respublika.lt

2018 birželio 24, sekmadienis

„COSMOS Place“ - vieta, kur žaidimai ir edukacija eina išviennuotraukos

2017 rugsėjo mėn. 11 d. 08:55:45
Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ

Vaikams gyvenimas yra žaidimas – taip teigia psichologai. Bet kaip padaryti, kad tas žaidimas būtų ne tik pramoga, bet ir pamoka? Šį uždavinį, pasitelkę naująsias technologijas, išsprendė vaikų laisvalaikio ir edukacijos centras „COSMOS Place“ ir jo įkūrėjas Darius Kupliauskas. Pavasarį Ogmios mieste atsidaręs centras pradeda naują sezoną ir kviečia vaikus bei jų tėvelius čia ne tik praleisti laisvalaikį, švęsti gimtadienius, bet ir pasisemti žinių.

 

Apie centrą

„COSMOS Place“ įkūrėjas ir sumanytojas Darius Kupliauskas:


„Dirbdamas inovatyvių medijų versle, pastebėjau, kad  Lietuvoje trūksta naujųjų technologijų pritaikymo vaikams. Keliaudamas mačiau ne vieną centrą, kuriuose vaikų laisvalaikio užsiėmimai paremti inovatyviomis technologijomis, o mūsų rinkoje vaikų žaidimų kambariai visur daugmaž vienodi – laipiojimų trasos, čiuožyklos, sūpynės, kamuoliukų baseinai, batutai, žaislai. Nusprendėme padaryti kažką kitokio. Dirbome su Lietuvos architektais, dizaineriais, žiūrėjome, kad tiek erdvės, tiek užsiėmimai būtų pritaikyti ne tik žaidimams, bet ir edukacijai. Jiems tai buvo tikras iššūkis – kaip 420 kvadratinių metrų plotą paruošti taip, kad vaikams būtų erdvu, o visos pramogos būtų šalia ir jungtųsi viena su kita. Juk naujausios technologijos čia yra naudojamos ne tam, kad vaikas būtų vienas paliktas su kompiuteriu, technologijos čia tik kaip įrankis vaikams padėti pažinti ir suprasti jį supantį pasaulį. Turime animatorius, kurie visada bendrauja su čia žaidžiančiais vaikais, užsiima su jais. Kiekvienas jų būna išklausytas ir išgirstas“.

Apie užsiėmimus

„COSMOS Place“ edukatorė Austė Abraškevičiūtė:


„COSMOS Place“ edukacinių užsiėmimų tikslas - pažadinti ir išlaikyti vaiko smalsumą jį supančiam pasauliui bei paskatinti kurti. Iš viso centre yra 7 skirtingos programos, skirtos 6-11 metų vaikams. Viena programa kainuoja 35 eurus ir trunka vieną mėnesį. Į ją įeina 4 užsiėmimai po 2 valandas. Tiesa, visos programos yra tęstinės - baigus vieną, einama prie kitos.

Be to, mūsų centre vyksta ir vienkartiniai užsiėmimai. O atvykus čia švęsti gimtadienio, pasirūpinsime, kad vaikai ne tik pramogautų, bet ir išmoktų naujų dalykų. Gimtadieniams ar kitų progų vakarėliams siūlome įvairias programas, pavyzdžiui, „Gyvybė žemėje“. Vaikams pasakojame apie dinozaurų atsiradimą, žemės evoliuciją, gaminame fosilijų modelį. Apskritai  visas centras yra sukurtas taip, kad jis edukuotų. Turime daug idėjų, kaip tobulėti toliau ir kurti dar daugiau lavinančių pramogų mažiesiems smalsuoliams.

Bene svarbiausia šiųmetė naujiena mūsų centre yra užsiėmimai ne tik vaikams, bet ir tėveliams - pozityvi tėvystė. Jų metu tėvams bus skirti vieni užsiėmimai, vaikams - kiti. Planuojame diskutuoti su psichologais, edukologais ir kitais specialistais tokiomis temomis kaip ribų nustatymas, emocinio intelekto ugdymas, adaptacijos problemos. Be to, turime idėją suteikti konsultacinę pagalbą ir ką tik pagimdžiusioms mamoms, susiduriančioms su naujais iššūkiais ir išbandymais“.

Ko reikia vaikams?


Anot psichoterapeuto Eugenijaus Laurinaičio, bėgant laikui, keičiasi tik žaislai, bet ne vaikai ir jų poreikiai, kurių svarbiausias - kurti santykį su kitu žmogumi. Būtent komandinis darbas, mokėjimas bendradarbiauti, santykių kūrimas bei puoselėjimas ir yra skatinamas „COSMOS Place“ centre. Apie tai, kaip žaidimai gali ugdyti ir kaip čia gali padėti naujosios technologijos, pasakojo psichoterapeutas E.Laurinaitis. 

- „COSMOS Place“ centre naujausios technologijos padeda vaikams tiek žaisti, tiek mokytis, tiek bendrauti. Bet būna situacijų, kai kompiuteriai ar išmanieji telefonai daro meškos paslaugą vaikų ugdymui. Kodėl kartais televizorius vaikams tampa svarbesnis už bendravimą su tėvais?

- Nes tėvai nemoka bendrauti. Jie moka nurodinėti, vadovauti, bet nemoka vaiko klausyti. Pažiūrėkite, kas iš suaugusiųjų moka išgirsti vaiką? Išgirsti jo klausimą, suprasti, kad nebūna kvailų klausimų, būna tik kvaili atsakymai. Kartais tėvai nori, kad vaikai kuo greičiau viską sužinotų, jiems viską susako ir nusiplauna rankas, kad galėtų po darbų pailsėti. O tai yra visiškas bendravimo atsisakymas, savo pareigų nevykdymas. Suaugusiojo užduotis yra padėti vaikui suvokti šitą pasaulį, atskleisti vertybes, kurios jam padės ateityje, įskiepyti sugebėjimą savarankiškai spręsti tam tikras problemas. Tam reikia laiptelių, laiko ir proceso. O suaugusieji neturi kantrybės, ir tai yra jų bėda, dėl kurios kenčia vaikai. Tada jie gelbėjasi kaip gali, ir jei vaikai daro kažko daugiau negu nori suaugusieji, suaugusieji turėtų pirmiausia atsigręžti į save ir pagalvoti, ko nepadarė, jei vaikui su kompiuteriu geriau negu su jais pačiais.

- Šiame centre ugdymas vyksta per žaidimus, fizines užduotis, pavyzdžiui, grojančios virvės, kuriomis kopiant aukštyn, garsas vis stiprėja. Kaip tai padeda vaikams?

- Labai gerai, kad daug veiklų čia paremta fiziniu lavinimu. Vaikui jo gyvenimas yra žaidimas, bet tas žaidimas turi būti susietas su kūnu. Daugelio dalykų vaikai dar nemoka išreikšti žodžiais, jie tai išreiškia per judesį, per kaladėlių statymą, per žaidimą. Todėl čia naudojami virtualūs dalykai yra labai atitinkantys vaiko raidos etapus, kad jis be didelių pastangų galėtų dirbti su išorine realybe. Be to, žaidimuose yra gerai tai, kad nėra atsakomybės dėl to, ką padarei blogai. Klaidos yra natūralus žaidimo elementas, už jas niekas nebaudžia. Pamenate, kai žaisdavome kieme, būdavo toks stebuklinkas žodis „čiur“ - kas nors neišeidavo - „čiur“ žaidžiame iš naujo. Suaugusieji nemoka pasakyti „čiur“. Su jais labai sunku. Gal dėl to su seneliais lengviau. Jie labiau atsipalaidavę.

- Manote, kad jei vaikas neklauso, tai kažką blogai daro suaugusysis?

- Taip. Yra labai paprasta taisyklė - jei kas nors neišeina taip, reikia daryti kitaip. Kai tėvai, pavyzdžiui, pasako eik miegoti, o vaikas neina, reikia suprasti, kodėl jis neina, o ne kelti toną. Ar tai padės vaikui užmigti? Ne. Reikia domėtis, kodėl jis nenori miegoti. Gal pasirodys, kad jis sapnuoja košmarus, o gal jam labai įdomi to filmo pabaiga, kurį dabar visi žiūri, o gal pasirodys, kad jis bijo būti vienas savo kambaryje. Gali pasirodyti labai daug dalykų, bet tam reikia ir tėvams atsitraukti nuo televizoriaus ir pabendrauti su vaiku.

- O kaip žiūrite į teorijas apie susitarimą, apdovanojimus?

- Žinoma, vaikas turi gauti apdovanojimą už gerus poelgius. Tik vienas dalykas yra apdovanoti, kitas - papirkti. Šitą ribą reikia suvokti. O riba paprasta - apdovanojimas yra tada, kai jis iš tikrųjų adekvatus susitarimo veiksmui. Jei mes susitarėme, kad vaikas mokykloje visus metus gaus nemažiau nei 6 ir po to važiuosime į užsienį ten, kur nori jis, tai adekvatu. Bet jei už vieną pažymį, mes visi važiuosime ten, kur jis nori, akivaizdu, kad neadekvatu. Tai svarbu vaikui, nes jis pradeda suvokti kiekį - kas yra daug, o kas yra mažai. Deja, daugelis užsiėmusių, daug uždirbančių ir „teisingų“ tėvelių dabar dažnai vaikus papirkinėja. Jie taip pavargsta savo darbe, kad grįžę nori tik ramybės - įbesti nosį į televizorių ir užsidengti laikraščiu. Todėl savo vaikams perka viską, kad tik šie netrukdytų. Bet čia jau yra korupcija. Vaikas ne kvailas, jis supranta, kad reikia netrukdyti, bet jis supranta ir kitą - jei jis trukdys, gaus dar ką nors. Bet gyvenime taip nebus. Toks vaikas, atėjęs į savo bendruomenę, liks nesuprastas. Jam susirasti savo vietą bus labai sunku.

- Kaip pasakojo centro „COSMOS Place“ edukologė, čia daugelis žaidimų yra paremti komandiniu darbu. Kokią įtaką tai daro vaiko raidai?

- Vaikui nuo 3-4 metų jau reikia kitų vaikų, nes atsiranda suvokimas „aš“ ir „ne aš“. Tas, kas ne aš tampa įdomus. Bet kai kalbame apie kolektyvinį darbą, jis prasideda nuo mažų dalykų - kai dviese traukiame vieną vežimėlį arba dviese sėdime viename vežimėlyje. Suvokimas, kad negalima daryti kitam to, ko nenori, kad darytų tau, ateina per sąveiką, o ne per žodžius. Lygiai taip pat ir komandinio darbo svarba. Vaikas turi suprasti, kad ne viską gali padaryti pats vienas, kad su kitais jis gali pasiekti geresnį rezultatą. Visa tai irgi ateina tik per kolektyvinį bendravimą ir žaidimus.

- Kartais, matyt, nėra taip paprasta vaiką išmokyti bendradarbiavimo su kitu vaiku, juk Z kartos (Z kartos vaikai yra gimę nuo 2003 iki 2023 m.) vaikai yra individualistai. Kuo dar Z kartos vaikai skiriasi nuo kitų kartų?

- Visų pirma tuo, kad mes juos labai užmaitinome technologijomis. Jie visko daug greičiau išmoksta. Bet gyvenimas nesikeičia, žaislai keičiasi. Keičiasi tėvų įsivaizdavimas, kad jei daviau vaikui žaislą, manęs jam jau nebereikia. Tėvai nusiplauna rankas, o Z kartos vaikai išauga labai vieniši.

- Bet ar ne taip buvo visą laiką? Juk, vargu, ar tarpukariu, ar dar anksčiau, kai reikėdavo visus ūkio darbus nudirbti, tėvai turėdavo laiko žaisti su vaikais...

- Neužmirškime vieno dalyko, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje anksčiau niekada vienuose namuose negyveno dviejų kartų šeimos. Gyveno trijų kartų šeima – tėvai, seneliai ir anūkai. Seneliai su anūkais turėdavo galimybę užsiimti kartu. Juk ne be reikalo buvo tokia patarlė „senas ką mažas“. Jų jėgų būdavo panašiai, jų tempas panašus, kas buvo didžiai skirtinga - patirtis. Ir jie ją perduodavo savo anūkams. Tradicinėje visuomenėje buvo vaidmenų pasidalijimas, kad vaikas nebūtų paliktas vienas. Dabar mūsų visuomenėje vaikas dažnai suvokiamas kaip trukdis - trukdis karjerai, trukdis draugams, hobiams, todėl vaikui ieškoma specifinės vietos, kad jis mažiausiai trukdytų. Niekas taip nekalba, niekas taip nesako ir garsiai negalvoja, bet daro. Kiekvienas vaikas dabar turi po savo kambarį, po savo televizorių, po savo kompiuterį, po savo planšetę ir dar po savo šuniuką ar žiurkėną, kad tik sėdėtų savo kambaryje. Taip mes auginame Z kartą. Kas paskui išeina? Santykiai jiems nebebūna tokie svarbūs. Jiems svarbus tampa tik savo poreikių patenkinimas.

- Sutikite, kad įvairios žaidimų aikštelės prekybos centruose irgi yra viena iš formų, kaip tų vaikų atsikratyti...

- Galbūt, bet tada jau reikia žiūrėti, kokia yra tos žaidimų aikštelės filosofija. Džiaugiuosi, kad „COSMOS Place“ centro filosofija yra ugdyti santykį tarp žmonių per įvairius interaktyvius užsiėmimus.

„COSMOS Place“ siūlomos edukacinės programos:


„Laikas“

Programa skirta 6-8 metų vaikams. Čia vaikai mokysis pažinti laiką ir su juo susijusius objektus, aiškinsis laikrodžių veikimo principus, bandys suvokti, kaip kinta para, mokysis matuoti ir lyginti temperatūrą.

„Formos“

Programa skirta 5-8 metų vaikams. Jos tikslas pažinti ir lyginti įvairias figūras ir formas. Pateikiama informacija skatins domėtis istorija ir kultūra. Naudojant vaidmenų žaidimus vaikai taps „COSMOS Place“ miesto architektais.

„Gyvybė žemėje“

Programa skirta 5-8 metų vaikams. Pagrindinis jos tikslas sužinoti, kaip veikia gamtos dėsniai ir turimas žinias pritaikyti kasdienybėje. Čia vaikai susipažins su gyvūnijos ir augalijos evoliucija, taps mokslininkais, kurie tirs dar neatrastas gyvybės formas.

„Emocijų žemėlapis“

Programa skirta 5-11 metų vaikams. Jos tikslas mokytis atpažinti savo ir kitų jausmus bei emocijas, rasti ir pasirinkti būdus, padedančius įveikti kylančius sunkumus, ieškoti tinkamų būdų, kaip suvaldyti pyktį, baimę, liūdesį.

„Robotika“

Programa skirta 5-11 metų vaikams. Jos tikslas mokytis programavimo ir projektavimo pagrindų. Dalyviai suvoks pagrindinius elektronikos, projektavimo ir programavimo principus. Edukacija sukurta remiantis STEAM metodika.

„Sumanieji“

Programa skirta 5-11 metų vaikams. Jos tikslas mokytis suprasti žmogų lydinčius reiškinius ir gebėti paaiškinti, kas daro įtaką jų pasireiškimui. Pavyzdžiui, kas yra melas, ašaros, senatvė, kodėl verkiama ar senstama.

„Kosmosas“


Programa skirta 9-11 metų vaikams. Jos tikslas suprasti saulės sistemos veikimo principus. Vaikai čia aiškinsis natūralių ir dirbtinių kosminių palydovų atsiradimo priežastis, jų paskirtį, pagrindinius erdvėlaivių kūrimo principus.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: šeštadienį Kauno Aleksoto aerodrome avariniu būdu privalėjo leistis lėktuvas „Jak-52“; į ligoninę išvežta lėktuvo pilotė Rita Eriksonienė; ji - akrobatinio sporto meistrė bei Lietuvos čempionė; kartu su ja skridusiam vyrui medikų pagalbos neprireikė.
  • MOLDOVA: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja penktadienį palaikė Didžiosios Britanijos, Kanados, Lenkijos, Lietuvos ir dar septynių šalių raginimą Rusijai išvesti savo pajėgas iš atsiskyrusio Moldovos regiono.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar švenčiate Jonines?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8   +12 C

   +8  +12 C

 

   +8  +12 C

  +17   +21 C

   +16  +18 C

 

   +14   +18 C

    1-3 m/s

   1-4 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis