respublika.lt

Vaikams šeimą atstoja telefonai ir kompiuteriai

(0)
Publikuota: 2017 gegužės 15 08:39:10, Eglė JUOZĖNAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kristina Savickytė-Damanskienė. Stasio Žumbio nuotr.

Gegužės 15 dieną minima Šeimos diena. Kiek televizijoje yra laidų, skirtų šeimai, kaip technologijos veikia bendravimą ir ko trūksta lietuviškam vaikų auklėjimui, „TV publikai“ papasakojo laidų vedėja, teatro studijos kūdikiams „Šilkaus pupa“ įkūrėja, aktorė, trijų vaikų, šešiolikmečių dvynių Justinos ir Gabijos bei penkiamečio Motiejaus, mama Kristina Savickytė-Damanskienė.

 

- Kiek televizijoje yra laidų, skirtų visai šeimai, ar jūs randate programų, kurios domintų ir jus, ir jūsų vaikus?

- Tiesą sakant, man sunku kalbėti, nes aš pati televizoriaus beveik visai nežiūriu, ir tai ne kažkokia poza, tiesiog kiti dalykai yra pasidarę prioritetiniai. Mūsų mažylis Motiejus prieš gerus trejus metus buvo sudaužęs televizorių. Tada pusę metų neturėjome televizoriaus, tačiau jo labai nepasigedome. Dabar mūsų namuose yra televizorius, bet santykį su televizija labai keičia internetas.

Aš daugiau laiko praleidžiu internete, dažnai naudoju išmaniąją televiziją, kurią gali įsijungti, kada nori, atsisukti, pažiūrėti, kada tau reikia, dalykus, kurie tau įdomūs. Vaikai mieliau renkasi stalo žaidimus negu televiziją. Žinoma, kartais visi pasižiūrime „Lietuvos tūkstantmečio vaikus“. Mano dukros dainuoja, tai kartais muzikiniai projektai ar talentų laidos, ar „X Faktorius“ užkabina jų akį. Joms tai įdomu todėl, kad jos mokosi dainuoti ir dainuoja.

Aš labai džiaugiuosi, kad yra išmanioji televizija, nes žinias reikia žiūrėti vėliau ir persisukinėti, nes ten kas antra, kas trečia žinia yra apie tai, kaip kas ką nužudė. Rodomi vien visokie baisumai, o namuose aplink vaikšto penkerių metų vaikas, tai nesinori, kad tai būtų kaip fonas, todėl, kad vaikai viską girdi. Galbūt ir atrodo, kad vaikas yra užsiėmęs kitais reikalais, bet jis įsidėmi visą informaciją.

- Tikriausiai nemažai laiko praleidžiate internete, prie telefono, kompiuterio. Kaip technologijos keičia žmonių santykius?

- Aš praleidžiu nemažai laiko prie interneto, prie to paties „Facebook“, bet tai dažnai yra mano darbas. Aš, kaip suaugęs žmogus, turiu save disciplinuoti ir, nepaisant to, kad norėčiau atsakyti į kokią nors žinutę ar laišką, kurie dabar labai patogiai ateina į telefoną, turiu save stabdyti ir pasakyti, kad yra darbo valandos, padėti telefoną, nes mano santykis su technologijomis yra kopijuojamas vaikų. Jeigu aš padedu telefoną, tada man yra lengviau prašyti savo vaikų tai padaryti.

Dabar mano dukroms yra tokia vėlyvesnė paauglystė ir daug jų gyvenimo vyksta telefone, bet tikrai, jeigu aš pasiūlyčiau eiti pasivaikščioti ar pažaisti stalo žaidimą, vaikai rinktųsi gyvą bendravimą. Ir tai yra lengvai padaroma, tiesiog, kiek pati susidūriau su visokiais psichologiniais dalykais, labai svarbus yra santykis tarp žmonių. Jeigu ryšys yra mezgamas nuo gimimo, tai tada jis yra vertinamas.

O telefonas iš tiesų sukelia priklausomybę. Yra įrodyta, kad vaikai gali turėti prieraišų ryšį, tą, kurį realiai turėtų turėti su suaugusiu žmogumi, su savo telefonu. Tai reiškia, kad telefonas pakeičia tėtį ar mamą. Bet jeigu tu tą ryšį esi užmezgęs, tai tas ryšys priklausomybę vis dėlto atsveria. Ir tikrai aš tai galiu paliudyti iš savo patirties.

- Vedate radijo laidą „Tėvystės įkvėpimai“, ar trūko laidos, skirtos tėvams? Kodėl reikia kalbėti apie tėvystę?


- Nedariau rinkodaros tyrimo apie trūkumą, tiesiog aš daug metų dirbu su tėvais, su mažais vaikais, esu įkūrusi teatro studiją kūdikiams „Šilkaus pupa“, kurioje dirbame su mažų vaikų tėvais. Tai tapo paskatinimu įsitraukti į šią temą dar plačiau. Pamačiau, kad dabartiniai tėvai nori vaikus auklėti kitaip, negu patys užaugo. Jie kitaip vertina smurtinio auklėjimo patirtį, auklėjimą per draudimus, per parodymą, ką padarei negerai. Tėvai nori auklėti savo vaikus kitaip, bet nelabai žino, kaip. Tai aš tokios laidos poreikį apsibrėžiau pati kalbėdama su tėvais. Galiausiai, tai svarbu, nes vis girdime smurtines istorijas, kurios vyksta šeimose. Ir man atrodo, kad dabar atėjo tas laikas, kai žmonės nori ne tik kalbėti apie auklėjimą, bet ir imtis konkrečių veiksmų. Bet jų imtis yra sudėtinga, nes tėvai labai blaškosi. Vieni linksta į prieraišią tėvystę, kiti kaip tik dresuoja vaikus miegoti ir valgyti pagal tam tikrą grafiką. Tai yra visiški kraštutinumai, bet aš priimu tai kaip ieškojimo dalį. Noriu padėti tėvams, suteikti žinių, kad jie turėdami informaciją rastų savo auklėjimo būdą, kuris yra pats geriausiais.

- Kokios yra lietuviško auklėjimo tradicijos?

- Jų nėra, nes lietuviškas auklėjimas buvo paremtas smurtu, draudimais ir badymais į tai, ką padarei negerai. Didžioji dalis dabartinių tėvų, auginančių vaikus, užaugo tikėdami, kad viską, ką jie padaro, reikia pataisyti. Suprantat? Tai to auklėjimo nėra.

- O į kokį auklėjimą reikėtų orientuotis?

- Reikėtų labiau klausyti savęs ir remtis intuicija. Kai gimė Motiejus, kuriam dabar penkeri, aš atradau prieraišiosios tėvystės teoriją, man tai tiko ir patiko ir aš pradėjau ją taikyti, bet gilindamasi į tą teoriją supratau, kad intuityviai labai daug dalykų aš taikiau ir savo dukroms, dar tos teorijos nežinodama. Vadinasi, intuicija irgi veikia. Kitas dalykas, kuris nutinka su tėvais, tai noras būti tobula mama, kitokia negu mano tėvai. Kai kuriais atžvilgiais aš dėkinga savo tėvams už daugelį dalykų, pradedant gyvybe, baigiant gerais prisiminimais, bet šalia to buvo tokių prisiminimų, kurių nelabai norisi prisiminti. Aš turėjau viziją, kad tikrai galiu susivaldyti, būti kantri, nerėkti ant savo vaikų, nemušti jų, bet realybėje ne visada tai atsitikdavo. Iki šiol dar tenka ir balsą pakelti, yra tekę pakelti ranką prieš savo dukras, nes iš bejėgystės nežinodavau, ką daryti. Manau, svarbiausia yra tikėti savo intuicija ir jeigu matai, kad viskas nevyksta taip, kaip tu norėtum, ieškoti pagalbos, nes ją tikrai gali rasti.

Parengta pagal priedą „TV publika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s