Kad drabužiai ilgiau tarnautųnuotraukos (1)

2018 rugpjūčio mėn. 23 d. 13:01:19 Perskaitė 1506

Kad ir kaip tobulėtų skalbimo mašinų bei audinių gamybos technologijos ar mūsų savimonė, kartais drabužiai traukiasi, plyšta ar praranda formą. Ekspertai teigia, kad kitaip ir nebus, nes dalis šių negerovių nutinka dėl mūsų pačių kaltės. Tad kaip rūpintis drabužiais, kad jie per kelias savaites nesusidėvėtų?

 

Šilkas - jautrus ir linkęs glamžytis

Nors šilkiniai apdarai itin patogūs bei dailūs, ši medžiaga jautri. Nuo intensyvios saulės šviesos šilkas praranda spalvą, o neišplaunamas dėmes ant jo gali palikti net dezodorantas ar kvepalų dulksna. Šilkinius audinius reikia kruopščiau prižiūrėti, todėl netinkamai parinkta skalbimo mašinos programa ar netinkamas skalbimas rankomis audinį gali sugadinti.

„Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis aiškina, kad jautrioms medžiagoms plauti reikia specialių programų. „Šilko“ programa skalbia itin švelniai, žemoje 30°C temperatūroje, o drabužiai gręžiami mažesniu greičiu. Jei tokios galimybės nėra, galima pasirinkti „Vilnos“ ar „Skalbimo rankomis“ programas (30°C temperatūra ir mažesnis gręžimo greitis).

Prakaitas: kasdien plauti ar ne?

Aktyviai sportuojantiems žmonėms nuolat kyla klausimas, ką daryti su šlapiais nuo prakaito drabužiais? Kasdien juos skalbti nepraktiška, nes jei neturite džiovyklės, jie iki ryto neišdžius. Bet skalbti tik kartą per savaitę taip pat ne išeitis.

Mažai suteptą sportinę aprangą galima skalbti ir greita skalbimo mašinos programa, tačiau tokiu atveju nepadauginkite skalbimo priemonių, nes šios gali neišsiskalauti. Neturintiems laiko skalbti, gali praversti „Garų“ programos, kurios atgaivina audinius, per trumpą laiką pašalina nepageidaujamus kvapus, o aprangos nereikia džiovinti.

Sportinius orui laidžius lauko drabužius reikėtų skalbti ir džiovinti „Lauko drabužių“ programomis, kurios ne tik gerai išskalbia jautrius audinius, bet ir išsaugo orui pralaidų sluoksnį.

Kaip užtikrinti, kad „M“ netaptų „XL“

Jei jau skyrėte laiko ir brangesnį drabužį išskalbėte rankomis, mažiausiai norisi, kad jis ištįstų. O būtent taip nutinka, kai išplovę laikote palaidinę ar megztinį pakėlę (pvz., pakabinę ant pakabos), leisdami vandeniui nubėgti. Vanduo tempia audinį žemyn ir drabužis šiek tiek išsitempia. Kelis kartus tai pakartojus rūbas pailgėja, forma tampa nebegraži.

„Ypač jautri yra vilna, todėl jeigu ruošiatės vilnonį drabužį skalbti skalbimo mašina, naudokite „Vilnos“ programą. Ir nedėkite daugiau nei 2 kg skalbinių“, - aiškina P.Gendvilis.

Skalbiniai turi derėti

Rodos, tai turėtų būti akivaizdu, tačiau dažnai lengvai pamirštama. Skalbiamus drabužius reikėtų skirstyti ne vien pagal spalvas, bet ir pagal medžiagas. Pavyzdžiui, vienu kartu skalbti sumetę rankšluosčius ar megztinius drauge su velvetinėmis ar paprasčiausiomis juodomis kelnėmis, ištrauksite nebepataisomai susivėlusį drabužį.

„Kartais siekdami sutaupyti žmonės stengiasi išskalbti kuo daugiau skalbinių, todėl neatsižvelgia į jų audinį. Būtina pabrėžti, kad skalbimo mašinos pritaiko vandens ir energijos kiekį bei skalbimo trukmę prie skalbinių kiekio - kuo jų mažiau, tuo trumpiau ir skalbs. Todėl skalbdami vienodus audinius drauge ne tik lengviau juos apsaugosite, bet dar ir sutaupysite“, - teigia ekspertas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net