respublika.lt

Prieš pasukant rodykles: Visa tiesa apie „pelėdas“ ir „vieversius“

(0)
Publikuota: 2019 kovo 30 15:00:31, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Naktinio būdravimo mėgėjai save vadina „pelėdomis“. EPA-Eltos nuotr.

Naktinio būdravimo mėgėjai save vadina „pelėdomis“. Žmonės, priversti keltis anksti, ir tie, kuriems tai kažkodėl patinka, vadinami „vieversiais“. Pamėginkime išsiaiškinti , ar pagrįstas toks skirstymas, ir kodėl pelėdos“ ir „vieversiai“ yra ne visai tokie, kokie atrodo.

 

1 mitas. „Pelėdas“ prasimanė bevaliai tinginiai, kad pateisintų savo amžiną vėlavimą

Jeigu negalite eiti miegoti likus 8 valandoms iki numatomo prabudimo, tai rodo net tik tikėtiną tingėjimą ir neorganizuotumą, bet ir jūsų biologinio laikrodžio sandarą. Somnologai pripažįsta, kad mūsų biologiniai laikrodžiai yra skirtingi. Mes tik galime kontroliuoti padėtį: darydami sau nuolaidą nestumti tolyn prabudimo laiko, bet ir staiga nepradėti naujojo „vieversio“ gyvenimo, nes kitaip, atseit, yra „nenatūralu“ (taip, žmogus - dienos gyvūnas).

2 mitas. Gyvenimas pritaikytas vieversiams

Tai tiesa. Internete pilna radikalių instrukcijų, kaip tapti vieversiu, o tapti „pelėda“ niekas nesiūlo. Naktis yra marginalizuota, lieka tik pasirinkti profesiją, kuri leistų dirbti per aktyvumo piką, o ne netinkamiausiu organizmui metu. Daugelis darbdavių Vakarų šalyse priimdami į darbą domisi ir kandidato biologiniais ritmais, kad galėtų suderinti tinkamą darbo grafiką.

3 mitas. „Pelėdos“ yra depresyvios, nepakenčia dienos šviesos ir miega po 12 valandų

Tai įvaizdį apibūdinanti formuluotė, neturinti nieko bendra su tikrove. Pomėgio nemiegoti naktimis ir polinkio į depresiją ryšys nėra nustatytas. Apskritai, somnologų nuomone, pelėdos yra linksmesnio būdo ir labiau pasirengusios permainoms.

4 mitas. Režimo pasikeitimas keičia ir bioritmus

Tai neįmanoma. Mokslininkų bandymai visiškai perkeisti gyvų organizmų bioritmus žlugo. Somnologai, tiriantys darbo proceso optimizavimą, primygtinai rekomenduoja kiekvieną atvejį nagrinėti individualiai.

Mokslininkas iš Slovakijos Emilis Štafas atliko tyrimą, parodžiusį, kad gamyboje ir buityje konfliktinių situacijų dažniau pasitaiko 14-15 val., kai „pelėdų“ ir „vieversių“ bioritmai susikerta (jei visi į darbą atėjo vienu metu). Bet Darbo kodeksas kol kas neatsižvelgia į bioritmus, problema daugiausia domina specialistus somnologus. Todėl verta nuodugniai išsityrinėti save ir kolegų įpročius, o ne kiekvienoje neaiškioje situacijoje teisintis savo „paukštiška“ prigimtimi.

5 mitas. Pelėdoms nemiga - norma

Nemiga - nemaloni ir pavojinga miego patologija, o ne „pelėdiškos“ prigimties pasireiškimas. Nemigą būtina gydyti, sunkios formos nemigą - stacionare.

6 mitas. „Vieversiams“ labiau sekasi, jie turtingesni

„Pelėdų“ darbo našumas didesnis, nes jos yra pasirengusios permainoms, viršvalandžiams ir naktiniam darbui. Kai „vieversiai“ jau knapsi nosimi, „pelėdos“ aktyviai dirba. Darbas „pelėdoms“ tampa lažu tik tuomet, kai jos jėga yra verčiamos dirbti rytiniu režimu. „Pelėdų“ motyvacija užsidirbti ir leisti sau gyventi kaip norisi, ir miegoti, kai tai yra būtina, yra didelė.

7 mitas. Bioritminių „vieversių“ yra daugiau negu „pelėdų“

Netiesa. Somnologai teigia, kad statistiškai „pelėdų“ yra 15 proc. daugiau. Amerikiečiai mokslininkai teigia, kad ekonomika per metus praranda apie 20 mlrd. dolerių dėl nuolatinio 65 proc. dirbančių žmonių neišsimiegojimo.

Somnologai jus pavadintų „vieversiu“, jeigu:

* jums yra sunku prisitaikyti prie naujo veiklos režimo;

* pažeidinėjant režimą silpnėja jūsų imunitetas ir nukenčia motyvacija;

* jūsų protinio aktyvumo pikas yra 8-9 val. ryto ir sumažėja apie 13 val., o antrasis pakilimas būna nuo 16 val. ir trunka porą valandų;

* esate rytinės mankštos šalininkas: fizinio darbingumo pikas prasideda 7 val. ryto ir tęsiasi iki vidurdienio, antrasis pikas būna 16-19 val.

Somnologai jus pavadintų „pelėda“, jeigu:

* esate atsparus stresams ir lengvai prisitaikote prie skubaus darbo režimo;

* maitinatės nereguliariai, bet dėl to nejaučiate diskomforto, kol nepradeda skaudėti skrandžio;

* jūsų galva geriausiai veikia nuo 16 iki 19 val., o po dviejų valandų pertraukos galite vėl įrodinėti teoremas nors per naktį;

* jūsų raumenų tonusas stiprėja po 18 val., ir iki vidurnakčio galėtumėte kloti bėgius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s