respublika.lt

Japoniškas sodas - sumažinto pasaulio elementai

(0)
Publikuota: 2018 liepos 18 14:00:11, Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
G.Girdenio, R.Bernavičiūtės, L.Popkytės, M.Savdianeco nuotr.

Vilniuje, tarp Kalnų parko ir Neries, Sluškų slėnyje, neseniai buvo pristatytas japoniškas sodas su šaltiniu „Sei Shin En“. Išvertus iš japonų kalbos, tai reiškia „tyra širdis“. Nors lankytojams sodas vartus atvers tik rudenį, sekmadieniais jį jau galima apžiūrėti. Be to, turime galimybę su sodu susipažinti virtualiai.

 

Šio sodo idėjos generatorė - dailininkė Dalia Dokšaitė, prieš penketą metų įkūrusi Japonų kultūros namus, o landšaftinio projekto vadovė - Laura Popkytė, ilgą laiką dirbusi ir studijavusi japoniškus sodus Japonijoje. Su L.Popkyte kalbame apie japoniškų sodų kūrimo principus ir „Sei Shin En“ sodo specifiką.

- Laura, pagal kokius principus kuriami japoniški sodai? Vertikalumas, išdėstymas, aukštis, reljefas ir pan.?

- Yra trys pagrindiniai principai.

1. Natūralios gamtos atvaizdavimas. Gamta yra tobula, todėl kūrėjas ja tik seka. Japoniški sodai kuriami įvertinus esamos teritorijos privalumus ir trūkumus, juos įtraukiant į natūralios gamtos atvaizdavimą. Pačių sodų reikšmė ir simbolika kyla iš senovinių Japonijos religinių įsitikinimų bei pagarbos gamtai. Taigi, kuriant šiuos sodus bandoma atvaizduoti išorinį pasaulį - tik sumažintu masteliu. Įvairių sodo elementų aukštis bei išdėstymas parenkamas tinkamu santykiu ir masteliu atvaizduoti sodo vizijai (pvz., jei vieni akmenys simbolizuoja kalnus, o kiti akmenys yra upės pakrantės dalyje, pastarieji neturėtų uždengti ir savo masteliu būti aukštesni už „kalnus“).

Bet kuris gamtos elementas gali būti atkurtas japoniškame sode.

2. Simbolika. Dauguma japoniškų sodų yra mažos, uždaros erdvės, todėl juose taip pat yra mažinamas naudojamų elementų dydis ir skaičius. Todėl akmuo tampa kalnu, balta akmenukų skaldelė - vandenynu ar ežeru, žemi formuoti medeliai - didžiule giria. Taip atvaizduojamas platus pasaulio mikrokosmosas.

3. Skolintas peizažas. Nereikia nieko prašyti ar kažkam įsipareigoti, skolinto peizažo panaudojimas japoniškam sodui tampa didžiuliu privalumu. Jis suteikia dar didesnes galimybes sodo kūrėjo fantazijai. Šiuo principu apjungiami augalai (augantys išorėje ir sodo vidaus teritorijoje), ištrinama riba tarp kuriamo sodo ir gamtos už jo ribų.

- Kokias svarbiausias funkcijas atlieka japoniški sodai? Čiurlenantis vanduo, augmenija, akmenys?

- Japoniško sodo paskirtis yra suteikti žmogui vidinę ramybę, paskatinti meditacijai ar tiesiog ramiems pamąstymams.

- Pažvelgus į šį sodą, iš tiesų aplanko kažkokia vidinė ramybė. Ar tai suveikia ir sode apsilankiusiam žmogui, kuris jau yra praradęs ryšį su gamta?

- Japoniškas sodas yra vieta žmogaus mintims ir sąmonei nurimti. Jis suteikia galimybę žmogui pailsėti, nukelia jo mintis ir sąmonę į ramų, spalvomis neintensyvų foną, sukurtą ir detalizuotą gamtos oazę. Sodas stengiasi nustebinti žmogų, kad jis kaskart iš naujo pažintų ir pamiltų gamtą.

- Kodėl nusprendėte įkurti šį sodą?

- Idėja įrengti sodą kilo dailininkei D.Dokšaitei, kuri šiuo projektu norėjo įtraukti jau esamą vandens šaltinį į japoniško stiliaus sodą. Šios idėjos vedama ji paprašė manęs paruošti sodo projektą. Taip 2009 m. atsirado pirminės sodo gairės. Paraleliai D.Dokšaitė ieškojo rėmėjų japoniško sodo įrengimui. 2015 m., man baigus praktiką ir studijas pagal landšafto architekto Jasu Kitajamos (Yasuo Kitayama) mokymą, Todaidži šventyklos vyriausiasis vienuolis pasisiūlė tapti vieno mano projekto Lietuvoje rėmėju. Sąlyga buvo, kad sodas būtų kuriamas valstybinėje žemėje. Kadangi D.Dokšaitės idėjai įkurti japonišką sodą tuo metu nebuvo atsiradę rėmėjų, o mums kartu bendraujant jau buvo įdėtas nemažas įdirbis, be to, žemė, kurioje tekėjo tas šaltinis, buvo valstybinės reikšmės, - aš nusprendžiau vienuolio paramą panaudoti šiam projektui įgyvendinti. Prikėlus šaltinį japoniško sodo pavidalu ir panaudojus esamo šlaito reljefą, buvo įrengtas „Sei Shin En“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s