Jei blogai - verk, jei gerai - šoknuotraukos (2)

2018 spalio mėn. 10 d. 15:00:11 Perskaitė 1369

Irena Pivoriūnienė - ilgametė sveikatos laidų vedėja ir kūrėja, šiuo metu vedanti TV8 laidą „Sveikatos medis“. Daktarė laidose kalba šmaikščiai, bet ir kategoriškai, nes kitaip, anot jos, neįmanoma, stebint mūsų sergamumo statistiką. Kokie jos patarimai, susiję su sveikata?

 

- Ponia Irena, esate ne tik medikė, bet ir sveikatos laidų kūrėja bei vedėja. Kokių klausimų dažniausiai sulaukiate iš žmonių gatvėje, kurie jus atpažįsta?

- Gyvenime visko buvo, bet kadangi esu bjauri kovotoja prieš rūkymą, tai labai įstrigo toks įvykis: ateinu į turgelį, ten vienas iš braškių augintojų stovi ir rūko. Prieinu pirkti braškių, o viena moteris kad ims rėkti ant vyro: „Ką tu darai, čia gi daktarė perka braškes!“ Galvoju, duok Dieve, kad nors vienam pamačytų. (Juokiasi.)

O jeigu kalbame apie jaudinančius prisiminimus, tai kartą ėjau per Onkologijos institutą, priėjo moteris ir pradėjo man dėkoti. „Kažką supainiojote“, - sakau. Ji: „Ne, aš po jūsų laidos nuėjau pasitikrinti ir man aptiko krūtyje auglį.“ Moteris džiaugėsi, kad laiku, ankstyvoje stadijoje, jai buvo diagnozuotas vėžys. O prieš kokių 15 metų, dirbdama televizijoje - pinigų tada visi turėjome nedaug, pasakiau, kad dalį atostogų pinigų paskirtume sveikatos tyrimams. Tai juk pati geriausia dovana sau! Tąkart pažįstama režisierė nustebo, bet vis dėlto po laidos kreipėsi į gydytojus. Jai gimdos kaklelyje aptiko auglį. Jei būtų delsusi pasitikrinti, kas žino, kaip būtų pasibaigę.

- Pernai gruodį Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija jums įteikė apdovanojimą už ilgametį žmonių švietimą sveikatos ir medicinos tema. Ką, vedant laidas, jums labiausia norisi akcentuoti?

- Ne paslaptis, kad visą gyvenimą nevartoju alkoholio. Sakau: jei tau blogai - reikia verkti, o jei gerai - šokti. Alkoholis yra kaukė, išgėręs pasidarai nebe savimi. Lietuviai vartoja per daug alkoholio, per daug rūko, tad man labai norisi akcentuoti šias ydas. Kalbu kategoriškai, nes matau ligų statistiką. O ji Lietuvoje - šiurpi: kas antras vėžio atvejis diagnozuojamas trečios-ketvirtos stadijos, širdies ir kraujagyslių ligomis sergame dažniau nei kitos tautos. Pirmas vėžio kodekso punktas: nerūkyti. Kaip reikia nemylėti savo kūno, kad jį nuodytume? Juk turėtume gerbti jį.

Mes, aš - taip pat, bijome onkologijos. Yra tokių ligų, kur visi esame bejėgiai, bet dažniausiai svarbu anksti nustatyti ligą. Suprantu, kad sveikatos sistema netobula, tačiau lietuviai, kurie nemokamai gali atlikti įvairiausių tyrimų, to nedaro! Pvz., prostatos diagnostikai skirti milijonai, o išsitirti nueina tik kas ketvirtas, už kurį yra sumokėta. Gimdos kaklelio išsitirti nueina tik apie 30 proc. moterų, kurioms reikėtų tą padaryti. Su širdies ir kraujagyslių ligų diagnostika situacija ne geresnė. Beje, pastebėta, kad nors širdies ligomis dažniau serga vyrai, mirtingumas nuo jų didesnis tarp moterų. Pagal PSO duomenis, jei moteris susigriebia už širdies, pas gydytoją ji kreipiasi valanda vėliau nei vyras. Nes moteriai atrodo, kad tai ne infarktas, o nervai. Tad labai noriu, kad kiekvienas žmogus bent kartą metuose nueitų pas savo gydytoją išsitirti.

- Laida „Sveikatos medis“ turi kelias rubrikas - kuri jums įdomiausia?

- Mėgstamiausia rubrika - „Ačiū, daktare“. Man taip džiugu, kai daktarai sulaukia nuoširdžių padėkų! Yra žmonių, nusiteikusių prieš gydytojus, nes galimai kažkas kažką padarė. Niekada nekūriau medikus kritikuojančių laidų, nes juk, kiek reikia sužinoti apie konkretų atvejį, kad galėtum parengti objektyvų reportažą. Yra daug dalykų, kurių mes nežinom, nesuprantam, todėl negalima teigti, kad medikai dėl visko kalti. Tad ta rubrika labai svarbi - tiek dėkojantiems, tiek tiems, kuriems dėkoja, tiek visiems žiūrovams. Aš šiek tiek gudrauju: galbūt, rodydami gerus gydytojus, mes paskatinsime kažką nebijoti kreiptis - nebūtinai į konkrečius medikus, tiesiog žmonės žinos, kad yra Lietuvoje gerų gydytojų! Mūsų medikai nuostabūs. Kai manęs klausia, iš kur turiu tiek energijos, sakau: todėl, kad bendrauju su angelais. Medikai, sesutės (kurios įvertinamos nepakankamai) juk yra angelai. Už nedidelį atlyginimą dirba tokį sunkų ir atsakingą darbą! Kiek skausmo, ašarų mato, su kiek įvairiausių ligonių susiduria. Noriu laidoje kuo daugiau jų parodyti (šypsosi).

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net