respublika.lt
LRDT LYRAS

Jei susiruošėte į Jordaniją...

2018 birželio mėn. 04 d. 07:25:55
Milda KUNSKAITĖ

Jordanija - svetinga ir atvira šalis, tačiau Artimųjų Rytų visuomenės gyvenimo normos yra grindžiamos senovinėmis tradicijomis, čia griežtai laikomasi tam tikrų elgesio taisyklių. Taigi ir svečiams reikėtų apie jas žinoti. Ko jokiu būdu negalima daryti Hašimitų karalystėje?

 

Atsisakyti kavos

Beduinai turi taisyklę, kurios laikosi absoliučiai visi: jeigu namų šeimininkai jus vaišina kava, privalote sutikti. Vaišių atsisakymas prilygsta spjūviui į veidą, atviram iššūkiui ir šiurkščiausiam elgesio taisyklių pažeidimui. Todėl, jeigu beduinai jums siūlo puodelį kavos (o greičiausiai pasiūlys tris ar keturis), būtinai sutikite išgerti bent vieną, net jei kavos negalite pakęsti. Paskui galite aiškinti apie aukštą kraujospūdį ar sunkumus užmigti, tačiau padorumo normų būsite nepažeidę.

Rodyti padus

Dėti kojas ant stalo - bjaurus įprotis, nepriimtinas daugelyje pasaulio šalių, ir vertinamas kaip nepagarba pašnekovui. Tačiau jo šaknys slypi kaip tik arabų tradicijoje: Rytuose laikoma, kad rodyti batų padus kitam žmogui - kraštutinė nepagarbos forma, visiškai neleistina padorioje draugijoje. Todėl, viešėdami Jordanijoje, neužsimirškite: sėdėdami neištieskite kojų ir neužsikelkite vienos ant kitos, demonstruodami aplinkiniams batų padus.

Namuose vaikščioti su batais

Ar tai bus beduinų palapinė, ar šiuolaikinis butas, bet įeinant į namus būtina nusiauti. Paprastai jordaniečių namų grindys yra išklotos kilimais, ir batus, kad ir kokie jie būtų švarūs, dera nusiauti. Beduinų palapinėse ant grindų tiesiami dembliai, o svečiai sėdi pusiau gulomis ant žemų kušečių. Būti su batais čia visiškai neleistina.

Pažeisti tualeto etiketą


Gyvenime pasitaiko visokių situacijų, ir galbūt žinoti šiuos papročius jums kaip tik pravers Jordanijoje. Korane nurodoma, kad įžengti į tualetą dera kaire koja, o išeiti - dešine. Be to, islamas draudžia atlikti gamtinius reikalus pasisukus veidu arba nugara į Mekos pusę, prie musulmonų kapų, pirtyse, šešėlyje, ant kelio ir vaisių soduose.

Girti mažus vaikus

Artimuosiuose Rytuose visiškai rimtai žiūrima į nužiūrėjimo tikimybę, ypač vaikų - juk šie dar neįgijo pakankamai jėgų blogiui atremti. Būtent todėl čia nepriimta girti svetimų vaikų - tėvams tai gali pasirodyti potencialiai pavojinga atžalų atžvilgiu. Kai kas vaiko net nešaukia vardu, o sugalvoja kokią nors pravardę, kad apgautų piktąsias jėgas. Taigi, jeigu jums būtinai norisi pasakyti apie vaiką ką nors malonaus, pasistenkite prie komplimento jo protui, akims arba elgesiui pridurti frazę “Alacho malone”.

Tylomis priimti šeimininkų svetingumą

Svetingumo priesakas islame - vienas pagrindinių. Musulmonai, įeidami į palapinę, ginklus palikdavo lauke, o šeimininkai negalėdavo pulti įėjusiųjų, net jeigu tai buvo užkietėję priešai, juk dabar jie - svečiai. Svetingi šeimininkai, pakvietę jus į savo namus, padarys viską, kad jums būtų malonu: pagamins daug skanaus maisto, patieks idealiai išvirtą kavą su naminiais saldumynais, jums pašoks ir pagros. O iš jūsų bus tikimasi pagyrimų namų grožiui, skaniam valgiui, gražiems baldams ir indams. Viešėdami pas jordaniečius, negailėkite komplimentų šeimininkams, sakykite jų daug, labai daug. Tai, kas pas mus būtų palaikyta meilikavimu, Rytuose - geras tonas, nuoširdi padėka už vaišingumą.

Skubėti

„Šuai-šuai“ Jordanijoje yra tas pats, kas „manjana“ (rytoj) Ispanijoje. Rytuose, kur gyvenimo tempas yra lėtas, skubėti visiškai nėra kur. Tardamiesi dėl susitikimo arba planuodami reikalus, nepamirškite patikslinti, kokiu laiku susitikimas įvyks: beduinų ar tarptautiniu? Jordanijoje viskas vyksta labai lėtai, kaip kupranugario judėjimas smėlio kopomis. Svarbiausia, išmokti teisingai siūbuoti į taktą.

Pažeisti Ramadaną

Ramadanas - šventas islamo mėnuo, per kurį, kaip teigiama, musulmonai gavo Koraną. Korane išsamiai išdėstomos pasninkavimo taisyklės, priesakai ir draudimai. Jordanijos gyventojai yra labai religingi, laikosi 29-30 dienų Ramadano pasninko ir vengia viešai pažeisti jo draudimus. Turistams taip pat nereikėtų per Ramadaną lauke rūkyti, valgyti ir gerti šviesiuoju paros metu. Be to, daugelis restoranų ir kavinių šį mėnesį ryte ir dieną bus uždaryti ir pradės veikti tik vakarop. Nors pasninko taisyklės draudžia valgyti tarp rytinės ir vakarinės maldos, gaminti valgį nedraudžiama, todėl viešojo maitinimo įstaigos antrojoje dienos pusėje aktyviai dirba, ruošdamosi vakariniam lankytojų antplūdžiui.

Ginčytis su vyru

Jordanijos visuomenė - grynai patriarchalinė. Nors karalystės sostinėje Amane moterys naudojasi savo teisėmis, iš esmės šalyje vis dar išlieka tradicinis gyvenimo būdas: vyras - šeimos galva, moteris - židinio saugotoja, o vyresniems pagal amžių - pirmenybė. Šiais principais grindžiama visa šeimos ir visuomenės sankloda, ir menkiausios nepagarbos vyrui, ypač vyresnio amžiaus, pasireiškimas yra laikomas neišsiauklėjimo ir nemandagumo požymiu, tiek vietos gyventojų, tiek turistų. Tačiau jeigu esate keliautoja ir atvykote paviešėti, jums bus parodytas kuo didžiausias svetingumas, bet nepamirškite: Jordanijoje su vyrais geriau nesiginčyti.

Blogai atsiliepti apie karalių

Karalių Jordanijoje myli visi. Tai aksioma. Kad ir kur užsuktumėte, pirma, ką pastebėsite - karaliaus Huseino ir karaliaus Abdulos (valdančiojo monarcho) portretus. Karalius Huseinas, o dabar ir Abdula II daug nuveikė dėl Jordanijos, o ypač beduinų gerovės: nutiesė daug gerų kelių, įsteigė mokyklas kiekvienoje mažoje gyvenvietėje, padidino raštingumą ir, svarbiausia, dėjo daug pastangų, kad Jordanija taptų viena stabiliausių ir saugiausių Artimųjų Rytų monarchijų. Šalyje tiesiog tvyro monarchijos kultas, o pats karalius Abdula - absoliučios gyventojų daugumos dievaitis. Be to, pikti juokai ir anekdotai apie karalių čia yra nusikaltimas, baudžiamas įstatymu.

Atsisakyti šokių

Jordanija - šalis, kurioje šoka visi (daugiausia, aišku, vyrai). Šokis „dabkė“ - tai įtraukiantis, ritmingas linijinis nacionalinis šokis, kuriam būdingi įvairūs žingsneliai, šuoliukai, trepsenimai. Į tokį pusratį įtraukiami visi, kas eina pro šalį arba tampa atsitiktiniu žiūrovu. Bet kuris jordanietis per penkias minutes jus išmokys šokti „dabkę“, ar būtumėte Amano prekybos centre, ar vidury dykumos. Jeigu jus pakvietė į ratą šokti „dabkės“, neatsisakykite: tegu iš pradžių ir nepataikysite į taktą, bet labai greitai pajusite malonumą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • EKONOMIKOS SULĖTĖJIMAS: Federalinio atsargų banko (FED) valdyba trečiadienio posėdyje nusprendė nekeisti bazinių palūkanų normų, o banko valdybos nariai atmetė siūlymus didinti palūkanų normas šiemet, nes FED prognozuoja ekonomikos sulėtėjimą.
  • RINKIMAI: Afganistano prezidento rinkimai atidedami iki rugsėjo 28 dienos; tai jau antras kartas, kai nukeliama Afganistano prezidento rinkimų data, todėl rinkimai vyks penkiais mėnesiais vėliau, nei planuota.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Ar deklaruosite pajamas už 2018-uosius metus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -2   +1 C

+1    +4 C

 

 +5    +6 C

+5   +7 C

+6   +10 C

 

   +8   +11 C

8-13 m/s

4-5 m/s

 

4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis