4 būdai atpažinti italų kino genijaus filmąnuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:34:22 Perskaitė 526

Šiuolaikinio italų kino vedliu laikomas režisierius Paolas Sorentinas (Paolo Sorrentino) pasižymi unikaliu pasakojimo stiliumi ir noru laužyti standartus. Kanų kino festivalio laimėtojas, atgaivinęs šiuolaikinį italų kiną, savo filmuose išlaiko stiliaus vientisumą, o kai kurie kritikai tikina, kad egzistuoja keletas bruožų, iš kurių galima atpažinti režisieriaus filmus.

 

Kanai

P.Sorentiną būtų galima pavadinti Kanų kino festivalio numylėtiniu - šeši iš septynių pilno metro režisieriaus filmų rungėsi konkursinėje festivalio programoje. Iškovoti pergalę ir pelnyti Didįjį žiuri prizą pavyko biografinei dramai „Il Divo“ (2008). Būtent šiame festivalyje režisierius susipažino su žiuri komisijos nariu, aktoriumi Šonu Penu (Sean Penn), kuris atliko pagrindinį vaidmenį juostoje „Kur bebūtum“ (2011). Pirmasis anglakalbis režisieriaus filmas žiūrovus papirko nuotaikingu, tragikomišku siužetu bei kelionės elementais ir išgarsino jį visame pasaulyje, o Kanų kino festivalyje pelnė žiuri prizą. Pagal juostos „Kur bebūtum“ siužetą, karjerą metusi senstanti roko žvaigždė Šajenas dienas leidžia Dublino glūdumoje. Sykį jam prireikia sukaupti paskutinius drąsos likučius ir perskristi vandenyną - miršta jo tėvas. Niujorke Šajenas leidžiasi į kelionę, kurioje tikisi rasti nacį, koncentracijos stovykloje kankinusį jo tėvą.

Tas pats aktorius

Režisierius mėgsta laužyti standartus. Vienas jų - bebaimiškumas nuolat dirbti su ta pačia komanda, kurios priešakyje - aktorius Tonis Servilas (Toni Servillo). Teatro scenoje žinomas aktorius už karjerą kine turėtų dėkoti būtent P.Sorentinui - penkiuose kūrėjo filmuose vyras atliko pagrindinius vaidmenis. 2008-aisiais jis buvo pripažintas geriausiu Europos aktoriumi. Ryškiais vaidmenimis filmuose „Didis grožis“ bei „Jaunystė“ pasižymėjęs vyras pirmąsyk tarptautinėje arenoje sužibėjo kriminalinėje dramoje „Meilės pasekmės“ (2004).

Grožis ir fiziniai trūkumai

Savo filmuose režisierius nevengia pašiepti visuomenės ydų, herojus siunčia į nesibaigiančias grožio paieškas, drauge gretindamas fizinius trūkumus. Prisiminimų grožio apsėstas pagrindinis filmo „Jaunystė“ (2015) veikėjas - prabangioje Alpių kurorto sanatorijoje mąstantis apie žmogų, jo gyvenimo kelią ir senstantį kūną, bėgantį laiką, amžinai jauną sielą ir šlovę. Kamerinis filmas Berlyno kino festivalyje pelnė pagrindinį prizą.

Grožiui dedikuotas „Didis grožis“ (2013) skendi antikos, baroko, katalikybės, Romos ir gražaus gyvenimo pursluose ir vaizduoja bohemišką Romos miestelėnų gyvenimą. Pagrindinis filmo veikėjas - vienintelio romano autorius, senstantis žurnalistas ir Romos vakarėlių liūtas Džepas Gambardelas. Tuštybę, ciniškumą ir trumpalaikę šlovę iliustruojančiuose vakarėliuose vyras išlaiko stebėtojo poziciją, o galiausiai žiūrovui prisipažįsta: „Aš norėjau ne tiesiog vaikščioti į vakarėlius. Norėjau turėti galios sugadinti bet kokią šventę“.

Karikatūriškas ir kritikos aukštuomenės tuštumai negailintis „Didis grožis“ tapo geriausiu Europos 2013-ųjų filmu, pelnė „Oskarą“ ir „Auksinį gaublį“.

Peizažai ir Roma

Nuolatinis P.Sorentino bendražygis, operatorius Lukas Bigazis (Luca Bigazzi), režisieriaus filmuose demonstruoja įspūdingus kameros skrydžius pastatų vidumi, išore, gatvėmis ir mylimiausiu jųdviejų miestu - Roma, kurios atspindžių sklidini kūrėjo filmai. Juostoje „Didis grožis“ vaikštinėjęs naktinėmis miesto gatvėmis, miesto peizažų režisierius nepamiršo ir seriale „Jaunasis popiežius“ (2016). Serialas žiūrovą nukelia į Vatikaną, kuriame ekscentriškas ir niekieno nuomonės nepaisantis naujasis popiežius, kurį vaidina Džudas Lo (Jude Law), išdarinėja viską, ko nieko gyvu negalėtum tikėtis. Skandalingas, nuodėmingų minčių kupinas pontifikas vieną po kitos peša cigaretes, dievina vyšninę kolą, o dūmų svaigulyje panyra į svajas apie abortus, masturbaciją ir begalinę valdžią. Serialas demonstruoja nestandartinį požiūrį į katalikų bendruomenę ir kviečia laužyti žiūrovo akyse įsišaknijusius standartus.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net