respublika.lt

Šių laikų gladiatoriai - kas jie?

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 25 14:36:04, Eglė JUOZĖNAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šių laikų gladiatoriai - kas jie? Kadras iš filmo „Gladiatorius“

Realybės šou - ne tik pramoga, bet ir viena iš galimybių patiems patekti į televizijos ekraną. Tačiau ką suteikia ir ką atima dalyvavimas realybės šou, „TV publika“ paklausė Lietuvos psichologų sąjungos nario klinikinio psichologo Antano Mockaus.

 

- Kodėl žmonės dalyvauja realybės šou, kokias asmenybes traukia tokiu būdu išbandyti savo jėgas?

- Vertinant psichologiniu požiūriu, labai svarbu, kokius poreikius žmogus tenkina. Poreikiai gali būti įvairiausi. Vienas nori pripažinimo, pasiekimų, taigi dalyvavimą realybės šou pateikia sau kaip asmeninį iššūkį, nuotykį, taip stengdamasis sau kažką įrodyti. Jam smagu gauti kitų vertinimą ką nors pasiekus. Tokie žmonės ir kitose veiklose kažką daro, yra aktyvūs, tad jiems tas realybės šou yra dar vienas iššūkis, dar viena adrenalino dozė, smagus nuotykis. Kiti ryžtasi dalyvauti realybės šou dėl sunkumų savo asmeniniame gyvenime, jie galbūt turi daug nepatenkintų poreikių, gal jaučiasi vieniši, save nuvertinantys arba esantys nuvertinančioje aplinkoje. Jiems norisi proveržio, šviesos, vilties. Kiti labai pragmatiškai nori žinomumo, o vėliau pasinaudoję tuo nori kurti didesnį ar mažesnį verslą arba nori reklamos savo verslui. Čia interesų gali būti įvairių.

- Kodėl žiūrovams įdomu stebėti į uždarą erdvę uždarytų žmonių gyvenimą?

- Žmonės yra smalsūs. Visiems įdomu pasižiūrėti pro rakto skylutę, pamatyti paslaptis. Tą žino visi filmų ir šou kūrėjai. Aš asmeniškai tų šou nežiūriu, nes ten nėra man įdomių dalykų. Aš turiu daug kitų interesų ir veiklų. Manau, kad žmonėms, kurie neturi daug interesų, tas šou įdomus ir šiaip jie dažnai žiūri televizorių. Aišku, negali teigti, kad vieni yra elitas, snobai ir jie nežiūri realybės šou, o kiti - priešingai. Žinau, kad ir apsiskaitę, išsilavinę žmonės domisi televizija, paskaito žurnalus apie garsenybes, realybės šou pažiūri. Tiesiog visi yra smalsūs ir ieško pramogų.

Kai kuriems žiūrėti realybės šou ir tokiu būdu dirginti emocijas yra vienas iš pomėgių. Jie identifikuojasi, jaučia empatiją, svetimą gėdą, jeigu kuris realybės šou dalyvis padaro ką nors ne taip, kaip jie įsivaizduoja. Tokiu būdu žmogus patiria emocijas ir tai yra malonu. Žmonės tokius dalykus nuo seno žiūrėdavo. Čia yra toks šiuolaikinis koridos arba gladiatorių kovų variantas. Kaip sakoma, žmonėms visada reikia duonos ir žaidimų.

- O ar tai nėra tik manipuliacija šou dalyviais ir žiūrovais?

- Žmogus žino, kur eina, yra supažindinamas su visomis taisyklėmis, laukia, kad bus filmuojamas, įsivaizduoja, kaip viskas atrodys, tai viskas yra gerai. Aišku, žmogus gali nenumatyti to, kad pradžioje save kontroliuos, tačiau vėliau vis tiek atsipalaiduos ir apsinuogins vidine prasme, pateks už mandagumo, oficialumo ribų, atskleis asmeniškus, intymius dalykus, kurie visiems yra įdomūs. Tačiau žmonės laisvai pasirašo eiti į šou. O žiūrovai irgi žino, ko laukti. Visi yra supažindinami su žaidimo taisyklėmis. Dalyviai dar ir pasirašo sutartis, kur patvirtina, kad jie su viskuo susipažino.

- Kaip žmones paveikia nuolatinis stebėjimas, sekimas ir vertinimas? Juk kai kuriuose šou dalyviai filmuojami visą parą?

- Paprastai žmonėms bet koks viešumas, filmavimas kelia susijaudinimą, sužadintą būseną. Taip pat jie gali jausti kitų vertinimo baimę. Jeigu žmogaus žemesnė savivertė, jis jaučia įtampą, jaučiasi labai nesaugiai, labai save kontroliuoja. Iš pradžių būna didžiulė įtampa. O kokia įtampa jaučiama, priklauso nuo žmogaus. Vieni žmonės labai mėgsta dėmesį, jie labai gerai jaučiasi jo gavę, kažkiek jaučia įtampėlę, bet tai jiems nėra didelė problema. Kitiems tai gali būti labai didelė problema. Kiek žinau, tuose šou būna psichologų, jie gali pasikalbėti.

Dalyviams būna sunku atlaikyti kritiką. Kritiką ne visi atlaiko. Pas mus yra daug kritikuojama, visi reiškia savo nuomones, tave visaip juodina, komentuoja. Dalyviai žino, kad tie komentarai apie juos yra transliuojami, ir jiems būna sunku. Eidami į šou žmonės būna informuoti, kas jų gali laukti, bet kai savo kailiu nesi patyręs, tai tu nežinai, ko tau laukti. Gali būti daug sunkiau. Net ir stiprus žmogus, kuris sulaukia daug neigiamų vertinimų, gali palūžti. Todėl labai svarbus yra artimųjų, autoritetų palaikymas.

Parengta pagal priedą „TV publika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s