Ar driežai sapnuoja?nuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 15:30:11 Perskaitė 631

Visi gyvūnai miega. Tačiau ne visos rūšys tai daro vienodai, todėl mokslininkams tai - nemenkas galvos skausmas.

 

Jau seniai mokslininkai mano, kad paukščiai ir žinduoliai iš gyvūnų vieninteliai pasižymi greitais akių judesiais miegant - tai tokia miego stadija, kai kūnas beveik nejuda, o smegenys yra išsekusios. Per tokį miegą smegenys generuoja aukšto intensyvumo bangas - elektrinius impulsus ir akių virpėjimą. Kai taip vyksta žmonėms, tai labiausia siejama su sapnavimu. Petraukiami akių judesiai - tai tarsi žemų bangų pertraukėlės, tokioje stadijoje smegenų veikla sulėtėja ir bangos sinchronizuojasi. Ši miego fazė siejama su svarbios informacijos talpinimu smegenyse.

Kuo dažnis žemesnis, tuo labiau miegantysis yra atsipalaidavęs. Esant žemiausiam dažniui, nesapnuojama.

Kaip rašo „Science“, anksčiau mokslininkai, ieškoję tokių miego stadijų pas reptilijas, sulaukė neaiškių rezultatų. Todėl neurologijos mokslininkas Gilsas Loranas (Gilles Laurent), su kolegomis atradęs panašių, kaip žmonių, miego stadijų pas Australijos iguanas, liko nustebęs.

Driežai, kurių nemažai yra Vokietijoje, buvo tiriami kitu tikslu, tačiau buvo pastebėta, kad miegant reptilijų smegenys veikė dvejopai - labai retu (4HZ) ir aukštu (20 HZ) dažniu. Šie dažniai kaitaliojosi kas 40 sekundžių ir, kuo daugiau reptilijas stebėjo mokslininkai, tuo panašesnės jiems šios miego fazės atrodė į paukščių ir žinduolių. Panaudojus infraraudonųjų spindulių kamerą paaiškėjo, kad driežų akys miegant trūkčioja taip pat, kaip ir kitų gyvūnų. Ir - labai panašiai, kaip žmonių. Mokslininkai mano, kad miego metu vyksta kažkas svarbaus gyvūnų funkcionavimui. Panašu, kad driežų smegenys miegant talpina naują informaciją į praeities įvykius, tarsi prisiminimus apie praeities dieną, pavyzdžiui, kur rado sau maisto ar su kokia kliūtimi susidūrė. Arba gali būti, kad jie tiesiog sapnuoja, ir jų sapnai susideda iš praeities įvykių nuotrupų.

Parengta pagal užsienio spaudą

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net