Vorai išmoko skraidytinuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 18:00:11 Perskaitė 603

Bent jau moterims šis mokslininkų atradimas gali virsti naktiniu košmaru - paaiškėjo, jog kai kurios vorų rūšys taip evoliucionavo, kad panaudodamos Žemės elektrinius laukus išmoko skraidyti - net ir labai ilgas distancijas!

 

Seniai žinoma, kad daugybė vorų rūšių išmoko skraidyti kurdamos beveik nepastebimas šilko gijas ir jomis keliaudamos, tačiau ne tik voratinkliai padeda vorams išsilaikyti. „Current Biology“ paskelbė apie tyrimą, kuriame teigiama, kad voragyviai gali nukeliauti ilgas distancijas oru, net ir nepučiant vėjui.

Jau kurį laiką sklandė teorijų, kad kai kurie vorai gali naudotis elektriniais Žemės laukais, tačiau trūko konkrečių įrodymų. Būdavo pastebima, kad ir esant labai nedideliam vėjui vorai sklendžia danguje, ir svarstoma, jog kažkokia papildoma jėga tai skatina. Taigi buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo dirbtinai sukurtas elektrinis laukas - iš elektra pakrautų metalinių lėkščių. Voragyviai, atsidūrę tarp tų indų, pradėjo elgtis taip, lyg ketintų sukti šilko gijas, o kai kurie vorai net pakilo į orą, nors eksperimentas ir vyko specialioje dėžėje, taigi jų skraidymo galimybės buvo apribotos.

Tai galėtų paaiškinti, kodėl vorų galima aptikti neįtikėtiniausiose vietose. Pavyzdžiui, naujai susiformavusiose vulkaninėse salose, ar nusileidžiančių laivuose vandenyne, toli nuo kranto. Manoma, kad kai kurie voragyviai gali nukeliauti praktiškai bet kur.

Parengta pagal  užsienio spaudą

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net