respublika.lt

2018 birželio 23, šeštadienis

Būna ir taip: dalykiški katinainuotraukos

2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 17:05:18
Milda KUNSKAITĖ

Pasirodo, tarnybiniai būna ne tik šunys. Katės, kurias visi įprato laikyti tinginėmis ir dykaduonėmis, taip pat gali duoti naudos žmonijai ir net eiti atsakingas pareigas.

 

Kecelis - kompozitorius

Kecelio talentą kurti pripažino ne tik jį dievinantis šeimininkas pianistas Mošė Kotelas (Moshe Cotel). M.Kotelas įrašė jo požiūriu itin vykusią melodiją, kurią katinas sugrojo, vaikštinėdamas pianino klaviatūra, ir ją pristatė Paryžiaus muzikos konkurse. Keceliui buvo skirtas prizas. Konkursas buvo visiškai sąžiningas, nes tik paskelbusi nugalėtojus komisija sužinojo, kad melodijos autorius - katinas.

Feliset - kosmonautė


Feliset - pirmoji prancūzų kosmonautė katė ir apskritai pirmoji į kosmosą pakilusi katė. 1963 m. spalio 18 d. Feliset atliko kelionę į kosmosą raketoje „Veronique AG1“ ir sėkmingai grįžo į Žemę. Ruošiantis skrydžiui Feliset nugalėjo 14 kitų keturkojų konkurentų. Skrydžio aukštis siekė 155 km, nesvarumo būsena truko 302 sekundes. Paieškų ir gelbėjimo tarnyba suveikė labai operatyviai ir katė iš kapsulės buvo ištraukta praėjus 13 min. ir 13 sek. po starto. Kosmonautė jautėsi kuo puikiausiai.

Pašto katės Belgijoje

Pirmą kartą ši tarnyba atsirado užpraeito amžiaus 8-ame dešimtmetyje, kai Lježe (Belgija) apie 40 kačių buvo specialiai išdresuotos ir išmokytos išnešioti po namus korespondenciją. Laikraščiuose net buvo juokaujama apie „nusikaltėlius šunis“, kurie gali sutrukdyti katėms pakeisti paštininkus žmones. Galop ir „nusikaltėliai“, ir pačių kačių nepriklausomas būdas sutrukdė šiai idėjai pasklisti plačiau net nedidelėje Belgijoje.

Katinas Stabsas - nepakeičiamas miesto meras

Ką daryti, jeigu jums nepatinka nė vienas iš politikų, pretenduojančių tapti miesto meru? Žinoma, siūlyti savo kandidatą. Ir nieko tokio, jeigu jis ne žmogus, o katinas. Net geriau: jis nerezga intrigų ir nevagia. Taip samprotauja Talkitnos miestelio Aliaskoje gyventojai. Pirmą kartą miestelio, kuriame gyvena 900 žmonių, garbės meru rudas katinas Stabsas buvo išrinktas 1997 m. ir šiame poste išbuvo iki mirties šių metų liepą. Kaip kiekvienas save gerbiantis politikas, Stabsas turėjo savo paskyrą socialiniame tinkle. Mero draugų skaičius yra toks pat kaip Talkitnos gyventojų. Kokia gi nauda iš keturkojo mero, paklausite jūs? Atsiradus Stabsui, miestelio populiarumas tarp turistų išaugo kelis kartus. Rudaplaukį politiką lankydavo ekskursijos: jis oriai gulėdavo ant pagalvių miesto administracijos pastate, ir miesto svečiai gaudavo unikalią progą paglostyti valdininką. Priešais jį buvo padėta vyno taurė, iš kurios jis lakdavo vandenį. Talkitnos gyventojai dievino savo merą, nes jis niekada nemelavo ir mylėjo be išimties visus bendrapiliečius.

2012 m. Stabso pavyzdys įkvėpė Meino meškėnų veislės katiną Henką balotiruotis į Virdžinijos senatą. Henkas gavo 7000 balsų ir gerokai patampė nervus kitiems, dvikojams pretendentams.

Katinas, vardu Morisas, buvo iškeltas kandidatu į merus Chalapos mieste Meksikos Verakruso valstijoje. Pagrindinis jo kampanijos šūkis buvo pažadas išvaduoti miestą nuo „žiurkių“, kaip vietos žargonu vadinami korumpuoti valdininkai. Kandidatu į miesto galvas savo katiną iškėlė du studentai, nepatenkinti vietos valdžia. Jie Morisui sukūrė paskyras „Twitter“ ir „Facebook“. „Aš gimiau Chalapoje, miegu, vaikštau į tualetą, valgau, žaidžiu, labai daug miegu, o tai - idealus savybių rinkinys norinčiam tapti kandidatu į mero postą“, - rašoma Moriso tinklaraštyje. Rinkėjams tiek patiko idėja kelti katino kandidatūrą į vadovaujamas pareigas, kad jo vardas pasklido toli už Chalapos ribų. Toliausiai nuėjo Žemutinės Kalifornijos valstijos gyventojai, rinkę naują gubernatorių. Ne vienas žmogus įrašė Morisą į valstijos gubernatoriaus rinkimų biuletenį.

Tama - stoties prižiūrėtoja

Kai katė Tama buvo paskirta Vakajamos (Japonija) geležinkelio stoties prižiūrėtoja, keleivių srautas staiga padidėjo net 10 proc., o tai yra beveik 2,1 mln. keleivių per metus. Nauda valstybės iždui - papildomi 1,1 milijardų jenų (apie 11 mln. dolerių). Geležinkeliai paaukštino Tamą pareigomis, ji tapo pirmąja pasaulyje kate oficialia geležinkelio stoties viršininke ir dirbo šiame poste iki mirties.

Katinas - CŽV šnipas

Praėjusio amžiaus 7-ame deš. CŽV išties turėjo katiną šnipą. Jam teko atlaikyti sudėtingą operaciją, kurios metu į išorinę ausies landą buvo implantuotas pasiklausymo įrenginio mikrofonas. Katino parengimas mokesčių mokėtojams atsiėjo ne vieną milijoną dolerių, o dresūrai ir medicininėms manipuliacijoms prireikė kelerių metų. Kai pagaliau viskas buvo parengta, katinas šnipas, kurio užduotis buvo užtikrinti galimybę laisvai klausytis svarbių pokalbių, buvo paleistas iš CŽV priklausančio automobilio. Katinas bėgo per kelią į užduoties vietą, bet nespėjo - jį partrenkė ir mirtinai sužalojo paprastas taksi automobilis.

Oskaras - pranašautojas

Oskaras dirba vienuose Amerikos senelių namuose. Jis neklystamai nustato, kad žmogui liko gyventi kelios valandos, ir tupiasi jam ant kelių, tarsi norėdamas atsisveikinti. Katino pranašystės yra tokios tikslios, kad pamatęs Oskarą prie paciento lovos personalas siunčia giminaičiams pranešimą. Oskaras dar būdamas kačiukas pateko į senyvų ir sunkiai sergančių žmonių reabilitacijos centrą Rod Ailende, ten ir užaugo. Kai gyvūnėliui buvo 6 mėnesiai, medicinos seserys pastebėjo, kad jis miega su pacientais, kurie netrukus miršta. Pasižymėdamas „ypatinga nuojauta“, Oskaras nustatė 50 tokių ligonių. Jeigu katinas neįleidžiamas į palatą, jis miauksi už durų. Visada pacientas miršta praėjus kelioms valandoms po katino „signalų“. Kartą dėl įdomumo jį buvo bandyta palikti šalia ligonio, kuriam gydytojai jau paskelbė „nuosprendį“. Bet katinas nė už ką nesutiko gulėti prie jo kojų ir nuėjo pas kitą pacientą. Oskaro pasirinkimas pasirodė pranašiškas. Mokslininkai negali paaiškinti šio fenomeno, bet gyvūnai galbūt jaučia kokį nors feromoną arba kvapą, kurio žmonės nejunta. Šios ligoninės gydytojai ir aptarnaujantis personalas augintinį pavadino keturkoju Mirties Angelu.

Laris - pagrindinis Didžiosios Britanijos peliautojas

Katinas, vardu Laris, tarnaujantis vyriausiuoju pelių gaudytoju Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidencijoje, darbą pradėjo 2011 m. vasarį. Britanijos vyriausybės tarnyboje yra per 100 000 katinų - pelių gaudytojų. Bet Laris - svarbiausias. Būtinybė ieškoti efektyvių kovos su graužikais būdų tapo akivaizdi, kai reporteriams dirbant ministro pirmininko rezidencijoje televizijos kameros dukart užfiksavo antrajame plane lakstančią žiurkę ir tai pamatė visa šalis. Katino peliautojo pareigybė Dauningo gatvės 10-ame name egzistuoja nuo 1924 metų. Prieš Larį rūmų žiurkėgaudžio postą 10 metų užėmė legendinis katinas Hamfris. Jis šiame poste pergyveno Margaret Tečer (Margaret Thatcher) ir Džoną Meidžorą (John Major), taip pat gaudė peles valdant Toniui Bleirui (Tony Blaire). Negalima sakyti, kad Lario karjera klostėsi puikiai. Jis buvo kritikuojamas už įprotį miegoti darbo vietoje, patekdavo į paparacų akiratį ieškodamas meilės nuotykių. Kartą vos nebuvo atleistas, nes kaip nuveiktų darbų ataskaitą pateikė tik vieną pelę.

Kuzia - bibliotekininko padėjėjas

Kuzia - tai išvaizdus katinas, padaręs stulbinamą šuolį karjeros laiptais: iš benamių - į bibliotekos tarnautojus. Kuzia dirba Novo-rosijsko (Rusija) vaikų bibliotekoje. Kuzios pareiga - miegoti, džiuginti akis ir linksminti jaunuosius bibliotekos lankytojus. Katinas dalyvauja ir teatralizuotuose pasirodymuose. Bibliotekoje katinas atsidūrė atsitiktinai, tiesiog keletą dienų iš eilės ateidavo prie durų ir sutikdavo darbuotojus gailiu žvilgsniu, kol jų širdys neatlaikė. Bėdžiui buvo leista pasilikti bibliotekoje ir suteiktas vardas Kuzma. Po kelių dienų jis jau atsiliepdavo kviečiamas vardu ir šiaip jautėsi esąs bibliotekos šeimininkas. Kuzma tapo visų numylėtiniu, įgijo savo tinklalapį, kuriame moksleiviams pataria skaityti daugiau knygų apie naminius gyvūnus. Katiną prižiūri asmeninis veterinarijos gydytojas. Vakare, kai baigiasi darbo diena, Kuzma bėga į gatvę. Anksti ryte jis jau tupi prie durų - atvyko į darbą. Toks katino punktualumas bibliotekoje buvo įvertintas: bibliotekos direktorė išleido įsakymą katiną Kuzmą priimti dirbti bibliotekininko padėjėjo etatu ir skirti maisto davinį. Jo atlyginimas - 30 ėdalo pakuočių plius premijiniai. Kaip kūrybinga asmenybė, Kuzia jau nusifilmavo trumpo metražo filme ir muzikiniame vaizdo klipe, atlikęs solinio murkimo partiją.

Misteris Biglsvortas - aktorius

Plikųjų sfinksų veislės katinas, žiūrovams pažįstamas iš filmų apie Ostino Pauerso žygius, tikrajame gyvenime taip pat vadinasi Misteris Biglsvortas. Katinas daug filmuojasi ir puikiai jaučiasi kino žvaigždės amplua.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GORILA KOKO: Kalifornijoje ketvirtadienį nugaišo ženklų kalbą mokėjusi ir milijonų žmonių širdis pavergusi gorila Koko; 1973 metais San Francisko zoologijos sode gimusi Koko tapo vienu žymiausių tyrimų subjektų apie tai, kaip beždžionės vartoja kalbą; Koko nugaišo sulaukusi 46 metų.
  • TERORAS: Turkijos institucijos penktadienį sostinėje Ankaroje sulaikė 14 įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės narių, kaltinamų planavus surengti išpuolius prieš šį sekmadienį vyksiančius šalies prezidento ir parlamento rinkimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar švenčiate Jonines?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +13 C

   +9  +10 C

 

   +10  +12 C

  +15   +23 C

   +18  +20 C

 

   +16   +17 C

    8-13 m/s

   1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018