respublika.lt

Įdomūs faktai apie Makedoniją

(0)
Publikuota: 2017 spalio 06 17:03:52, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Makedonija: vaikai džiaugiasi naujuoju fontanu Skopjėje. EPA-ELTA nuotr.

Makedonija - šalis Balkanų pusiasalio pietuose, jos teritorija užima 26 tūkst. kv.km, joje gyvena 2 mln. gyventojų, apie 500 tūkst. iš jų gyvena sostinėje Skopjėje.

 

Makedonijų yra keletas: Pirinska - šiuo metu įeina į Bulgarijos sudėtį, Egejska - Graikijos, Gradeška - Albanijos. Šiuolaikinė valstybė Makedonijos Respublika yra tarp visų šių šalių ir užima teritoriją, kuri istoriškai vadinama Vardarska Makedonija (pagal Vardaro upės pavadinimą).

Daugiau kaip 5 šimtmečius, iki 1912 metų, Makedonija priklausė Osmanų imperijai. Todėl kai kurios tradicijos, patiekalai ir net muzika primena turkų.

Žlugus Osmanų imperijai Makedonija neturėjo valstybingumo, jos likimą sprendė kaimynai, nugalėję turkus Balkanų kare ir paskui susivaidiję tarpusavy.

Graikai labai nemėgsta šiuolaikinės Makedonijos Respublikos ir visaip ją spaudžia pakeisti pavadinimą. Mat pagal 1912 metų sąjungininkų susitarimą visos teritorijos, atimtos iš makedonų, perduodamos „geriesiems kaimynams“ 100 metų laikotarpiui, ir jeigu pasibaigus šiam laikotarpiui egzistuos valstybė Makedonijos pavadinimu, jie turės grąžinti jos žemes.

Kai kurios valstybės pripažino jauną valstybę pavadinimu Buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija (FYROM). Šiuo pavadinimu ji įėjo į JT sudėtį.

Aleksandras Makedonietis buvo senovės makedonas, o ne graikas. Graikai net neleido jam dalyvauti olimpinėse žaidynėse, nes, atseit, dalyvauti turi teisę tik graikai.

Makedonai kalba makedonų kalba. Visi supranta ir laisvai bendrauja su serbais, kroatais, juodkalniečiais, bulgarais - tai skirtingos kalbos, bet jos yra panašios.

Nors šalis yra maža, yra daug makedonų kalbos tarmių ir jos gali labai skirtis nuo literatūrinės kalbos.

Tautinis šokis - oro. Šokamas susikibus rankomis, panašiai kaip ratelis, bet kojų judesiai sudėtingi, pagal įvairų muzikos ritmą.

Strugos mieste kasmet vyksta poezijos vakarai, į kuriuos atvyksta poetai iš viso pasaulio.

Bitolos mieste išliko Pilypo II, Aleksandro Makedoniečio tėvo, rūmų griuvėsiai.

Labai dažnai šioje šalyje bet kokio objekto, namo ar garažo statyba nutraukiama, atsitiktinai radus svarbų radinį, ir vietoj jos prasideda archeologiniai kasinėjimai.

Skopjės centre neseniai buvo pastatytas didžiulis paminklas Aleksandrui Makedoniečiui, bet norint neerzinti graikų jis buvo pavadintas „Karys ant žirgo“.

Makedonijos klimatas yra šiltas ir sausas, 300 saulėtų dienų per metus. Žiemą temperatūra nekrenta žemiau 5 laipsnių šalčio, paprastai būna 0-5 laipsniai šilumos, vasarą - 25-35, kartais iki 40 laipsnių karščio.

Skopjė - miestas, kuriame žiemos yra šaltesnės negu likusioje Makedonijoje, o vasaros karštesnės.

Dauguma makedonų vaikų nenutuokia, kas yra rogutės ir kaip lipdyti sniego senį.

Makedonijos kalnuose yra šalčiau, snieguota. Yra slidinėjimo kurortų.

Makedonija neturi priėjimo prie jūros, bet joje yra daug ežerų, garsiausias iš jų - Ochridas. Tai seniausias ir giliausias ežeras Balkanuose, yra 750 m aukštyje virš jūros lygio, gylis siekia 300 m, jam apie 5 mln. metų. Jo vanduo yra labai švarus. Į jį nepatenka nuotekos, net iš upės, kuri įteka į ežerą, prieš tai yra išvalomos šiukšlės.

Crni Drin upės, kuri įteka į Ochrido ežerą, vandenys nesusimaišo su ežero vandenimis, ir iš aukštai galima matyti, kaip ji juoda juosta prateka turkio spalvos vandeniu ir kitoje pusėje išteka.

Kiekvienas pasiturintis makedonas Ochride turi namą arba butą, į kurį atvyksta savaitgaliais, bet atostogauja Juodkalnijoje arba Graikijoje, nes jūra yra šiltesnė už ežerą.

Šalyje vyrų yra apie 60 proc., o moterų - 40 proc. Merginos išteka anksti, vyrai dažnai neveda iki 30-35 metų, kai kurie neveda niekada.

Nusikalstamumas Makedonijoje, išskyrus albanų gyvenamus rajonus, yra artimas nuliui. Mieste mašinos galima net nerakinti.

Makedonai - labai patriotiški piliečiai. Kiekvienuose namuose yra vėliava, suvenyrų arba drabužių su tautine simbolika, jie dievina savo virtuvę, muziką, futbolo komandą ir mano, kad tai, kas makedoniška, - geriausia.

Makedonai, ypač gyvenantys nedideliuose miesteliuose ir kaimuose, yra labai atviri ir nuoširdūs, mėgsta užsieniečiams uždavinėti kvailus klausimus („O karvės pas jus tokios pačios?“ arba „O kaip jūs meldžiatės?“), ir jeigu jiems patikote, būtinai pasakys, kad esate labai gražūs, jie gyvenime gražesnių žmonių nematė.

Visi giminaičiai džiaugiasi, kai gimsta berniukas, mergaitės gimimas priimamas santūriau. Gimdyvė klausiama: ką pagimdei? Vaiką ar mergaitę? Maži berniukai yra labai lepinami. Manoma, kad jiems nieko negalima atsakyti, „nes jis yra berniukas“. Tiesa, šiuolaikiniai tėvai yra pažangesni ir visus vaikus myli vienodai.

Makedonų namuose nėra centrinio šildymo, dažnai visame name yra vienas elektrinis šildytuvas, kuris stovi vaikų miegamajame. Šiuolaikiniuose namuose kartais įrengiamos „šiltos grindys“.

Išeivių iš Makedonijos pasaulyje yra daugiau negu gyvenančiųjų šalyje. Daugiausia makedonų gyvena JAV, Australijoje, Belgijoje, Danijoje, Italijoje, Vokietijoje. Buvo keletas emigracijos bangų, pradedant XIX a., kai žmonės gelbėjosi nuo skurdo ir osmanų jungo.

Socializmas Jugoslavijoje gerokai skyrėsi nuo sovietinio, žemė iš žmonių nebuvo atimta, buvo leidžiamas privatus verslas. Makedonijoje daug privačių įmonėlių, kuriose darbuojasi ne viena šeimos karta, tai visokios dirbtuvės, vynuogynai, parduotuvėlės, taip pat žemės valdos.

Makedonijoje yra marmuro telkinių, net marmurinių kalnų. Todėl marmuru grįsta mažo miestelio centrinė aikštė - ne retenybė, čia jis nėra brangus. Kasant marmurą lieka daug marmuro laužo - įvairaus dydžio kreivų blokelių, marmuro skaldos. Vietos gyventojai juo grindžia savo kiemus, dažnai galima pamatyti kuklų namuką su gražiu marmuriniu kiemu.

Makedonai augina daugiau kaip 40 rūšių įvairaus dydžio, spalvos, formos, skonio ir aštrumo pipirų. Galima sakyti, kad tai yra vienas pagrindinių maisto produktų šalia kviečių, brinzos ir pomidorų. Bulvės vietos dirvožemyje auga prastai, todėl yra nepopuliarios.

Makedonijos kalnuose esama kaimų, kuriuose avių yra tūkstančius kartų daugiau negu žmonių.

Makedonijoje nerasite grikių ir silkės. Silkė makedonams kelia pasibjaurėjimą.

Makedonai geria rakiją - vynuogių degtinę - ir baltąjį vyną, skiestą gazuotu vandeniu. Geria nedaug, nepasigeria. Jei miestelyje yra užkietėjęs alkoholikas - jis vienintelis visoje apylinkėje, ir greičiausiai dėl kažkokios priežasties kurį laiką gyvenęs Rusijoje.

Per šventes visiškai blaivūs makedonai šoka ant stalų. Tradicija!

Tai, ko neįmanoma perteikti žodžiais, - atmosfera šalyje. Išdidžių makedonų lėtas gyvenimo ritmas. Stebuklingi saulėlydžiai ir saulėtekiai begalinių kalnų fone. Saldūs karštos Makedonijos vasaros kvapai. Makedoniją reikia pajausti, taigi joje apsilankyti!


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s