respublika.lt

Ką dovanoti, kai nežinai, ką dovanoti

(0)
Publikuota: 2018 liepos 28 06:32:51, Vaiva Rutkauskaitė
×
nuotr. 1 nuotr.
Gavus kvietimą į šventę, pirminį džiugesį dažnai pakeičia susirūpinimas - ką nešti dovanų? Redakcijos archyvo nuotr.

Gavus kvietimą į šventę, pirminį džiugesį dažnai pakeičia susirūpinimas - ką nešti dovanų? Argi nėra pažįstama situacija, kai draugai suka galvas dėl gimtadienio dovanos draugui, giminaičiai mąsto, ar jaunavedžiams dovanoti grynųjų pinigų, ar vis dėlto porcelianinį servizą? Dar krikštynos, išleistuvės, įkurtuvės - progų tiek, kad vos telpa į kalendorių. Ar yra universalių dovanų, kurios tiktų visoms progoms? Ar grynųjų pinigų dovanojimas tikrai reiškia, kad renkant dovaną buvo nueita paprasčiausiu keliu?

 

Dovanos nemažai pasako apie jus. Visų pirma, ką jūs žinote apie žmogų, kuriam renkate dovaną. Ar įsiklausote į tai, ką jis mąsto, kuo domisi, apie ką svajoja? Ar skiriate dėmesio dovanų įpakavimui ir atviruko užrašymui? Kaip jūs pats priimate dovanas, kaip reiškiate dėkingumą už jas? Nors atrodytų, kad dovanų dovanojimas yra tik atitinkamų žmonių tarpusavio reikalas, tačiau į dovanojimo procesą gilinasi ir antropologai, ir sociologai, ir psichologai. Kaip išrinkti dovaną, kad ji neapkarstų tam, kuris renka, ir tam, kuris dovaną gauna? Būtina gerai apsvarstyti kelis aspektus.

Dovanos gavėjas

Atskaitos taškas, nuo kurio reikėtų pradėti galvoti apie dovaną, yra jos gavėjas. Ką jis mėgsta, ko nemėgsta, kuo ir kaip gyvena. Juk nereikėtų dovanoti balkoninių gėlių tiems, kurie neturi balkono, arba skrydžio parasparniu tiems, kurie turi stiprią aukščio baimę. Požiūris, kad reikėtų dovanoti tai, ką pats norėtum gauti, nėra visiškai teisingas. Visi žmonės yra skirtingi, todėl jeigu jūs tikrai nenorėtumėte gauti puodų rinkinio, visiškai nereiškia, kad mėgstantys gaminti draugai juo nesidžiaugtų. Dėmesio centre čia - dovanos gavėjas.

Proga

Progų dovanoms yra be galo daug, tačiau dovanoti galima ir visai be progos. Kai esate kviečiami vakarienės ir atnešate ką nors namų šeimininkams, tai irgi yra dovana. Taip pat nereikėtų pamiršti ir atsiprašymo dovanų, kurios tikrai turi įtakos ryšių gerinimui. Labai svarbu suvokti progos svarbumą tiek iš dovanotojo, tiek ir iš gavėjo pusės. Jeigu proga neeilinė, ypač svarbi, atitinkamos turi būti ir dovanos. Jeigu progos kaltininkai stengiasi jos nesureikšminti, dovanos neturi būti pernelyg įpareigojančios (pvz., jeigu draugai kelia mažas jaukias vestuves gamtoje, reikėtų gerai pagalvoti prieš dovanojant dvidešimt keturių dalių kiniško porceliano servizą. Galbūt tokia proga labiau tiktų iškylos krepšys, gera palapinė ar miegmaišiai.).

Dovana

Dovanų mados taip pat egzistuoja. Prieš kelerius metus išgyvenome „padariau pats“ madą, dovanų kuponų, čekių populiarumo erą, šiuo metu aktyvi „dovanoju savo laiką“ tendencija. Ne itin palankus buvo požiūris į grynųjų pinigų dovanojimą iki tol, kol vis daugiau jaunavedžių patys pradėjo subtiliai apie tai užsiminti kvietimuose į vestuves. Dovanoti pinigus nėra blogo tono ženklas, jeigu žmogus nori gauti dovanų pinigų, jeigu jis kam nors taupo ar nori pats išsirinkti dovaną. Juolab kad įdomiai supakavus pinigus, tikrai neatrodys, kad į dovaną buvo įdėta mažai pastangų.

Ar būna universalių dovanų? Sakoma, kad yra gera, bloga dovana ir knygos. Jų universalumas slypi jų įvairume. Nuo paveikslėlių knygų iki enciklopedijų, nuo dalykinės literatūros iki biografijų - knygų būna visiems skoniams. Net ir neskaitantiems galima atrasti knygą pagal tai, kuo jie domisi.

Kokias dovanas dovanojant tikrai reikėtų itin gerai pagalvoti? Tai gyvūnai. Jie reikalauja be galo daug atsakomybės, tad reikia žinoti, kad žmogus džiaugsis ir tikrai galės tinkamai pasirūpinti gautu šuniuku ar jūrų kiaulyte (ypač gerai pagalvoti reikėtų prieš dovanojant gyvūnus vaikams).

Dovanojimas


Išrinkus dovaną dar nevertėtų visiškai atsipalaiduoti. Juk dar lieka jos įpakavimas (vienas svarbiausių požymių, parodantis, kad daiktas yra dovana) ir įteikimas. Dėti į maišelį, pakuoti į dovanų popierių ar supakuoti į kelias dėžes - būdų yra begalės, svarbu, kad įpakavimas atitiktų dovaną ir maloniai nuteiktų tą, kuris dovaną gaus. Pinigai gali būti pakuojami į pinigų vokus, atvirukus, dedami į rėmelius, knygas. Pakavimo būdų - devynios galybės, tiesiog tam reikia skirti laiko, taip pat kaip ir dovanos įteikimui. Nėra gerai, atsistojus prieš dovanos gavėją, pradėti tartis, kas sakys kalbą.

Taigi progų ir dovanų yra begalės, tačiau kiekvienas žmogus, gaunantis dovaną, yra labai individualus. Svarbu suprasti, kad dovanodami dovaną, dovanojame ne tik patį daiktą, tačiau kartu ir į jį sudėtus savo laiką, rūpestį, jausmus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s