respublika.lt

Meistras ir jo mūza

(0)
Publikuota: 2018 kovo 24 08:25:22, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Juberas de Živanši ir Odri Hebern. EPA-Eltos nuotr.

Mirė Juberas de Živanši (Hubert de Givenchy) - vienas iš didžiųjų XX a. mados kūrėjų. Juberas de Živanši užsakovėms siūlė išskirtinius kūrinius, derindamas tradicijas ir šiuolaikiškumą. Pas jį rengėsi Marija Kalas (Maria Callas), Marlena Dytrich (Marlene Dietrich), Greta Garbo, Greisė Keli (Grace Kelly), Žaklina Kenedi Onasis (Jacqueline Kennedi Onassis), imperatorienė Fara Pehlevi (Farah Pahlavi), baronienė Polina de Rotšild (Pauline de Rotschild) ir kitos garsiausios XX a. moterys. Savo mados namus Juberas de Živanši įkūrė būdamas 25-erių. O prieš 23-ejus metus paskutinį kartą pristatė savo kūrinius ant madų demonstravimo pakylos.

 

Aistra madai

Legendinis mados meistras gimė 1927 m. Prancūzijos Bovė mieste. J.de Živanši buvo kilęs iš labai turtingos aristokratų šeimos, puoselėjusios daugybę tradicijų, o viena iš jų - gražių drabužių pomėgis. Jubero tėvas mirė, kai jam buvo dveji, berniuką augino mama ir močiutė, Margerita Baden (Marguerite Badin). Močiutė buvo našlė dailininko, kuriam priklausė Bovė istorinės manufaktūros ir gobelenų fabrikai.

Berniukas anksti išsiugdė estetinį skonį. Juberas visada gėrėdavosi žydinčiais sodais, pastatų dekoru ir močiutės kolekcija - ši rinko įvairiausius daiktus ir saugojo audinių, iš kurių siūdinosi sukneles, atraižas. Berniukas valandų valandas žiūrinėdavo įvairiaspalves skiautes, jas gražiai dėliodavo, rūpestingai derindamas vieną prie kitos. Penkiametis užsimerkęs galėjo atskirti lygų satiną nuo aksominio veliūro, žinojo visų audinių pavadinimus. Jis labai anksti pajuto aistrą madai. Būdamas dešimties, berniukas aplankė pasaulinę parodą Paryžiuje ir grįžo kupinas susižavėjimo Elegancijos paviljonu, kuriame buvo demonstruojami garsiausių Prancūzijos mados namų modeliai. Tada jis ir nusprendė tapti modeliuotoju.

Septyniolikametis Juberas išvyko į Paryžių ir pradėjo mokytis Nacionalinėje dailės mokykloje. Jo pirmieji darbai buvo sukurti dirbant pas Žaką Fatą (Jacques Fath); vėliau su dar nežinomais P.Balmenu (P.Balmain) ir K.Dioru (Ch.Dior) jis kūrė Robertui Pikė (Robert Piquet) ir Liusjenui Lelongui (Lucien Lelong). Nuo 1947 iki 1951 m. J.de Živanši dirbo ekstravagantiškosios Elzos Skjapareli (Elsa Schiaparelli) asistentu. Jo darbas jai patiko ir netrukus jaunasis J.de Živanši ėmė vadovauti vienai iš Elzos firminių parduotuvių.

Kartą į ją užsuko jauna mergina. Pasimatavusi keletą suknelių paklausė, ar jai neatsirastų darbo. J.de Živanši, visada slėpęs savo asmeninį gyvenimą, kartą praskleidė paslapties uždangą ir papasakojo, kad tai ir buvo ta moteris, kuri daugybę metų užėmė svarbiausią vietą jo gyvenime. Bet pažinties pradžioje jis jai galėjo pasiūlyti tik perspektyvą dirbti su juo, kai atidarys savo mados namus. O tai įvyko 1952 m. vasario 2-ąją. Tai padaryti Juberui pavyko tik pasiskolinus pinigų iš artimųjų. „Givenchy“ mados namai buvo nepanašūs į kitus, visus nustebino naujoviškumo ir subtilumo deriniu. Trūko pinigų brangiems audiniams? Tiko ir paprasta medvilnė, staiga virtusi ne mažiau elegantiška už nėrinius ar brokatą. 24 metų modeliuotojas nepamiršo savo pažado ir minėtai merginai patikėjo asmeninės sekretorės pareigas. Tai buvo jų ilgos ir gražios santykių istorijos pradžia.

1953 m. pasaulį išvydo pirmoji J.de Živanši kolekcija. Mados namai tuo metu jau persikraustė į Georgo V gatvę, kur yra ir šiandien. Kadangi dizaineriui trūko lėšų, kolekciją jis sukūrė iš medvilnės. Į jos pristatymą atėjo vos 15 žmonių. 1954 m. buvo pristatyta antroji J.de Živanši kolekcija. Audinių kuklumą J.de Živanši kompensavo neįprastu kirpimu ir įsimintinomis detalėmis, savo darbuose modeliuotojas stengėsi pabrėžti moteriškumą ir figūros išraiškingumą.

Epochinė pažintis

Šiltą 1953 metų rytą 26 metų dizainerio sekretorė pranešė, kad jo laukia panelė Hebern. Jis tikėjosi, kad jį aplankė „Oskarą“ pelniusi Ketrina Hebern (Katharine Hepburn), todėl labai nustebo, pamatęs lieknutę ir kukliai apsirengusią jaunutę drovią merginą. Mergina prisistatė ir pasakė, kad jai buvo pasiūlytas vaidmuo filme „Sabrina“, ir ji norinti apsirengti paryžietiškai - elegantiškai. Neskirdamas didelio dėmesio jaunajai klientei, dizaineris pasiūlė jai pačiai išsirinkti kokią nors suknelę iš jo kolekcijos.

Jos skonis pasirodė esąs nepriekaištingas, ir suknelė filme sulaukė pasisekimo, bet Živanši pavardė net nebuvo paminėta titruose. Filmui pasirodžius, Odri Hebern (Audrey Hepburn) atskrido pas jį atsiprašyti. Dizaineris ją paguodė pasakęs, kad po „Sabrinos“ jį užgriuvo daugybė klientų. Taip prasidėjo Jubero de Živanši ir O.Hebern draugystė, trukusi iki jos mirties. Jis kūrė madą, diktavo rinkai naujas kryptis, atverdavo naujus kelius, rengė kitas garsias klientes, tarp kurių garsiausia buvo Žaklina Kenedi, ir tuos 42 metus, beveik visą laiką, kai vadovavo savo įkurtiems mados namams, jį įkvėpdavo viena mūza, kuri nebuvo nei žmona, nei draugė, bet būtent Širdies dama riterišku šios sąvokos supratimu. J.de Živanši kurtose suknelėse atsivėrė visas grakštaus moteriškumo - trapaus, švelnaus, bet ne saldaus - pasaulis. O.Hebern buvo „Givenchy“ mados namų „veidas“. Meistras visada sakydavo, kad jo įsivaizdavimu būtent taip turi atrodyti moteris, kuriai jis kuria savo modelius. 1955 m. vasario 4 d. modeliuotojui buvo įteiktas pirmasis „Oskaras“ už filmo „Sabrina“ kostiumus. O Odri nuo tada rengėsi tik pas jį - ir gyvenime, ir kine. Jai dizaineris sukūrė ir savo pirmuosius kvepalus.

1957 m. Odri paprašė asmeniškai jai sukurti naujus kvepalus. Juberas pakvietė garsų parfumerį Fransisą Fabroną (Francis Fabron), kuris ir sukūrė rafinuotą aromatą „L‘Interdit“. Trejus metus jais kvepinosi tik O.Hebern. Ir tik vėliau jie buvo pradėti pardavinėti. Vėliau pasirodys nauji aromatai: „Le De“, „Monsieur de Givenchy“, „Amarige“, „Xeryus“, „Ysatis“, „Organza“.

Balensiagos atspaudas

Šį mados kūrėją Živanši laikė nepralenkiamu meistru ir vadino savo pagrindiniu mokytoju. Jie susipažino 1953 m. Kai Kristobalis Balensiaga (Cristobal Balenciaga) uždarė savo mados namus, geriausius klientus perdavė būtent J.de Živanši. 1973 m. Živanši pradėjo kurti kolekcijas vyrams. Taip pat žurnalų užsakymu jis kūrė specialias sportinio stiliaus kolekcijas jaunimui, kostiumus teatro ir baleto spektakliams, apipavidalino garsiųjų „Hilton“ viešbučių interjerus, siuvo drabužius lėlei Barbei.

1995 m. dizaineris paskelbė, kad išeina užtarnauto poilsio. Jis pardavė savo mados namus tiems, ką vadino „industrijos buldozeriais“, sugebančiais pelnytis iš tokios efemeriškos srities, kaip grožis ir stilius. Jis ėmė domėtis landšafto dizainu, pavyzdžiui, dalyvavo atkuriant Versalio karališkuosius sodus, taip pat kūrė eskizus pašto ženklams: 2007 m. Valentino dienos proga pasirodė du jo ženklai.

J.de Živanši mirė 2018 m. kovo 10-ąją, būdamas 91 metų. Jo kurti drabužiai pasižymėjo elegancija, moteriškumu ir nepaprastu paprastumu. Rėksmingumą jis laikė beprasmišku ir vulgariu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s