respublika.lt

Kelių policija įvairiose pasaulio šalyse

(0)
Publikuota: 2019 kovo 03 09:21:23, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Policininkas ir Afrikoje - policininkas, ar raitas, ar ant motociklo, ar visureigyje, su šalmu ar uniformine kepure, su tautišku kostiumu ar uniforma. Juk jo užduotis aiški - saugoti viešąją tvarką. Bet kelių policijos darbas, kaip ir paprastos policijos, įvairiose šalyse organizuojamas skirtingai.

 

Didžioji Britanija: principingumas ir žmogiškumas

Kad ir kaip būtų keista, D.Britanijoje nėra nacionalinės kelių policijos tarnybos. Šis klausimas priklauso grafysčių jurisdikcijai, kiekviena iš jų pati sprendžia, ar pajėgia finansuoti atskirą padalinį, ar ne. Britų kelių policininkai - puikiai parengti ir įgaliojimų turi daug: jie gali areštuoti, uždaryti bet kurį kelią, konfiskuoti bet kurią transporto priemonę, kai kuriais atvejais net apieškoti sulaikytuosius. Britų policininkai garsėja savo principingumu, visi turi puikių įgūdžių suteikti pirmąją pagalbą ir net reanimuoti. Miela detalė: daugelis kelių policijos tarnautojų mašinos salone vežiojasi minkštų žaislų, kad būtų kuo nukreipti vaikų, patekusių į eismo įvykį, dėmesį.

JAV: griežtos damos ir džentelmenai

Amerikiečiai kelių policininkai garsėja kaip vieni griežčiausių pasaulyje. Nenuostabu: jie ne tik kontroliuoja, kaip laikomasi taisyklių, bet ir suiminėja, persekioja, aktyviai padeda patruliuojančiajai policijai, o dar turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą, ir neabejotinai jį panaudos, jei sulaikytasis darys staigius judesius. Todėl elgesio su vietos policija taisykles amerikiečiai išmoksta jau mokykloje. Tvarkos saugotojų automobilių parkas yra labai didelis, didelę jo dalį sudaro įspūdingi bekelės „monstrai“. Kartu vietos kelių policininkai yra labai mandagūs, o pastebėję automobilį, stovintį su avarinio sustojimo ženklu, būtinai pasidomės, kas atsitiko, ir esant reikalui iškvies techninę pagalbą arba visiškai nemokamai nutemps iki degalinės ar autoserviso.

Islandija: interneto žvaigždės

Ramiausioje ir saugiausioje pasaulio šalyje, kurioje gyvena vos daugiau kaip 300 tūkst. gyventojų, kelių policija darbo turi nedaug. Ir vis dėlto, kaip laikomasi kelių eismo taisyklių, o ypač - nurodyto greičio, Islandijoje žiūrima labai griežtai. Kamerų prikaišiota visa sala, taigi jei turistas išsinuomotu automobiliu viršys nurodytus limitus - gali ruoštis milžiniškoms baudoms. Teks sumokėti šimtus eurų, kukliausiais skaičiavimais. Užtat nusikaltimų čia beveik nebūna. Neseniai islandų policininkai nukovė nusikaltėlį, kuris pradėjo šaudyti gyvenamajame name. Žuvusiojo artimųjų buvo oficialiai atsiprašyta, o patiems policininkams po šio įvykio buvo teikiama psichologinė pagalba - toks beprecedentis pasirodė šis atvejis. Beje, vietos teisėsaugos institucija turi savo paskyrą „Instagram“ - ji labai linksma ir tarp internautų labai populiari.

Japonija: policija visada šalia

Japonijos kelių policija aktyviai naudojasi ne tik automobiliais, bet ir motociklais bei dviračiais, ir visas transporto priemones valdo virtuoziškai. Kaip smulkutės policininkės galingais motociklais meistriškai nardo miestų transporto srautuose - neįmanoma atitraukti akių! Įstatymo sergėtojų „nuovados“ ir „postai“ yra mikroskopinio dydžio, daugiau primena būdeles, kuriose telpa vos pora darbuotojų. Užtat jų yra vos ne kiekviename kvartale. Japonai kelių policininkai yra nepaprastai mandagūs ir su malonumu pasistengs jums padėti, jeigu, tarkime, pasiklydote. Tiesa, populiariąja tarptautine anglų kalba su jais susikalbėti kartais gali būti sunkoka. Vakarais policininkai patruliuoja rajonuose, gaudo pažeidėjus ir šiaip įtartinus personažus, tarp jų - važinėjančius dviračiu transportu. Dviratininkams čia keliama daug daugiau reikalavimų negu, tarkime, pas mus. Bet kurį nusipirktą dviratį būtina registruoti policijoje, numeris priklijuojamas prie rėmo, o savininkui išduodamas savotiškas techninis pasas, kurį jis privalo visada vežiotis. Jei numerio nėra, gali kilti įtarimas, kad dviratis yra vogtas. Be to, turi veikti priekinis dviračio žibintas, tai kelių policija taip pat gali patikrinti.

Jungtiniai Arabų Emyratai: be apsimestinio kuklumo

JAE kelių policininkai ne tik važinėja prabangiais superautomobiliais, šioje šalyje vietos policijoje buvo įdarbintas pirmasis „robotas policininkas“. Atrodo jis, aišku, ne taip įspūdingai, bet apmokytas yra neblogai. Pirmasis pasaulyje robotas policininkas budi viename dideliame prekybos centre. Jis moka šešias kalbas, sugeba atpažinti emocijas, judėti gatve. Ant jo krūtinės yra ypatingas monitorius, kuriuo naudodamiesi piliečiai gali ne tik pranešti apie pažeidimus, bet ir mokėti baudas. Nuo akylo roboto žvilgsnio (t.y. kamerų) nepasislepia nė menkiausias pažeidimas (pavyzdžiui, netinkamas parkavimas). O štai „žmogiškojo veiksnio“ čia nėra nė kvapo. Mechaniniai policininkai puikiai susidoroja su rutininiu darbu, taigi JAE jau paskelbta, kad po 10-15 metų tokie darbuotojai sudarys vos ne ketvirtadalį visų policijos etatų.

Gruzija: sąžiningumas aukščiau visko


Gruzijos policija yra laikoma viena sąžiningiausių ir skaidriausių tarnybų pasaulyje. Bet taip buvo ne visada. Praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje Gruzijos teisėsaugos institucijos įklimpo į korupciją, jų atstovų buvo bijomasi vos ne labiau už nusikaltėlius. Reforma prasidėjo 2004 m. Iš pradžių buvo atleisti visi jėgos struktūrų vadai, o už kyšius keliuose, net nedidelius, buvo pradėtos skirti realios kalėjimo bausmės - iki 10 metų. Paskui prasidėjo masiniai atleidimai iš darbo ir tris mėnesius Gruzijoje apskritai nebuvo kelių policijos. Per tą laiką etatai buvo atnaujinti 85 proc. Kartu prasidėjo naujosios policijos „reklamos kampanija“ - gatvėse pasirodė plakatai su besišypsančiais abiejų lyčių teisėsaugos organų darbuotojais, vyko atviros pamokos ir susitikimai su moksleiviais nuovadose ir daug kas kita. Buvo įvestos naujos taisyklės patruliams: žiburėliai turi būti įjungti visada, kad mašiną būtų galima pamatyti iš tolo, visi policijos skyriai yra skaidrūs tiesiogine prasme - sienos yra stiklinės ir bet kuris praeivis mato, kas vyksta viduje. Ir policininkų atlyginimas padidėjo kelis kartus, dabar jis yra gerokai didesnis už šalies vidutinį atlyginimą. Šiandien įstatymų saugotojai Gruzijoje turi didžiulį autoritetą, labiau gerbiami yra nebent dvasininkai.

Šiaurės Korėja: įsidarbinimas policijoje - kaip grožio konkursas

Viena iš neoficialių šios šalies „turistinių įžymybių“ seniai tapo eismo reguliuotojos Pjongčange ir kituose miestuose. Priėmimas į šią tarnybą yra tarsi neoficialus grožio konkursas, o pats darbas yra laikomas itin prestižiniu. Negana to, sulaukusios 26 metų gražuolės yra išleidžiamos į pensiją - manoma, kad joms jau atėjo laikas pagalvoti apie vyrą ir vaikus. Vyrams, kurie tarnauja kelių policijoje, amžiaus apribojimų nėra. Užtat ir fotografuojami jie ne taip entuziastingai, ir jų atvaizdai nespausdinami ant pašto ženklų ir suvenyrinių atvirukų. Filmuoti eismo reguliuotojas formaliai yra draudžiama, bet turistai dažnai spėja pasidaryti keletą kadrų pro autobusų ir automobilių langus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s