respublika.lt

B.Nicholson: Kad galėtume didžiuotis savo virtuve, turime ją pažinti

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 08 12:05:55, Eimantė JURŠĖNAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Beata Nicholson. Dovilės Jakštaitės nuotr.

Žurnalistė, kulinarinių laidų vedėja, knygų autorė Beata Nicholson (37) pastaruoju metu nemažai dėmesio skiria tradicinei mūsų šalies virtuvei ir skatina džiaugtis tuo, ką turime bei užauginame čia pat, Lietuvoje. Taip pat ji pastebi, kad nors esame  naminio maisto ir iš kartos į kartą perduodamų tradicijų gerbėjai, galime didžiuotis, kad esame ir labai pažangūs maisto gaminimo srityje.

 

- Nuo šiol gaminate LRT žiūrovams, kaip atsinaujina populiariausia kulinarinė laida „Beatos virtuvė“?

- Naujoji  laida „Beatos virtuvė“ lankys visą Lietuvą ir kvies kartu ieškoti maisto herojų – žmonių, kurių dėka valgome skanesnį, įvairesnį ir sveikesnį maistą. Matau, kaip mūsų įpročiai keičiasi – vis dar esame ištikimi cepelinų gerbėjai, bet ir vis dažniau į savo virtuvę įsileidžiame kanapių aliejų, šilauoges ar putino uogas, į kepinius bandome dėti mažiau cukraus ar kepti juos su viso grūdo miltais. Mano manymu, esame labai pažangūs maisto srityje, tad kodėl tuo nepasidžiaugus ir nepasididžiavus?! Taigi, atsinaujinusioje laidoje naudingų idėjų suras kiekvienas: ir norintys išmokti kepti tortus, ir norintys lieknėti, ir šeimos, nebežinančios, kaip atnaujinti pabodusį kasdienį meniu. Taip pat netrūks kelionių po Lietuvą ir susitikimų su žmonėmis, kurie patikėję, kad svajonė gali tapti realybe, ėmė ir pradėjo auginti kanapes, sraiges, šaltalankius, ekologiškas daržoves ar šitaki grybus. Be to, į mano virtuvę užsuks ir žinomi Lietuvos žmonės – kur gi daugiau, jei ne virtuvėje, vyksta įdomiausi pašnekesiai.

- Sakėte, laidoje idėjų suras ir norintys sulieknėti...

- Laidos rubrikoje „Lengvai ir sveikai“ išgirsime sėkmės istorijų žmonių, kurie sugebėjo pakeisti savo mitybos įpročius ir dabar džiaugiasi lengvesniu gyvenimu. Šios rubrikos tikslas – įtikinti Lietuvos žmones, kad jei jau sugalvojai kontroliuoti savo svorį, nebūtina nuolat jaustis alkanam. Pirmiausiai reikia keisti įprastus produktus, mitybos ir judėjimo įpročius, o ne tikėti badavimais ir stebuklingomis dietomis. Laikas stengtis būti ne kūdesniems, o lengvesniems ir energingesniems

-  Gaminsite ir tradicinius lietuviškus patiekalus?

- Žinoma! Namų virtuvės hitais tampa europietišką pagrindą turintys patiekalai, kad ir truputį atnaujinti kitų šalių prieskoniais ar įdomesniu produktu. Kai renkuosi, ką gaminti, pagrindinė mintis tokia: ingredientai turi būti sezoniški, suprantami ir lengvai randami, juolab kad dabar tiek daug kokybiškų, lietuviškų produktų.

-  Pastaruoju metu daug dėmesio skiriate kulinariniam paveldui ir tradicinei virtuvei, kodėl? 

- Man atrodo, kad tradicijos – nesvarbu, ar tai bendros šeimos vakarienės, ar sekmadienio pietūs su seneliais, ar kulinarinis paveldas – kuria bendrumo, šilumos, meilės artimam ir šaliai jausmus. Kad galėtume didžiuotis savo kilme, savo virtuve, turime ją pažinti. Dar man labai svarbu, kad kuo daugiau žmonių pajaustų, jog Lietuva tai ne vieta žemėlapyje, tai – mes visi. Kokioje šalyje gyvensime, priklauso nuo to, kaip patys elgsimės. Žodžiu, pradėti reikia nuo savęs, o tada jau galima kurti didelius dalykus. Maisto tradicijos – ne išimtis.

- Rudeniui skirtame kulinarinio žurnalo „Beatos virtuvė“ numeryje pateikėte apklausos apie didžkukulių valgymo įpročius rezultatus. Tikrai esame cepelinų mėgėjų kraštas?

- Jau seniai norėjau, kad kuris nors ruduo būtų skirtas tiems mūsų didžkukuliams ir štai pagaliau cepelinai – kartu su manim ant viršelio. Mano feisbuko sekėjai labai aktyviai dalyvavo apklausoje, per kelias dienas balsavo daugiau nei 1300 cepelinų valgytojų, jie taip pat išrinko cepeliną lietuviškojo stalo karaliumi. Nors didžkukulių nepaveldėjome, bet išmokome gaminti iš vokiečių ir airių, penktadalis respondentų atsisakė tikėti istoriniais faktais ir teigia, kad jei „ant cepelinų“ užaugo ne tik jie patys, bet ir tėvai bei seneliai, tai skanieji bulvių didžkukuliai yra tikrų tikriausia lietuvių kulinarinio paveldo dalis. Džiugu, kad  apklausa patvirtino, jog esame naminio maisto ir iš kartos į kartą perduodamų tradicijų gerbėjai. Tai paskatino sudaryti cepelinų žemėlapį, sužinoti, kokius juos valgo dzūkai, kokius aukštaičiai. Nustebau sužinojusi, kad Mažojoje Lietuvoje cepelinus darydavo su silkės įdaru, buvo įdomu paragauti zanavykiškų nūdelių ir dzūkų šaltanosių!

- Ar pati mėgstate cepelinus? Kaip juos vertina jūsų vyras ir vaikai, draugai iš užsienio?

- O taip! Aš pati vaikystėje buvau lepinama cepelinais ir dabar juos labai mėgstu. Mano vyras Tomas labiausiai mėgsta keptus cepelinus, vaikai valgo visokius. Beje, dar kai gyvenome Anglijoje, esu ten surengusi kelis cepelinų vakarėlius – britai juos ragavo pirmą kartą, bet sukirsdavo po kelis, ir gyrė. Tik, žinoma, toks maistas – ne kasdienai.

- Kurie lietuviškos virtuvės patiekalai labiausiai patinka jūsų šeimai, kurie mažiausiai?

- Neturime nemėgstamų patiekalų. Mano favoritas yra burokėliai, todėl dažnai verdu sau ir šeimai burokėlių sriubą, vasara nepraeina be daugybės serijų šaltibarščių. Ruošdamasi naujam laidos sezonui išbandžiau net kelis bulvių plokštainio variantus ir manau, kad radau tobulą! Jį iškepiau savo bičiuliui, vienam žinomiausių Lietuvos tenorų – Edgarui Montvidui, kai šis atėjo į mano laidą. Kol kas nenoriu atskleisti, kur to kugelio paslaptis, galiu tik pasakyti, kad mes jį juokais pavadinome „kugeliu emigrantu“, o vos nufilmavus laidą skarda ištuštėjo per kelias akimirkas...

- Kokių produktų visuomet yra jūsų šaldytuve?

- Tikrai visada yra jogurto, varškės, silkės ir įvairiausių daržovių. Kartais nusiperku daugiau naminės vištienos, tuomet užšaldau. Dar šaldiklyje visada yra uogų. O šaldytuvo durelėse – vandens, mano vaikai mėgsta gerti jį šaltą.

- Ar namuose gaminate kasdien?

- Beveik kasdien. Žinoma, būna dienų, kai, tarkim, filmuojame laidas, tuomet laiko lieka tik rytinei košei išsivirti. Tokiu atveju vakarienei valgome tai, ką parsinešu iš filmavimų arba išsiruošiame pavalgyti į miestą. Neretai gamina ir mano vyras Tomas, kartais pajuokaujantis, kad ir aš gaminti išmokau iš jo. Dabar vis dažniau prie viryklės sukiojasi ir mano vyresnėlė Izabelė, tiesa, kol kas jai įdomiausi kepiniai.

- Bendra šeimos vakarienė – atrodo, kad yra nelaužoma jūsų šeimos tradicija?


- Taip, ir man, ir Tomui labai svarbu, kad šeimoje būtų bendras laikas, kai galime ramiai pasikalbėti ir, tiesiog, pabūti kartu. Stalą visada serviruoju, dažnai man padeda ir vaikai, visi valgome šakutėmis ir peiliais, ne bet kaip. Yra labai daug patiekalų, kuriuos truputį paruošus iš anksto, vakare lieka pašauti į orkaitę – tokius receptus labai mėgstu pati ir jais dalinsiuosi naujojoje laidoje, nes gaminti smagu tuomet, kai virtuvėje nereikia praleisti dvylikos valandų.

- Kovo 21 d. jums gimė sūnus Harisonas , o rudenį pradedate pristatydama atsinaujinusią laidą ir naują žurnalo numerį... Panašu, kad motinystės atostogos buvo darbingos...

- Visada atsakau tą patį, kad nuolat stengiuosi veikti tik tuos dalykus, kurie mane džiugina, „veža“. Jei nenorėčiau kurti naujos laidos – nekurčiau. Bet kai turiu tokią komandą – filmuoti yra didelis malonumas. Žinoma, visi pavargstame, bet pailsėję ir vėl pasiilgstame to šurmulio. Haris apskritai yra visos mūsų šeimos džiaugsmas, jis tikras „laimės burbulas“. Turbūt dėl tos didžiulės laimės ir meilės, kurią atsinešė mūsų kūdikis, jaučiuosi ne tik pailsėjusi, bet ir užsiauginusi sparnus.

Laidą „Beatos virtuvė“ žiūrėkite penktadieniais 19:30 per LRT



Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s