respublika.lt

Keletas dalykų, už kuriuos dėkojame fantastams

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 22 09:36:09, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
„Johnny Cab“ buvo taksi tarnyba, kurioje vairuotojo pareigas atliko robotai. Kadras iš filmo „Prisiminti viską“.

Jeigu išeis, pabandykite įsivaizduoti, kad gyvenate XX amžiaus viduryje ir ką tik pasirodžiusioje naujovėje - televizoriuje - žiūrite mokslinį fantastinį filmą. Autoriams pareiškus, kad netrukus bus galima bendrauti telefonais su vaizdu ir žmogus tuoj tuoj iškeliaus į kosmosą, pasijustumėte lyg šiandien klausydami mūsų politikų pažadų, kad netrukus visi gyvensime geriau. Kita vertus, mokslinė fantastika, skirtingai nuo politikų kalbų, ne tik praplečia realybės suvokimą, bet ir pristato „pasakiškus“ daiktus, kurie po keliolikos ar keliasdešimt metų tampa įprasta mūsų kasdienybės dalis.

 

Kreditinė kortelė

Vis dar nešiojatės grynuosius pinigus? Sostinėje jie pamažu stumiami iš rinkos („Vakaro žinios“ apie tai rašė), tad vis dažniau žmonės atsiskaito kortelėmis arba net išmaniaisiais telefonais. O ar žinote, kad idėja - atsisakyti grynųjų ir naudotis kortelėmis - gimė dar XIX amžiuje. Pirmosios užuominos apie jas randamos dar 1887 m. pasirodžiusiame Edvardo Belami (Edward Bellamy) romane „Žvilgsnis atgalios“.

Robotai - dulkių siurbliai


Modernūs dulkių siurbliai dar „neužkariavo“ visų namų, tačiau niekas neabejoja, kad automatinės namų tvarkymo sistemos taps vis išmanesnės ir prieinamesnės. Žmonės nuo senų laikų norėjo turėti juos pavaduojančius robotus. Bene pirmasis ryškiausias roboto - dulkių siurblio pavyzdys pateikiamas 1962 m. ekranuose pasirodžiusiame multiplikaciniame filmuke „Džetsonai“. Beje, šio serialo kūrėjai „numatė“ ir plokščius televizorius, „kalbančius“ laikrodžius ir daugybę kitų, šiandien plačiai naudojamų, išmaniųjų sistemų.

Autonominis transportas


Arnoldo Švarcenegerio (Arnold Schwarzenegger) personažas Duglas Kveidas 1990 m. pasirodžiusiame filme „Prisiminti viską“ keliavo „Johnny Cab“ taksi. Tiems, kas nematė filmo, pasakysime, kad „Johnny Cab“ buvo taksi tarnyba, kurioje vairuotojo pareigas atliko robotai. Kitaip sakant, tai buvo tas pats autonominis transportas, apie kurį vis garsiau kalbama mūsų dienomis. Statistika teigia, kad maždaug 90 proc. eismo įvykių kaltininkai yra žmonės. Transportui tapus autonominiu, avarijų skaičius, tikėtina, smarkiai sumažėtų. Beje, neseniai tapo žinoma, kad jau šiemet autonominių taksi programą planuoja paleisti įmonė „Waymo“.

Diagnostikos aparatas

Klasikinio „Žvaigždžių kelio“, rodyto antroje praėjusio amžiaus pusėje, gerbėjai puikiai pažįsta apartą trikoderį. Tai - sudėtingas portatyvinis daviklis, skirtas ligų diagnostikai ir analizei. Rinkoje tokių prietaisų analogai pasirodys gerokai greičiau negu galima tikėtis. 2012-aisiais amerikiečių įmonė „Qualcomm“ pareiškė, kad sumokės dešimt milijonų JAV dolerių tam, kuris sukurs panašų įrenginį. Tuomet dėl milžiniško prizo susigrūmė 230 kūrėjų ir mokslininkų komandų. Vienintelio nugalėtojo vis dar nėra, tačiau šiai dienai geriausiai įvertintas projektas „DxtER“. Tai - „iPad“ skirta programėlė, kurios dirbtinis intelektas renka asmens ir šeimos narių ligos istorijų duomenis. Taip pat ji, naudodama keletą daviklių, gali atlikti fizinę apžiūrą ir diagnozuoti iki 34 ligų.

Vaizdo skambučiai

1927 metais ekranuose pasirodo vienas geriausių visų laikų fantastinių filmų - „Metropolis“. Šiame filme Džo Malijo (Joe Malia) personažas naudojasi įrenginiu su keliais ciferblatais. Tai jam leidžia ne tik pamatyti toli esantį asmenį, bet ir su juo pabendrauti. Tuomet žiūrovai buvo nustebinti, o dabar būtų sunku rasti telefoną, kuriame nėra vaizdo skambučio galimybės. Tikėtina, kad apmokius senolius, net jie sėkmingai naudosis „Skype“ ar panašia programa.

3D spausdintuvai

Dar vienas, „Žvaigždžių kelyje“ matytas įdomus daiktas vadinosi „replikatoriumi“. Jis galėjo susintetinti maistą ar kitus daiktus. Tam buvo naudojamos aplink sklandančios subatominės dalelytės. Modernūs 3D spausdintuvai daro beveik tą patį, tik gamybai naudoja plastikinius siūlus. Be to, galimybės kasdien vis labiau auga ir, panašu, kad planai spausdinti namus netrukus taps realybe.

Ekzokostiumai


Tokia įranga puikiai matoma filme „Geležinis žmogus“. Tonio Starko kūrinys suteikdavo jam ypatingų galių, saugojo nuo kulkų ir veikė kaip gynybinė-puolamoji sistema. Filmas filmu, tačiau realybėje įmonė „Raytheon“ kartu su JAV kariškiais kuria ekzokostiumą, leisiantį kareiviams kelti 17 kartų jų svorį viršijančius daiktus. Gali būti, kostiumas turės ir kitų privalumų, tačiau ši informacija slepiama.

Saulės burės

Praėjusio amžiaus viduryje fantastas Artūras Klarkas (Arthur C.Clarke) knygoje „Saulės vėjas“ (Sunjammer) aprašė transportą, kuris kursavo tarp Žemės ir Mėnulio, judėdamas 3000 km/val. greičiu. Jį varė Saulės energiją naudojanti burė. Net šiandien tai skamba fantastiškai, tačiau yra vienas „bet...“ 2014-aisiais kosminė agentūra NASA į kosmosą paleido didžiausią iš kada nors sukurtų saulės burių. Pastaroji simboliškai buvo pavadinta „Klarku“. Tikimasi, kad vieną dieną šis aparatas, naudodamas tik Saulės energiją, galės nuskrieti apie tris milijonus kilometrų. Deja, tiksli rekordinio skrydžio data dar nežinoma.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s