Lietuviai - tarp labiausiai mylinčių savo namusnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 03 d. 16:00:12 Perskaitė 581

Pasaulyje ryškėja tendencija, jog vis daugiau žmonių savo namus sieja nebe su gyvenamąja vieta, o su vietomis, kuriose jaučiasi gerai ar dažniausiai lankosi. Tuo metu lietuviams namai - vis dar viena svarbiausių gyvenimo erdvių.

 

„Ikea“ tyrimo „Gyvenimas namuose“ rezultatai atskleidė, kad lietuviams namai yra viena svarbiausių vietų. Du trečdaliai respondentų ją apibūdina kaip ramybės uostą, beveik tiek pat - kaip vietą, kurioje jaučiasi geriausia.

Pasaulyje per pastaruosius metus 70 proc. ūgtelėjo teigiančiųjų, kad jų gyvenamoji vieta nėra namai. Namais tarptautinio tyrimo dalyviai pradeda įvardyti erdves ir vietas, kuriose tiesiog jaučiasi saugūs. Ir nors tokių kol kas yra 29 proc., jų skaičius sparčiai auga.

Tik 21 proc. apklaustų lietuvių teigia, kad namai jiems - tiesiog vieta pernakvoti.

Nors lietuviai kalba apie namus kaip ramybės uostą, tyrimas rodo, kad esame viena dažniausiai dėl namų reikalų pasiginčijančių tautų. 7 iš 10 lietuvių ir latvių namuose pasiginčija su namiškiais. Pagrindinės nesutarimų priežastys - ne vietoje padėti asmeniniai daiktai, nesutarimai dėl daiktų, kuriuos reikėtų išmesti, ir asmeninės erdvės trūkumas. Remiantis pasaulinio tyrimo rezultatais, mažiausiai namuose diskutuoja danai bei japonai - tik 3 iš 10, tačiau nesutarimų priežastys panašios visame pasaulyje.

Įvardydami stresą dėl per daug daiktų, lietuviai bandydami tai spręsti dukart pagalvoja prieš įsigydami kokį nors naują daiktą, taip pat teigia, kad sumažinę daiktų kiekį jaučiasi geriau. Tačiau nemaža jų dalis prisipažįsta nesugebantys jų išmesti.

Psichologė Irma Skruibienė teigia, kad namuose žmogui itin svarbi jo asmeninė erdvė. Ji suteikia ramybę, užtikrina pasitenkinimo jausmą. Tyrimo rezultatai parodo, kad prašydami asmeninės erdvės patogiai jaučiasi tik ketvirtadalis lietuvių. Tuo metu pasaulyje beveik 60 proc. respondentų sako, jog moka apibrėžti savo asmeninę erdvę namie.

Psichologė ragina drąsiau pasakyti apie asmeninės erdvės poreikį. „Esame linkę manyti, kad, paprašę daugiau erdvės sau, sukursime bendrauti vengiančio žmogaus įspūdį, tačiau išties šis poreikis - natūralus ir svarbus darniems santykiams. Jei vengiame jį patenkinti, po truputėlį besikaupianti įtampa gali virsti nesutarimais ir ginčais, kylančiais dėl nereikšmingų smulkmenų.“

Nerandantiems asmeninės erdvės namų psichologijos specialistė pataria atidžiau pažvelgti į savo poreikius ir būdus juos iškomunikuoti. Dažnai šias erdves turime išsirinkę pasąmoningai, tiesiog šeimos nariams garsiai apie jas nepranešame. Tam nebūtina visa kambario erdvė - pakanka baldo ar konkretaus namų kampelio. Kaip rodo tyrimo duomenys, daugiau nei ketvirtadaliui lietuvių svarbiausia asmeninė erdvė yra sava lovos pusė, nedaug savo svarba nusileidžia ir darbo stalas, tuomet - lentynos spintose, vieta ant sofos ar prie valgomojo stalo.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net