respublika.lt

Įdomūs faktai apie Argentiną

(0)
Publikuota: 2016 rugsėjo 23 12:51:03, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Įdomūs faktai apie Argentiną. EPA-Eltos nuotr.

Ši Pietų Amerikos šalis garsėja ne tik architektūra, ugningu tango, kepsniais, vynu ir futbolu, bet ir padovanojo pasauliui ne vieną legendinę XX a. asmenybę - Evą Peron, Če Gevarą, Diegą Maradoną...

 


Įspūdingi skaičiai

2,8 mln. kvadratinių kilometrų ploto šalis yra viena didžiausių pasaulyje, antroji pagal dydį Lotynų Amerikoje (po Brazilijos) ir didžiausia tarp kalbančiųjų ispaniškai. Šalies gyventojų šaknys susijusios su XVI a. ispanų vykdyta kolonizacija. XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje Argentiną užplūdo kelios imigrantų bangos, padariusios esminę įtaką šiandieninei kultūrai ir demografinei situacijai.

Pagal statistiką, Argentinoje gyvena daugiausia baltosios rasės žmonių tarp visų Šiaurės ir Pietų Amerikos šalių. Pagal 2010 m. gyventojų surašymo duomenis, beveik 97 proc. Argentinos gyventojų (38 iš 40 mln. žmonių) kilmė yra europietiška.

1974-1983 metais Argentinoje be žinios dingo apie 30 tūkst. žmonių. Daugumą jų nužudė tuomet valdžią užgrobusi karinė chunta.

Argentina - antroji pasaulyje (po Japonijos) pagal sergančiųjų anoreksija skaičių. Dauguma ligonių - moterys; tik vienas iš aštuonių gydomų pacientų yra vyras.

Istorija


Šalies pavadinimas yra kilęs iš lotyniško žodžio "argentum", kuris reiškia "sidabras". Pirmieji persikėlėliai iš Europos manė, kad Argentina turtinga sidabro, tačiau šis faktas nepasitvirtino.

Argentina - pirmoji šalis, kurioje žmogaus kaltei nustatyti buvo panaudota daktiloskopija. Pirmą kartą pirštų atspaudai buvo paimti 1892 m., kai nusikaltėlis paliko kruvinų pirštų atspaudus ant durų. Policijai pavyko įrodyti Franciskos Rochas (Francisca Rojas) kaltę - ji buvo įtariama nužudžiusi du savo vaikus.

Argentinos ispanų kalba, vadinama "lunfardo", yra vienas iš slengo, XIX a. pradžioje atsiradusio Buenos Airėse, porūšių. Ji panašesnė į italų negu į Meksikos ispanų kalbą. Ir galbūt susiformavo kaip kriminalinio žargono forma.

Asmenybės


Eva Peron (kurią suvaidino Madona 1996 metais sukurtame filme "Evita") yra viena garsiausių istorijoje pirmųjų ponių, o Argentinoje ji yra tiesiog dievinama. E.Peron tapo pasauliniu laisvės ir judėjimo už moterų lygiateisiškumą simboliu. Kristina Fernandes de Kiršner (Cristina Fernandez de Kirchner), pirmoji šalies istorijoje moteris, išrinkta prezidente (2007-2015 m.), kartą pasakė, kad jos kartos moterys yra skolingos Evai už jos parodytą "entuziazmo ir karingumo pavyzdį". Kad būtų lengviau įsivaizduoti, kaip argentiniečiai mylėjo E.Peron, priminsime, kad per jos laidotuvių procesiją aštuoni žmonės buvo sutrypti ir daugiau kaip 2 tūkst. žmonių patyrė įvairaus sunkumo traumas.

Garsiausias XX a. revoliucionierius ir Kubos revoliucijos simbolis Ernestas Če Gevara (Ernesto Che Guevara) buvo argentinietis, o ne kubietis, kaip klaidingai mano daugelis. E.Če Gevara gimė 1928 m. birželio 14-ąją Rosarijo mieste (taip, Lionelio Mesio gimtinėje) ir buvo visateisis Argentinos pilietis.

Popiežius Pranciškus, 266-asis Romos katalikų bažnyčios pontifikas, yra kilęs iš Argentinos. Jis - pirmasis istorijoje popiežius iš Naujojo pasaulio.

Kuo garsėja?


Vienas populiariausių šokių pasaulyje - tango - gimė Buenos Airių viešnamių rajone XIX a. pabaigoje. Tango iš pradžių buvo laikomas vyrų šokiu. Tačiau pirmosios oficialios tango šokėjos buvo uosto prostitutės, šiuo jausmingu šokiu viliodavusios vyrus.

Argentina yra trečioji pagal dydį jautienos gamintoja pasaulyje. Šalyje per metus pagaminama 2,8-3,5 mln. tonų mėsos, o argentinietiški kepsniai visame pasaulyje garsėja kaip didžiausi ir skaniausi.

Nuo XVI a. Argentina yra viena pagrindinių pasaulio vyno gamintojų. Šiandien šalyje yra apie 1800 vyno gamyklų. Šiuo metu Argentina užima penktąją vietą pasaulyje pagal vyno gamybą.

Gamta

Akonkagvos kalnas yra aukščiausias ne tik Argentinoje, bet ir visoje Šiaurės ir Pietų Amerikoje - 6962 metrai. Išvertus iš kečua kalbos, jo pavadinimas reiškia "akmeninis sargas".

"Vargšė Niagara!" Pasakojama, kad taip šūktelėjo Eleonora Ruzvelt (Eleanor Roosevelt), pirmą kartą apsilankiusi prie Iguasu krioklių. Jų pavadinimas kilęs iš gvaranių kalbos ir reiškia "dideli vandenys". Šie kriokliai, įrašyti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, yra viena labiausiai turistų lankomų Argentinos įžymybių.

Argentinos teritorijoje yra piečiausias pasaulio miestas - Ušuaja. Į šį titulą taip pat pretenduoja Puerto Viljamsas, Čilės gyvenvietė su 2 tūkst. žmonių. Tačiau Ušuaja, kurioje gyvena beveik 60 tūkst. žmonių, nuo seno yra prekybos ir ekonomikos centras, taigi ją labiau galima vadinti miestu.

Draudimai

Lionelis Mesis (Lionel Messi) yra plačiai pripažintas didis mūsų laikų futbolininkas, kurį gerai pažįsta visi futbolo gerbėjai. Bet nedaug kas žino, kad Rosarijo, L.Mesio gimtojo miesto, valdininkai uždraudė tėvams suteikti vaikams Mesio vardą baimindamiesi, jog tarp vietos gyventojų kils didžiulė painiava.

Argentinoje iki šiol oficialiai draudžiami abortai, išskyrus išprievartavimo atvejus ir jeigu gresia pavojus nėščios moters gyvybei.

Neįtikėtina

Buenos Airėse praktikuoja daugiau psichoanalitikų ir psichiatrų nei bet kuriame kitame pasaulio mieste. Čia net yra atskiras "psichoanalitinis" rajonas, vadinamas "Froido miestu" (Ville Freud). Apskaičiuota, kad 100 tūkst. miesto gyventojų tenka 145 psichologai.

Argentinoje gyvena daugiausia kino mėgėjų - šalis pirmauja pagal peržiūrėtų filmų skaičių vienam gyventojui. Tai vienintelė Pietų Amerikos šalis, gavusi "Oskarą", beje, dukart: 1985 m. už istorinę dramą "Oficiali versija" ir 2010 m. - už kriminalinę dramą "Paslaptis jo akyse".

Argentina - bene garsiausio per visą istoriją futbolininko Diego Maradonos tėvynė. Futbolo legenda yra vienintelis pasaulio sportininkas, turintis savo religiją. Jis yra garbinamas tiek, kad daugybė gerbėjų įkūrė "Maradonos bažnyčią", kuriai priklauso apie 60 tūkst. žmonių.

1977 m. Argentina išsiuntė į Antarktidą nėščią moterį, kad galėtų pretenduoti į žemyno dalį. Jos sūnus Emilijus Palma (Emilio Palma) tapo pirmuoju Antarktidoje gimusiu žmogumi. Argentina taip pat yra pirmoji šalis, kurios piliečiai šventė vestuves šiame sniego ir ledo žemyne.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s