Kultinio aktoriaus vaidmenysnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 02 d. 14:55:20 Perskaitė 557

Legendiniam Robertui De Nirui (Robert De Niro) rugpjūčio 17-ąją sukako 75-eri! Per ilgesnę kaip pusę amžiaus aktoriaus karjerą, prasidėjusią XX a. 7-ojo dešimtmečio viduryje, jis kine suvaidino apie šimtą įvairiaplanių vaidmenų.

 

Daugelis jų, ypač „blogų vyrukų“ vaidmenys, tapo kultiniais ir superžvaigždei pelnė gausybę prestižiškiausių pasaulio kino apdovanojimų. Aktoriaus „taupyklėje“ yra visko, apie ką tik galima svajoti: du „Oskarai“, du „Aukso gaubliai“ ir daugybė kitų reikšmingų prizų. R.De Niro jubiliejaus proga prisimename kai kuriuos jo personažus kine, kurie išgarsino jo vardą ir kuriuos pamilo žiūrovai.

„Krikštatėvis 2“ (1974) - jaunasis Vitas Korleonė

Žingsnį šlovės link Robertas De Niras žengė 1973 m., nusprendęs dalyvauti filmo „Krikštatėvis -2“ aktorių atrankoje. Frensis Fordas Kopola (Francis Ford Coppola) kūrė „Krikštatėvio“ su Marlonu Brando (Marlon Brando) ir Alu Pačinu (Al Pacino) tęsinį, šįkart režisierius ieškojo aktoriaus jaunojo Vito Korleonės - būsimojo vieno galingiausių italų mafijos Amerikoje klanų vadeivos - vaidmeniui. Robertas jį atliko puikiai ir iškart tapo pasauline superžvaigžde bei pelnė pirmąją „Oskaro“ statulėlę už geriausią antraplanį vyro vaidmenį. Beje, tai pirmasis atvejis šios premijos istorijoje, kai statulėlę gavo aktorius, neištaręs nė žodžio angliškai: R.De Niro herojus kalba tik itališkai.

Antrąjį „Oskarą“ R.De Niras gavo už boksininko vaidmenį Martino Skorsezės (Martin Scorsese) filme „Įsiutęs bulius“. Šįkart - kaip geriausias aktorius. Beje, dėl to vaidmens aktoriui teko priaugti daugiau kaip 30 kilogramų, o paskui juos numesti.

„Kartą Amerikoje“ (1984) - gangsteris Deividas Aronsonas


Kino žiūrovai ilgam pamėgo aktoriaus suvaidintą nusikalstamo pasaulio šulą Deividą Aronsoną kultiniame Serdžo Leonės (Sergio Leone) filme apie gangsterius „Kartą Amerikoje“.

Beje, pirmoji filmo versija - dviejų valandų trukmės, sutrumpinta, rodyti kino teatruose - pasisekimo nesulaukė. Žiūrovams buvo sunku susigaudyti jo siužeto linijose. Bet pasirodė antroji, išplėstinė versija, kurioje įvykiai klostėsi taip, kaip sumanė autorius - per susenusio Aronsono prisiminimus. Būtent šis 3,5 val. variantas ir tapo hitu ir filmų apie gangsterius etalonu. O pagrindinių vaidmenų atlikėjai po „teisingos“ versijos pasirodymo ekrane tapo kriminalinių filmų legendomis. Išsamiausią filmo versiją - 251 min. trukmės - Robertas De Niras pristatė 2012 m. Kanų kino festivalyje.

Reikia pasakyti, kad aktorius buvo toks įtikinamas, kad po „Kartą Amerikoje“ pateko į vieno plano vaidmenų sūkurį, jam vis buvo siūloma vadinti įvairaus kalibro piktadarius mafiozus. O aktoriui tai ne itin patiko. Bet Haroldo Reimiso (Harold Ramis) filmuose „Analizuok tai“ (1999) ir „Analizuok šitai“ (2002 m.) jis nusifilmavo su malonumu. Jau vien todėl, kad tai buvo tikra amerikietiška komedija: jo herojus, mafiozas Polas Vitis, atsidūręs ties nervų išsekimo riba, nusprendžia, kad jam reikia psichoanalitiko pagalbos...

„Taksi vairuotojas“ (1976) - karo veteranas Treivisas Biklas


Ruošdamasis M.Skorsezės dramoje „Taksi vairuotojas“ vaidinti Vietnamo karo veteraną, nepaisant psichikos problemų dirbantį taksistu Niujorke, R.De Niras kelis mėnesius tyrinėjo didmiesčio gatves ir tris mėnesius dirbo tikru taksistu, bendravo su Amerikos kariškiais. Ir būtent veteranai, perėję karą Vietname, aktoriui patarė filmo kulminacinėje scenoje pasidaryti bauginančią „irokėzo“ šukuoseną - kaip baisiausių kareivių-galvažudžių. Jo herojus - „nuo proto nušokęs“ taksistas nusprendžia vienas pats kovoti su visomis didelio miesto negerovėmis, iš gatvių išvalyti visą „purvą“.

Daug kas kritikavo filmą už nereikalingą žiaurumą ir raginimą imtis smurto. Tačiau jis pelnė Kanų kino festivalio „Auksinę palmės šakelę“, gavo keturias „Oskaro“ nominacijas ir dvi „Auksinio gaublio“. R.De Niras varžėsi dėl geriausio metų aktoriaus vardo. Tiesa, visai be apdovanojimo neliko: jam už šį vaidmenį atiteko Niujorko kritikų premija.

„Naujokas“ (2015) - pensininkas praktikantas Benas

Per visus karjeros kine metus R.De Niras ne kartą bandė atsikratyti jam kine primesto mafiozo įvaizdžio: nusifilmavo su Meril Stryp (Meryl Streep) jaudinamoje melodramoje „Įsimylėjėliai“ (1984), o italų komiškoje melodramoje „Meilės vadovėlis“ jo partnere tapo Monika Beluči (Monica Bellucci). 2015 m. jis pasirodė komedijoje „Kelnėse dar ne senelis“. Vienas netikėčiausių ir labiausiai jaudinamų žvaigždės darbų - filmo „Naujokas“ pagrindinis herojus. Pagal siužetą našlys pensininkas Benas iš nuobodulio įsidarbina praktikantu madingų drabužių internetinėje parduotuvėje, kurios savininkę vaidina En Hetavėj (Anne Hathaway). Iš pradžių biure dirbantis jaunimas nežino, kaip su juo elgtis, bet po truputį jis pelno visų pasitikėjimą.

Komedija su R.De Niru tapo hitu: pajamos, gautos už filmą, penkis kartus viršijo jo biudžetą. Beje, Robertas neslepia, kad „Naujoke“ jis suvaidino save: seną, bet žvalų ir veiklų vyrą. „Būti paprastu pensininku - ne man. Turėti daugybę laisvo laiko, skaityti laikraščius, žiūrėti serialus, miegoti ir kiūtoti namie - kokia nuobodybė! Aš plušėsiu iki paskutinio atodūsio, - sako aktorius. - Man labai svarbu žinoti, kad kažkur esu laukiamas, kad galiu būti kam nors naudingas. Todėl tikriausiai sutikčiau, kaip ir mano herojus tame filme, eiti net tokias nesudėtingas pareigas, kaip praktikantas internetinėje madingų drabužių parduotuvėje!”

„Karštis“ (1995) - gaujos vadeiva Nilas Makolis


Maiklo Mano (Michael Mann) kriminalinėje dramoje „Karštis“ pagrindinius vaidmenis atliko puikių aktorių trejetas: Robertas de Niras, Alas Pačinas ir Velas Kilmeris (Val Kilmer). Įtempto siužeto veiksmo filmas pasižymi dinamiškai besivystančiu, nuobodžiauti neleidžiančiu turiniu. Jame yra viena iš geriausių pasaulio kino istorijoje susišaudymo scenų ir be galo efektinga dviejų pagrindinių Holivudo „krikštatėvių“ priešprieša. R.De Niras ir A.Pačinas, atsidūrę priešingose barikadų pusėse, viename kadre pirmą kartą susitiko akis į akį. Robertas De Niras vaidina Nilą Makolį - negailestingą bankų plėšikų gaujos vadeivą, o Alas Pačinas - bebaimį leitenantą Vinsentą Haną, kuris visą filmą medžioja įžūlius nusikaltėlius ir galų gale juos sučiumpa.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net