respublika.lt

Kas mums yra laimė?

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 04 17:20:03, Milda KUNSKAITĖ
×

Absoliučiai visi žmonės Žemėje trokšta būti laimingi. Tai vienas iš pagrindinių žmonijos tikslų. O ką tai reiškia - būti laimingam?

Žmonės pradėjo svarstyti apie laimę, rasi, nuo pasaulio pradžios. Paaiškinti šį reiškinį bando įvairūs mokslininkai - filosofai, psichologai, teologai ir net fiziologai (prisiminkite „laimės hormonus“ - endorfinus, serotoniną ir dopaminą). Filosofai tvirtina, kad laimė - tai didžiausio pasitenkinimo gyvenimu būsena, visiškas norų nebuvimas. Tačiau klausimas, kaip rasti laimę, iki šiol kelia daugybę diskusijų. Jei kas nors iki galo suprastų atsakymą, galėtų, ko gera, gauti Nobelio premiją. Kol kas toks apdovanojimas niekam neįteiktas, vadinasi, atsakymas dar nerastas. Anksčiau mamos nuo vaikystės teigdavo dukterims: svarbiausia sąlyga būti laimingoms - šeima ir vaikai. Bet laikui bėgant viskas apvirto aukštyn kojomis: atsirado apsukrių „geležinių ledi“, ne blogiau už vyrus gebančių kurti verslą ir daryti karjerą. Patogumas, nepriklausomybė ir savarankiškumas - štai kas joms teikia laimės. Tiesa, jos neneigia, kad taip pat ieško laimės asmeniniame gyvenime. Tai kokie gi dalykai mums teikia laimės?

Meilė

Net pats ciniškiausias viengungis svajoja apie meilę. Abipusis jausmas visą esybę pripildo laimės. Būtent todėl daugeliui meilė gyvenime yra svarbiausia. Tiesa, niekas gerai nežino, kaip ji iš tiesų atrodo, bet visi jos nori. Paklauskite puikiųjų damų, ką jos turi omeny, kalbėdamos apie meilę, ir pamatysite, kaip jos ims mostaguoti rankomis, nes išaiškinti tokiai sąvokai žodžių paprastai pritrūksta. Arba išgirsite ką nors apie Skarlet O’Harą ir Retą Batlerį, Andželiną Džoli ir Bredą Pitą ir kitus herojus arba realius asmenis, kuriuos pasaulio kinas ir visur esanti žiniasklaida pristato kaip tam tikrą pavyzdį. Kine viskas būna gražu ir romantiška. O visos damos, tarp kitko, svajoja, kad jomis būtų žavimasi nepriklausomai nuo to, ar jos švytėtų su vakarine suknele, ar būtų su pūslelinės išbertomis lūpomis ir pažaliavusios nuo ligos. Nori, kad jas ne tik suprastų, bet ir priimtų, stebintų ir lepintų, atneštų kavos į lovą arba šviežių persikų žiemą, trečią valandą nakties. Gėlių - ne tik per šventes. Vienu žodžiu, kad jomis būtų rūpinamasi - visa tai moterys vadina meile. O štai psichologai tvirtina, kad meilė - tai egzistencinis potyris, abipusis praturtinimas, gebėjimas imti ir duoti. Sunku pasakyti, kas yra teisus. Galbūt ir vieni, ir kiti kalba apie tą patį.

Šeima

Be abejo, antrosios pusės, vaikų buvimas padeda jaustis laimingiems. Tačiau šeimos vaidmuo ir funkcijos pradėjo keistis nuo XX a. antrosios pusės. Anksčiau į suaugusią netekėjusią moterį buvo žiūrima mažų mažiausiai su gailesčiu, nes sutuoktinio turėjimas buvo socialinio saugumo ir materialinio aprūpinimo prielaida. Be to, vyrai uoliai saugojo ribas, kurių damoms nebuvo leista peržengti, kartodami, kad tai „ne joms suprasti“, ir apskritai, „vaikai, virtuvė, bažnyčia“, ir viskas! Todėl moterims tekdavo turėti ne tą, ką myli, o mylėti tą, ką turi. Anksčiau būdavo svarbu, kad vyras sugebėtų namo parnešti „riebų mamutą“, o šiuolaikinėms panelėms vien mamuto jau neužtenka, nes dažnai jos pačios sugeba jį sumedžioti. Šiandien tapo labai svarbu visai kas kita. Moteris nenori būti kažkokiu vyro priedu, ji nori dialogo ir supratimo. Ir tik tokiu pagrindu kurti šeimą ir nuo tokio vyro gimdyti vaikus.

Vaikas

Jis labai dažnai tampa moters gyvenimo prasme ir visatos centru. Moteris save laiko visaverte, kai įvykdo savo biologinę paskirtį ir motinos pareigas. Vaikas tampa pasididžiavimo ir laimės objektu. Kai kurios damos, kurių santykiai su vaiko tėvu nesusiklosto, mano esančios vis tiek laimingos, nes jų gyvenime yra svarbiausia - įpėdinis. Kai kam patinka vaiką tampytis su savimi kaip vėliavą ir spraustis į eiles banke ar poliklinikoje, išdidžiai kartojant „aš su vaiku!“ Kiti į vaikus perkelia savo neišsipildžiusias svajones, mėgindami juos paversti mocartais, dekartais, pavaročiais arba stivais džobsais, taip pat slapčia tikisi, kad vaikai tikrai jų neišsižadės senatvėje. Laimingose šeimose vaikas - tai meilės tęsinys, jos įrodymas vienas kitam, o ne visuomenei.

Darbas

Jei dirbate mėgstamą darbą, užsiimate tuo, kas jums patinka, - tai tikrai jums teikia pasitenkinimo ir laimės. Pikti liežuviai mėgsta pajuokauti, kad visa galva panirdama į darbą moteris banaliai gelbstisi nuo vienatvės arba nevykusių santykių, t.y. darbas jai yra kompensacija. Būna ir taip, tik keista, kodėl nesvarstomi kiti variantai. Juk gali gražiosios lyties atstovė galų gale mėgti savo veiklą? Kažkodėl darbas, kurį atlieka moteris, iki šiol yra laikomas greičiau priverstine veikla, apmaudžia neišvengiamybe, kraštutiniu atveju - užgaida, bet ne tuo, ką galima nuoširdžiai mėgti, ypač kai darbas sutampa su hobiu ir tenkina daugybę bendražmogiškų poreikių, pavyzdžiui, būti naudingam, pripažintam, žinomam ir t.t.

Komfortas


Akivaizdu, kad laimės tikrai suteiks troškimo gyventi kuo geriau dedant kuo mažiau pastangų išsipildymas. Iš esmės kiekviena moteris iš prigimties stengiasi susisukti jaukų lizdelį, į kurį neprasiskverbia visokiausi išsiskyrimų, praradimų ir pinigų stygiaus vėjai. O pakilus virš šeimyninės buitinės gūžtos priartėjame prie psichologinio komforto sferos - tai taip pat svarbi sudedamoji laimės dalis. Bet čia įmanomi variantai. Vienam komfortas - sėdėti Afrikos savanoje ir tyrinėti gepardus, kitam - nuolatos judėti iš vienos vietos į kitą, o dar kai kam dėl dvasinio komforto pakaks kartą per savaitę nueiti į spektaklį, pusryčiams suvalgyti gabalėlį torto arba mėnesio pabaigoje nusipirkti naują porą batų. Taigi, su komfortu yra tas pats kaip su meile, taip ir norisi paklausti - o ką jūs turite omeny?

Vienu žodžiu, kriterijų, kurie mus daro laimingus, galima išvardyti daugybę. Esmė yra ta, kad kiekvienas laimę įsivaizduoja savaip. Remdamiesi savo prioritetais, darysime viską, kad sukurtume šeimą, susilauktume vaikų, suprastume savo paskirtį gyvenime ir rastume mėgstamą darbą, įgytume finansinę nepriklausomybę... Įgyvendinę troškimus, tampame laimingi. Bet tai - trumpalaikis reiškinys. Paskui atsiranda baimė prarasti, ką pasiekėme. Ir ši baimė trukdo iš visos širdies džiaugtis gyvenimu ir mėgautis laime. Vadinasi, laimė - tai visur persekiojantis miražas? Kad ir ką žmogus darytų, kad ir ko siektų - jis galvoja apie laimę, apie tai, ko nori. O ar tai išties būtina? Iš esmės mums reikia viso labo to, kas suteiks pasitikėjimą rytdiena, vidinės harmonijos ir suvokimo, kas su mumis vyksta. Būtina mokytis suprasti save, jausti ir gyventi šiandien, čia ir dabar. Savęs suvokimas (kas mes esame, kodėl atėjome į šį pasaulį ir ko mums reikia), asmenybės tobulėjimas ir dvasingumas padės įgyti vidinės harmonijos ir suprasti, ko būtent mums reikia, kad jaustumės laimingi.

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s