respublika.lt

J.Navickaitė: kaip kalbi, toks ir esi

(0)
Publikuota: 2016 gegužės 31 18:06:22, Greta ALIŠAUSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Justei Navickaitei kalbeti taisyklingai atrodo taip natūralu, kaip kvėpuoti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) laidų „Labas rytas, Lietuva“ ir „Laba diena, Lietuva“ žurnalistė Justė Navickaitė (26) žiūrovus žavi ne tik šilta šypsena, bet ir itin taisyklinga kalba. Tai šiemet pastebėjo ir LRT projekto „Kalbos grynuoliai“ komisija - ji Justę pripažino viena taisyklingiausiai kalbančių žurnalisčių. 2012 m. ji buvo apdovanota ir geriausio TV laidų žurnalisto nominacija. Jauna moteris „Laisvalaikiui“ pripažino, kad tokį rezultatą padėjo pasiekti didelis įdirbis ir meilė savo darbui bei kalbai.

 

- Kaip pati vertinate projektą „Kalbos grynuoliai“, ar jis skatina stengtis ir kitus?

- Jis kaip ir visi apdovanojimai paglosto savimeilę. Savo darbe viską darau žmogui, žiūrovui. O kiekvienas apdovanojimas, kurį gauni, yra tavo. Man šis apdovanojimas yra aiškiausias įrodymas ir patvirtinimas, kad kryptis yra teisinga. Juolab esu gimusi žurnalistų profesinę dieną (Spaudos atgavimo dieną - aut. past.), tai dar smagiau. Žurnalisto profesija įpareigoja kalbėti taisyklingai. Pavyzdžiui, kolegos pasakoja, kad žmonės į radiją dažnai skambina dėl kirčiavimo, netaisyklingo tarimo. Žmonės yra reiklūs, jie girdi ir seka. Todėl būtų keista, jeigu kolegos žurnalistai mažai į tai kreiptų dėmesio. Nors, žinoma, būna visaip.

- Kaip manote, kas labiausiai lemia, kad žmogus kalba, rašo netaisyklingai?

- Manau, aplinka, kurioje auga, gyvena. Pavyzdžiui, aš augau lituanistų šeimoje, todėl nemokėti lietuvių kalbos būtų turbūt ne tik gėda, bet ir neįmanoma. Nuo pat vaikystės girdėdavau, kaip tėvai piktindavosi žiūrėdami televiziją ir stebėdavosi, kaip galima taip nemokėti lietuvių kalbos. Žinoma, ir pati jausdavau šiek tiek aukštesnius reikalavimus, ir pati jų sau keldavau. Daug teigiamos įtakos kalbai man padarė dalyvavimas meninio skaitymo konkursuose. Visa tai lėmė, kad dabar man taisyklingai kalbėti yra beveik taip pat natūralu, kaip kvėpuoti. Be to, niekada neturėjau jokios tarmės, kuri man trukdytų, kurią reikėtų šlifuoti (žurnalistė kilusi iš Pagėgių - aut. past.).

- Galbūt jau mokykloje pajutote meilę lietuvių kalbai?

- Ne, ji nebuvo mėgstamiausia. Labiau mėgau literatūrą - ir iki šiol mėgstu skaityti. Aišku, ir lietuvių kalba nebuvo nemėgstama, taip pat labai mėgau istoriją, anglų kalbą.

- Ar turite įprotį pataisyti kolegas, draugus, antrąją pusę? Kas labiausiai erzina?


- Antroji pusė taria labai taisyklingai, kaip tik kartais pati sulaukiu pataisymo dėl kai kurių žodžių. Nors sau reikli esu visur, namuose stengiuosi nebūti įkyri ar priekabi. Tačiau kolegoms tikrai pastabas duodu. Tiesiog negaliu susilaikyti nepataisiusi visų, kurie pavardes, tarp jų ir mano, su galūne -aitė kirčiuoja netaisyklingai.  (Šypsosi.)

- Galbūt žinote kirčiavimo paslapčių, kaip lengviau įsiminti taisyklingą tarimą?

- Turbūt lengviausia yra įsiminti tuos žodžius, kurių kirčiavimas yra keistas, neįprastas ausiai. Nes prisimeni, kad turi būti kitaip, nei tau atrodo. Man yra trys ypač keistai kirčiuojami žodžiai: plentas, Holivudas ir lemti. Iš pradžių net erzino, bet per laiką pripratau. (Šypsosi.)

- Kaip manote, ar sunku kitataučiams išmokti lietuvių kalbą?


- Manau, kad sunku. Nes mums net patiems sunku ją išmokti. Profesorė Irena Smetonienė, teikdama man „Kalbos grynuolių“ statulėlę, pasakė, kad ji yra tokio pat sunkumo kaip ir lietuvių kalba. Sutinku su ja, man atrodo, net nėra ribos, kurią pasiekęs galėtum pasakyti, kad jau visiškai išmokai. Bet tikrai žinau, kad išmokti mūsų kalbą užsieniečiams įmanoma, net tiems, kurių gimtosios kalbos jokiais ryšiais nesusijusios, nepanašios. Galbūt būtent todėl pykstu ant Lietuvoje kelias dešimtis metų gyvenančių žmonių ir iki šiol nesuprantančių, nekalbančių lietuviškai.

- Ar trumpąsias žinutes ir elektroninius laiškus irgi rašote taisyklingai?

- Elektroninius laiškus taisyklingai, žinutes - ne... (Šypsosi). Žinoma, žmonės gali rasti daug pasiteisinimų: greitas tempas, sudėtingumas... Galbūt dar galėčiau save ir kitus pateisinti dėl trumpųjų žinučių rašymo, dėl elektroninių laiškų - nelabai.

- Kaip manote, kodėl žmonės nevertina ir darko savo kalbą?


- Manau, tai parodo savimonės trūkumą ir nepagarbą ne tik kalbai, kaip savasčiai, bet ir sau. Mane tėvai taip mokė ir man pačiai taip atrodė, kad kaip kalbi, toks ir esi. Man kalbos mokėjimas tiesiogiai susijęs su savigarba. Galbūt čia ir kažkoks patriotizmas, bet man lietuvių kalba yra be galo graži, sena, skambi. Žinoma, taisyklingas kalbos vartojimas reikalauja didelio darbo ir pastangų. Vis dėlto mano atveju - tai darbo dalis.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s