respublika.lt

Kelionė į save: atrasti Rytus Lietuvojenuotraukos

2018 spalio mėn. 02 d. 11:45:14
Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ

Prasmingo ir harmoningo gyvenimo esmė - balanso siekimas tarp dviejų polių - ramybės ir energijos, fizinių ir dvasinių potyrių, materijos ir magijos, teigia jogos mokytoja, SPA centrų viena iš įkūrėjų ir aistringa keliautoja Monika Markevičiūtė.

 

Dviejų Rytų masažo SPA centrų vadovė, jogos mokytoja, ekstremalių pramogų gerbėja ir aistringa keliautoja, o kartais - ir fotomodelis - tokia įvairiapusė yra Monika Markevičiūtė. Kalbamės su ja apie tai, kaip pritaikyti senovės Rytų išmintį Lietuvoje ir kaip suderinti ramybės poreikį ir degimą gyventi.


- Monika, esate Rytų masažo namų „Azia SPA“ vadovė. Sakykite, kaip ir kada susidomėjote Rytų filosofija?


- Pirmoji pažintis su Tolimaisiais Rytais įvyko Lietuvoje daugiau nei prieš 10 metų. Tuo metu, baigusi studijas, įsidarbinau viename iš SPA centrų projektų vadove ir tiesiogiai susidūriau su tuo metu į Lietuvą iš Tailando dirbti atvykusiais masažo meistrais. Mane sužavėjo Tolimosios Azijos šalių kultūra, tradicijos, žmonių nuoširdumas, darbštumas. Rytų pasaulis asocijavosi ir dvelkė senove, autentiškumu, giliomis tradicijomis ir paslaptimi. Mane žavėjo jų gilios senovinės masažų, sveikatinimo, SPA centruose atliekamų procedūrų tradicijos, tačiau norėjosi šį savitą pasaulį pažinti giliau, ne tik iš profesinės pusės, todėl vėliau apkeliavau nemažą dalį Tolimosios Azijos ne tik darbo, bet ir asmeniniais, pažintiniais tikslais.

- Kaip sekasi vystyti verslą, paremtą rytietiškais principais, Lietuvoje? Kiek lietuviai yra pasiruošę priimti ir įvertinti Rytų filosofiją ir praktiką?

- Kai atėjau dirbti į šią sritį, Rytų Azijos kultūra Lietuvoje jau buvo žinoma, tačiau mes buvome vieni iš pirmųjų, į Lietuvą atsivežusių Tailando masažo meistrus ir adaptavusių rytietiškas SPA procedūras tų dienų Lietuvos rinkai. Daugelis žmonių, apsilankę mūsų centruose, stebėdavosi iš taip toli atvykusiais masažo meistrais, bandydavo su jais susikalbėti įvairiomis kalbomis, grožėdavosi centrų aplinka, kruopščiai atrinktomis interjero detalėmis, atkeliavusiomis iš Indonezijos.

Dabar vis daugiau žmonių keliauja, daugelis yra pamėgę Rytų kultūrą, dažnai lankosi ir Azijos šalyse. Tailando masažai daugeliui jau ne naujiena, grįžę iš kelionių jie lankosi pas mus, mėgaujasi procedūromis, pasakoja savo įspūdžius, patirtus Azijos šalyse.

Šiuo metu masažai, kaip ir visapusio sveikatinimo, sporto, sveikos gyvensenos kultūra, vis labiau tampa mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Žmonės po truputį keičia savo prioritetus, įgyja daugiau sąmoningumo, pradeda vertinti tokius dalykus kaip sveikata, poilsis, vidinė ramybė, atsipalaidavimas. Neretai žmonės savo pietų pertrauką praleidžia ant masažo gulto, suranda poilsio valandėlę įtemptoje dienotvarkoje ir tarp susitikimų ar daugybės reikalų nors trumpam pabėga į palaimos ir ramybės oazę. Mūsų masažo namuose lankosi ir žymūs sportininkai, atlikėjai, verslininkai, visuomenės veikėjai - visiems reikia ramybės ir atsipalaidavimo akimirkų.

- Kokiomis procedūromis pati naudojatės? Nesunku pastebėti, kad gerai atrodote...

- Kaip ten sakoma: „Batsiuvys be batų...“ (Šypsosi.) Į masažus pati nueinu tada, kai jau tikrai prispaudžia reikalas. Savo meistrėmis aš pati labai pasitikiu, jos ne kartą yra mane išgelbėjusios po įvairių traumų, po didelio fizinio krūvio, kai sunku būdavo net paeiti, jaučiant stiprų nuovargį ar įtampą.

Tradicinis Tailando masažas - turbūt geriausia, ką galime pasiūlyti žmonėms, norintiems tiek atsipalaiduoti, tiek patirti gilesnį masažo poveikį. Ne veltui šis ypatingo meistriškumo reikalaujantis masažas priskiriamas prie seniausių gydymo menų, sujungiančių masažuotojo techninį meistriškumą su fizine energija ir dvasine jo patirtimi. Teisingas jo atlikimas kartu su taisyklingu kvėpavimu padeda pasiekti itin gilią meditacinę būseną, kurios metu kūnas atsiveria, o sąmonė atsipalaiduoja. Tuo šis masažas labai panašus į jogos praktiką, galima jį vadinti „pasyviąja joga“ ar netgi „tinginukų joga“. Skirtumas tas, kad jogos praktikos metu pats dirbi su savo kūnu, mokytojui padedant, o masažo seanse visą darbą atlieka meistras.

- Papasakokite, kaip Rytuose (ar konkrečiai Tailande) moterys puoselėja savo grožį?

- Rytuose moterims nereikia toli ieškoti priemonių grožio puoselėjimui. Daugelį produktų jos randa gamtoje ir iki šių dienų naudoja įvairius natūralius, iš senų laikų išlikusius procedūrų receptus. Daugelį natūralių produktų, naudojamų procedūrose, mes taip pat vežamės iš Rytų. Tai įvairios žolelės, augaliniai ekstraktai, eteriniai aliejai, baltasis molis, jūros mineralai. Kūno šveitimai, kaukės-įvyniojimai, veido produktai, pagaminti iš tokių produktų kaip imbieras, citrinžolė, ryžiai, migdolai, kokoso riešutai, cinamonas, taukmedžio sviestas, šokoladas, kakava - tai autentiškais receptais paremtos procedūros, populiarios šiuolaikiniuose geriausiuose SPA centruose ir pačiame Tailande.

Galbūt pagrindinis skirtumas tik tas, kad Rytuose moterys stengiasi savo odą apsaugoti nuo saulės spindulių poveikio ir kiek įmanoma labiau ją skaistinti ir balinti, o mes - atvirkščiai, stengiamės kuo labiau įdegti ir dažnai pamirštame pasirūpinti natūralia odos apsauga ir priežiūra.

- Esate teigusi, kad klientai dažniausiai ateina atsipalaiduoti ir trumpam pabėgti nuo kasdienybės. Kaip tą siūlytų padaryti Rytų išmintis? Kokių dar būdų, be masažo, yra atsipalaiduoti, išvalyti galvą nuo minčių ir kūną nuo įtampos?

- Joga, meditacijos, įvairios fizinės ir dvasinės praktikos - puikus būdas tą padaryti. Buvimas su savimi, laiko sau ir savo poreikiams skyrimas, savianalizė ir pažinimas, manau, padeda atsipalaiduoti ir atsiriboti nuo visko šiame triukšmingame pasaulyje. Mokėjimas nors trumpam pabėgti ir surasti tą vidinę ramybę ir harmoniją savyje - manau, yra laimingo gyvenimo paslaptis.

Laikas, praleistas saulėtoje Tailando saloje, man atvėrė tikrojo natūralaus gyvenimo paslaptis. Sveikas ir šviežias maistas, saulėtas ir drėgnas klimatas, daug laiko, skirto fizinėms ir dvasinėms jogos praktikoms - viskas sukosi apie sveiką ir natūralų gyvenimo būdą. Išeidama iš namų dažnai net pamiršdavau įsispirti į šlepetes, didžiąją laiko dalį pravaikščiojau basa. Čia buvo lengva pamiršti daugelį paviršutiniškų materialių dalykų, atsiriboti nuo Vakarų pasaulio keliamo baltojo triukšmo, negalvoti apie ligas, skausmą, stresą.

- Esate jogos mokytoja, jogos užsiėmimus vasarą vedėte gryname ore - Vilniuje, Palangoje. Kaip pamėgote jogą ir kaip galiausiai pradėjote jos mokyti kitus? Kiek pastebėjau, mokytoja tapote neseniai?


- Taip, paskutinė mano kelionė į Aziją ir buvo skirta asmeniniam tobulėjimui ir kvalifikacijos kėlimui jogos srityje. Joga Lietuvoje užsiimu jau daugiau nei penkerius metus, norėjosi šiek tiek pasitobulinti ir įgyti reikiamų žinių, kad galėčiau jomis dalytis su kitais, pati vesti jogos praktikas. Iškeliavau į Tailandą ir įgijau jogos mokytojos sertifikatą. Šia kelione labai džiaugiuosi, parsivežiau daugiau, nei tikėjausi, - ne tik jogos mokytojos diplomą. Ši kelionė man atvėrė akis ir suteikė neįkainojamos patirties. Įgijau ir daug naujų įdomių pažinčių, sutikau daug nuostabių žmonių, ši kelionė man tapo dar nuostabesnės kelionės pradžia - į tikrąją save, savęs pažinimą ir savo esmės suvokimą. Turbūt svarbiausia dovana, kurią gavau šios kelionės metu - tai atvertas duris į kitą magišką ir paslaptingą dvasinį pasaulį ir giliai širdyje pasėtą tikėjimo ir smalsumo sėklą, noro sužinoti apie šį pasaulį dar daugiau...

- Kaip dažnai patartumėte lankyti jogą, norintiems pajusti fizinių, emocinių, dvasinių permainų?

- Galbūt tai nepriklauso vien nuo to, kaip dažnai atliekamos jogos praktikos. Joga - tai gyvenimo būdas, fizinė ir dvasinė praktika, padedanti pažinti save, tai kelias į savęs realizavimą. Tokia joga, kokią mes turbūt visi žinome ir įsivaizduojame - t.y. hatha yoga, fizinių asanų, tam tikrų kūno pozicijų joga - atsirado ir išpopuliarėjo tik praeito šimtmečio pradžioje. Senosios jogos tradicijos, kilusios iš Indijos, jau nuo senų laikų jogą suvokė ir aiškino kaip dvasinį kelią į visišką išsilaisvinimą ir nušvitimą, kurį apėmė įvairios jogos praktikos, ne tik fizinės, bet ir meditacija (dharana), sąmonės kontrolė (dhiana), kvėpavimo kontrolė (pranayama). Senosios jogos tradicijos siekia kelis tūkstančius metų, tačiau į tikrąją tradicinę jogą Vakarų pasaulis pradeda atsigręžti tik dabar.

Daugeliui joga dar tebėra tiesiog fizinė, fitneso pagrindais paremta, sporto salėse atliekama joga. Negaliu sakyti, kad tai yra blogai ar neteisinga: pradedančiajam visada svarbu pajausti teigiamą jogos poveikį organizmui, kuris yra akivaizdus - keičiasi visas kūnas, raumenų, kaulų, nervų, hormonų sistemos, didėja fizinis lankstumas, ištvermė, atsiranda daugiau energijos, jėgų, išsivysto kūno svorio balansas, susitvarko daugelis negalavimų, skausmų, simptomų, organizmas tampa sveikas ir subalansuotas. Jau nekalbu apie emocinį ir psichologinį poveikį. Dažnai pastebiu, kad praktikuojančių jogą žmonių akys jaunatviškai švyti, o širdis spinduliuoja gėrį ir ramybę. Man pačiai joga - tai gyvenimo būdas. Būdas surasti savyje vidinę harmoniją ir balansą, būdas pažinti save ir savo vidinį pasaulį, būdas išgyventi šiame beprotiškame, neramiame pasaulyje.

- Pastebėjau, kad labai mėgstate ir keliauti. Kokius kraštus dažniausiai lankote, kokių potyrių, idėjų parsivežate?

- Tikriausiai labiausiai vis dėlto traukia Tolimoji Rytų Azija. Kiekvieną kartą keliaujant, ji užburia ir pavergia mane iš naujo, įtraukia savo autentiškumu ir paslaptingumu, tuo magišku pasauliu, kurį ten randu. Kiekviena Azijos šalis išskirtinė ir nuostabi, turinti savitą veidą - nuo Laoso iki Kambodžos, nuo Tailando iki Vietnamo, nuo Indonezijos iki Filipinų, nuo Indijos iki stebuklingojo Nepalo...

Turbūt didžiausią įspūdį paliko kalnai. Kadaise keliaudama Nepale susižavėjau Himalajais, kalnų magija užbūrė ir įtraukė, o iš toli pamačiusi Everestą supratau: čia tikrai dar grįšiu. Vis dar saugau šią svajonę širdyje.

- Apskritai panašu, kad mėgstate naujas patirtis?


- Tai turbūt irgi lyg savotiškas balanso siekimas gyvenime. Viename jo poliuje - joga, menas, muzika (kiek pamenu save, visą gyvenimą dainuoju, šiuo metu - geriausiame Lietuvoje mėgėjų chore „Bel Canto“), kitame - ekstremalios pramogos, aktyvus sportas (vandenlentės, snieglentės, jėgos aitvarai, maratonai - fiziniai iššūkiai visada stipriai mane traukė). Turbūt prasmingo, turiningo ir harmoningo gyvenimo esmė ir yra siekimas balanso tarp šių dviejų polių - tarp ramybės ir energijos, tarp fizinių ir dvasinių potyrių bei išgyvenimų. Nors jogos tradicijos moko, kad turtingiausias žmogus Žemėje - tas, kuris turi mažiausiai poreikių, kol kas manyje gyvena dar daug norų, svajonių ir troškimo pažinti šį pasaulį.

- Tardamasi su jumis dėl interviu pasveikinau su, kaip maniau, vestuvėmis, o paaiškėjo, kad jūsų į feisbuką įsidėta nuotrauka su nuotakos suknele buvo iš mados fotosesijos! Jūs dar ir fotomodelis?

- Kažkada teko ir tuo užsiimti, bet tai tikrai nėra pagrindinis mano užsiėmimas. Pastaruoju metu papozuoju, tik jei kas nors iš draugų ar pažįstamų to paprašo. Paskutinė mano fotosesija buvo šiek tiek kurioziška, teko fotografuotis vestuvinių suknelių salono fotosesijoje Italijoje, labai gražiame regione. Fotosesijos metu visi miestelio praeiviai, turistai mane sveikino, linkėjo laimingos santuokos. Negana to, įdėjus fotosesijos nuotraukas į feisbuką, kai kurie draugai, pažįstami taip pat pradėjo sveikinti vestuvių proga (juokiasi). Niekada negalvojau, kad vestuvinę suknelę pirmą kartą teks vilkėti tokiomis aplinkybėmis (šypsosi).


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUGALĖJO: Slovakijoje vykstančio pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato septintojo turo rungtynėse B grupėje antradienį Latvijos rinktinė 4:1 (0:1, 1:0, 3:0) nugalėjo Norvegijos ledo ritulininkus.
  • KELIUOSE: per praėjusią savaitę vykusius reidus Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos pareigūnai išaiškino 12 automobilių vairuotojų, kurie vairavo būdami neblaivūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar balsuosite EP rinkimuose?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +16 +18 C

  +14 +16 C

 

 +11 +12 C

+25 +28 C

 +25 +26 C

 

+21  +23 C

6-7 m/s

 2-3 m/s

 

 2 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis