Dalis širdies liko ledynuosenuotraukos

2019 vasario mėn. 23 d. 15:00:04 Perskaitė 726

„Kažkur skaičiau, kad žmonės, kuriuos mes susitinkame savo kelyje, yra mums atsiųsti kaip išbandymas arba kaip dovana. Audrius neabejotinai man buvo didžiausia ir neįkainojama gyvenimo, likimo, Dievo dovana. Tą laiką, kartu kuriant filmus, kartu tylint, kartu juokiantis, kartu kenčiant nuovargį ir šaltį, kartu atrandant tą vienintelį kadrą, prisiminsiu kaip šviesiausias savo kūrybinio kelio akimirkas“, - prisimindamas operatorių A.Kemežį sako režisierius Audrius Stonys.Vasario 16 d. po mirties Nacionaline kultūros ir meno premija „už talento ir dvasios šviesos pakylėtą operatoriaus meną, nutiesusį tiltus į ateitį“ apdovanotas A.Kemežys per dvidešimt kūrybos metų nufilmavo pusšimtį filmų. Net aštuoni iš jų yra režisieriaus A.Stonio kurti filmai - „Ūkų ūkai“, „Varpas“, „Aš perėjau ugnį, tu buvai su manimi“, „Keturi žingsniai“, „Raminas“, „Kenotafas“, „Moteris ir ledynas“ ir „Laiko tiltai“, kurių operatorių grupėse A.Kemežys taip pat dirbo.

Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube, operatoriui atminti skirtoje retrospektyvoje vasario 21 d. A.Stonys pristatė filmą „Moteris ir ledynas“ (2016) ir prisiminė bendras su A.Kemežiu kūrybos akimirkas.

„Pasibaigus filmavimo ekspedicijai Audrius nenorėjo išvažiuoti iš Tian Šanio ledynų. Man atrodo, dalis jo širdies ten ir liko. Žiūrėdamas savo filmą, Arūno, Giedrės, Kristijono filmus pastebiu, kad vis jo ieškau - kameros judesyje, rakurse... Ir suprantu, kaip mums visiems jo trūksta“, - sakė režisierius.

Prisiminimais apie A.Kemežį taip pat dalijosi režisieriai Giedrė Beinoriūtė, Arūnas Matelis.

„Moteris ir ledynas“ - tai pasakojimas apie laikiną, trapią moterį ir amžiną, nesikeičiantį ledyną.

Kazachstane, Tian Šanio kalnuose, 3500 metrų aukštyje virš jūros lygio esančioje glaciologijos stotyje Aušra Revutaitė jau trisdešimt metų gyvena ir tyrinėja Tuiksiu ledyną. Ji visiškai viena, o jos ryšys su civilizacija fragmentiškas. Atidavusi visą savo gyvenimą mokslui, ji laiko ranką ant planetos pulso.

Fimas pelnė du nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrines gerves“ - už geriausią metų dokumentinį filmą ir geriausią operatoriaus darbą. Tarptautinime festivalyje „DocsBarcelona“ „Moteris ir ledynas“ pelnė apdovanojimą konkursinėje programoje „What the Doc“, kuri skirta radikaliausiems ir inovatyviausiems šiuolaikiniams dokumentiniams filmams. Filmas apdovanotas festivalyje „Kino pavasaris“, tarptautiniuose Lagovo, Rygos, Krokuvos kino festivaliuose.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net