respublika.lt

G.Griniūtė: neturiu tikslo užkariauti eterio

(0)
Publikuota: 2016 vasario 06 18:22:18, Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Gerūta Griniūtė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Tarp muzikos ir žurnalistikos vietą po saule suradusią muzikantę Gerūtą Griniūtę (27) nuo šiol pažįsta ne tik rimtosios muzikos atstovai, bet ir "Eurovizijos" gerbėjai. Iškart po Naujųjų metų ji kartu su Andriumi Rožicku stojo prie atrankų į "Euroviziją" vairo. Tokio pobūdžio projektas - pirmasis jos gyvenime, bet, matyt, ne paskutinis. Tiesa, pati Gerūta kruopščiai atsirenka laidas, kurias pasiryžta vesti, ir į projektus, nesusijusius nei su kultūra, nei su muzika, kojos nekelia. Tačiau muzikinį ir analitinės žurnalistikos išsilavinimą įgijusi mergina nė iš tolo neprimena nosį užrietusios klasikinės muzikos atstovės. Ji atvira, nuoširdi ir paprasta, be to, laisvalaikiu nevengianti net ir ekstremalios veiklos.

 

- Vos prieš mėnesį debiutavai kaip nacionalinių atrankų į "Euroviziją" vedėja. Pati esi rimtosios muzikos atstovė. Kas paskatino bristi į "Eurovizijos" balą?

- Vieną dieną man paskambino ir pasiteiravo, ar nenorėčiau. Matyt, organizatoriai "Eurovizijos" scenoje norėjo šiek tiek kitokio braižo, žinojo, kad turiu muzikinį išsilavinimą, patirties ne tik radijuje, bet ir televizijos eteryje. Tiesa, man pačiai toks pasiūlymas buvo netikėtas, bet džiugus. Ilgai svarstyti nereikėjo, pamaniau, kad iššūkis įdomus, tad kodėl jo nesiėmus.

- Nebijai, kad šis darbas paliks savotišką atspaudą siekiant tolesnės karjeros?

- Pagalvojau apie tai. Turiu prisipažinti, kad ir anksčiau buvau gavusi įvairių pasiūlymų, susijusių su televizijos laidomis. Jų atsisakiau būtent dėl to atspaudo, nes tai buvo net ne muzikinės laidos, nesusijusios nei su kultūra, nei su mano išsilavinimu. Pati baigiau ne tik muziką, bet ir analitinės žurnalistikos magistrą. Man priimtinos rimtos laidos. "Eurovizija", kad ir koks būtų šou, yra muzikinis konkursas. Tai tam tikrą reikšmę turintis reiškinys, prie kurio įdomu prisiliesti, pažiūrėti iš vidaus. Kita vertus, vertinu patirtį, kurią įgausiu. Todėl atspaudo nebijau. Juk ir atrankų komisijoje sėdi gana rimti žmonės ir jokio neigiamo atspaudo dėl to neįgauna.

- Vadinasi, bet kokio televizijos projekto nesiimi?

- Tikrai ne. Paisau tam tikrų kriterijų, pagal kuriuos atsirenku tai, kas man atrodo vertinga ir prasminga. Niekada neturėjau tikslo užkariauti televizijos eterio. Anksčiau net nesvajojau dirbti televizijoje. Viskas įvyko natūraliai. Pirma buvo muzika, paskui žurnalistika, radijas ir tik tada televizija. Šis kelias buvo labai natūralus ir organiškas.

- Kaip vertini savo pirmuosius pasirodymus "Eurovizijoje"?

- Žiūrėti į save per televizorių visada yra sunku. Patys sau esame didžiausi kritikai, žinome, kaip norėtume atrodyti. Todėl botagėlio sau ne kartą esu davusi ir dar norėčiau duoti. Bet labai džiaugiuosi dėl kolegos Andriaus Rožicko. Tiesą pasakius, kai sužinojau, kad kartu turėsime lipti į sceną, truputį nerimavau. Bet nuo pat pirmosios mūsų pažinties jis visiškai nepasirodė toks, kaip apie jį teko vieną ar kitą kartą nugirsti. Jis duoda labai kryptingų ir turiningų patarimų, skatina bei drąsina. Su juo scenoje jaučiuosi gana rami. Be abejo, jauduliukas yra, bet be jaudulio irgi būtų negerai.

- Kaip apskritai vertini šį konkursą?

- Jei jį lyginsime su profesionaliosios muzikos konkursais, kuriems atlikėjai parengia sudėtingas valandines programas, įžvelgsime skirtumų - čia viskas yra kitaip. Bet tikrai nemanau, kad populiariosios muzikos atlikėjai, kurie rimtai žiūri į savo darbą, mažiau ruošiasi ar mažiau dirba. Be abejo, yra ir tokių, kurie nesiruošia, mano, kad ir taip yra šaunūs. Bet tokius mes puikiai girdime - kai traukia pro šalį ar nekreipia dėmesio į tekstą. O bendrai žvelgiant - Lietuvoje yra talentingų populiariosios muzikos atlikėjų ir kūrėjų.

- O pati niekada negalvojai pasukti į populiariąją muziką?

- Atvirai sakant, tokių minčių niekada nebuvo. Net ir dabar, matydama visa tai iš arti, džiaugiuosi, kad galiu sėsti prie fortepijono ir skambinti Bachą. Man patinka populiariosios muzikos klausyti, tai nėra tabu, nenoriu jos nuvertinti, bet pati renkuosi klasiką.

- Kas tave apskritai paskatino eiti muzikiniu keliu?


- Mano tėvai nėra muzikantai, bet vaikystėje nuolat girdėdavau kaimynę, skambinanačią pianinu. Gal tai įsirašė į pasąmonę. Darželyje man patikdavo stebėti, kaip pianino klavišais bėgioja muzikos mokytojos pirštai. Močiutė vis mėgdavo nusivesti mane į chorą, kuriame pati dainuodavo. Paskui mamos paprašiau, kad mane užrašytų į muzikos mokyklą. Pamenu, tuo metu gyvenome aštuntame aukšte, tėčiui į jį reikėjo užnešti pianiną. Kai užtempė, pasižiūrėjo į mane ir pasakė: jei kada nors nustosi groti, atgal šis pianinas keliaus dalimis. (Šypsosi.)

- Tėvai, supratę, kad rimtai susidomėjai muzika, nebandė atkalbėti nuo tokios profesijos?

- Tėvai mane visada skatino daryti tai, ką noriu - semtis žinių ir mokytis. Vienu metu net pati buvau sudvejojusi. Kai baigiau muzikos mokyklą, įstojau į Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą, pamačiau, kaip ten sunku. Pirmas pusmetis buvo pilnas išbandymų, bet paskui viskas tapo lengviau. Dabar tuos penkerius metus prisimenu kaip vienus geriausių savo gyvenime.

- Paskui įstojai į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, studijavai fortepijono atlikimo meną, o paskui pasukai į žurnalistiką. Kodėl?

- Nors muzikos pasaulis mane kerėjo, jutau, kad vis kažko trūksta. Pradėjau rašinėti tai į vieną, tai kitą žurnalą. Kai baigiau bakalaurą, supratau, kad reikia kažką keisti. Tuo metu Vilniaus universitete atsirado analitinės žurnalistikos studijų programa. Pamėginau įstoti - ir pavyko.

- Dabar savo ateitį labiau sieji su muzika ar žurnalistika?

- Su kultūrine žurnalistika. Toliau sėkmingai muzikuoti būtų sunku. Pianistai, kad į sceną išeitų gerai pasiruošę, labai daug dirba. Tai lyg sportas. Negalima daryti pertraukų. Kasdien po tris, penkias ar net aštuonias valandas turi repetuoti. Tam reikia viską atiduoti. Dabar labai džiaugiuosi tuo, ką darau. Kartais atsisėdu pagroti fortepijonu, bet ateitis - žurnalistikoje.

- Pati esi miela, lengvai bendraujanti. O rimtosios muzikos atstovai dažnai vaizduojami lyg būtų nosis užrietę snobai. Tai tik mitas?

- Įvairių mitų girdėjau - kad jie nuobodūs, rimti, neišlenda iš savo auditorijų, yra užrietę nosis. Prisipažinsiu, tokių yra, bet tikrai ne visi. Gal čia tokia profesinė liga. Yra tokių, kurie galvoja, kad visi turi žinoti, kokiame amžiuje buvo sukurtas vienas ar kitas kūrinys, kokiais instrumentais yra grojama. Jei to nežino, neva yra neverti net klausytis tos muzikos. Bet tai netiesa. Žmonės į koncertą gali ateiti visiškai nepažindami nei natų, nei autorių. Tam ir yra atlikėjas, kad supažindintų klausytoją su muzika. Žinoma, esu už tai, kad kultūrinis švietimas būtų stiprus, bet visko žinoti neįmanoma.

- Papasakok, ką veiki laisvalaikiu.

- Stengiuosi jį išnaudoti kuo turiningiau. Labai mėgstu gerus koncertus, džiazą, alternatyviosios muzikos pasirodymus. Patinka kinas. Mano sesuo yra kino režisierė - Albina Griniūtė, tad jos paskatinta stengiuosi pasižiūrėti gerų kino filmų. Labai mėgstu teatrą, dramos spektaklius. O iš aktyvesnių veiklų - su kolege einu pašaudyti. Mėgstu ekstremalius dalykus. Šią vasarą šokau su parašiutu, labai patiko, tikiuosi, dar kartą tai padaryti. Turiu bičiulį, kuris domisi driftingu (šoninio slydimo lenktynės). Kartą ir mane nusivežė išbandyti, labai patiko. O šaudymas, beje, labai gerai atpalaiduoja. Tiesa, šaudau tik šaudykloje, ne kur nors kitur. Esu vegetarė ir gyvūnų mylėtoja.

- Jau seniai propaguoji vegetarizmą?

- Prieš devynerius metus tapau vegetare, nes nelabai turiu laiko gaminti, todėl užkramsnoju lapų ir būna gerai. (Šypsosi.) Bet ir anksčiau nelabai daug valgydavau mėsos, todėl pagalvojau, kad jei jos nesinori, kam apskritai valgyti. Be to, myliu gyvūnus, o jei toks mano pasirinkimas padės bent kelis išsaugoti, būsiu laiminga. O dėl maisto gamybos... Moku iškepti skanius keksiukus, buvo laikas, kai mėginau pyragų receptus, bet tikrai nesu iš tų, kurie labai džiaugiasi gavę į rankas šaukštą ir receptų knygą. Bet dėl to pernelyg nesijaudinu. Būna, kad reikia ką nors pagaminti, tada pabandau, kartais pavyksta, kartais - ne. Kai nepavyksta - nusiraminu: ir nereikia, kam čia tuos produktus gadinti.

- Kokių turi moteriškų silpnybių?

- Turiu tokią bendrą silpnybę - labai mėgstu kavą ir pakankamai daug jos geriu. Be to, nors miegoti sau daug neleidžiu, jei galėčiau, miegočiau ir miegočiau. Ypač kai lauke būna apsiniaukę, niūru ir lyja.

- Esi labiau žiemos ar vasaros žmogus?

- Vasaros ir pavasario. Labai mėgstu žalumą, šilumą. O žiemą mėgstu tik tą vaizdą pro langą. Sniegas, šerkšnas įkvepia ir kuria gražią atmosferą. Bet daug labiau patinka vasaros naktys, kai lauke kvepia, visur pilna gyvybės, įvairių garsų ir yra šilta.

- Esi romantiška asmenybė?

- Viena vertus, taip, kita vertus - nelabai. Labai mėgstu būti gamtoje, mėgstu gamtos kvapus, spalvas, vandenį, žvaigždėtus vakarus, tik pilnaties nemėgstu dėl šaltos mėnulio spalvos. Nors nesu pernelyg romantiška, romantikos trupinėliai visada suteikia džiaugsmo.

- Kokių turi ydų?

- Kolegos ragina lėčiau kalbėti, nes kartais tokia greitakalbė išeina. O charakterio neigiami bruožai... Gal pernelyg ilgai dvejoju. Nemėgstu priimti neapgalvotų sprendimų. Kartais gal reikėtų tvirčiau trenkti kumščiu per stalą ir ryžtingiau apsispręsti.

- O kas erzina kituose?

- Nemėgstu veidmainiškumo, kai žinai, kaip yra, o žmogus tau meluoja. Bet nesu kategoriška. Manau, kad su visais įmanoma susikalbėti. Jei žmonės pyksta, pyksta ne šiaip sau. Kad ir koks žmogus būtų, galima susikalbėti ir surasti ryšį.


DOSJĖ

Gimimo data ir vieta: 1988 m. kovo 21 d., Vilnius

Išsilavinimas: fortepijono atlikimo meno bakalauras ir analitinės žurnalistikos magistras.

Veikla: LRT KLASIKOS radijo programoje veda laidą "Muzikinis pastišas", o LRT kultūros televizijoje - laidą "Visu garsu". Šiemet pradėjo vesti nacionalines atrankas į "Euroviziją".

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s