respublika.lt

Atrasti pasaulį bėgant

(0)
Publikuota: 2017 kovo 22 18:22:21, Ringailė STULPINAITĖ-GVILDĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Atrasti pasaulį bėgant. „Photossports/Vibram“ nuotr.

Jis neša Trispalvę ir garsina Lietuvos vardą visame pasaulyje, pasiekia neeilinių sportinių rezultatų ir kelia sau vis naujus iššūkius. Tai profesionalus kariškis, bet daugeliui labiau žinomas dėl savo pasiekimų bėgant ultramaratonuose ir užimant aukščiausias pozicijas. Tai - Gediminas Grinius. Susipažinkite.

 

- Kaip pirmiausia pats pristatote save? Kuri šių veiklų - karyba ar bėgimai ultramaratonuose - užima didesnę gyvenimo dalį?

- Niekuomet apie tai nemąstau... Civiliniame gyvenime įprastą dieną ar susipažindamas su nauju žmogumi aš save pristatau tiesiog kaip Gediminą. Savo darbo, karinio laipsnio ir pareigų nemėgstu aptarinėti su bet kuo ir kišti ten, kur to nereikia. Jei tai darbo reikalai, žinoma, prisistatysiu taip, kaip to reikalaujama.

Be abejonės, mano, kaip kariškio, darbas užima didesnę laiko dalį realybėje, o mano širdyje didesnę dalį tikrai užima sportas, bėgimas, ultramaratonai.

- Esate minėjęs, kad bėgimas nebuvo jūsų viso gyvenimo palydovas. Jį atradote grįžęs iš misijos Irake?

- Teisingai, seniau gyvenime nebuvau bėgikas, tuo nesidomėjau ir net nemėgau bėgimo. Mokykloje, kai reikėdavo bėgti tris kilometrus normatyvams, taip pat nemėgau ir man tai nepatiko. Kai stojau į Karo akademiją ir tuos kelis kilometrus teko bėgti, vėl keikiausi, nes visuomet buvau labiau kovinių menų gerbėjas ir atstovas. Savu laiku lankiau dziudo, karatė, Tailando bokso treniruotes. Baigusiam akademiją vienas bičiulis pasiūlė išmėginti karinę penkiakovę, matyt, matė mano ištvermės ir greičio potencialą - va tuomet mano gyvenime atsirado šiek tiek bėgimo.

Tačiau 2007 metais buvau misijoje Irake ir ten mačiau tai, ko neturėjau matyti, ir patyriau tai, ko neturėjau patirti... Grįžęs namo kurį laiką jaučiausi tarsi nesavas, buvau piktesnis, namiškiams pasakydavau vieną kitą griežtesnį žodį, ir man tai nepatiko. Be to, žinoma, kariai po misijų turi apsilankyti pas psichologą, tačiau jei esi jaunas, brangini darbą, karjerą ir nesi kvailas, sugebi papasakoti apie problemas nepapasakodamas nieko. Tad man nesinorėjo savo problemomis dalintis su svetimu žmogumi, norėjau pats viską išspręsti. Dažnai juokaujama, jog geriausias gydytojas yra "Google" paieškos sistema. Taigi "pagooglinau" ir aš, kaip man susidoroti su savo mintimis, ir vienas iš būdų buvo aktyvi fizinė veikla. Štai tada ir pradėjau bėgioti, ir nemažai. Po bėgimų pastebėjau, jog grįžtu daug pozityvesnis, švaresne galva, giedresnėmis mintimis ir geriau nusiteikęs. Pranašumus greitai pastebėjo ir mano šeima, tad nuolat skatino mane nesustoti, bėgti toliau, ilgiau ir siekti daugiau. Po kiek laiko bėgimas tapo labai didele mano gyvenimo dalimi.

- Kaip atrodo įprasta jūsų diena? Juk karių darbas turi labai aiškią discipliną, darbo valandas, tad bėgimui lieka tik vakarai?..


- Tiesą sakant, gyvenu apie 24 km nuo darbo, tad aš arba tą atstumą bėgu į darbą, arba parbėgu iš jo. Tokiu būdu išvengiu tuščio laiko leidimo automobilių spūstyse ir kartu pasidarau sau treniruotę. O pietų metu bazėje einu ne į valgyklą, o į sporto salę daryti tempimo ar raumenų stiprinimo pratimų. Tad stengiuosi kasdien laiką išnaudoti taip, kad grįžęs po darbo galėčiau savo dėmesį skirti šeimai.

- Gal bandėte skaičiuoti, kiek kilometrų nubėgate per mėnesį, metus?


- Niekad neskaičiavau labai tiksliai. Tiesa, kažkada per kokius dešimt mėnesių nubėgau apie 6 tūkst. kilometrų. Bet ultrabėgime atstumas nėra svarbiausias parametras, daug svarbiau yra laikas. Taigi, pavyzdžiui, per tuos dešimt mėnesių bėgdamas praleidau 600 valandų. Ultramaratonų bėgikams tai nėra labai didelis kiekis. Be to, tarkime, kalnuose tas atstumas išnyksta. Lygumoje dešimt kilometrų galima nubėgti per pusvalandį, o kalnuose tai gali užtrukti ir geras dvi valandas.

- Dalyvaujate neeiliniuose ultramaratonuose, mylite gamtą ir keliate sau beprotiškus iššūkius. Ką tai jums duoda?


- Na, normalu, kad žmonės, ypač sportuojantys, yra orientuoti į rezultatą. Aš taip pat nesu išimtis. Mėgstu varžytis, stengiuosi laimėti varžybas, aktyviai treniruojuosi, tam skiriu daug laiko, resursų ir mano pastangas vainikuoja varžybos, o rezultatai jose rodo, ar einu į priekį, ar tobulėju. Kai pasiseka laimėti, suprantu, kad mano sportinis planas pavyko. Be to, visuomet įdomu palyginti savo jėgas ir įdirbį su kitais bėgikais, daug jaunesniais, pajėgesniais. Aš manau, kad mano pranašumas varžybose yra labiau psichologinė stiprybė, valia ir pasiryžimas, skausmo toleravimas, gebėjimas prisitaikyti prie įvairių sąlygų, o fiziškai labiau treniruoti gali būti ir varžovai. Juk smagu laimėti prieš tuos, kurie lyg ir pranašesni turėtų būti... Tokie ultramaratonai tuo ir yra įdomūs, kad rezultatą lemia ne vien fiziologiniai dalykai, bet yra ir daugiau dedamųjų, kurias minėjau kaip savo stiprybes.

Taip pat mane į tokius ultramaratonus traukia gamta, kalnai. Varžybas stengiuosi rinktis naujose, dar nematytose vietose, vis išbandyti savo jėgas kitomis aplinkybėmis, kitomis gamtinėmis sąlygomis. Man patinka naujų iššūkių ir nuotykių ieškojimas.

- Kas sunkiausia ruošiantis ultramaratonams ir dalyvaujant juose?

- Man kasmet sunkiausia, kai baigiasi, užsidaro tas varžybų ciklas, ir kuo toliau, tuo sunkiau motyvuoti save ne tik ruoštis naujam sezonui, bet dar ir ruoštis taip, kad būčiau tikrai pajėgus, konkurencingas. Pastebėjau, kad vis dažniau aplanko mintis, jog būtų smagu dalyvauti tokiose varžybose tik savo malonumui, net nesiekiant rezultato, o mėgaujantis bėgimu ir nereikalaujant iš savęs maksimumo. Manau, šiemet dar varžysiuosi rimtai, o vėliau ieškosiu arba naujų iššūkių, arba tokių veiklų, kurios leistų mėgautis bėgimu ir pamatyti pasaulį. Nesu iš tų žmonių, kurie įvaldo vieną sritį ir visą gyvenime joje lieka. Esu nepastovus, man vis reikia naujų žinių, naujų iššūkių, vietos tobulėti, išmokti dar ką nors. Ultramaratonuose jau turėčiau gerinti savus rekordus, tad reikia kažko naujo.

Tiesa, prisimenu, kartą Vokietijos Alpėse išbėgau į trasą gerai neišstudijavęs žemėlapio - padariau didelę klaidą. Pribėgau viršukalnę, kur nebebuvo saugaus keliuko ar tvorelių, tik metalinės kopėtėlės, - vienas neatsargus žingsnis, ir būtų galėję baigtis liūdnai. Buvo prasidėjęs net nervinis drebulys. Trasą įveikiau, parbėgau su plačia šypsena, žmona Gintarė sakė manęs tokio laimingo baigus bėgimą dar nemačiusi.

- Ką dar svajojate pasiekti?

- Jau esu suplanavęs, jog 2018 metais bėgsiu aplink Taho ežerą Kalifornijoje (JAV). Tai yra apie 175 mylių, arba 281 kilometro, atstumas. Visą trasą bėgsiu vienas, bet mano laikas bus fiksuojamas ir galėsiu siekti asmeninio rekordo. 2019 metais norėčiau dalyvauti keturių etapų varžybose Amerikoje, jos tikrai labai sudėtingos, reikalauja daug jėgų ir ištvermės. Vienas etapų - šimto mylių bėgimas, po jo organizmui reikia labai daug laiko atsigauti. Trumpai tariant, visuose etapuose siekiama geriausio laiko ir pabaigoje, sumuojant rezultatus, paaiškėja laimėtojas.

Norėčiau užkopti į aukščiausius pasaulio kalnus ir pamėginti čiuožti slidėmis nuo kalnų arba kopti uolomis.

- Kokius įspūdingiausius gamtos kampelius, pasaulio vietas yra tekę pamatyti bėgant?


- Pasaulis yra be galo gražus. Toli ieškoti nereikia. Štai Lenkijoje labai sužavėjo Stalo kalnai, yra tekę lipti į vulkaninės kilmės kalną Naujojoje Zelandijoje, kuris įkvėpė "Žiedų valdovo" kūrėjus. Austrijoje slidinėjimo kurortai be galo gražūs, ypač vasarą. Tuomet vienu bėgimu pamatau bent du sezonus, nes pradedu į Alpes kopti ten, kur dar viskas žalia, vėliau pakilęs pamatau uolienas, o dar aukščiau - sniegą. Siera Nevados kalnų masyvas Ispanijoje dar kitoks, ten vien uolienos ir, rodos, daugiau nieko nėra. Dubajuje teko bėgioti dykumose ir laukiniuose kalnuose, kur jei pasiklystum, niekas gyvenime tavęs nerastų - tai vėl kitokios patirtys. Vardinti būtų galima be galo. Tiesa, įdomiausia yra ten, kur žmogus dar neprisilietė, kur viskas natūralu ir nesugriauta.

- Turite šeimą - žmoną ir du sūnus. Kur būna jie, kai jūs bėgate kitame pasaulio gale?

- Na, mes kartu su žmona turime įkūrę projektą "Trail runing factory". Organizuojame treniruočių stovyklas bėgikams iš viso pasaulio, padedame jiems pasiruošti varžyboms, projekte dalinuosi ir savo patirtimi. Tai jau vienija mus su žmona. O apskritai visa šeima labai palaiko mano sportines veiklas, žmona ir vaikai mėgsta kartu keliauti. Mes stengiamės būti kartu kaip įmanoma dažniau, daugiau ir ilgiau.

Mes su žmona siekiame, kad vaikai nepraleistų pamokų, tad kartais mūsų bendras keliones riboja jų mokslai. Bet jei tik yra galimybė, keliaujame kartu, tam išnaudojame visas turimas atostogas. Net esame pastebėję, jog vaikus kelionės praturtina labiau nei sėdėjimas mokyklos suole. Jie ne tik neatsilieka moksluose, bet tobulėja kaip asmenybės, laisvai kalba angliškai, turi pažįstamų iš viso pasaulio. Galiausiai man ir nėra priimtinas mokyklų siekis visus matuoti pagal vieną standartą, vaikai yra asmenybės.

- Kaip į jūsų maratonus žiūri kolegos kariai? Kaip apskritai suderinate abi veiklas?

- Šios veiklos puikiai dera tarpusavyje ir viena kitai tikrai netrukdo. Kolegos ir viršininkai mane palaiko, o darbo sąlygos yra palankios planuoti laiką taip, kaip man reikia. Svarbiausia, kad atlikčiau darbą. Kariška patirtis pasitarnauja ir bėgimuose. Tarkime, organizuodamas bėgimo stovyklas, treniruotes, pirmiausia siūliau bėgikams išžvalgyti vietovę, su ja susipažinti, kad matytų, kur pristabdyti, kur pagreitinti, kaip lengviau trasą įveikti. Taip pat skaitau paskaitas ir apie bėgimo psichologiją, kaip treniruotis ir panašiai.

Dosjė

Gimimo diena: 1979-ųjų liepos 25 d.

Gediminas yra kariškis, tarnaujantis NATO pajėgų integravimo vienete. Karinis laipsnis - majoras.

Didžiausias asmeninis pasiekimas
:  šeima - žmona Gintarė ir sūnūs Danielius bei Dovydas.

Įsimintiniausi ultramaratono laimėjimai - tokie svarbūs man yra du. Tai UTMB (angl. Ultra-Trail du Mont-Blanc) II vieta 2016 m. (vienos sunkiausių ultramaratono varžybų Europoje, aplink Monblano kalną) ir čempiono titulas, iškovotas „Ultra Trail World Tour“ - vienuolikos etapų ultramaratono varžybose, vykstančiose visame pasaulyje

Gyvenimo credo
- svajok!


Parengta pagal priedą „Laisvalaikis"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s