respublika.lt

7 intriguojantys faktai apie Birmą/Mianmarą

(0)
Publikuota: 2017 kovo 16 14:29:21, Gabrielė ŠTARAITĖ
×
nuotr. 10 nuotr.
7 intriguojantys faktai apie Birmą/Mianmarą. Gabrielės Štaraitės nuotr.

Daugelis keliautojų pasakoja apie Birmą/Mianmarą kaip apie šalį, sustojusią laike. Tai galbūt buvo tiesa dar prieš kelerius metus, bet dabar Birma jau įlipo į pasaulinį pokyčių ir globalizacijos traukinį ir visu greičiu juda savo garsiosios kaimynės - turistų numylėto Tailando - maršrutu.

 

1. Birmoje/Mianmare praktikuojamas teravada budizmas (kaip ir Tailande, Kambodžoje, Laose ir Šri Lankoje). Pažodžiui iš sanskrito „teravada“ reiškia „vyresniųjų mokymas“. Tai kelias, mažiausiai nutolęs nuo Budos mokymo. Jis akcentuoja, kad išsilaisvinimą gali pasiekti tik nedaugelis atsidavėlių (vienuolių) per individualias meditacijas ir praktikas. Jis nepripažįsta jokios dieviškosios paramos ir atmeta visus ritualus. Tai bus jums ypač keista, kai tik susipažinsite su gausybe birmietiškų prietarų, ritualų ir vietinių dvasių.

2. Birmoje/Mianmare vienuolynų ir meditacijos centrų čia itin gausu, o norintieji net gali gauti specialią meditacijos vizą. Labai logiškas klausimas kiekvienam atkeliavusiam į Birmą/Mianmarą - o kiekgi šalyje iš viso yra pagodų? (Beje, pagodos čia vadinamos pajomis.) Atsakymo, deja, nežino niekas. Pabandykime paskaičiuoti bent tai, kas žinoma: Sagaingo kalvose netoli Mandalajaus yra daugiau nei 550 vienuolynų su pagodomis, Bagane suskaičiuojama daugiau kaip 4000 įvairiausio dydžio pagodų, netoli Monyvos yra pastatytas didžiausias pasaulio gulintis Buda - jo ilgis siekia 90 metrų, Pindajos olose galite rasti daugiau kaip 8000 paauksuotų Budų. Pastatyti pagodą reiškia smarkiai pagerinti savo karmos reikalus.

3. Bene ryškiausias matomas birmiečių unikalumas - tanaka patepti skruostai. Tanaka gaunama iš specialaus nedidelio medžio (lot. Limonia acidissima) žievės, sutrinamos į akmenį su keliais lašais vandens. Tanakos medis turi būti bent 35 metų, kad jį būtų galima naudoti. Jis parduodamas lyg malkutės įvairiausiose Birmos/Mianmaro vietose. Anytos vertina savo būsimas marčias pagal tai, kaip energingai jos trina tanaką. Šviesiai gelsva pasta naudojama visų moterų, jos tepa ją ant visų neuždengtų kūno vietų plonu sluoksniu, na, o skruostus patepa papildomai, kai kada net specialiais ornamentais. Kai tanaka nudžiūva ant odos, ši apsaugo ją nuo saulės spindulių, nuo vabzdžių įkandimų, reguliuoja odos riebumą ir švelniai kvepia. Birmietėms labai patinka šis kvapas. Dvi pagrindinės tanakos veikliosios medžiagos - kumarinas ir marmesinas - turi antibakterinių ir senėjimą stabdančių savybių, susintetintos jos naudojamos kosmetikos pramonėje. Keliaudami taip pat išbandykite - tai ne tik lengviausias būdas sulaukti iš birmiečių šypsenų ir pripažinimo, bet ir sveika jūsų odai. Beje, dirbdami saulėje vyrai taip pat nevengia pasitepti tanaka.

4. Visas birmiečių gyvenimas yra paženklintas įvairiausių ceremonijų - linksmų ir liūdnų. Viena iš svarbiausių ceremonijų berniuko gyvenime yra „shinbyu“, kai neilgam laikui jis tampa novicijumi, arba jaunu vienuoliu. Šventė gali trukti nuo dienos iki savaitės. Tėvai ir seneliai taip didžiuojasi dar ir dėl to, kad tai laikoma gerais karmos taškais. Ceremonijos metu vienuoliams aukojamas maistas, drabužiai ir pinigai. Mergaitėms panaši, bet ne tokia didelė ceremonija rengiama ausų pradūrimo proga. Mergaitės taip pat gali tapti novicėmis. Šios ceremonijos labai spalvingos ir triukšmingos, jos vyksta dažnai, tad didelė tikimybė, kad ir jūs pamatysite savo akimis procesiją su muzikantais, šokėjais, raiteliais, karietomis ar net drambliais. Kartais kelios šeimos organizuoja ceremoniją drauge. Jei šeima neturtinga, surengti tokią šventę gali padėti giminaičiai, tampantys to vaiko įtėviais ir globėjais.

5. Kiekvienas keliautojas, atvykęs į Birmą/Mianmarą, būtinai apsilanko Bagane. Neišsiplėsiu pasakodama apie jo istoriją ar verčiausias aplankyti pagodas. Tiesiog keli patarimai. Iš pradžių gana romantiškai gali pasirodyti idėja aplankyti Bagano pagodas su arklio traukiamu vežimaičiu. Neapsigaukite, visi mano matyti turistai juose atrodė pavargę, dulkėti ir nelaimingi. Gali būti, kad greitai jų iš viso nebeliks, mat greičiau, pigiau ir patogiau galima važinėti elektriniais dviračiais. Ypatinga patirtis yra pamatyti Baganą auštant iš oro baliono, tiesa, tai labai nepigus malonumas. Jei tam skirti pinigų nežadate, kylantys oro balionai bent jau pagyvins jūsų nuotraukas. Saulėtekiai ir saulėlydžiai čia vieni įspūdingiausių kada nors matytų.

6. Dar vienas šalies simbolių - Švedagono pagoda. 99 metrų aukščio, 60 tonų aukso padengta, savo viršūnėje neįkainojamus brangakmenius slepianti pagoda yra vienas įspūdingiausių pastatų pasaulyje. Tai švenčiausia Birmoje vieta, kurioje giliai saugomos Budos plaukų ir kitos relikvijos. Keturi įėjimai veda į Švedagono pagodos rūsius ir niekas nėra tikras, kas slepiasi už tų durų.  Pasak legendų, ten yra skraidantys ir besisukiojantys kardai, kurie niekada nesustoja, taip apsaugodami pagodą nuo įsilaužėlių. Kai kurie teigia, kad po pagoda egzistuoja požeminiai tuneliai, kurie veda į Baganą ir netgi į Tailandą. Ji ne tik įspūdinga ir šventa, joje galima išbūti visą dieną neprarandant susidomėjimo, stebint ateinančiuosius pasimelsti, paprašyti sau sėkmės ar pamedituoti. Jei neturite labai daug laiko, ateikite čia vakarop, kai susirenka savanoriai, - surėmę pečius ir šluotas, jie išvalo visą teritoriją, tad uždegamos žvakės ir pagoda sutviska naujomis, dar įdomesnėmis šviesomis nei dieną.

7.    Inle ežeras garsus savo irkluotojais: jie iriasi ir valdo savo valtį ar luotą ne rankomis, o viena koja, įvyniota į ilgus „irklus“. Intai (Inle ežero gyventojai) paprasti, sąžiningi ir draugiški, tačiau tai ir stipri, griežta bei uoli tauta, apdovanota kūrybiškumu. Jie talentingi daugelyje menų, o jų audimo, auksakalystės, sidabrakalystės ir sunkiųjų metalų apdirbimo sugebėjimai pelnė didžiulę šlovę tiek gimtojoje šalyje, tiek užsienyje. Paungdavu pagodoje, esančioje Inlės ežere, yra saugomi penki maži Budos atvaizdai, kurių garbei kasmet rugsėjį-spalį vyksta įspūdingas festivalis. Jo metu spalvingai išpuoštos baržos plukdo atvaizdus aplink ežerą per visus keturiolika kaimelių. Karališkas baržas irkluoja „vienakojai“ irkluotojai, o šimtų laivelių ir valčių procesija seka iš paskos.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s