respublika.lt

Gyvenimas tarp pilkų atspalvių

(0)
Publikuota: 2018 spalio 14 09:14:11, Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Į filmo premjerą Lietuvoje atvyko tarptautinė kūrybinė grupė. Irmanto Gelūno/„Žmonės" nuotr.

„Norėjome, kad žmonės visame pasaulyje žinotų šią istoriją“, - vienbalsiai tvirtina filmo „Tarp pilkų debesų“, kurio premjera Lietuvoje įvyko spalio 12 d., kūrėjai. Rašytoja Rūta Šepetys, pagal kurios romaną buvo sukurtas filmas, teigia norėjusi parodyti, kad gyvenime nėra tik baltos ir juodos spalvos. Yra daugybė pilkų atspalvių.

 

Filmas tokį įspūdį ir palieka - kad Sibiro tremtyje, nepaisant beprasmio darbo, žiaurumo, buvo ir gyvenimas. Su savo emocijomis ir spalvomis. „Lengviausia dalykus apibūdinti kaip juodą arba baltą. Bet nemanau, kad čia slypi tiesa. Yra tiek daug pilkos spalvos. Žmonės nėra visi geri arba blogi. Ir istorija nėra vien tik gera ar bloga. Tad turime išlukštenti tuos sluoksnius. Manau, mes pasiekiame žmogaus vidų, ir tai buvo mano tikslas - parodyti, kad tiesa yra tarp pilkų atspalvių“, - pasakoja į Lietuvą atvykusi romano autorė.

„Jaučiau nepaprastą atsakomybę - tiek rašydama knygą, tiek kuriant filmą. Norėjau ne tik pasidalyti su pasauliu Lietuvos istorija, bet ir padaryti tai autentiškai. Jaučiu, kad filmas yra geresnis nei knyga, nes knyga pasakoja vieną istoriją, o stebėdama filmą kartu su tremtiniais, apskritai su žiūrovais, suvokiau, kad jis apima daugiau. Nuostabūs aktoriai suteikė savo veikėjams niuansų, kurie praturtino pasakojimą“, - teigia R.Šepetys.

Rašytoja kurdama knygą kalbėjosi su išgyvenusiaisiais tremtį. Kai kurie teigė išlikę gyvi dėl karininkų gailestingumo. Todėl knygoje bei ypač filme nuspręsta parodyti ir vieno iš kareivių gerąją pusę. Filme scenaristo Beno Jorko Džounso (Ben York Jones) dėka atsiskleis nauja karininko Kreckio linija, kurios knygoje nebuvo.

Vilties simbolis


Filmo režisierius, lietuvių kilmės amerikietis Marius Markevičius, pasakoja, kad, nors filmą matė tūkstantį kartų, žiūrėdamas jį vis tiek verkė. „Kuriant filmą man buvo svarbu - nors tai ir skausminga bei autentiška - kad jame išliktų meilės ir vilties. Tremtinių gyvenime buvo meilės, vilties, muzikos, meno. Pagrindinei herojei menas buvo priemonė išgyventi. Manau, kad Lina apskritai yra vilties simbolis - kad lietuviai niekada nepasiduos“, - mintimis dalijosi režisierius.

Viena iš pagrindinių aktorių, Linos mamą Eleną suvaidinusi Liza Lauven Kongsli (Lisa Loven Kongsli), teigia, kad scenarijų gavo likus metams iki filmavimo pradžios. Ir tuos metus tarsi gyveno tuo charakteriu. Lizos šeima turi artimą draugą iš Lietuvos, tad aktorei buvo garbė perteikti šalies istoriją ekrane: „Buvo labai sunku vaidinti, nes visi žinome, kad taip iš tiesų nutiko ir tebevyksta - kituose karuose, kitose šalyse. Man vis dar sunku net ir kalbėti apie tai, užplūsta daug emocijų, nors baigėme filmuoti prieš dvejus metus. Ir vis tik šis vaidmuo svarbus mano gyvenime.“

Suprasti praeitį

R.Šepetys romanas išleistas anglų kalba, tad ir filme kalbama angliškai. Lietuvai filmas dubliuotas lietuviškai. „Tai yra istorija ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Filmas turi galimybę keliauti, juk anglų kalbą didžioji pasaulio dalis supranta“, - paaiškina filmo prodiuseris Žilvinas Naujokas. Taip pat siekiama, kad filmas būtų rodomas ir užsienio mokyklose, nes kitos šalys nebūtinai yra susipažinusios su mūsų šalies istorija. Juolab - su tikrąja šių įvykių versija. „Aš keliauju su šiuo romanu po pasaulį ir kasmet lieku nustebinta, kad net vaikai jau žino Lietuvos ir komunizmo istoriją. Nors ne taip seniai Europos Parlamente vienas iš narių prisipažino, kad nenutuokė, jog lietuviai buvo tremiami į Sibirą, - pasakoja knygos autorė ir priduria: - Jei turi lietuviškų šaknų - žinai savo tautos istoriją, bet yra daugybė žmonių, kurie jos nežino. O juk žinojimas padeda žmonėms, šeimoms, šalims geriau funkcionuoti, jeigu mes suprantame vieni kitų praeitį.“

Apie knygą ir filmą

„Tarp pilkų debesų“ parašyta remiantis tikrais įvykiais, kuomet 1941 m. kaunietė paauglė Lina Vilkaitė su mama ir broliuku Jonu sovietų karių buvo ištremti į Sibirą, o jos tėtis buvo sušaudytas. Sibire tarp Linos ir kito jauno tremtinio Andriaus užgimė jausmai, kurie padėjo išgyventi badą, šaltį ir skausmą.

Filmas buvo kuriamas 5,5 metų - dėl finansų trūkumo (biudžetas siekia 4,5 mln. eurų ir yra keliskart didesnis nei įprasto lietuviško filmo) ir dėl to, kad komanda filme norėjo įamžinti visus keturis metų laikus.

R.Šepetys romanas buvo rašomas 6 metus. Jis išleistas 37 kalbomis 53 šalyse, tapo „The New York Times“ bestseleriu, jį ekranizuoti siūlėsi ne vienas prodiuseris bei režisierius, tačiau rašytojos pageidavimas buvo filmuoti Lietuvoje. Taip į mūsų šalį buvo sutelkta tarptautinė komanda.

Filmas Lietuvoje buvo pirmiausia parodytas šalies prezidentei ir Lietuvos tremtiniams bei jų šeimoms. Pasaulinė „Tarp pilkų debesų“ premjera vyko Los Andžele rugsėjį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s