respublika.lt

Kodėl žmonės lėlių neišmeta visą gyvenimą?

(0)
Publikuota: 2016 vasario 07 15:09:34, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
DABAR. Barbės evoliucija nuo tobulų, bet realiame pasaulyje beveik neįmanomų, kūno formų iki daug panašesnių į žmogiškąsias. EPA-Eltos nuotr.

Neseniai žinomiausios pasaulio lėlės Barbės gamintojai paskelbė atnaujinę žinomos lėlės įvaizdį ir net figūrą. Taip ketinama keisti visuomenės požiūrį į grožį. Istoriniais laikais lėlė vaizdavo to meto madą, kultūrą, vėliau ji tapo žaidimo objektu, o šiandien lėlių kolekcijų galime rasti net ir suaugusių žmonių namuose. „Vakaro žinios“ domėjosi, kodėl lėlė žmogaus gyvenime tokia svarbi.

 

Barbė taps putlutė

Visame pasaulyje žinoma lėlė „Barbie“ - kompanijos „Mattel“ kūrinys, šviesą išvydęs dar 1959 metais. Barbara Milisenta Roberts (Barbara Millicenta Roberts). Šiuo vardu lėlė pavadinta kompanijos „Mattel“ savininkų, Rut (Ruth) ir Elioto Hendlerių (Elliot Handler), dukrelės garbei. Ilgą istoriją turinti Barbė populiari iki šių dienų. Gamintojai teigia, kad kiekvieną sekundę pasaulyje nuperkamos 3 tokios lėlės.

Per šį laiką Barbė keitė ne tik savo drabužius, išvaizdą, bet ir asmenybę. Lėlė nuo pirmų sukūrimo dienų turėjo būti būtent suaugusi, subrendusi moteris, o ne vaikas ar kūdikis. Todėl Barbei priskirta net 150 profesijų: ji gali būti buhalterė, superžvaigždė, verslininkė, gydytoja, veterinarė.

Per savo istoriją Barbė keitė ne tik savo aprangą, profesiją, bet ir išvaizdą. Išskirtinis šios lėlės bruožas, pavergęs viso pasaulio mergaičių svajones, - įspūdingos formos. Manoma, kad itin laibos lėlytės figūra iš tiesų priklauso realiam asmeniui - 175 cm ūgio moteriai, kurios apimtys - 36-18-33 cm. O štai Arabijoje Barbė yra uždrausta būtent dėl savo figūros. Manoma, kad ji simbolizuoja Vakarų šalyse klestintį materialumą.

Iš tiesų ilgą laiką mokslininkai ragino žaislų gamintojus susimąstyti dėl Barbės figūros, mat įspūdinga figūra noromis nenoromis vaikų pasąmonėję formuoja grožio etaloną. Taip esą vaikai skatinami mąstyti, kad gražios ir sėkmės lydimos moterys - tik itin lieknos ir turinčios didelę krūtinę. Formuojamas nesveikas požiūris į kūną mokslininkams kelia nerimą jau seniai, todėl Barbių gamintojams ne kartą tekdavo dėl to aiškintis.

Šiemet gamintojai pristatė rinkai atsinaujinusią Barbę. Nuo šiol ji nebus panaši į anorektikę, sakoma, netgi bus šiek tiek putlesnių formų. Galimi keturi skirtingi figūros tipai, septyni odos atspalviai, 24 skirtingos šukuosenos ir 14 skirtingų lėlės veido bruožų. Kiekviena lėlė bus aprengta drabužiais pagal jos išvaizdą. Gamintojams tai ne tik edukacinė misija, norint ištransliuoti pasauliui žinutę, kad gražus kūnas - sveikas kūnas, bet ir siekis pagerinti reputaciją rinkoje.

Lėlės diktuoja madas

„Vakaro žinių“ kalbinta vaikų psichologė-psichoterapeutė Viktorija Grigaliūnienė teigia, kad šių pokyčių mokslininkai laukė jau seniai: „Lėlė vaiko gyvenime, ypač mergaitės, atlieka svarbų vaidmenį. Mergaitė, žaisdama su lėle, lygina ją su savimi, tad lėlė tarsi tampa jos dalimi. Tokiu atveju natūralu, kad viskas, kas susiję su lėlėmis, yra svarbu: grožis, drabužiai, jos gebėjimai. Lėlės vaikams formuoja jų identitetą ir tarsi skatina atsakyti į tokius klausimus: kas aš esu, kaip aš atrodau. Todėl jau seniai kalbama apie Barbės išvaizdą. Psichologai visuomet skatino keisti tų lėlių išvaizdą, nes jos kuria įspūdį vaikams, - jie turi atrodyti tokie liekni kaip ši lėlytė. Visuomenė susirgusi šia liga, o mes žinome atvejų, kai per daug tokio grožio etalono siekiančios manekenės miršta. Matyt, specialistai pagaliau paveikė gamintojus ir galime pasidžiaugti, kad verslininkų požiūris kinta teigiama linkme.“

Psichologė sako, kad lėlyčių figūra neturėtų būti vienintelė paskata visuomenei susimąstyti dėl stereotipų, kuriais vadovaujamės. „Reikia, kad ir žiniasklaida apie tai kalbėtų, kad visuomenė lengviau priimtų naują įvaizdį. Žinia turi pasiekti ir dabartines paaugles, kurios užaugo turėdamos iškreiptą grožio suvokimą. Jos žiūri televizorių, grožisi lieknomis manekenėmis ir aktorėmis. Todėl nuo lėlių reikėtų pereiti į grožio industriją bei žymių žmonių terpę, siunčiant kitokio grožio suvokimo žinutę“, - teigia V.Grigaliūnienė.

Specialistė primena, kad kartais žaislus tik žaislais laikantys tėvai, nekreipiantys pakankamo dėmesio į jų išvaizdą, daro meškos paslaugą savo vaikams: „Mes dažnai skirstome, kad su lėlėmis turi žaisti tik mergaitės, o berniuką, susidomėjusį lėle, sudrausminame, tačiau tai ne visai teisinga. Nes lėlė žaidimuose yra žmogus, o žmogus, jo bendravimas ir aplinka gyvenime svarbu ne tik mergaitėms, bet ir berniukams. Ne veltui gamintojai sukūrė Barbės vyrą - Keną, kuris turi automobilį, yra lydimas sėkmės, beje, taip pat labai dailių kūno formų.“

Pasak V.Grigaliūnienės, nenuostabu, kad kai kurių žmonių lėlės neapleidžia ir tuomet, kai vaikystė jau seniai prabėgusi. „Kadangi lėlė yra pagrindinis žmogaus simbolinę prasmę turintis žaislas ir dažnai yra sąsaja su vaikyste, todėl ji artima žmogui įvairiais amžiaus laikotarpiais. Suaugus su lėlėmis jau nebežaidžiama, bet lėlė vis dar atspindi tą socialinį santykį, kurį jai priskiriame vaikystėje. Todėl lėlė tampa kolekcijos dalimi, brangiu daiktu, kuris ir simbolizuoja žmogų. Žinoma, žmonės kolekcionuoja ir mašinytes, tačiau dėl visai kitų priežasčių, nes dėmesys labiau skiriamas markei, išvaizdai. O lėles kolekcionuojame arba dėl iš vaikystės ateinančių prisiminimų, arba tokia veikla siekdami netiesiogiai patenkinti bendravimo poreikį“, - pasakoja V.Grigaliūnienė.


Kolekcija iš viso pasaulio

Keliautoja, anglų kalbos specialistė, o kurį laiką ir puikiai žinoma kolekcininkė iš Šiaulių Elvyra Balčiūnaitė sako, kad jos kolekcijoje esančios lėlės niekada nebuvo tik kolekcijos dalis, kiekviena iš jų yra atsiminimas, kito žmogaus asociacija, įvykių priminimas. Elvyros kolekcijoje daugiau kaip 850 lėlių iš 101 pasaulio šalies su tos šalies nacionaliniais drabužiais.

Neseniai savo lėlių kolekciją Elvyra atidavė Nacionaliniam lėlių muziejui Šiauliuose, tačiau sako iki šiol visas jas atsimenanti ir kartais užsukanti jų aplankyti. „Nesvarbu, ar aš žiūriu į estę lėlytę, ar japonę, ar kitos šalies atstovę, kiekviena iš jų man primena žmones, kurie ją padovanojo, įvykius, su kuriais ji ar jos šalis susijusi. Tai ne tik lėlė, bet ir mano atsiminimai“, - pasakoja Elvyra.

Moteris pripažįsta, kad kolekcija jos namuose ėmė kauptis visiškai neplanuotai. Dabar jau buvusi kolekcininkė sako niekada nesupratusi žmonių, kolekcionuojančių lėles: „Turėjau draugų, kurie kolekcionavo lėles, jiems visuomet sakydavau, kad tai gana keistas pasirinkimas. Juk kur kas įdomiau kolekcionuoti pašto ženklus, nes jų tikrai yra pačių įvairiausių.“

Viskas pasikeitė, kai anglų kalbos specialistė dovanų iš Ispanijos gavo pirmąją lėlę, kuri nustebino ir apranga, ir grožiu. Tuomet jai ir kilo mintis surinkti lėles su nacionaliniais drabužiais iš visų angliškai kalbančių šalių. „Pamaniau, kad būtų labai įdomu, o kartu tai galėtų tapti ir metodine priemone mano mokiniams per anglų kalbos pamokas“, - prisimena Elvyra.

Tai ir buvo pirmasis žingsnis kolekcijos link. „Tuo metu viskas juk buvo kitaip, tad ir lėlių gauti buvo ne taip lengva. Yra net tekę aiškintis, kokiais ryšiais šios lėlytės pas mane atkeliauja, kokie yra mano tikslai ir ką su jomis ketinu daryti. O padėjo geranoriški žmonės, kurie susidomėjo šia idėja, gaudavo mano kontaktus ir siųsdavo įvairiausių lėlyčių“, - pasakoja kolekcininkė.

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, kai atsivėrė sienos, kolekcininkės teigimu, atsivėrė dar daugiau galimybių papildyti savo kolekciją. Tad ji išsiplėtė, joje atsirado lėlyčių, atstovaujančių pačioms įvairiausioms pasaulio šalims. Čia ne tik kaimynių Estijos, Lenkijos ar Latvijos šalių lėlytės, bet ir Naujosios Zelandijos, Japonijos, Mongolijos, Afganistano ar net Čiukotkos atstovės.

Nors surinkta gausi, sunkiai telpanti į namus kolekcija jau glaudžiasi muziejuje ir džiugina lankytojus, Elvyra sako pasilikusi kelias itin širdžiai mielas porcelianines lėles bei knygą apie pasaulio lėlių istoriją. Paklausta, kuri jai būtų gražiausia, kolekcininkė sako nė nežinanti atsakymo, mat kiekviena iš jų yra unikali ir savaip stebinanti.

Šiandien Elvyra visiškai sutinka su nuomone, kad kolekcininkai - žmonės keistuoliai. „Tikrai taip. Nes normaliam žmogui tai negali būti įdomu. Juk reikia paaukoti tiek laiko, tiek pinigų, atrodo, tokiam sunkiai suprantamam dalykui. Turbūt kolekcininkais ir žavisi tik tokie patys keistuoliai kaip jie. Bet reikia tikėti, kad vėliau kolekcijos atliepia ne tik žmogaus susidomėjimą, bet ir būna naudingos kolekcijas stebintiems žmonėms“, - su šypsena sako Elvyra.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s