, šoka Valstybiniame dainų ir šokių ansamblyje „Lietuva”, veda Ballet body workout treniruotes, yra iliuzionisto Manto Žmuidinavičiaus-Wizard asistentė.

Ryškiausi vaidmenys: Geiša (“Geiša”, Vilniaus baletas), Džiuljeta (“Romeo ir Džiuljeta”, spektaklis-projektas), Ana (“Štrausiana”, Valstybinis Klaipėdos muzikinis teatras), Rožė (“Skinsiu raudoną rožę”, Valstybinis Klaipėdos muzikinis teatras).


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

USD - 1.1325 PLN - 4.3370
RUB - 74.1694 CHF - 1.1346
GBP - 0.8726 NOK - 9.7643
reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis