„Sostinės dienos“ kvies šėlioti ir vilniečius, ir svečius

2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 07:11:54 Perskaitė 467

Penktadienį prasideda didžiausia Vilniaus miesto šventė, skirta visiems sostinės gyventojams ir miesto svečiams „Sostinės dienos“. Nuo 1993-iųjų rengiama šventė yra pats masiškiausias kultūros festivalis mieste.

Nuo 2004 m. didžiausią miesto šventę organizuoja VšĮ „Vilniaus festivaliai“. Tai įvairių žanrų aukšto meninio lygio renginiai, patenkinantys visapusiškus miesto gyventojų bei svečių poreikius ir sutraukiantys itin gausią auditoriją. Festivalio renginiai vyksta didžiausiose atvirose Vilniaus miesto erdvėse: Katedros aikštėje, Gedimino prospekte, Vingio parke ir kitur.

Festivalis didžiuojasi per savo gyvavimo metus įgytu solidžiu tarptautiniu įvaizdžiu, pritraukiančiu tūkstančius užsienio svečių, atvykstančių kultūrinio turizmo tikslais ir taip pažįstančių Vilnių bei Lietuvą. „Sostinės dienų“ renginiuose kiekvienais metais dalyvauja arti 1000 atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio šalių - festivalyje dalyvavo garsūs kolektyvai iš Lenkijos, Latvijos, Prancūzijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Čilės, Argentinos, Islandijos ir kitų šalių.

„Sostinės dienų“ ir „Dūzgiančio prospekto“ scenose vyks gausybė koncertų, spektaklių ir kitų pasirodymų.

Nuo penktadienio vidurdienio iki sekmadienio vakaro Gedimino prospekte nuo Katedros aikštės iki V. Kudirkos aikštės veiks vizualiųjų menų ekspozicijos, kur bus galima pamatyti įvairių dailininkų, keramikų, tapytojų, grafikų ir kitų menininkų darbų bei meno dirbinių. Taip pat šioje erdvėje - daugybė kultūros renginių bei koncertų: jaukesnė ir intymesnė aplinka tvyros šalia Nacionalinio dramos teatro įsikūrusioje scenoje „Kuždesiai“, kur vyks bardų pasirodymai, koncertuos nedidelės grupės, džiazo muzikantai, aktoriai ir kiti atlikėjai, kalbantys iš širdies į širdį. Norintiems galingos energijos ir linksmybių - didžiojoje prospekto scenoje „Veiksmai“, įrengtoje prie V. Kudirkos aikštės, vyks pačių laukiamiausių atlikėjų ir garsių muzikos grupių koncertai, įspūdingi pučiamųjų kolektyvų pasirodymai bei kiti nuotaikingi projektai.

Šeštadienio popietę prie V. Kudirkos aikštės kun. Ričardo Doveikos vedamame renginyje „Popiežiaus Pranciškaus belaukiant: Džiaukitės Viltyje“ dalyvaus dainininkai Jazzu, Saulius Prūsaitis, Merūnas, Samas/Saulius Urbonavičius ir BIX, Donatas Montvydas.

„Dizaino skvere“, kuris šiemet užims ne tik V. Kudirkos aikštę, bet ir patį Gedimino prospektą nuo Jogailos iki A. Jakšto gatvės, festivalio svečiai galės pasidžiaugti lietuviško dizaino perlais ir pamatyti naujausias dizainerių kolekcijas. V. Kudirkos aikštėje dizaineriai ir kūrėjai bus įsikūrę po vienu dideliu stogu, tad norint apžiūrėti ekspozicijas, viską bus galima rasti vienoje vietoje. Nemaža dalis kūrėjų įsikurs ir Gedimino prospekte, kur apžiūrėti jų ekspozicijas bus galima tiesiog pasivaikščiojant. Be to, čia bus įrengta jauki laisvalaikio zona, kuri kvies atsipūsti nuo prospekto šurmulio.

Ypač pasiteisinusi „Dūzgiančio prospekto” tradicija - knygų mugė - šiemet išsidėstys Gedimino prospekto atkarpoje prie ir aplink rašytojos Žemaitės paminklą. Šioje prospekto erdvėje plačią knygų įvairovę pristatys dauguma Vilniaus leidyklų, knygas čia pat su nuolaidomis ir autorių parašais galės įsigyti visi norintys.

Keliaujantys „Gardžių lauktuvių keliu“ Gedimino prospekte prie Lukiškių aikštės, nuo Vasario 16-osios g. iki J. Tumo-Vaižganto g. galės paragauti ir įsigyti įvairiausių gardumynų. Visokių gardėsių čia ras ir mėsos, žuvies gaminių mėgėjai, ir žaliavalgiai, ir smaližiai. Medaus, vaistažolių arbatų, karvių ir ožkų sūrių, dešrų rinkių, strutienos, žvėrienos, šakočių ir šimtalapių, duonos sausučių, pagardų su braškėmis ir svogūnais bei 20 kg sveriantį duonos kepalą.

Penktadienio vakarą Katedros aikštėje vyks didysis „Sostinės dienų“ gyvo garso ir vaizdo koncertas. Jame pasirodys viena ryškiausių hiphopo grupių, didžiausias Lietuvos arenas užkariavę Lilas ir Innomine, nuotaikingi ir teatrališki „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“.

Atnaujintoje Neries krantinėje tarp Karaliaus Mindaugo ir Žaliojo tiltų - bus itin daug maisto vagonėlių vienoje vietoje. Šioje erdvėje vilniečiai bei miesto svečiai galės mėgautis ne tik virtuvės paslaptimis, bet muzikine scena, kurioje skambės pasaulio įvairių kultūrų muzikiniai skambesiai, kuri bus gyvai atliekama prie Neries krantinės.

Lukiškių aikštė virs „Žaidimų ir atrakcijų parku“ - čia vaikų ir šeimų lauks ne tik gausybė pramogų ir žaidimų, bet ir rugsėjo 1-2 d. vyksiantis renginys „Šimtmečio šachmatai“, kuriame bus įrengta net 100 šachmatų lentų, o mūsų šachmatų didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen surengs simultaną šimtui norinčių sužaisti šachmatininkų, vyks atviros pamokos vilniečiams bei miesto svečiams, geriausių šachmatų mėgėjų apdovanojimai, pokalbiai apie šachmatus, istoriją, žymių žmonių patirtys. Lukiškių aikštėje vilniečiai taip pat galės žaisti gigantiškais šachmatais drauge su „Gigantchess“.

Vaikams Lukiškių aikštėje veiks karuselės, šokinėjimai su guminiais lynais, vandens baseinai su valtelėmis ir gigantiškais burbulais, kuriuose bus galima pasiplaukioti net nesušlapus, specialios automatinės mašinėlės, kuriomis mažieji galės pasivažinėti tiesiog patys, ir daugybė kitų nekasdienių pramogų. Be to, kaip praėjusiais metais, vaikams bus įrengtos atrakcijos taip pat ir netoli Karaliaus Mindaugo paminklo.

Jau tapo gražia tradicija kiekvienų metų rudenį, „Sostinės dienų“ metu Katedros aikštėje organizuoti šventę „Tau, Vilniau!“. Ji tapo Vilniaus miesto kultūros renginiu, kuris prisideda prie neįgaliųjų ir negalios neturinčių žmonių suartėjimo. Šį renginį nuo 2003 metų organizuoja Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“. Šventę globoti sutiko socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, o šio renginio ambasadoriumi tapo ilgametis draugijos „Guboja“ bendražygis, dainininkas Jurgis Brūzga. Renginys iš dalies finansuojamas Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės, rėmėjų lėšomis.

Šiais metais šventė „Tau, Vilniau!“ taps socialinės įtraukties renginiu, kurio moto - „Už miestą tau ir man“. Į šį didžiulį susibūrimą suvažiuos apie 2000 dalyvių iš visos Lietuvos. Tai - neįgaliųjų skėtinių asociacijų meno mėgėjai, NVO vaikams konfederacijos ir Daugiavaikių šeimų asociacijos MES nariai. Į šventę įsilies ir nemažas būrys savanorių: Pasieniečių mokyklos kursantai, Vilniaus krašto skautai, ARMY DAY komanda, moksleiviai, studentai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net