respublika.lt

Kasdien dalytis džiaugsmu

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 28 12:17:00, Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Giedrė Pukienė kviečia pamąstyti, kas mums teikia džiaugsmą. Astos Jasaitės nuotr.

Kasdien per 2018-uosius dalytis džiaugsmu - tokią užduotį sau iškėlė Giedrė Pukienė, „Studijos 365“ ir „Džiaugsmo akademijos“ įkūrėja, rinkodaros specialistė, NIA trenerė ir renginių, mokymų, stovyklų bei saviugdos kelionių organizatorė. Baigiantis metams, kalbamės, kaip jai pavyko įvykdyti užduotį ir kas apskritai yra džiaugsmas - kiekvienam iš mūsų.

 

- Giedre, papasakokite, kaip gimė „365 dienų džiaugsmo iššūkis“?

- Šis iššūkis gimė pernai prieš Kalėdas. Kadangi gavau dovanų nuostabų Advento kalendorių (pagal kurį skaičiuojamos dienos iki Kalėdų), norėjau jį užpildyti įdomiu turiniu, kad būtų įtraukta ir mano šeima. Kiekvienai dienai parašiau po raštelį - kokia šiandien diena: apkabinimų, dėkojimo, meilės, žaidimų, tvarkymosi ir t.t. Prie kiekvienos temos buvo užduotis šeimai. Sudėliojau į kalendorių ir kasdien vaikai traukė bei su dideliu entuziazmu šias užduotis vykdė. Šiomis užduotimis dalijausi ir su „Džiaugsmo akademijos“ feisbuko puslapio skaitytojais, kurie sekė, komentavo. Artėjant Naujiesiems metams, gimė ir asmeninis iššūkis - ar pavyks man dalytis džiaugsmu 365 dienas, t.y. kasdien, ištisus 2018-uosius (šypsosi). Pavyko. Buvo tikrai labai įdomūs metai, pilni nuostabių dalykų, atradimų, suvokimų, priėmimo, meilės, nuostabos, mokymosi, paleidimo, atleidimo ir visko daug daug.

Prie viso to gimė daug naujų asmeninių projektų, mokymų, seminarų, gimė ir „Pamąstymai ant suoliuko“.

- Šis džiaugsmo iššūkis labai panašus į dėkingumo praktiką. Psichologai dažnai pataria užsirašyti, už ką tą dieną esame dėkingi, esą tai išugdo įprotį įžvelgti teigiamus dalykus kasdienybėje. Ar tai ne tas pats?

- Dėkingumas - labai stipri praktika, kuri gali kardinaliai pakeisti žmonių gyvenimus. Pagalvokite: jeigu šiandien turėtumėte tik tai, už ką padėkojote vakar... Stipru? Dažnai nesusimąstome, kiek daug aplink save turime. Dažnai nevertiname. Tenka nukeliauti į kitas šalis, jog pamatytume, kokie mes, lietuviai, esame turtingi. Kasdienybėje dėkoti būtina tiek už tai, ką turime, tiek ir už visas situacijas, žmones, kurie supa.

Dėkingumo praktikos sprendžia ir labai sunkias situacijas, kai jaučiamas pyktis, neapykanta. Pasikeičia dėkojančio asmens požiūris, pasikeičia dėkojančio žmogaus mąstymas, pasikeičia vibracijos dažnis, pasikeičia ir jausmai. Dėkoti tiems žmonėms, kurie jus įskaudino - pati geriausia išeitis iš situacijos ir pati geriausia praktika. 40 dienų, kasdien, rašykite po 50 padėkojimų pasirinktam asmeniui ir stebėkite, kaip pasikeis jūsų požiūris. Tikrai verta išbandyti ir pajausti.

Po dėkingumo praktikos ateina dėkingumas viskam, kas yra aplinkui, ateina meilė, ateina ir džiaugsmas. Tas tikras, vidinis džiaugsmas, nes įvyksta vidinis susitaikymas, ateina vidinė pilnatvė.

- Įdomi jūsų mintis, kad džiaugsmas yra mūsų viduje ir jis daug svarbesnis nei išorinis džiaugsmas. Kaip pažadinti tą vidinį džiugesį?

- Jūs nuostabiai paklausėte apie dėkingumą. Jis yra puikus įrankis pažadinti vidinį džiaugsmą. Kai esu besąlyginėje meilėje su savimi, be jokių nuoskaudų, apmąstymų, kaltinimų, ateina tas tyras, vidinis džiaugsmas. Iki tol mes džiaugsmą matome tik materijoje; tuo, kas supa mus aplinkui, malšiname savo dvasinį alkį pirkiniais, vakarėliais, alkoholiu, pramogomis, kurias priimame kaip džiaugsmą.

Džiaugsmo sąvoka visiems yra labai skirtinga. Vieniems džiaugsmas perskaityti knygą, kitiems džiaugsmas pabūti vienuolyne tyloje; vieniems džiaugsmas keliauti, kitiems džiaugsmas būti namuose; vieniems džiaugsmas pirkti naujas sukneles, kitiems džiaugsmas dalyvauti tarptautinėse konferencijose; vieniems džiaugsmas pasivaikščioti miške, kitiems džiaugsmas eiti su draugais į restoraną. Visi šie džiaugsmai yra labai individualūs, vieniems tai džiaugsmas, kitiems gali būti atvirkščiai. O galbūt visa tai yra džiaugsmas visiems? Kiekvienam tai individualu. Pamąstykite akimirką: kas jums yra džiaugsmas? Kokie veiksmai, dalykai jums suteikia džiaugsmą? Ką galite padaryti, jog jaustumėte džiaugsmą?..

- Teigiate, kad dalytis teigiamomis emocijomis su kitais pati pradėjote iš pertekliaus, ne iš trūkumo. Ar tai reiškia, kad tas, kuris jaučiasi neturįs ko duoti ar nelaimingas, negali dalytis?

- Labai įdomus klausimas. Kalbėjau apie tai, kad mano dalijimasis džiaugsmu buvo iš pertekliaus, o ne iš trūkumo. Jeigu žmogus jaučiasi nieko neturintis, jis, žinoma, neturi ką duoti, arba jeigu nelaimingas, jis gali pasidalyti savo nelaimėmis su kitais. Čia kaip su stikline: jeigu stiklinė pilna, iš jos galima atsigerti, jeigu ji tuščia, deja, nėra ką gerti. Kokiomis emocijomis gyvename, tokias emocijas pritraukiame, tokiomis emocijomis ir dalijamės su aplinka, šeimos nariais, kolegomis. Labai skatinu pažinti savo emocijas ir įsileisti jų kuo daugiau, kuo įvairesnių.

- Neretai žmonės pakeičia gyvenimą tik tada, kuomet pasiekia dugną, kažkokį lūžį. Ar be to neįmanoma pakeisti požiūrio ir jaustis laimingesniems?

- Dauguma žmonių gyvena įprastą gyvenimą, nemąstydami apie gyvenimo tikslą, vertybes, ko iš tiesų ateina į šią žemę, negalvoja apie savo paskirtį, neieško šių atsakymų. Ieškoti dažniausiai pradeda tada, kai „atsibunda“ iš kasdienybės miego. O atsibunda ties skaudžiais įvykiais, sukrėtimais, netektimis, skyrybomis - jie tarsi prikelia, tarsi pažadina.

Labai džiugu, jeigu gyvenimo pokyčiai prasideda sąmoningai, kai norime pokyčių, norime iššūkių, kai veda kūrybinis impulsas, meilė - tada paliekame savo komforto zoną ir einame nauju keliu, ieškojimo keliu, išbandymų keliu, įdomiu keliu, vedini savo širdies.

- Vieni žmonės iš prigimties džiugesni - tokia esate jūs, o yra tokių, kuriems tarsi užkoduota įžvelgti neigiamus dalykus. Ar tokiems įmanoma išsiugdyti polinkį džiaugtis?

- Yra labai nuostabi knyga „Poliana“, kurią tikrai rekomenduoju perskaityti kiekvienam. Tokiu pat pavadinimu yra ir filmas. Jame pagrindinė herojė, mergaitė Poliana, žaidžia Džiaugsmo žaidimą, kurio esmė - visose gyvenimo situacijose įžvelgti ir atrasti kuo pasidžiaugti. Tai tarsi vadovėlis, kurio pagalba ateina suvokimas, kaip net labai skausmingose patirtyse įžvelgti džiaugsmą.

Visur neigiamus dalykus įžvelgiame tada, kai viduje yra neramu, kai yra nuoskaudų, pavydo, kai visiems gerai, tik man ne, kai jaučiamės nuskriausti ir vaidinam auką, kai norim dėmesio iš aplinkos.

- Metai baigiasi. Ar tęsite iššūkį kasdien dalytis džiaugsmu ir ateinančiais metais?


- Tęsiu, būtinai!

- Jau keleri metai esate įkūrusi studiją. Ką ten veikiate?

- Studija skaičiuoja penktus metus, joje vyksta įvairūs užsiėmimai, kurie subalansuoti protui, kūnui ir sielai. Tai yra erdvė pažinti save. Joje vyksta įvairūs mokymai, meditacijos, kvėpavimo sesijos, joga, kūno praktikos, kūrybiniai užsiėmimai, moterų susitikimai ir seminarai, moterų susibūrimo ratai įvairiomis temomis. Kasmet organizuoju vasaros stovyklas, savaitgalines išvykas, keliones į skirtingas šalis.

- Ant nosies didžiausios metų šventės, kurios savyje turi ir liūdesio, nuovargio, kartais net nusivylimo. Lyg ir praradusios tikrąją prasmę. Kaip išmokti iš tiesų džiaugtis jomis, o ne todėl, kad visur reklamos rodo, kokia nuostabi tai šventė?

- Kalėdos iš tiesų labai nuostabi šventė. Nuostabi tiems, kas ja tiki, kas sugeba atskirti, ko nori iš švenčių, kur slypi Kalėdų dvasia. Kiekvienas žmogus Kalėdas švenčia taip, kaip moka, vieni susikuria savo tradicijas, kiti vadovaujasi reklamomis ar filmais, o gal švenčia taip, kaip buvo švenčiama jų šeimoje.

Šurmulys kiekvienais metais didžiulis, pirkimo galia didžiulė, žmonės bėga, skuba, tai daugelį tikrai labai išvargina. Nuo kiekvieno žmogaus priklauso, kaip jis ruošiasi šioms šventėms: kai kurie prieš pusę metų jau turi supirkę visas dovanas, kiti tam skiria savaitgalius.

Bet kuriuo atveju, tai šventė sau. Ruoškitės jai taip, kaip norite geriausiai sau, su malonumu ir džiaugsmu, o ne iš reikalo. Jeigu ruošiate šeimai stalą, raskite laiko savo mažiems džiaugsmams - pasipuoškite, išgerkite puodelį kavos, pagulėkite vonioje, paskaitykite knygą, sulėtinkite tempą, apgalvokite, ko norite, padarykite sąrašą. Ši šventė vyksta tik kartą metuose, tad pasidarykite ją sau, tokią, apie kokią visada svajojote. Juk viskas mūsų pačių rankose ir galioje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s