„Nekaltos“ rūšiavimo klaidosnuotraukos (1)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 13:00:11 Perskaitė 1938

Ko gero, ne vienam lietuviui, norinčiam išmesti lemputes, kilo klausimas - kur? Lyg ir stiklas, lyg ir ne. O ką reikėtų daryti su minkštais, kadaise grojusiais, vaikų meškučiais? Norint atsikratyti dulkių siurblio, ima varginti galvos skausmas: niekas iš namų neišveš, o į parduotuvėse esančius elektronikos atliekų konteinerius netilps.

 

Elektronikos platintojų asociacija išskyrė pagrindines mums būdingas klaidas.

Elektroniniai prietaisai neidentifikuojami. Norint tinkamai juos rūšiuoti, reikia suprasti, kas jiems priskiriama. Tai gali būti bet koks prietaisas, kurio veikimui reikalinga elektros energija. Svarbu atkreipti dėmesį, kad prietaisas, kuris turi elektronikos elementų, tačiau, išjungus elektrą vis tiek gali atlikti savo pagrindinę funkciją, nėra elektronika. Pavyzdžiui, dujinė viryklė su elektroniniu laikrodžiu nėra laikoma elektronikos prietaisu, nes gali atlikti viryklės funkcijas nenaudodama elektros energijos. Ne visada susimąstoma, kad elektronikos yra ir grojančiuose pliušiniuose meškučiuose, laikrodžiuose ir pan. Tokie prietaisai turi keliauti į elektronikos atliekų konteinerius ar įmones, kurios turi licencijas tvarkyti tokias atliekas.

Lemputės keliauja į stiklo konteinerius.
Daugybė lempučių atsiduria stiklo atliekų konteineriuose. Nors jas gaubia stiklas, lemputėse dar yra metalo ir pavojingų medžiagų, tokių kaip gyvsidabris ar švinas. Pavyzdžiui, sudužus lemputei, ima garuoti gyvsidabris, kenkiantis ne tik fermentų veiklai, bet galintis pažeisti centrinę nervų sistemą. Todėl lemputės turi būti išmetamos į specialius konteinerius, kurių yra prekybos centruose, pašto skyriuose, bibliotekose ir t.t.

Pamirštama išimti baterijas.
Daugelis prietaisų veikia tik su jiems tinkamomis baterijomis. Dalis mūsų elektronikos prietaisus išmeta kartu su baterijomis. Baterijos turi galiojimo laiką ir jam pasibaigus, jos gali imti pūstis, tekėti ar net sprogti. Dėl to baterijos nėra tvarkomos kartu su elektronikos prietaisais. Pavyzdžiui, norint išmesti elektroninį žaislą su baterijomis, žaislą reikėtų rūšiuoti kaip elektronikos atliekas, o baterijas - atskirai.

Atiduodama į netinkamas rankas.
Žmonės, turintys neveikiančią ir nepataisomą skalbimo mašiną, šaldytuvą ar kitą stambių gabaritų elektroniką, dažniausia internete ieško, kam paskambinti, kad išvežtų šias atliekas, kremtasi, kiek kainuos, ar išneš iš ketvirto aukšto. Taip atiduoda elektronikos atliekas įmonėms ar asmenims, kurie neturi licencijos rinkti tokių atliekų, tačiau aktyviai skelbiasi internete teikiantys tokią paslaugą. Prietaisus atidavus į jų rankas, jie gali būti išardomi nesilaikant reikalavimų, nukeliauti į metalo laužų supirktuves ir pan. Tokiais atvejais paprastai už išvežimo paslaugas sumokama, o atliekos nukeliauja nebūtinai ten, kur turėtų.

Siurbliai, spausdintuvai paliekami prie konteinerių.
Dalis mūsų žino, kad smulkieji elektronikos prietaisai bei baterijos metamos į specialius konteinerius. Tačiau vidutinio dydžio prietaisus, tokius kaip siurbliai, spausdintuvai, garso grotuvai, mikrobangų krosnelės ir kt., reikėtų patiems nugabenti į stambiagabaričių atliekų konteinerius. Juos dažniausiai galima rasti prie didžiųjų prekybos centrų. Šiose vietose priimamos bet kokio dydžio elektronikos atliekos.

Išmetami dar veikiantys prietaisai. Daugybė lengvai ir nebrangiai sutaisomų prietaisų atsiduria konteineriuose. Kadangi dažnai kyla klausimas - remontuoti ar išmesti, reikėtų vadovautis 50 proc. taisykle - jeigu remonto išlaidos sudaro didesnę nei 50 proc. naujo prietaiso kainos, remontuoti netikslinga. Tokiu atveju sugedusį elektronikos prietaisą reikėtų išmesti į elektronikos atliekų konteinerius. Jeigu prietaisas dar veikiantis, bet keičiamas nauju, jį reikėtų perleisti į antras rankas: parduoti ar padovanoti. Lietuvoje pradėjo veikti įvairios dalijimosi ekonomika paremtos platformos, kur galima nuomoti ar parduoti nereikalingus, bet dar veikiančius daiktus, nemokamai išvežti juos tiesiai iš namų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net