respublika.lt

Edvardas VIII ir Volis Simpson

(0)
Publikuota: 2016 gegužės 30 18:49:33, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Edvardas VIII ir Volis Simpson. Wikipedia nuotr.

Sakoma, kad dėl meilės žmogus gali ryžtis bet kokiai aukai. Tikriausiai taip ir yra. Bet kartą per šimtmetį pasitaiko tokių neįprastų aukų, kad jos visam laikui lieka žmonijos atmintyje ir virsta romantiškomis legendomis. XX amžiuje tokia legenda tapo Anglijos karaliaus Edvardo VIII ir amerikietės Volis Simpson (Wallis Simpson) meilės istorija. Dėl mylimosios Edvardas atsisakė sosto...

 

Romantiška pasaka

Princas Edvardas buvo pirmasis ir mylimas garsiosios karalienės Viktorijos proanūkis. Per 64 viešpatavimo metus Viktorija užgyveno daug paveldėtojų: ji turėjo devynis vaikus ir 40 anūkų. 1901 m. ilgaamžę karalienę soste pakeitė jos sūnus Edvardas VII, o po devynerių metų atėjo anūko Jurgio V eilė. Jo sūnus ir buvo princas Edvardas. 17-metis jis tapo tiesioginiu sosto įpėdiniu ir gavo Velso princo titulą. Istorikai tvirtina, kad princas gyveno nerūpestingai, keliaudavo ir, nors kartais užmegzdavo romanus, apie vedybas, regis, nė negalvojo. Net juokaudavo, kad, matyt, niekada neves, nes pernelyg žavisi sportu ir teatru. Bet štai 1930 m. lapkričio vakarą jo gyvenime atsirado Volis Simpson. Pasirodė, kad liktų ten visam laikui.

Volis gimė Amerikoje, buvo graži ir aiškiai linkusi į meilės nuotykius. Tuo metu, kai susipažino su princu, buvo jau triskart (!) ištekėjusi, be to, turėjusi keletą audringų romanų. 1928 m. ištekėjusi už trečiojo vyro, pono Simpsono, išvyko į Europą, vėliau apsigyveno Londone. Volis aktyviai dalyvavo aukštuomenės gyvenime, lankėsi pokyliuose, lenktynėse, salonuose ir vakarienėse ir be perstojo flirtuodavo su gražiais jaunais vyrais. Per vieną tokį vakarą 1930 m. lapkritį ji ir buvo pristatyta Velso princui. Kaip pratusi, Volis pabandė su 36 metų princu užmegzti lengvą flirtą ir nustebo pamačiusi, kad jis „užkibo“. Jų santykiai greitai peraugo į artimus. Daugelis britų šį susitikimą laiko lemtingu ir nulemtu aukštesnių galių.

1936 metų sausį mirus karaliui Jurgiui V, Edvardas paskambino Volis ir, pranešęs jai liūdną žinią, patikino, kad „niekas negali pakeisti mano jausmų jums“. Beje, pati Volis ne pernelyg tikėjo santuokos su karaliumi galimybe. Juk Anglijos monarchas, kuris kartu yra ir anglikonų bažnyčios galva, negali vesti išsiskyrusios moters. Bet Edvardas VIII buvo nusiteikęs ryžtingai ir Volis suprato, kad jai reikia skirtis su Simpsonu. Jai padėjo pats karalius, kuris apsilankė pas poną Simpsoną ir tiesiai pareiškė, kad negalės karūnuotis, jei Volis nebus šalia jo. Apstulbęs Simpsonas atsakė, kad spręsti teks pačiai Volis. O jos pasirinkimas jau buvo žinomas. Kai Londono teisėjas, sugaišęs vos 19 minučių, įteisino Volis skyrybas, virš šalies pakibo vadinamosios morganatinės (nelygių teisių) santuokos grėsmė. Konservatyviai Anglijai ji buvo nepriimtina. Karalius galėjo rinktis iš trijų problemos sprendimo variantų: atsisakyti vedybų; vesti ignoruodamas vyriausybės rekomendacijas; apskritai atsisakyti sosto.

Edvardui dilema „ji arba sostas“ neegzistavo. Karalius pasirinko Volis. 1936 m. gruodį, pasėdėjęs soste vos 11 mėnesių, Edvardas VIII pasirašė sosto atsisakymo aktą. Pasakojama, kad Volis, kuri tuo metu buvo Kanuose, bandė sulaikyti karalių nuo nepataisomos klaidos. Kai jis jai paskambino ir pranešė žengęs lemiamą žingsnį, Volis, kaip prisiminė vienas iš tarnų, tarė: „Besmegenis kvailys“. Ir apsiverkė. Edvardui buvo suteiktas Vindzoro hercogo titulas ir rekomenduota palikti tėvynę. Buvęs karalius iškart išvyko į karštai mylimą Prancūziją, kur 1937 m. susituokė su Volis Simpson.

Tačiau tėvynė paruošė jiems netikėtą vestuvinę „dovaną“. Vindzoro hercogo žmona dabar turėjo vadintis hercogiene ir būti tituluojama Jos Karališkąja Aukštybe. Damos turėjo su ja sveikintis pritūpdamos, o vyrai - žemai nusilenkdami. Bet spaudžiamas britų aukštuomenės ir ministrų kabineto, dėl sosto atsisakymo kaltinusių „išsišokėlę amerikietę“, karalius Jurgis VI (jaunesnysis Edvardo brolis) atėmė iš Volis hercogienės titulą. Iki gyvenimo pabaigos ji taip ir liko tiesiog Volis Simpson.

Tai buvo sunkus smūgis Edvardui, tačiau viešai jis niekada nerodė nuoskaudos. Ar jis apgailestavo dėl prarastos karūnos? Pats sakė, kad ne itin. Kai gerokai vėliau buvo sukurtas filmas apie jų gyvenimą, hercogas po premjeros tarė režisieriui: „Džekai, praverkiau visą filmą.“ Volis pridūrė: „Matote, ko jis atsisakė“, o hercogas atsakė: „Palyginti su tuo, ką gavau, - labai nedaug ko“. Edvardas ir Volis meilėje ir santarvėje pragyveno 35 metus. Jam 1972 m. mirus Londono „Sun“ rašė: „Didžioji meilės istorija baigėsi. Vienintelė ir nepakartojama romantiška istorija apie karalių, atsisakiusį karūnos dėl mylimos moters.“

Ne viskas taip romantiška

Neseniai Nacionalinis archyvas išslaptino Skotlandjardo dokumentus „Edvardo Aštuntojo atsistatydinimas“, ir visi aiktelėjo. Paaiškėjo, kad ši idiliška istorija turėjo ir kitą, anaiptol ne romantišką pusę. Pasirodo, 1936 metais Edvardas VIII visai nenorėjo atsisakyti sosto. Karalius ieškojo būdų sudaryti draudžiamą santuoką ir likti valdžioje. O jam padėjo ne kas kitas kaip Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill), garsiausias XX a. britų politikas. Tiesa, tuomet jis nedalyvavo vyriausybėje, bet vis dėlto buvo svarbi figūra karalystės politiniame gyvenime. Padedant V.Čerčiliui, Edvardas parašė kreipimąsi į tautą, kurį rengėsi perskaityti per radiją ir kuriame sutiko su morganatine santuoka, reiškiančia, kad jo žmona nebus karūnuota, o jųdviejų vaikai neįgis teisės paveldėti sostą. Kreipimosi tekstas, kurį karalius nusiuntė ministrui pirmininkui, ministrų kabinete sukėlė sąmyšį. Vyriausybės vadovas Stenlis Boldvinas (Stanley Baldwin) jau paaiškino karaliui, kad kabinetas negali jam leisti vesti amerikietės su dviem gyvais buvusiais vyrais. Ministrai išsigando, kad Edvardas iš esmės ruošia rūmų perversmą: ketina atstatydinti vyriausybę ir pavesti V.Čerčiliui greitai suręsti kažką panašaus į Karaliaus partiją bei sudaryti naują ministrų kabinetą. Ta vyriausybė ir pritartų jo santuokai su V.Simpson. Premjeras griežtai atsisakė leisti karaliui skaityti šį kreipimąsi ir net įspėjo apie savo sprendimą BBC direktorių. Edvardui neliko kitos išeities, tik sutikti atsisakyti karūnos.

Policijos saugomos paslaptys


Šiuose dokumentuose aptikta dar viena britus šokiravusi paslaptis. Specialusis Skotlandjardo padalinys, sekęs Volis Simpson nuo jos romano su būsimuoju karaliumi pradžios, nustatė, kad „nors daug laiko leidžia su sosto paveldėtoju, ji turi dar vieną slaptą meilužį ir jį išlaiko“. Tas meilužis, kaip aiškėja iš dosjė, buvo automobilių pardavėjas Gajus Trendlas (Guy Trundle), 4-ojo dešimtmečio viduryje Londone garsėjęs donžuanas, su kuriuo leisdavo laiką daugybė to meto Anglijos sostinės gražuolių. Šis aukštas, stotingas buvęs karo lakūnas, nuo 1927 m. „Ford“ parduotuvės darbuotojas, moterų širdis pavergdavo tuo, kad puikiai šoko. Jis pats nesidrovėdamas gyrėsi, kad prieš jį neatsilaiko nė viena moteris. Sekliai nustatė, kad V.Simpson ir G.Trendlas palaikė nuolatinį ryšį. Viešai jiedu demonstruodavo draugystę, bet dažnai susitikdavo slapčiomis intymiems santykiams. Sekliai net apklausė G.Trendlą ir šis prisipažino, kad iš Volis gaudavo brangių dovanų ir pinigų. Dosjė nepasakyta, kada nutrūko jų ryšys. Spėjama, kad Volis galėjo susitikinėti su G.Trendlu iki išvykimo į Prancūziją 1936 m. Įdomu, kad policija apie savo atradimus nepranešė nei Edvardui, nei vyriausybei. Kas žino, kaip viskas būtų pasisukę, jei Edvardas būtų sužinojęs apie šią išdavystę. Gal jis būtų nutraukęs santykius su Volis ir likęs soste. Tuomet jo brolis niekada nebūtų tapęs karaliumi, o jo vyresnioji dukra Elžbieta būtų ne karalienė, o tik viena iš Vindzoro princesių.

Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s