respublika.lt

Po Černobylio šydu

(0)
Publikuota: 2019 liepos 07 14:57:26, Dalia Daškevičiūtė
×
nuotr. 3 nuotr.
Ievos Misiulaitytės, Lijamo Denielio (Liam Daniel) ir Manto Zinkevičiaus nuotr.

Neseniai pabaigtas rodyti penkių dalių serialas „Černobylis“, apie kurį atgarsiai netyla iki šiol. Vos jam pasirodžius, kilo visuotinis susidomėjimas 1986-aisiais Ukrainoje įvykusia katastrofa ir jos padariniais, o pats serialas tapo kultiniu. Dauguma jo epizodų buvo nufilmuota Lietuvoje - Vilniuje, Kaune, Ignalinoje, tad nenuostabu, jog čia jau organizuojamos ekskursijos, o užsienio turistai mielai tuo domisi. Serialo režisieriaus Johano Renko (Johan Renck) asistente dirbusi Ieva Misiulaitytė atskleidžia, kaip buvo kuriamas „Černobylis“.

 

- Ieva, serialo filmavimai vyko prieš metus, tačiau, kai serijos jau pristatytos ir visas pasaulis jas aptarinėja, turbūt iš naujo išgyvenate viską. Kokia aplinka jus supo ir kokiomis nuotaikomis gyvenote filmavimo laikotarpį, juk tema nebuvo lengva?

- Be jokios abejonės, stebint serialo serijas prieš akis iškyla labai daug prisiminimų iš aikštelės. Ką veikei, kokias problemas sprendei ir koks oras tuo metu buvo.

Yra scenų, filmuotų Kijeve (serialo herojė Tania sėdi ant suoliuko, jai prasideda sąrėmiai), kuomet buvo 32 laipsniai karščio, o aktoriai vaidino, jog yra sausio mėnuo, dėvėjo kailinius, vilnonius šalikus ir pirštines, vaikai turėjo bėgioti, žaisti su netikru sniegu. Stebint tą epizodą ekrane ir matant, kaip aktoriai puikiai atlieka savo darbą, labai lengva užsimiršti, kokiomis sąlygomis jiems teko siekti absoliutaus perfekcionizmo.

Taip pat, tema nebuvo lengva, tačiau, norint efektyviai dirbti devyniasdešimt filmavimo pamainų aikštelėje, turint omenyje permainingas oro sąlygas, dirbant naktimis, privalėjome išlikti pozityvūs. Negalėjome leisti istorijos tamsumui persismelkti į darbinius santykius aikštelėje.

- Nepaliaujama diskutuoti apie tai, kas seriale autentiška, o kas prasilenkia su tikrove. Kiek serialas atspindi tiesą, turint omeny, kad pati susidūrėte iš arti su jo kūrimu?

- Nenoriu komentuoti paties scenarijaus vingių, nes visa istorija meistriškai supinta, jog vizualumas ekrane paliktų maksimalų įspūdį. Tačiau autentiškos detalės slypi kiekviename kadre. Nė vienas elementas žiūrovui nebuvo rodomas veltui. Viskas, ką matote ekrane, buvo išstudijuota, suderinta, išdiskutuota. Nemažai rekvizito buvo ne tik gaminta pagal autentiškus pavyzdžius, tačiau ir buvo įsigyta vietiniuose sendaikčių turguose Lietuvoje, atgabenti iš Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos.

- Kas jums labiausiai įstrigo iš serialo kūrimo ar nufilmuotų scenų?

- Niekada nepamiršiu scenų, filmuotų ligoninėje. Prostetikų komanda atkūrė 4-ojo laipsnio nudegimo žaizdas aktoriams ant kūno. Stebėjau nemažą dalį jų paruošimo proceso, tačiau prisiminus vis dar bėga šiurpas. Manau, žiūrovams šis vaizdas taip pat lengvai neišgaruos iš atminties.

- Vos pasirodžius „Černobyliui“, jis buvo įvardytas kaip itin sėkmingas serialas, populiarumu galintis nustelbti „Sostų karus“. Ar jį kuriant buvo galvojama apie tokią sėkmę?

- Matant, kiek daug darbo ir laiko buvo įdėta į kiekvieną elementą, visi aikštelėje žinojome, jog dirbame prie išties didingo projekto. Niekas garsiai nekalbėjo apie tai, kokio pasisekimo tai sulauks, bet buvo akivaizdu, jog šis projektas tikrai atkreips žiūrovų dėmesį.

- Jums dvidešimt aštuoneri, taigi gimėte Nepriklausomybę ką tik atgavusioje Lietuvoje. Serialas stipriai dvelkia sovietmečiu - ar pati turite tarybinių prisiminimų?

- Be jokios abejonės. Juk atgavus Nepriklausomybę visas sovietmetis akimirksiu neišgaravo. Mano pirmasis dešimtmetis ir paauglystė buvo apsupta tų pačių etatinių visiems gerai atpažįstamų sovietinių elementų. Didžioji dalis interjerų seriale buvo iki skausmo atpažįstama. Ir neretai buvo nuostabu vaikčioti po aikštelę ir jausti šiokią tokią nostalgiją.

- Mums Černobylio tema nėra svetima, daugelis pamena patys arba, tokie kaip jūs ar aš, žino istoriją iš pasakojimų. Tačiau kiek ši tema atrodė artima ar tolima užsieniečiams, dirbusiems seriale?

- Visi atvykusieji komandos nariai, žinoma, buvo susipažinę su scenarijumi iš anksto. Turėjome duomenų bazę, kurioje viskas apie katastrofą buvo išnagrinėta iki detalių - vaizdo interviu, šią katastrofą patyrusiųjų gyvųjų liudijimai, faktai, nuotraukos ir visa kita medžiaga, kuri padėjo kuo geriau pažinti ir susipažinti su tuo, kas iš tiesų įvyko prieš daugiau nei 30 metų. Tačiau komandos nariai iš Prancūzijos ar Didžiosios Britanijos didžiąją laiko dalį jautėsi, lyg užstrigę laiko mašinoje. Neretai komandos nariams buvo sunku patikėti, jog mes tikrai taip gyvenome. O kai kurie Lietuvoje ir Ukrainoje gyvena tokiomis pačiomis sąlygomis dar ir šiandien.

- Žiūrint serialą, turbūt ne vienas susimąstė: o ką būčiau daręs aš, jei turėčiau priimti sprendimą - leisti žūti tūkstančiams žmonių, kad jie (galbūt) likviduotų tragedijos padarinius ir išgelbėtų milijonus gyvybių, ar nerizikuoti, nes tokios katastrofos nėra buvę ir niekas nežino, ar tai padės. Kokių jums apmąstymų kilo? Žinau, kad scenarijų mokėjote kone mintinai.

- Atleiskite, bet šiuo klausimu susilaikysiu nuo komentarų. Tai ypač kompleksiškas klausimas ir būtų negarbinga vertinti pasiaukojusiųjų žmonių veiksmus, įvykus tokiai protu neaprėpiamai tragedijai.

- Kiek jums pačiai, kaip lietuvei, atrodė svarbu, kad dauguma serialo scenų buvo filmuotos Lietuvoje?

- Labai džiaugiuosi, jog lietuvių komanda prisidėjo prie tokio grandiozinio projekto ir pademonstravo absoliutų profesionalumą pasiruošimo metu, filmavimo aikštelėje ir už jos ribų.

- Kaip atrodė darbas su režisieriumi J.Renku? Koks jis?

- Režisierius ypač reiklus sau bei savo komandai, aplinkai. Tad dirbant su juo visada reikia būti pasirengus 110 procentų. Aikštelėje jis visada žino, ko nori, turi ypač stiprią viziją bei siekia absoliutaus perfekcionizmo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s