respublika.lt

Cenzūra vis dar egzistuoja

(0)
Publikuota: 2016 rugsėjo 27 16:44:04, Eglė JUOZĖNAITĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Kadras iš filmo „Karibų piratai: pasaulio pakrašty“

Kino filmai dėl netinkamo turinio draudžiami iki šių dienų. Kokios priežastys lemia kino filmų draudimus ir kokie filmai nepageidaujami kino teatruose, domėjosi „TV publika“.

 

Uždraudė dėl militarizmo propagavimo

Ukrainos valstybinė agentūra kino klausimais uždraudė rodyti lietuvių režisieriaus Emilio Vėlyvio filmą „Nakties sergėtojai“ (2016). Šis filmas filmuotas Rusijoje. Vieną pagrindinių vaidmenų atlieka Rusijos kino žvaigždė Leonidas Jarmolnikas. Jis yra ir vienas iš filmo prodiuserių. L.Jarmolnikas viešai reiškia pritarimą Krymo okupacijai, tad Ukrainoje jis vertinamas itin kritiškai.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasirašė įstatymą, draudžiantį šalyje transliuoti rusiškus filmus, serialus ir televizijos laidas, sukurtus po 2014 m. sausio 1 d. E.Vėlyvio filmas „Nakties sergėtojai“ Ukrainoje pripažintas militaristiniu, todėl jis uždraustas. Be „Nakties sergėtojų“, Ukraina uždraudė rodyti dar šešis Rusijoje sukurtus serialus. Nurodoma draudimo priežastis - pavojus šalies informaciniam saugumui.

Nepageidaujami įžeidinėjimai

Kazachstane buvo uždrausta komedija „Boratas“ (2006). Anot valdžios pareigūnų, filmas kenkė valstybės įvaizdžiui. „Borate“ skambėjo ir Kazachstano himno parodija. Filme įžeidžiamų dalykų aptiko ne tik Kazachstanas, bet Rusija. Todėl ir šioje šalyje „Boratas“ buvo uždraustas.

Tiesa, praėjus šešeriems metams Kazachstanas atšaukė draudimus ir padėkojo „Borato“ kūrėjams už suklestėjusį turizmą. Pasirodžius filmui prašymų gauti Kazachstano vizą padaugėjo dešimteriopai.

Uždrausti dėl netinkamų spalvų

Juosta „Simpsonų filmas“, pasakojanti apie Simpsonų šeimą, 2007-aisiais uždirbo daugiau nei 500 milijonų dolerių, tačiau Mianmaro gyventojai šio filmo taip ir neišvydo. Valdančioji chunta kino ekrane draudė geltonos ir raudonos spalvų derinius. Anot valdžios atstovų, sukilėlių vėliavoje dominuojančios spalvos buvo traktuojamos kaip parama opozicijai.

Mianmare taip pat uždraustas Silvesterio Stalonės (Sylvester Stallone) 2008-aisiais metais ekranus pasiekęs filmas „Rembo“. Filmas uždraustas dėl neigiamo Mianmaro karių vaizdavimo.

Jokių nešvankybių ir nuogumo

Kambodža, valstybė Pietryčių Azijoje, 2015 m. uždraudė rodyti erotinę juostą „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“. Šią juostą Kambodža uždraudė dėl atvirų sekso scenų ir smurto demonstravimo. Tokie atviri pokalbiai apie seksualinius santykius yra nepriimtini Kambodžos visuomenei.

„Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ dėl atviro seksualinio turinio taip pat uždraudė Indonezija, Kenija, Malaizija ir Zimbabvė.

Didžiausias tabu - religija

Įvairių pasaulio šalių dvasininkai uoliai ragino uždrausti ir boikotuoti 2006-aisiais pasirodžiusią juostą „Da Vinčio kodas“ (2006). Katalikų bažnyčia itin siuto dėl filme pateiktos skandalingos prielaidos, kad Jėzus Kristus ir Marija Magdalietė susilaukė vaiko ir jų kraujo linija išliko per amžius.

Jordanija, Sirija, Libanas ir Egiptas iš karto uždraudė filmą „Da Vinčio kodas“. Baltarusijoje kino salės lūžo nuo norinčiųjų pamatyti juostą, tačiau „Da Vinčio kodas“ iš kino teatrų repertuarų buvo išbrauktas po keturių dienų. Motyvas - „nevienareikšmiška tikinčiųjų reakcija“. Minsko vyskupijos valdybos atstovas tuo metu pareiškė, kad filmas įžeidžia ne tik tikinčiųjų, bet ir ateistų jausmus, nes filmo kūrėjai tyčiojasi ir iš krikščioniškųjų, ir iš žmogiškųjų vertybių.

Dėl „šventvagiško turinio“ „Da Vinčio kodas“ uždraustas ir Kinijoje, Pakistane, Filipinuose, Egipte.

Prancūzijos katalikų bendruomenė įtikino Prancūzijos valdžią uždrausti 2009 m. pasirodžiusį L.fon Tryro filmą „Antikristas“. Šis filmas pripažintas „nekatalikišku“.

Negalima žiūrėti fantastikos

Kinijoje draudžiami filmai, pasakojantys apie keliones laiku. Šioje šalyje uždrausta rodyti filmą „Atgal į ateitį“ (1985). Kinų valdininkai teigė, esą prodiuseriai ir rašytojai tikrą istoriją vaizduoja per daug lengvabūdiškai. Anot jų, kino filmai negali kvestionuoti ir reinkarnacijos. Fantastika Kinijoje draudžiama iki šiol. Šiemet pasirodžiusi JAV fantastinė juosta „Deadpool“ (2016), aštuntasis Iksmenų serijos filmas, Kinijoje uždraustas rodyti „dėl neaiškaus turinio“.

Kinai nepripažįsta ir kritikos. Populiari Holivudo juosta „Karibų piratai: pasaulio pakrašty“ (2007), kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka aktorius Džonis Depas (Johnny Depp), uždrausta dėl neigiamai ir stereotipiškai vaizduojamų Kinijos žmonių.

Parengta pagal priedą „TV publika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s