respublika.lt

Kunigaikštystė ant surūdijusios platformosnuotraukos

2018 gruodžio mėn. 02 d. 10:06:27
Milda KUNSKAITĖ

Norite tapti lordu arba ledi, baronu ar baroniene? Tą galima padaryti vos už 29,99 svaro. O gal jums labiau patinka grafo titulas? Jis, aišku, brangesnis - 199,99 svaro, hercogo - beveik 500. Jokios apgaulės, nepriklausoma Sylando kunigaikštystė išduos visiškai oficialų pažymėjimą.

 

Valstybės teritorija - tai platforma jūroje, dydžiu prilygstanti nedideliam stadionui. Dabar ten gyvena tik sargas, užtat Sylandas turi vėliavą, himną, konstituciją, savo valiutą ir valdančiąją dinastiją. Neseniai atsirado ir futbolo rinktinė. Šios valstybės egzistavimas yra panašus į žaidimą, į kurio taisykles nežiūrima rimtai, bet jų yra laikomasi. „Galiu mirti jaunas arba senas, bet niekada nemirsiu iš nuobodulio“, - sakė kunigaikštystės įkūrėjas Rojus Beitsas (Roy Bates), drįsęs mesti iššūkį D.Britanijai ir laimėjęs. Sylandas neatsitiktinai atsirado XX a. 7-ąjį dešimtmetį, kai Vakarų visuomenė užsigydė Antrojo pasaulinio karo žaizdas ir susikūrė tam tikrą gerovę - tokią, kad galėtų sau leisti elgtis nerimtai ir mėgautis pramogomis. Jaunimas šėlo roko koncertuose ir „įsiliedavo“ į hipių ir kitokias subkultūras, filosofai ir rašytojai susižavėjo postmodernistiniais žaidimais su tekstais ir sociumu, technikos naujovių mėgėjai įniko į pirmąjį kompiuterinį „pyškinimą“ „Spacewar“!

Pirmas veiksmas: laisvieji piratai


„Man patinka nuotykiai, tai sena britiška tradicija“, - sakė atsargos majoras Rojus Beitsas. Verslininkui iš Esekso grafystės buvo jau per 40, kai jis nusprendė įsitraukti į piratinių radijo stočių karą eteryje su valstybe. 7-ojo deš. pradžioje britai radijo klausytojai daugiausia naudojosi konservatyvaus BBC paslaugomis. Kultinių roko grupių - The Beatles, Rolling Stones, The Who ir kitų - epochoje senamadiškas valstybinis radijas jaunimo muziką transliuodavo nenoriai. Tada avangardinius hitus ėmė leisti nelegalios stotys. Garsiausias radijo piratas buvo airis Ronanas O‘Reilis (Ronan O‘Rahilly). Nesėkmingai bandydamas prastumti į BBC kelių roko grupių įrašus, jis padarė išvadą: nori klausytis mėgstamos muzikos eteryje - įsigyk savo radijo stotį! R.O‘Reilis rado investuotojų, nusipirko seną danišką keltą „Frederisija“, jame įrengė radijo siųstuvą ir 1964 m. kovą išplaukė į neutralius vandenis. Taip gimė garsusis „Radio Caroline“. „Piratai“ eteryje pašėlusiai linksminosi, britų jaunimui dosniai dovanodami trokštamus būgnų ritmus, taip padėdami įvykti roko revoliucijai Jungtinėje Karalystėje ir pasaulyje. Rojus Beitsas, kuris iki 7-ojo deš. susikrovė turtą iš žvejybos verslo, taip pat susidomėjo piratiškomis radijo transliacijomis ir įkūrė „Radio Essex“. Stotis buvo vadinama „bene diletantiškiausia iš visų piratinių radijo stočių“, bet savininko tai netrikdė.

R.Beitsas, Antrojo pasaulinio karo veteranas, buvo girdėjęs apie platformas, įrengtas jūroje zenitinei artilerijai įkurdinti. Kai D.Britaniją puolė Hitlerio bombonešių armados, buvo labai svarbu jas pasitikti tolimose šalies prieigose, todėl dalis artilerijos buvo dislokuota toli nuo krantų. Po karo ne visos tokios platformos buvo nugriautos. Vieną iš tokių dirbtinių salų R.Beitsas sumanė panaudoti kaip bazę savo radijo stočiai. Bet salelėje tuo metu jau įsikūrė piratinio „Radio City“ savininkai. Atsargos majoras nusprendė problemą spręsti visiškai piratiškai: virvinėmis kopėčiomis su keliais bendrininkais užsikabarojo ant platformos ir išvijo konkurentus. Atsikariautoje teritorijoje R.Beitsas įkurdino „Radio Essex“, tačiau netrukus buvo pripažintas pažeidęs 1949 m. išleistą Bevielio telegrafo įstatymą, pagal kurį radijo transliacijoms reikia gauti licenciją , ir jam buvo skirta 100 svarų bauda. Po to Rojus suprato, kad jam reikia patikimesnės priebėgos, kur valstybė jo taip lengvai nepasiektų.

Antras veiksmas: suvereni kunigaikštystė

Kita platforma, „Rafs Taueris“ (Roughs Tower), buvo už D.Britanijos teritorinių vandenų ribų, einančių vos už trijų mylių nuo kranto. Nenuorama Rojus jau sugalvojo pavadinimą naujai radijo stočiai, kurią ketino ten įkurdinti - „Britain‘s Better Music Station“ („Geriausia Britanijos muzikinė radijo stotis“). Tačiau į „Rafs Tauerį“ pretendavo ir pagrindinis Jungtinės Karalystės radijo piratas Ronanas O‘Reilis: kreditoriai grasino atimti abu jo laivus ir „Radio Caroline“ skubiai reikėjo naujo prieglobsčio. Airis į platformą išsiuntė savo komandą.

1966 m. Kalėdų išvakarėse R.Beitsas, jo 14-metis sūnus Maiklas ir keletas draugų valtimi priplaukė prie „Rafs Tauerio“, užlipo virvinėmis kopėčiomis, atėmė iš vieno „Radio Caroline“ darbuotojo pneumatinį šautuvą ir užėmė tvirtovę, o kitą dieną varžovus išsodino į krantą. Paskui du radijo piratų vadai pabandė susitarti, bet kompromiso taip ir nepasiekė. R.O‘Reilis nusiuntė savo žmones atsikovoti „Rafs Tauerį“. R.Beitsas organizavo salos gynybą - buvo naudojami nuo karo laikų likę šautuvai, savadarbiai „kulkosvaidžiai“ ir buteliai su Molotovo kokteiliu. R.O‘Reilio šalininkų puolimas buvo atremtas: jiems teko šokti nuo platformos, kabintis už bokšto atramų, virvinių kopėčių ir suktuvo lynų ir kyboti, kol buvo nuo ten nukelti.

Bet pasimėgauti pergalės vaisiais R.Beitsui nepavyko: 1967 m. rugpjūčio 14 d. įsigaliojo Aktas dėl nelegalių radijo transliacijų iš jūros. Visiems, kas padės radijo piratams, D.Britanijoje grėsė baudžiamasis persekiojimas. Nelegalios radijo stotys viena po kitos užsidarė, o R.Beitsas susimąstė: nejaugi viskas nueis perniek? 1967 m. rugsėjo 2 d. atsargos majoras platformą paskelbė nepriklausoma Sylando kunigaikštyste (išvertus „Sealand“ - žemė jūroje), o save - kunigaikščiu Rojumi I Beitsu.

Trečias veiksmas: D.Britanijos teismas

„Juokinga“ - taip D.Britanijos vyriausybė pakomentavo naujos „valstybės“ atsiradimą. Beje, buvo kalbama, kad šalies valdžia baiminosi, jog Sylandas taps „Kuba prie rytinės Britanijos pakrantės“. Vyriausybė nurodė sunaikinti kitus buvusius karinius fortus tarptautiniuose vandenyse. Karinio jūrų laivyno kateriai ir sraigtasparniai reguliariai sukaliojosi aplink bokštą mėgindami įbauginti Beitsus - veltui! Valdininkai net siūlėsi sumokėti, kad „kilmingoji šeima“ paliktų „Rafs Tauerį“, bet Beitsai atsisakė. Galų gale ministras pirmininkas Haroldas Vilsonas (Harold Wilson), baimindamasis, kad kas nors nežūtų, nutarė buvusio forto jėga neatiminėti.

Rojus Beitsas vėl laimėjo ir vėl neilgam. Visą gyvenimą platformoje nesėdėsi, juolab jam verslo reikalais nuolatos reikėjo būti Esekse. O ten naujai iškeptas monarchas gavo šaukimą į teismą. Rojus ir jo nepilnametis sūnus buvo apkaltinti pažeidę ginklų įstatymą: atsirado liudytojų, mačiusių, kaip Maiklas platformoje leido įspėjamuosius šūvius automatiniu pistoletu, kuriam neturėjo licencijos. Teismo procesas vyko Čelmsforde. Nuosprendis visuomenę apstulbino: kadangi platforma yra tarptautiniuose vandenyse, britų įstatymai joje negalioja. O Rojus ir Maiklas naudojo ginklus tik Sylando teritorijoje. Taip „kunigaikštystės“ nepriklausomybę de facto patvirtino D.Britanijos Temidė. Jungtinės Karalystės valdžia paliko naująją monarchiją ramybėje, juolab užsiiminėti nelegaliomis radijo transliacijomis R.Beitsas daugiau nerizikavo.

Laisvės ir nuotykių dvasia


Keista kunigaikštystė ant surūdijusios platformos puikiai įsipaišė į 7-8 deš. postmodernistinių parodijų madą ir Rojus I tapo spaudos numylėtiniu. Beitsų šeima rado būdų, kaip iš savo virtualios valstybės išpešti finansinės naudos. Nuo 1972 m. Sylandas kaldino monetas, paskui pageidaujantiems pradėjo teikti titulus. R.Beitsas ėmė išdavinėti ir pasus, tačiau juos pradėjus padirbinėti ir naudoti pinigams plauti bei narkotikų kontrabandai, Rojus I, norėdamas išvengti namalonumų, nustojo prekiauti pasais, pakeisdamas juos asmens kortelėmis.

2012 m. mirus Rojui, valdžia atiteko jo sūnui Maiklui. Kunigaikštis Maiklas I Beitsas gyvena D.Britanijoje ir užsiima žvejybos verslu, bet save laiko Sylando valdovu ir toliau gauna pajamų iš prekybos suvenyrais ir sertifikatais. Ar ilgai dar gyvuos unikali „valstybė“? Viskas priklauso nuo to, kiek dar atlaikys 76 metų platforma, kurios statytojai vargu ar tikėjosi ją taip ilgai eksploatuoti. Maiklas Beitsas jau seniai svarsto galimybę kunigaikštystę parduoti. Jis pareiškė spaudai: „Kitos valstybės atsiranda ir išnyksta, o Sylandas egzistuoja iki šiol. Daugelį įkvepia tai, ką jis įkūnija - laisvės ir nuotykių pojūtį. Mes turime 100 000 sekėjų „Facebook“, ir esame pasirengę svarstyti, kas bus toliau. Platformą reikia reguliariai prižiūrėti, bet tai yra ideali vietai nedidelei bendruomenei. Kas žino, galbūt atsiras oligarchas, kuris ja susidomės.“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LYGIOSIOS: Lietuvos futbolo A lygos 11-ojo turo rungtynėse šeštadienį Panevėžio „Panevėžio“ komanda namuose sužaidė lygiosiomis 1:1 (1:0) su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
  • FINALAS: Ugandoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) serijos turnyro „Uganda World Tour Circuit“ vienetų varžybų pusfinalyje šeštadienį lietuvis Julius Tverijonas (ITF reitingas - 1231) 7:5, 7:5 nugalėjo airį Simoną Carrą (ITF-343).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar gerai, kad paplūdimiuose nebus galima prekiauti alkoholiu?

balsuoti rezultatai

Už ką balsuosite antrajame Prezidento rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +13 +15 C

  +13  +15 C

 

 +13 +15 C

+20 +25 C

 +23  +25 C

 

+20  +24 C

4 m/s

 3-4 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
TUVAN ORCHESTRA
reklama
Sveikata ir grožis