A.Rakauskas į „Gustavo enciklopediją” įklimpo kaip musė į gintarąnuotraukos

2012 kovo mėn. 10 d. 15:03:31 Perskaitė 2255

Audrių Rakauską pavadinti tiesiog žurnalistu būtų pernelyg skurdu. Televizijos laidos „Gustavo enciklopedija” vedėjas bei kūrėjas, pats rašantis laidai scenarijus, kuriantis animacinius filmus, įdainuojantis juos bei įkūnijantis įvairius personažus, jau daugiau nei dešimt metų mažuosius žiūrovus bei jų tėvelius sugeba sudominti originaliai pateiktomis istorinėmis žiniomis, padavimais bei legendomis. Už tokią šviečiamąją veiklą A.Rakauskas pelnė ne vieną apdovanojimą. Pastarasis jų - šią savaitę skirta Gilių klano premija ir sidabro medalis.

- Gilių klano premija - ne pirmas jūsų pelnytas įvertinimas už intelektinę šviečiamąją veiklą televizijoje, o tiksliau - kuriant laidą „Gustavo enciklopedija”. Galbūt tokie apdovanojimai įrodo, kad laidos vaikams būdavo nurašomos nepelnytai?

- Manau, kad įvertinimams galėjo turėti įtakos išleista kompaktinė plokštelė „Lietuvos tūkstantmečio datos”, kurioje mano sukurtas profesoriaus personažas pasakoja apie 36 svarbiausias Lietuvos istorijos datas. Pastebėjau, kad dabar į laidas vaikams kreipiama daugiau dėmesio nei seniau. Ir darbo sąlygos daug geresnės. Nes būdavo ir tokių laikų, kai iškilus diskusijai dėl vieno kito darbo klausimo ar sąlygų gerinimo išgirsdavau pasakymą, kad šita laida - niekam nereikalinga, ir prašymą nesirodyti akyse.

- Tarsi jums asmeniškai tos laidos reikėtų...


- Tikrai taip. Tačiau Ačiū Dievui, kad Lietuvos televizijos vadovybė pasikeitė. Ten dirbti pradėjau tik baigęs universitetą. 1990 metais kūrėme laidą jaunimui „Labirintai”. Tačiau prasidėjo okupacijos laikotarpis. Tas periodas buvo nesuvokiamas... Po to, kai televizijos reikalai šiek tiek pasitaisė, su režisieriais Augustinu Griciumi ir Vaidu Lekavičiumi pradėjome kurti serialą „Tučkus ir viršininkas skuba į pagalbą”. Pirmasis dabar režisuoja „Dviračio šou”, antrasis, vaidinęs viršininką, su manimi kuria „Gustavo enciklopediją”. Bandome pasigirti, kad po „Petraičių šeimos” tai buvo pirmas lietuviškas serialas. Nors tinkamų darbo sąlygų nebuvo, po truputėlį kapstėmės ir į eterį išleidome aštuonias serijas. Buvo parašyti scenarijai ir kitoms serijoms, bet jos taip ir liko gulėti stalčiuje - nuolat keitėsi valdžia, beveik visi mano amžiaus žmonės buvo atleidžiami.

- O kaip kilo mintis vesti laidą ne kaip autoriui, bet kaip personažui?

- 1995 metais buvo tokia laida „Labas rytas suraitytas”, kuriame vaidino profesorius Knyslys - ko gero, pirmasis personažas visos šalies televizijos istorijoje. Darbo neturėjau, tad mane pakvietė į šią laidą sukurti savo personažo. Taip atsirado profesoriaus padėjėjas korespondentas Gustavas, kuris žiūrovams pristatinėjo ne naujienas, bet senienas, legendas, pasakas.

- Gustavas iš tiesų buvo kokio žurnalisto prototipas ar jūsų vaizduotės vaisius?

- Ne visai. Vardas, trumpai tariant, pavogtas, arba švelniai - pasiskolintas. Vienu metu buvo rodomas vengrų ar čekų animacinis filmas suaugusiesiems apie vyrą Gustavą bei jo bėdas, dažniausiai susijusias su žmona. (Juokiasi.) Filmuko pradžioje labai pompastiškai balsas pristatydavo: „Prikliučenije Gustava!” („Gustavo nuotykiai”). Tas šūkis man išliko iki šiol. Tad kai reikėjo sugalvoti savo personažui vardą, ilgai nemąsčiau. Laidoje ruošdavome pažintinius reportažus. Tačiau atėjusi nauja vadovybė laidą vėl greitai „nuėmė”. Norėjau išeiti iš televizijos į visai kitas struktūras, tačiau prodiuserė, tuo metu programų direktorė, šviesaus atminimo Dalia Andrišiūnienė pasiūlė man vesti laidą su Gustavo personažu. 1999-aisiais išėjo pirmoji „Gustavo enciklopedijos” laida. Taip su ja iki šiol dirbame dviese su režisieriumi V.Lekavičiumi. Jis pastatymo dalį sugalvoja, aš piešinius kuriu.

- Ar nesunku dviem darbuotis? Kiekvienoje laidoje jūs sukuriate mažiausiai po vieną naują trumpametražį animacinį filmą istoriniu pagrindu...

- Kadangi tobulėja technologijos, galime realizuoti kai kurias fantazijas, apie kurias seniau tik pasvajoti galėdavome. Be to, dabar daug lengviau dirbti, nes laidose dalyvauja nuolatiniai personažai, kuriuos mes vadiname budinčiais aktoriais. (Šypsosi.) Todėl svarbiausia - sugalvoti įdomius dialogus, scenarijų, situaciją. Kai žinau, kad pats vaidinu, dainuoju, rašau scenarijų, piešiu personažus, nebūsiu nepatenkintas, nes nebus ko kaltinti.

- O iš kur išmokote piešti, muzikuoti ir vaidinti?

- Tai, matyt, įgimtas dalykas. Nors savikritiškai vertinant, pradžioje iš tiesų vaidinau prastai. Bet paskui pastebėjau, kad šioje srityje tobulėju. Aš ilgus metus dainavau „Ąžuoliuko” chore, skambinau pianinu. Mėgau piešti. Todėl tėvams buvo neaišku, ką su manimi daryti. Baigiau muzikos mokyklą, bet nenorėjau tapti tik muzikantu. Mane traukė karikatūros. Pavydėdavau dailininkams, kurie nestokodavo fantazijos sukurti personažų veidų išraiškas, situacijas. Ir pats kūriau savo komiksus Tačiau mokytis būti dailininku jau buvo per vėlu. Be viso to, dar rašinėjau visokius apsakymus, taip ir atsidūriau žurnalistikoje. Kai stojau į Universitetą, per kūrybinį egzaminą prie rašinio pridėjau pieštus komisijos narių šaržus. Dėl to mane, matyt, ir priėmė. (Juokiasi.)

- Dar vienas jūsų talentas - maisto gaminimas. Laidoje „Gustavo enciklopedija” jau daug metų turite kulinarinę rubriką, o prieš metus išleidote ir receptų knygą, kurią pagyvinote savo iliustracijomis bei padavimais. Esate minėjęs, kad išmokote gaminti armijoje, kai reikėjo pamaitinti kelis šimtus kareivių. O kaip kulinariją sugalvojote įterpti į vaikišką laidą?

- Visai netyčia. Laidose man buvo labai svarbus pažintinis dalykas. Rūpėjo paaiškinti vaikams, kaip iš pieno atsiranda kiti maisto produktai. Kaip pagaminti ledus. Pradžioje nė minties neturėjau apie kulinarinį skyrelį, bet vėliau pastebėjau, kad tai populiaru. Ilgainiui tos rubrikos tiesiog negalėjo nebebūti. Ja žiūrovai labai domisi. Nors laida ir ne komercinės televizijos, reitingai vis tiek svarbūs.

- Jei sulauktumėte pasiūlymo tapti publicistinės, gyvenimo būdo ar pokalbių laidos vedėju, priimtumėte jį?

- Priklauso nuo to, kokia tai būtų laida. Esu jau ne kartą atsisakęs. Nes dabartinės pokalbių ir debatų laidos man atrodo neįdomios. Žinoma, sunku sakyti, kol nepatekau į tam tikrą situaciją. Į „Gustavo enciklopediją” įklimpau kaip musė į gintarą.

DOSJĖ


Gimė 1966 m.

Išsilavinimas
: žurnalistika, Vilniaus universitetas

Įvertinimai: jo kuriama laida „Gustavo enciklopedija” Geriausių laidų konkurse „Pragiedruliai” buvo pripažinta Geriausia 2005 metų televizijos laida vaikams. Taip pat pelnė LRT „bitinukus” kaip geriausias vedėjas bei geriausios kultūrinės laidos vedėjas. Šią savaitę už neišsenkamą ištvermę skleisti šviesą apdovanotas Gailių klano premija bei sidabro medaliu.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net